Dalgaların Sesi

8,6/10  (17 Oy) · 
35 okunma  · 
15 beğeni  · 
800 gösterim
Bereket Denizi dörtlemesi, Bir Maskenin İtirafları, Yaz Ortasında Ölüm, Denizi Yitiren Denizci gibi eserlerinden tanıdığımız Yukio Mişima, Dalgaların Sesi'nde farklı bir yönüyle çıkıyor okurun karşısına. Romanlarında insan doğasının karanlık yönlerini deşen, onlarla cesurca hesaplaşan Mişima, bu kez kalemini ışığa çevirerek sevginin farklı veçheleri etrafında kuruyor öyküsünü.

Dalgaların Sesi'nde, Şarkılar Adası olarak da bilinen Uta-Jima adasında genç balıkçı Şinji ile varlıklı Miyata ailesinin güzel kızları Hatsue arasındaki ilk aşk öykülenir; cesur, heyecanlı, duru iki gencin masalsı bir dille kaleme alınmış öyküsüdür bu. Aynı zamanda, zamanın ve mekânın ötesindeki bu korunaklı dünyada gelenekleriyle ve doğayla bağlarını koruyan dalgıç kadınların, balıkçı erkeklerin öyküsüdür Dalgaların Sesi. Ve elbette denizin, dalgaların ve fırtınanın da.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750724107
 • Çeviri:
  Zeyyat Selimoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
hana 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Yukio Mişima genelde insan doğasının karanlık yönlerini deşmeyi, yorumlamayı seven ve bu konuda başarılı olan bir yazar, fakat bu kitapla görüyoruz ki aynı zamanda iki gencin arasında geçen bir aşkı hissi bir yoğunlukla anlatabilecek biri. Bazı filmler insanlara estetik açıdan zevk verir ya, bu kitapta gerek anlatımdaki sadeliği, betimlemeleri ve ustalıkla kurulduğu belli olan cümleleriyle insana aynı zevki veriyor. Mişima'nın diğer eserleri gibi harika bir kitaptı doğrusu.

Yazarin asıl adı Kimitake Hiraoka. Yazar olmasi icin yonlendiren ogretmeni tarafindan kendisine Mishima adi verilmis. Babasi yazarlik yapmasini istemeyince Yukio Mishima adi ile yoluna devam etmis. Samuray geleneklerine bagli bir ailede yetişmesinden olsa gerek hayati boyunca Samuray degerlerini savunmus,gelenekçi bir yazar. Ayrica kılıç ve dövüş ustası... Kitaba gelecek olursak Dalgalarin Sesi, yazarin okuduğum ilk kitabi.. Okuma sebebim Japon Edebiyatina olan merakımın yanında Mishimanin intihar etmis olmasidir... Dalgalarin Sesi Japon geleneklerini de icinde barindiran ,yoksul denizci Şinji ile varlikli bir ailenin kizi olan Hatsue'nin aşkını anlatiyor... Klasik zengin kiz fakir oğlan masali değil, edebi nitelige sahip uslubuyla içine çeken guzel bir hikaye...
Ayrica Mishimanin yazdigi diger eserlerden farkli oldugu soyleniyor. Seppuku (harakiri) yapmadan once bu kitabi okumuş. Neden ,yine kendisine ait -japonya tarihini de icinde barindirdiği soylenen- Berket Denizi dortlemesinden biri değil de Dalgaların Sesi ?.. diye sormak isterdim....
Birçok cevabı olabilir.

Cok sevdigim yazarlardan hatta hayran kaldiklarimdan biri olarak en baş köşelerden birine koydum Mishima'yı... :)

Hanna 
 26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Kitapta şehir hayatından çok uzakta yapayalnız bir ada olan Uta-Jima'da yaşayan Şinji'nin adaya yeni gelmiş olan Hatsue'ye aşık olmasını ve o küçücük adada bu iki sevgilinin maceralarını anlatır. Kitapta Japon ada sakinlerinin hayatları hakkında bilgiler de vardır. Adanın başlıca geçim kaynağı erkekler tarafından yapılan balıkçılık-çünkü bir gemiye kadın almanın uğursuzluk getireceğine inanılıyor- ve kadınlar tarafından yapılan dalgıçlıktır. Ada kültürü dışında Japonların kendilerine has kültürlerini de yansıtılır. Birbirlerine olan saygıları ve ahlakları önemli birer ögedir ve ana kahramanımız Şinji saygılı oluşu ve biraz da utangaçlığıyla bu ögeleri gayet net yansıtır. Yazarın dili gayet açık ve akıcı iken yaptığı betimlemelerle dudaklarınızda okyanus tuzunun tadını hissedecek ve Uta-Jima nın dağlık patikalarında Şinji ve Hatsue ile huzur bulacaksınız.

