Adı:
Çözülme
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
104
ISBN:
9789753550529
Kitabın türü:
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Türk öykücülüğünün kilometre taşlarından biri olan Çözülme, ülkemizdeki kültürel- sosyal değişimin hem bireyde, hem de ailede meydana getirdiği çarpıklıkları, çelişkileri, açmazları irdelerken, kendi seçimi ve isteği dışında halka dayatılan yeni yapılanmanın ailedeki çözülmeye kadar varan sarsıcı etkilerini usta bir dil işçiliği ve şâirâne bir üslupla anlatıyor.
Herkese Selam Olsun... :)

Rasim Özdenören'in okuduğum ikinci kitabı; Çözülme

Rasim bey'in kitaplarını okuyanlar bilirler; dili biraz yabandır. Ama güzel olan kısmı da, ders verici yönünün çok olmasıdır.
Kütüphanenizde mutlaka bulunmalı diye düşünüyorum.

Kitapta, tır-tir-'li biten cümleler bölümü diye bir yer var. (Bölüm adını ben koydum :D) sinir bozucu bir yer bence. Ama yine de okudum. Sonlara doğru iyice açıldı kitap.. Okuması kolaylaştı.

Velhasıl kelam; okuyun.
Selametle...
Hakikat şu ki;öyküler daha ziyade yolculuklarda,yorgunken dinlenme mahiyetinde sığındığım bir mersa...
Rasim Özdenören Öykücülüğü ise;bol tasvirli,imgeli,düşünüp,özünü kavradığımız zaman ise titiz bir çalışmanın eseri olduğu anlaşılan hikayelerden...
Bu kitap ise 4 öyküden oluşan adını içerisinde en hacimli öykü olan 'çözülme'den alan ve pek çok eserinde olduğu gibi ailedeki değişim,yabancılaşma temalarını iğneleyip bizi düşünmeye sevk edecek türden...Bir de öykünün izlememiş olmakla beraber filmi olduğunu duydum..
Öykü sevenler Rasim Özdenören külliyatına geçer not vereceklerdir.

Benzer kitaplar

Bu kitabın benim için en güzel hatırası ilk baskısının kapağını yapmış olmam. O dönem letraset adı verilen hazır yazılar vardı. TRT Çözülmeyi film de yapmıştı ve o sahnelerden oluşturduğumuz karelerle görsel bir kompozisyon hazırlamıştım.
Topluma, birbirine, insanlığa, gerçeklere yabancılaşmaya başlayan bireylerin yalnızlığı, birbirinden kopan aile bireylerini, savruluşları anlatıldığı dört öykü bulunmakta kitapta.

İlk öyküsü olan Ölünün Odalarında 'kendi yüreğine dalmayı kurtuluş kabul eden' bireyin ruh dünyasına, babasının ölümünün ardından gelen yalnızlığa değinmiş. İlahi bakış açısıyla yazılmış sorgulayıcı bir öykü.

İkinci öykü olan Şimdi Çok Uzaklarda ise 'özgür, kimsenin karışmadığı bir hayata doğru yol aldığına inanmak isteyen' Yakup ve hikâyesi anlatılmakta. Kendisinin özgürlüğe olan düşkünlüğü, karısının baba evine olan düşkünlüğü... Savruluşlar, ikilemler... Bu öyküde yazar ilahi bakış açısının yanısıra parantez içerisinde kahraman anlatıcı da kullanmakta.

Üçüncü öykü olan Aile okumakta en zorlandığım öykü oldu. Hikâyede yazarın gözlem yeteneğine, imgesi gücüne hayran kalıyorsunuz bir evde olan her detaya, her insana değinmiş ve düz bir bakışla değil üst düzey bir bakışla değinmiş : evin üç odalı oluşuna, odalarda bulunan konsollara, akşam olunca ilkin kararan vadilere, düşte görülen yeşil renkli ırmaklar... Ve daha biri sürü bizim her zaman baktığımız ama göremediğimiz detaylara değinmiş. Öykünün içerisinde yer alan bir alıntı aslında bizlere öyküyü özetliyor : "Zaman belki bir ömür boyu süren bir tek andır."

Son öykü olan Çözülme ise diğer öyküler nazaran daha uzun, daha olaylı bir öykü. Bir suça tanıklık etmek de bizleri suçlu yapar mı? Bunun sorgulamasıyla yapılan iç muhasebe, savruk bir ailenin bireyleri, evladını anlamayan baba, her şeyden bıkmış olan ana, sakat bir kız kardeş, sürekli şikayet eden başka bir kız kardeş ve bir o yana bir bu yana savrulan Kerim. Öyküde yine ilahi bakış açısı kullanılmakta ama italik yazı ile Kerim 'in bakışıyla kahraman anlatıcı da yer almaktadır.

Genel olarak baktığınız da Rasim Özdenören' in dili sade, günlük kelimelerle bir üst dil oluşturan bir kelime cambazı sanki, ben kitabı sevdim, tavsiye ederim.
Bilinçle, sorgulamalarla okumanız dileğiyle...
#okudumbitti
kitap dört hikayeden oluşuyor. Kitaba ismini veren Çözülme sonuncu hikaye ve beni derinden etkiliyen, hüzünlendiren ve çaresiz bırakan hikaye... Hikayeleri okurken yazar öyle bir dil kullanmış ki; her hikayede karakterlerin yaşadığı acıyı, hüzünü, çaresizliği ve yoksulluğu iliklerime kadar hissettim. Hani birkaç gün daha okusaydım bu güzelim bahar havasında depresyona girecektim . Hilaye tarzı bir kitabı ilk defa okumama rağmen çok beğendim ve neden daha önce okumadım diye kendime kızdım.
Kimi şeyleri öğrenmek uzun sürmüyor. İnsan, kimsenin yardımına muhtaç olmadan kendiliğinden öğreniyor, içinde bulunduğu şartlarda nasıl yaşanılacağını.
Rasim Özdenören
Sayfa 51 - İz Yayıncılık
Yakınmak, ömrün bir parçasını boşuna harcamaktık.
Rasim Özdenören
Sayfa 40 - İz Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çözülme
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
104
ISBN:
9789753550529
Kitabın türü:
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Türk öykücülüğünün kilometre taşlarından biri olan Çözülme, ülkemizdeki kültürel- sosyal değişimin hem bireyde, hem de ailede meydana getirdiği çarpıklıkları, çelişkileri, açmazları irdelerken, kendi seçimi ve isteği dışında halka dayatılan yeni yapılanmanın ailedeki çözülmeye kadar varan sarsıcı etkilerini usta bir dil işçiliği ve şâirâne bir üslupla anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 57 okur

  • Feyza Özgültekin
  • Sezer Karabulut
  • Lord Of The Sea
  • Dünya
  • Biri
  • sana ne oluyor tolstoyevski
  • Meltem sargın
  • Zeynep Yıldırım
  • Metin Özdemir
  • ukulele

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.7
14-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%28.6
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%10.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.8
Erkek
%41.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (5)
9
%0
8
%18.8 (3)
7
%31.3 (5)
6
%0
5
%12.5 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%6.3 (1)