·
Okunma
·
Beğeni
·
2247
Gösterim
Adı:
Çözülme
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
Baskılar:
Çözülme
Çözülme
Ölünün Odaları
Şimdi Çok Uzaklarda
Aile
Çözülme
Türk öykücülüğünün kilometre taşlarından biri olan Çözülme, kültürel-sosyal değişimin hem bireyde hem de ailede meydana getirdiği çarpıklıkları, çelişkileri, açmazları irdeliyor.
104 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Herkese Selam Olsun... :)

Rasim Özdenören'in okuduğum ikinci kitabı; Çözülme

Rasim bey'in kitaplarını okuyanlar bilirler; dili biraz yabandır. Ama güzel olan kısmı da, ders verici yönünün çok olmasıdır.
Kütüphanenizde mutlaka bulunmalı diye düşünüyorum.

Kitapta, tır-tir-'li biten cümleler bölümü diye bir yer var. (Bölüm adını ben koydum :D) sinir bozucu bir yer bence. Ama yine de okudum. Sonlara doğru iyice açıldı kitap.. Okuması kolaylaştı.

Velhasıl kelam; okuyun.
Selametle...
104 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hakikat şu ki;öyküler daha ziyade yolculuklarda,yorgunken dinlenme mahiyetinde sığındığım bir mersa...
Rasim Özdenören Öykücülüğü ise;bol tasvirli,imgeli,düşünüp,özünü kavradığımız zaman ise titiz bir çalışmanın eseri olduğu anlaşılan hikayelerden...
Bu kitap ise 4 öyküden oluşan adını içerisinde en hacimli öykü olan 'çözülme'den alan ve pek çok eserinde olduğu gibi ailedeki değişim,yabancılaşma temalarını iğneleyip bizi düşünmeye sevk edecek türden...Bir de öykünün izlememiş olmakla beraber filmi olduğunu duydum..
Öykü sevenler Rasim Özdenören külliyatına geçer not vereceklerdir.
104 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabın benim için en güzel hatırası ilk baskısının kapağını yapmış olmam. O dönem letraset adı verilen hazır yazılar vardı. TRT Çözülmeyi film de yapmıştı ve o sahnelerden oluşturduğumuz karelerle görsel bir kompozisyon hazırlamıştım.
104 syf.
Keşke bitmese diye sizi saran hikayelerin bir anda bittiğine şahit olduğunuz kitap.
Yazar hikayecilik dersi veriyor kitapta. Eşsiz betimlemeler zaman ve mekan tasvirleri olay dizileri ve karakter ve duygu eşleştirmeleri hepsi birden kısacık hikayeler içerisinde okuyucuya yansıtılıyor. Çerez tadında küçük hacimli bu eseri de beğenerek okuyacaksınız
104 syf.
·8 günde·10/10
Topluma, birbirine, insanlığa, gerçeklere yabancılaşmaya başlayan bireylerin yalnızlığı, birbirinden kopan aile bireylerini, savruluşları anlatıldığı dört öykü bulunmakta kitapta.

İlk öyküsü olan Ölünün Odalarında 'kendi yüreğine dalmayı kurtuluş kabul eden' bireyin ruh dünyasına, babasının ölümünün ardından gelen yalnızlığa değinmiş. İlahi bakış açısıyla yazılmış sorgulayıcı bir öykü.

İkinci öykü olan Şimdi Çok Uzaklarda ise 'özgür, kimsenin karışmadığı bir hayata doğru yol aldığına inanmak isteyen' Yakup ve hikâyesi anlatılmakta. Kendisinin özgürlüğe olan düşkünlüğü, karısının baba evine olan düşkünlüğü... Savruluşlar, ikilemler... Bu öyküde yazar ilahi bakış açısının yanısıra parantez içerisinde kahraman anlatıcı da kullanmakta.

Üçüncü öykü olan Aile okumakta en zorlandığım öykü oldu. Hikâyede yazarın gözlem yeteneğine, imgesi gücüne hayran kalıyorsunuz bir evde olan her detaya, her insana değinmiş ve düz bir bakışla değil üst düzey bir bakışla değinmiş : evin üç odalı oluşuna, odalarda bulunan konsollara, akşam olunca ilkin kararan vadilere, düşte görülen yeşil renkli ırmaklar... Ve daha biri sürü bizim her zaman baktığımız ama göremediğimiz detaylara değinmiş. Öykünün içerisinde yer alan bir alıntı aslında bizlere öyküyü özetliyor : "Zaman belki bir ömür boyu süren bir tek andır."

Son öykü olan Çözülme ise diğer öyküler nazaran daha uzun, daha olaylı bir öykü. Bir suça tanıklık etmek de bizleri suçlu yapar mı? Bunun sorgulamasıyla yapılan iç muhasebe, savruk bir ailenin bireyleri, evladını anlamayan baba, her şeyden bıkmış olan ana, sakat bir kız kardeş, sürekli şikayet eden başka bir kız kardeş ve bir o yana bir bu yana savrulan Kerim. Öyküde yine ilahi bakış açısı kullanılmakta ama italik yazı ile Kerim 'in bakışıyla kahraman anlatıcı da yer almaktadır.

