Dalgaların Sesi

8,0/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
548 gösterim
Bereket Denizi dörtlemesi, Bir Maskenin İtirafları, Yaz Ortasında Ölüm, Denizi Yitiren Denizci gibi eserlerinden tanıdığımız Yukio Mişima, Dalgaların Sesi'nde farklı bir yönüyle çıkıyor okurun karşısına. Romanlarında insan doğasının karanlık yönlerini deşen, onlarla cesurca hesaplaşan Mişima, bu kez kalemini ışığa çevirerek sevginin farklı veçheleri etrafında kuruyor öyküsünü.

Dalgaların Sesi'nde, Şarkılar Adası olarak da bilinen Uta-Jima adasında genç balıkçı Şinji ile varlıklı Miyata ailesinin güzel kızları Hatsue arasındaki ilk aşk öykülenir; cesur, heyecanlı, duru iki gencin masalsı bir dille kaleme alınmış öyküsüdür bu. Aynı zamanda, zamanın ve mekânın ötesindeki bu korunaklı dünyada gelenekleriyle ve doğayla bağlarını koruyan dalgıç kadınların, balıkçı erkeklerin öyküsüdür Dalgaların Sesi. Ve elbette denizin, dalgaların ve fırtınanın da.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750724107
 • Çeviri:
  Zeyyat Selimoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nur Altunbas 
03 Oca 13:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazarin asıl adı Kimitake Hiraoka. Yazar olmasi icin yonlendiren ogretmeni tarafindan kendisine Mishima adi verilmis. Babasi yazarlik yapmasini istemeyince Yukio Mishima adi ile yoluna devam etmis. Samuray geleneklerine bagli bir ailede yetişmesinden olsa gerek hayati boyunca Samuray degerlerini savunmus,gelenekçi bir yazar. Ayrica kılıç ve dövüş ustası... Kitaba gelecek olursak Dalgalarin Sesi, yazarin okuduğum ilk kitabi.. Okuma sebebim Japon Edebiyatina olan merakımın yanında Mishimanin intihar etmis olmasidir... Dalgalarin Sesi Japon geleneklerini de icinde barindiran ,yoksul denizci Şinji ile varlikli bir ailenin kizi olan Hatsue'nin aşkını anlatiyor... Klasik zengin kiz fakir oğlan masali değil, edebi nitelige sahip uslubuyla içine çeken guzel bir hikaye...
Ayrica Mishimanin yazdigi diger eserlerden farkli oldugu soyleniyor. Seppuku (harakiri) yapmadan once bu kitabi okumuş. Neden ,yine kendisine ait -japonya tarihini de icinde barindirdiği soylenen- Berket Denizi dortlemesinden biri değil de Dalgaların Sesi ?.. diye sormak isterdim....
Birçok cevabı olabilir.

Cok sevdigim yazarlardan hatta hayran kaldiklarimdan biri olarak en baş köşelerden birine koydum Mishima'yı... :)

Burak Akgün 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Türk filmi tadında bir hikaye hemde Mişima'ya başlamak için iyi bir tercih.Sonuda Türk filmi tadında mutlu mu mutlu bitiyor.

bronte 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dalgaların sesi bana, insan yaşamının doğaya bağlı, ihtiyaç ve beklentilerin basit olduğu bir dünyanın kapılarını açtı.
http://herkitapayribirdunyadir.blogspot.com.tr/...si-yukio-misima.html

Dila. 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Çok Türk filmi tadında, çok durağan, çok sade ama harika betimlemelerle süslenmiş bence hikayenin konusu ve kurgusundan çok betimlemeleriyle öne çıkmış bir Mişima kitabı.

Kitaptan 1 Alıntı