·
Okunma
·
Beğeni
·
4108
Gösterim
Adı:
Dalgaların Sesi
Baskı tarihi:
9 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750724107
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Dalgaların Sesi
Dalgaların Sesi
Dalgaların Sesi
Bereket Denizi dörtlemesi, Bir Maskenin İtirafları, Yaz Ortasında Ölüm, Denizi Yitiren Denizci gibi eserlerinden tanıdığımız Yukio Mişima, Dalgaların Sesi'nde farklı bir yönüyle çıkıyor okurun karşısına. Romanlarında insan doğasının karanlık yönlerini deşen, onlarla cesurca hesaplaşan Mişima, bu kez kalemini ışığa çevirerek sevginin farklı veçheleri etrafında kuruyor öyküsünü.

Dalgaların Sesi'nde, Şarkılar Adası olarak da bilinen Uta-Jima adasında genç balıkçı Şinji ile varlıklı Miyata ailesinin güzel kızları Hatsue arasındaki ilk aşk öykülenir; cesur, heyecanlı, duru iki gencin masalsı bir dille kaleme alınmış öyküsüdür bu. Aynı zamanda, zamanın ve mekânın ötesindeki bu korunaklı dünyada gelenekleriyle ve doğayla bağlarını koruyan dalgıç kadınların, balıkçı erkeklerin öyküsüdür Dalgaların Sesi. Ve elbette denizin, dalgaların ve fırtınanın da.
(Tanıtım Bülteninden)
208 syf.
Yukio Mişima genelde insan doğasının karanlık yönlerini deşmeyi, yorumlamayı seven ve bu konuda başarılı olan bir yazar, fakat bu kitapla görüyoruz ki aynı zamanda iki gencin arasında geçen bir aşkı hissi bir yoğunlukla anlatabilecek biri. Bazı filmler insanlara estetik açıdan zevk verir ya, bu kitapta gerek anlatımdaki sadeliği, betimlemeleri ve ustalıkla kurulduğu belli olan cümleleriyle insana aynı zevki veriyor. Mişima'nın diğer eserleri gibi harika bir kitaptı doğrusu.
159 syf.
Yazarin asıl adı Kimitake Hiraoka. Yazar olmasi icin yonlendiren ogretmeni tarafindan kendisine Mishima adi verilmis. Babasi yazarlik yapmasini istemeyince Yukio Mishima adi ile yoluna devam etmis. Samuray geleneklerine bagli bir ailede yetişmesinden olsa gerek hayati boyunca Samuray degerlerini savunmus,gelenekçi bir yazar. Ayrica kılıç ve dövüş ustası... Kitaba gelecek olursak Dalgalarin Sesi, yazarin okuduğum ilk kitabi.. Okuma sebebim Japon Edebiyatina olan merakımın yanında Mishimanin intihar etmis olmasidir... Dalgalarin Sesi Japon geleneklerini de icinde barindiran ,yoksul denizci Şinji ile varlikli bir ailenin kizi olan Hatsue'nin aşkını anlatiyor... Klasik zengin kiz fakir oğlan masali değil, edebi nitelige sahip uslubuyla içine çeken guzel bir hikaye...
Ayrica Mishimanin yazdigi diger eserlerden farkli oldugu soyleniyor. Seppuku (harakiri) yapmadan once bu kitabi okumuş. Neden ,yine kendisine ait -japonya tarihini de icinde barindirdiği soylenen- Berket Denizi dortlemesinden biri değil de Dalgaların Sesi ?.. diye sormak isterdim....
Birçok cevabı olabilir.

Cok sevdigim yazarlardan hatta hayran kaldiklarimdan biri olarak en baş köşelerden birine koydum Mishima'yı... :)
208 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
• Dalgaların sesi - Yukio Mişima: Yoksul genç balıkçı ve zengin, saygın bir kızın derin aşk hikâyesi.