Genel olarak baktığınız da Rasim Özdenören' in dili sade, günlük kelimelerle bir üst dil oluşturan bir kelime cambazı sanki, ben kitabı sevdim, tavsiye ederim.
Bilinçle, sorgulamalarla okumanız dileğiyle...
104 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
#okudumbitti
kitap dört hikayeden oluşuyor. Kitaba ismini veren Çözülme sonuncu hikaye ve beni derinden etkiliyen, hüzünlendiren ve çaresiz bırakan hikaye... Hikayeleri okurken yazar öyle bir dil kullanmış ki; her hikayede karakterlerin yaşadığı acıyı, hüzünü, çaresizliği ve yoksulluğu iliklerime kadar hissettim. Hani birkaç gün daha okusaydım bu güzelim bahar havasında depresyona girecektim . Hilaye tarzı bir kitabı ilk defa okumama rağmen çok beğendim ve neden daha önce okumadım diye kendime kızdım.
104 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Rasim özdenören'in yine kedimden bir şeyler bulduğum bir kitabı, bir öyküsü. İçindeki betimlemeler öyle güzel sözcükler ki üzerinde düşünüp altını çizip bir yere yazmadan geçilmiyor. Ve en sevdiğim ve özgür yanı sanırım kendi yöremden sözler duymaktı sanırım. '' Seğirtmek (siyirtmek)- gücenmek(gönül koyma)- denk etti( afyonca tamam eşit anlamında :) )vb.
Yazar kitabın ilk bölümü Ölümün odaları olarak sunmuş bize.
Bu bölümde babasını kaybeden birinin içinde yaşandığı psikolojik bunalımı öyle güzel anlatmış ki kahraman siz oluyor aynı hisleri sizde kendi babanızı kaybetmiş gibi sonrasını hissediyorsunuz.
İkinci bölüm ise Şimdi çok uzaklarda isimli kısımdır.
Bu bölümde kasaba hayatı daha baskın olarak isliyor. İçgüvey olarak evlenen birinin yaşandığı o dönemin şartları evden anadan ayrılmak ve daha sonra şehire göç duygularının kişilerdeki yansımaları üzerine anlatıyor.
Üçüncü bölüm ise Aile ismiyle devam ediyor.
Yazar bu bölüme üç sayfalık betimlemelerle tasvirler yaparak başlıyo ve sizi bir hayal dünyasına götürüyor. Yazar bir köy evini geniş geniş tasvirlerle ve bu evde yaşayan sekiz kişiyi tek tek ele alarak size anlatıyor. Sekiz kişi sekiz kişinin iç hayatı.
Son bölümün ismi de Kitabın ismi olan ÇÖZÜLME dir.
Bu bölümde kahramanımız kerim isimlli boş gezen elinden pek iş gelmeyen ve çocukken babasını tarafından cok dövülen topluma uyum sağlayamamış kendini ve kendi gibi arkadaşlarıyla çeşitli olaylara karışmış biri. Ve babasına olan kini babasının hasta yataktan kalkamaz durumu ve işlemediği bir cinayette parmağı olma annesinin sosya psikolojik durumu gibi temalar sıkca var.
Rasim abiyi her daim okumalı ve okunup anlaşılmalı derim.
104 syf.
·2 günde·8/10·
" Betimleme ustası " Rasim Özdenören için bu tabir bile hafif kalır . Kitap kısa kısa hikayelerden oluşuyor. Hikayelerin kurgusu çok çarpıcı ve derinden. Özellikle hikayelerin bitişi çok etkiliyor. Yok artık nasıl bitti dedirtiyor insana ...
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Türk öykücülüğünün kilometre taşlarından biri olan Çözülme, ülkemizdeki kültürel-sosyal değişimin hem bireyde, hem de ailede meydana getirdiği çarpıklıkları, çelişkileri, açmazları irdelerken, kendi seçimi ve isteği dışında halka dayatılan yeni yapılanmanın ailedeki çözülmeye kadar varan sarsıcı etkilerini usta bir dil işçiliği ve şâirâne bir üslupla anlatıyor.
Dört hikaye den oluşan bu eser,
Ölümün Odaları hikayesi ile ölümü kabullenemiyen bireyin yaşadığı bunalımı
Şimdi Çok Uzaklarda hikayesi ile birey ile aile arasındaki çatışmayı
Aile hikayesi ile kadere teslimiyet ve kederleri içine gömerek hayata tutunmayı
Çözülme hikayesi ile de kişinin seçimi ve sonrasında elinde olmasa da bu seçimlerin kurbanı olması konularına değinmiş.
Cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat ödülü sahibi Özdenören'den toplumsal analizi kendi çerçevenizden degerlendirebilmeniz için bu eseri sevgi ile tavsiye ederim
104 syf.
·Puan vermedi
Öykü kitaplarını okumayı seviyorum.Ama maalesef Rasim Özdenören'in Çözülme isimli kitabını sevemedim.
Kitap birbirinden bağımsız 4 öyküden oluşuyor.İsmini içerisindeki son öyküden alıyor.Ailedeki yabancılaşma ve değişim temaları üzerine yazılmış hikayeler.Fakat ben kendimi tam olarak kitaba veremediğimden sanırım hikayeler bana işlemedi.Bu sebeple de sevemedim.Fakat bu durum benim Rasim Özdenören okumama engel olmayacak elbette.
Kimi şeyleri öğrenmek uzun sürmüyor. İnsan, kimsenin yardımına muhtaç olmadan kendiliğinden öğreniyor, içinde bulunduğu şartlarda nasıl yaşanılacağını.
Rasim Özdenören
Sayfa 51 - İz Yayıncılık
İnsan.
Acı duyan,
kuşkulu,
beceriksiz.

Gene de içinde
yitmeyen bir güven taşıyan yaratık.
Rasim Özdenören
Sayfa 39 - İz yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çözülme
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
Baskılar:
Çözülme
Çözülme
Ölünün Odaları
Şimdi Çok Uzaklarda
Aile
Çözülme
Türk öykücülüğünün kilometre taşlarından biri olan Çözülme, kültürel-sosyal değişimin hem bireyde hem de ailede meydana getirdiği çarpıklıkları, çelişkileri, açmazları irdeliyor.

Kitabı okuyanlar 175 okur

  • Sylvia

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0