Dalgaların Sesi

8,6/10  (21 Oy) · 
45 okunma  · 
18 beğeni  · 
880 gösterim
Bereket Denizi dörtlemesi, Bir Maskenin İtirafları, Yaz Ortasında Ölüm, Denizi Yitiren Denizci gibi eserlerinden tanıdığımız Yukio Mişima, Dalgaların Sesi'nde farklı bir yönüyle çıkıyor okurun karşısına. Romanlarında insan doğasının karanlık yönlerini deşen, onlarla cesurca hesaplaşan Mişima, bu kez kalemini ışığa çevirerek sevginin farklı veçheleri etrafında kuruyor öyküsünü.

Dalgaların Sesi'nde, Şarkılar Adası olarak da bilinen Uta-Jima adasında genç balıkçı Şinji ile varlıklı Miyata ailesinin güzel kızları Hatsue arasındaki ilk aşk öykülenir; cesur, heyecanlı, duru iki gencin masalsı bir dille kaleme alınmış öyküsüdür bu. Aynı zamanda, zamanın ve mekânın ötesindeki bu korunaklı dünyada gelenekleriyle ve doğayla bağlarını koruyan dalgıç kadınların, balıkçı erkeklerin öyküsüdür Dalgaların Sesi. Ve elbette denizin, dalgaların ve fırtınanın da.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750724107
 • Çeviri:
  Zeyyat Selimoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
hana 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Yukio Mişima genelde insan doğasının karanlık yönlerini deşmeyi, yorumlamayı seven ve bu konuda başarılı olan bir yazar, fakat bu kitapla görüyoruz ki aynı zamanda iki gencin arasında geçen bir aşkı hissi bir yoğunlukla anlatabilecek biri. Bazı filmler insanlara estetik açıdan zevk verir ya, bu kitapta gerek anlatımdaki sadeliği, betimlemeleri ve ustalıkla kurulduğu belli olan cümleleriyle insana aynı zevki veriyor. Mişima'nın diğer eserleri gibi harika bir kitaptı doğrusu.