•İlk okuduğum japon yazardı, belki beğenmem diye içimde bir kuşku vardı ancak mükemmel buldum. Aşırıı şeker bir kitaptı doğrusu, okumaya başladıktan sonra insanı içine öyle bir çekiyorki bırakamıyorsun, kitabı okurken tam anlamıyla içinde gibi hissettirdi. Yazar inanılmaz güzel, ince ve ayrıntılı betimlemiş zihnimde canlandırmakta hiç zorluk çekmedim. Mişima hakkında birkaç şey okudum ve kendisi genellikle insanın karanlık yönlerini ortaya koyan bir yazarmış, yine bu eserde de insanların kötü, karanlık ve bencil yanlarını görebiliyoruz. O zamanın Japonya'sındaki insanların ülkemizdeki zihniyete benzediğini farkettim.(bence benziyor) Kitabımız; yine masum, nahif bir aşk konuluydu, benim en sevdiğim aşk türüdür bu ayrıca. İki gencin arasındaki aşka sınıf farkından dolayı zar zor kavuşmaya çalışmasını anlatıyor. Gayretle tırnaklarla kazınarak birbirine ulaşmaya çalışan iki aşık genci bir çok faktör, bir çok kişi alıkoyuyor. Ve olayların bu dereceye gelmesi yine "Millet ne der?" Kafasıyla abartılıyor iyice aşkları umutsuzluğa uğruyor ancak asla pes etmiyorlar. Bu kitaptan yola çıkarak: "Aşk varsa ortada insanı hiçbir şey alıkoyamaz." Diyebiliriz. Örneğin sınıf farklılığı, para, görüntü, yaş, ırk, dil, din hiç farketmez sevgi denen şeyin varolması için. Yeterki sevgi, saygı ve gayret olsun hiç bir zaman umudunuzu kaybetmeyin. Huzurla kalın
İrem kurt Dalgaların Sesi Yukio Mişima #türkiyeokuyor #dfambookclub #kitap #okumak #evdekalkitapoku #yukiomishima #dalgalarınsesi
174 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Çok basit bir konuyu ne güzel anlatmış Mişima. Betimlemeler ve yazarın kalemi harika. Hikayenin geçtiği Uta-Jima adasında siz de yaşamaya başlıyorsunuz sanki. Bu yönüyle Yaşar Kemal'in üslubuna çok benzettim.
Kitap bir yanıyla hem çok yerel hem de evrensel. Fakir balıkçı ile zengin kızın aşkı Sade ama bir o kadar da güzel olan bir aşk hikayesi...
208 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Dalgaların sesinin dinginliği diye düşündüm kitabın kapağını kapatınca.
O kadar naif, o kadar içten bir kitap okudum ki.
Yazarla tanışma kitabım bu oldu.
Aslında konu klasik;zengin kız fakir oğlan.
Oğlanın hayat ile verdiği mücadeleyi. Bir kızı severken yüreğinden geçenleri. Babası olmayan bir ailenin, annesiyle birlikte ayakta tutma çabasına şahit oluyoruz.
Zaten hayat onun için pek kolay değilken kendi sınıfından olmayan bir kıza gönlünü kaptıran gencin hikayesi bu.
Gerçekten çok güzeldi.
Diğer kitaplarınıda listeme ekledim.
Okumak için sabırsızlanıyorum.
208 syf.
·6 günde·9/10
Kitapta şehir hayatından çok uzakta yapayalnız bir ada olan Uta-Jima'da yaşayan Şinji'nin adaya yeni gelmiş olan Hatsue'ye aşık olmasını ve o küçücük adada bu iki sevgilinin maceralarını anlatır. Kitapta Japon ada sakinlerinin hayatları hakkında bilgiler de vardır. Adanın başlıca geçim kaynağı erkekler tarafından yapılan balıkçılık-çünkü bir gemiye kadın almanın uğursuzluk getireceğine inanılıyor- ve kadınlar tarafından yapılan dalgıçlıktır. Ada kültürü dışında Japonların kendilerine has kültürlerini de yansıtılır. Birbirlerine olan saygıları ve ahlakları önemli birer ögedir ve ana kahramanımız Şinji saygılı oluşu ve biraz da utangaçlığıyla bu ögeleri gayet net yansıtır. Yazarın dili gayet açık ve akıcı iken yaptığı betimlemelerle dudaklarınızda okyanus tuzunun tadını hissedecek ve Uta-Jima nın dağlık patikalarında Şinji ve Hatsue ile huzur bulacaksınız.