İzem Balık 
26 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap japonyanın Uta-jima adasında geçiyor. Ada halkı bu küçük ada dışına çok nadir çıkan, erkeklerini balıkçılık kadınlarının sünger dalgıçlığı yaptığı bir ada. Balıkçı Şinji ile Dalgıç Hatsue'nin aralarında geçen aşktan bahsederken adanın doğasını ve halkının ne olursa olsun birbirinin arkasında olmasını anlatır. Özellikle fener bekçisinin kızının Şinji'ye aşık olduğu halde yaptığı bir hatadan pişman olduğu için kendi aşkından vaz geçmesi kitabı diğer bu tür romanlardan ayıran bir özelliktir.

bronte 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dalgaların sesi bana, insan yaşamının doğaya bağlı, ihtiyaç ve beklentilerin basit olduğu bir dünyanın kapılarını açtı.
http://herkitapayribirdunyadir.blogspot.com.tr/...si-yukio-misima.html

İsmail erdem emecan 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kitap gerçekten harika ve okurken yarım bırakmak zorunda kalsanız bile devam ettiğinizde gergerçekten sanki hiç bırakmamış gibi sizi tekrar hikayeye alıp sürüklüyor

Burak Akgün 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Türk filmi tadında bir hikaye hemde Mişima'ya başlamak için iyi bir tercih.Sonuda Türk filmi tadında mutlu mu mutlu bitiyor.

Selma Mertel 
15 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yukio Mishima'nın Şinşoa Ödüllü romanı Dalgaların sesi, şarkılar adası Uta-Jima'da yaşayan iki gencin ilk aşklarınının fakir-zengin ayrımına karşı varoluş hikayesini anlatan bir kitap. Bu kitabı özel ve güzel yapan ise, doğa betimlemeleri ve Japon ada kültürüne dair güzel örneklerle süslenmesidir.
Farklı bir yazardan farklı bir coğrafyanın romanını okumak isteyenlerin sevebileceği bir kitap.
Tavsiye edilir.Keyifli okumalar

Dila. 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Çok Türk filmi tadında, çok durağan, çok sade ama harika betimlemelerle süslenmiş bence hikayenin konusu ve kurgusundan çok betimlemeleriyle öne çıkmış bir Mişima kitabı.

Kitaptan 9 Alıntı

Duygu şanlı 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Gerçekten de yaradılıştan zekidir şu kadın milleti, değil mi?”

Dalgaların Sesi, Yukio MişimaDalgaların Sesi, Yukio Mişima

Sevda bir insanın göğsünü acılız bir özlemle doldurdugunda ne duyulur?

Dalgaların Sesi, Yukio Mişima (Sayfa 144 - Can Yayinlari)Dalgaların Sesi, Yukio Mişima (Sayfa 144 - Can Yayinlari)
Tubirellaaa 
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı beni bu bencil dualarımdan ötürü cezalandırır mı acaba ?

Dalgaların Sesi, Yukio Mişima (Sayfa 30)Dalgaların Sesi, Yukio Mişima (Sayfa 30)
Yunus Emre İYİDEN 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

O gece bütün tehlikeleri alt etmesini sağlayan tek şey kendi gücü ve iradesiydi..

Dalgaların Sesi, Yukio Mişima (Sayfa 174)Dalgaların Sesi, Yukio Mişima (Sayfa 174)
Tubirellaaa 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Patladımı kötü hava bir anda
En sağlam gemi bile döner limana ...

Dalgaların Sesi, Yukio Mişima (Sayfa 51)Dalgaların Sesi, Yukio Mişima (Sayfa 51)