208 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Murakami ile başladığım Japon edebiyatında ikinci okuma deneyimimi Mişima ile yaşadım. Dalgaların Sesi çok beğendiğim bir eser oldu ve Japon edebiyatına merakımıda artırdı. Şinji ile Hatsue'nin masalsı aşklarının anlatıldığı Dalgaların Sesi isimli bu güzel eseri herkese tavsiye ederim...
174 syf.
·2 günde·9/10
Yukio Mişima'nın öyle bir anlatımı var ki bahsi geçen adada yaşıyormuş gibi hissettim kitap boyunca. Olay örgüsü, karakterler, betimelemeler... Hepsi hoşuma gitti ♡
178 syf.
·Puan vermedi
Yukio Mişima'yı Bir Maskenin İtirafları ile tanıdım. Bir kitap, hiç bilmediğim, hiç hissetmediğim bir duyguyu bana karakteri vasıtasıyla hissettirebilmişse, o kitap benim için en değerli kitaplardan biri olmuş demektir. Hele bir de hayretle ve hayranlıkla altını çizdiğim cümleleri varsa.... İşte, Bir Maskenin İtirafları tam olarak böyle bir kitaptı. Yazarın müthiş edebi inceliklerle yaptığı psikolojik tespitlere hayran oldum. Okumaktan bıkmayacağım ne derin anlamlı cümleleri vardı... Dolayısıyla Japonların meşhur Şinşoa ödülünü de almış olan Dalgaların Sesi 'ne büyük bir beklenti ile başladım. Fakat hayal kırıklığına uğradığımı itiraf etmeliyim. Küçük bir Japon adası olan Uta-jima'da geçen basit bir aşk öyküsünü anlatıyor. Fakat bu kitap için yazarın kendi tarzının dışında yazdığı farklı bir kitap olduğu söyleniyor. Bu umutla Yukio Mişima'nın diğer kitaplarını da okumak niyetindeyim. Bir Maskenin İtirafları'ndaki gibi insan derinliklerini ve bilinçaltını bu kadar başarılı yansıtabilmiş bir yazarın yeteneğini diğer kitaplarında da mutlaka kullanmış olacağına inanıyorum.
Bir kitabı beğenmenin ya da beğenmemenin tamamen okurun tarzı ve beklentisiyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Benim kitaplardan genel beklentim bahsettiğim yönde olduğu için her ne kadar Dalgaların Sesini beğenmemiş olsam da Japon yaşamına merakı ve de aşk romanlarına ilgisi olanlar için iyi bir kitap olabilir.
176 syf.
·16 günde·Beğendi·5/10
Tabii ki güzel bir kitap, dili akıcı klasik olmayan bir aşk romanı. Beklediğim gibi bir etki bırakmadı sadece, aklımda büyük bir aşk hikayesi olarak değil de daha çok sabırlı iki aşığın saf sevgisini ne olduğunu hatırlatan bir kitap oldu:)
174 syf.
·Beğendi·8/10
Japon edebiyatına ait okuduğum ilk eserdi. Anlatımı gayet açık ve sürükleyici, betimlemeleri akılda kalıcı. Kitabı okurken Şinji ile Hatsue’nin aşkını ve aralarındaki zorluklara rağmen birbirlerine ne kadar bağlı olduklarını hissediyorsunuz. Kısa sürede bitirebileceğiniz, bittiğinde gülümseme bırakan hoş bir kitap.
208 syf.
·3 günde·7/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri, önerileri, eleştirileri ve alıntılar için.)

Puanım 3.5/5.

Mishima'dan okuduğum ikinci kitap ve ilk kitaptan dolayı beklentilerim çok yükseldiği için bu kitaba karşı fikrimin etkilendiğini düşünüyorum. Kitabı gerçekten sevsem de Denizi Yitiren Denizci kadar büyük bir etki bırakmadı bende.

Öncelikle Mishima'yı tebrik etmek lazım. Kitabın konusu aslında çok basit: fakir oğlan ile zengin kızın aşkı. Fakat bundan daha önce binlerce kez işlenmiş konuyu bu kadar özgün ve etkileyici biçimde anlatmak gerçekten büyük yetenek gerektiriyor. İlk okuduğum kitabında da beni etkileyen şey Mishima'nın detaylı, pastoral ve şiirsel betimlemeleri olmuştu. Bu kitap aslında karakterler ve genel tema olarak Denizi Yitiren Denizci'yi andırıyor.

Nüfusu oldukça az olan Uta Jima adasında Şinji adında genç balıkçı zengin bir ailenin kızı olan Hatsue'ye aşık oluyor. Kitap boyunca aslında okuduğumuz şey bu iki gencin birbirlerine kavuşma çabası. Karakter olmalarına rağmen günlük hayatta karşınıza çıkabilecek kişiler bunlar. İlk okuduğum kitabı beğenmemenin sebeplerinden birisi de oydu. Şinji ile Hatsue'nin arasındaki ilişki aynı zamanda bu küçük adada günlük yaşam çok güzel bir şekilde işlenmiş.

Daha fazla uzatmadan önce kitabı oldukça başarılı bulduğumu ve kesinlikle önerdiğimi söyleyip gidiyorum. Denizi Yitiren Denizci'den önce okumuş olsaydım puanım daha fazla olurdu büyük ihtimalle.
... ama şimdi en önemli şey, sabır. Tıpkı balıktaki gibi. Her şeyin yoluna gireceğinden emin olun. Haklı olan, hakkını sessiz sedasız da kabul ettirir.
Tokyo’da gördüğü filmler ve okuduğu kitaplar, artık gözlerinin içine bakıp, “Seni seviyorum,” diyecek bir erkek bulma isteğini uyandırmıştı ruhunda, yoksa “Beni seviyorsun,” diyen bir erkek değil. Ne var ki bunu asla yaşayamayacağına inanıyordu.
Sarayları andıran şık bir sinemaydı. Yalnız koltuklar çok dar ve sertti.
Oturmayın denediğimizde, tavukların tünediği değneklerin üzerindeyiz sandık. Hiç rahat değildik, gerilerimiz sancımağa başlamıştı. Bir süre sonra, arkamızdan bir adam bağırdı: «Oturalım, oturalım...»
Ama oturmuştuk ya işte, herhâlde şaka ediyor diye düşündük. Ne var ki bize çok iyi davranan bu bay, biraz sonra ne yapacağımızı gösterdi. Bunların açılır kapanır koltuklar olduğunu, oturmadan önce aşağı itmemiz gerektiğini söyledi. Budalaca davranışımızdan ötürü utanmıştık. Koltukları aşağı itince, ne kadar yumuşak olduklarını anladık, hani Tenno bile oturabilirdi bu koltuklara. Günün birinde annem de böyle bir koltuğa otursa ne güzel olurdu...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dalgaların Sesi
Baskı tarihi:
9 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750724107
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Dalgaların Sesi
Dalgaların Sesi
Dalgaların Sesi
Bereket Denizi dörtlemesi, Bir Maskenin İtirafları, Yaz Ortasında Ölüm, Denizi Yitiren Denizci gibi eserlerinden tanıdığımız Yukio Mişima, Dalgaların Sesi'nde farklı bir yönüyle çıkıyor okurun karşısına. Romanlarında insan doğasının karanlık yönlerini deşen, onlarla cesurca hesaplaşan Mişima, bu kez kalemini ışığa çevirerek sevginin farklı veçheleri etrafında kuruyor öyküsünü.

Dalgaların Sesi'nde, Şarkılar Adası olarak da bilinen Uta-Jima adasında genç balıkçı Şinji ile varlıklı Miyata ailesinin güzel kızları Hatsue arasındaki ilk aşk öykülenir; cesur, heyecanlı, duru iki gencin masalsı bir dille kaleme alınmış öyküsüdür bu. Aynı zamanda, zamanın ve mekânın ötesindeki bu korunaklı dünyada gelenekleriyle ve doğayla bağlarını koruyan dalgıç kadınların, balıkçı erkeklerin öyküsüdür Dalgaların Sesi. Ve elbette denizin, dalgaların ve fırtınanın da.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 465 okur

  • Duygu Mutlu
  • s
  • Latife Özdemir
  • Esma
  • Ayşen demirci
  • Aytac aytac
  • Ceren tığlı
  • Ahsen
  • yuki
  • Sevgi Çağla Aslan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.4 (12)
9
%13.9 (26)
8
%25.1 (47)
7
%17.6 (33)
6
%5.3 (10)
5
%3.7 (7)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0