Dank

7,6/10  (28 Oy) · 
43 okunma  · 
20 beğeni  · 
731 gösterim
Ben Deli Derviş! Bir tekkede oturuyorum. Bir gün biri gelirse, kendime inanacağım. Herkesin bir hikâyesi vardır. Ama herkesin bir anlatıcısı yoktur.

Süper olmayan süper kahramanlar, tekkesini terk eden dervişler, bir yıldız tohumunun peşinde ellerini kana bulayanlar, sarı bir tablo için yokuş yukarı koşmasını öğrenenler, tüm şehri etkisi altına alan hissizlik hastalığıyla savaşanlar,yastıklarının altına mayın döşeyen aileler,gizli teşkilatlar, patlayan silahlar, patlamayan silahlar, cenaze evleri, mezarlıklar, yiv, set, dank!

Sinem Sal hiçbir yerde yayımlanmamış öyküleriyle karşınızda.
Şimdi elinizdeki uyku haplarını yavaşça komodinin üstüne bırakın!

Merkeze girerken kardeşime el sallamıştım. Hastaları düzene sokuyordu. Henüz Toza Soranlar ekibine katılmamıştı. Ona ve hastalara baktım. Bakmaya ihtiyacım vardı. Etrafımdaki her şey o kadar hareket ediyordu ki benim hiç kıpırdamadan anlamaya ihtiyacım vardı. Anladığımda bir şey hissetmeye ihtiyacım vardı. Bu halime alışmamaya ihtiyacım vardı. Bu çağa Hissizlik Çağı dediler, ama bence bu çağ Hırıltı Çağı. Hepimizin içinden bir ses geliyor, yaşadığına dair. Anlamı yok. Bu çağ, kesinlikle Hırıltı Çağı...
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  219
 • ISBN:
  9786055162733
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
feyza 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sinem Sal, küçük yaşlardan itibaren ölümü anlamlandırmaya çalışan bir insan. Bu yüzden öyķülerindeki işlediği ölüm teması birçok yazardan daha çok tüyleri diken diken ediyor. Ölümü anlatmadan evvel anlıyor. Hakkında çok eleştiri duymuş olsam da okumaktan ilginc derecede keyif alıyorum. Dank, titizlikle okunacak, hikayenin sonunda ne olacak dedirten bir kitap. Tavsiye edilir.

. 
 28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dank, uzun anlatılsa muhteşem romanlar olacak kısa hikayelerden oluşan bir kitap. Kitabı okurken birçok alıntı ve metafor göz kırpıyor insana, dikkatli okumak gerek fark edebilmek için.. Yazarın zeki ve pesimist dili her hikayeye biraz da korku öğesi yüklemiş. Benzetmeler, söz oyunları '' başkası akıl edemezdi bunu''dedirtecek türden orijinal ve akıllıca. Bence Dank, kimselere benzemeyen bir kitap.

Dikkat kafanıza "dank " edebilir.
Kitap 13 hikayeden oluşuyor. Aforizmalı, marjinal, orjinal. Anlatım tarzını sevdim, gayet başarılı, sürükleyici . Şiddet, nefret, ölüm temaları ön planda . Hikayedeki ölümler karakterleri anlamlandırıyor.
" Tanrı için nelerden vazgeçtiğini bilmelisin. Günah işlememek gibi ezbere bir yöntemden ziyade. Tüm günahları işle ve işte o zaman hepsinden vazgeç. Gerçekten kendini adamak budur. Yoksa hiç sevişmeden onun nasıl bir zevk olduğunu bilmeden, kötülüğe bulaşmadan, alkol kullanmadan bunlardan vazgeçmek, vazgeçmek değildir. Hiç sevmediğin birini unutmaya çalışmak gibidir."

Burcu Bergen 
22 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Sinem Sal gerçek hayatında da bu kadar agrasif olabilir mi diye düşündüm ben açıkçası. şaka şaka.. Gayet agrasif ve gergin öykülerin bulunduğu bir kitaptı. Bana göre yani.. Seveni mutlaka olacaktır, ama bana hitap etmedi. Konu yelpazesi çok geniş.. Karakterleri farklı fakat beni çekmedi bu kitap.

Ruziye nur 
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

O kadar çok yerin altını çizdim ki okurken... Durup düşündürttü, düşündürtüp durdurdu.
Sinem sal , her öykü de ' dank ' dedirtti. İsmiyle okutan kitap :)

ebru dündar 
24 Oca 17:45 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ölümü bir o kadar tanıyıp, bir o kadar yabancı olmak bu duyguya. Ölüm üzerine yazılmış okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesiydi. Ölüm, ucu açık dikenli bı konudur insanlar konuşurken bunun üzerine çekinirler. Sonuçta kimse ben öldüm de bunu anlatıyorum diyemez, ruhen öldüğünü iddia edenler hariç. Bu kitabı okurken ölüme kafa tutan bir kadın tanıdım. Bir o kadar baş kaldıran. Yinede ölümden umutlu. Sinem Sal'ın bu kitabı yazarken neler hissettiğini düşündürdü bana. Bir kadının korkusuzca ölümle uğraşması nedendir? Nedenini bilmem ama bu kadın benim kafamda çok şey "dank" ettirdi. Bu devirde insanın kafasına bir şeylerin dank etmesi kolay değil. Teşekkürler Sinem Sal.

ukulele 
 06 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

13 öyküden oluşan kitapta, ölüm teması çokça işlenmiş. Yazım dili basit olmasına rağmen zor ilerleyen bir kitaptı. Bir kaç gün sonra hatırlamak istediğimde ilk öyküleri neredeyse unutmuştum. Maalesef öyküler zihnimde yer etmemişti.

Esra B. 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bazı öyküler çok yavaş ilerlese de hayal gücüne hayran kaldığım bir yazar. Betimlemelerini, günümüzün popüler kültürüne göndermelerini çok beğendim. Ben okurken eğlendim, sizin de keyif alacağınızı umuyorum.

Kitaptan 49 Alıntı

Bir Yudum Kitap
Herkesin bir hikâyesi vardır.
Ama herkesin bir anlatıcısı yoktur.

Dank, Sinem Sal (Sayfa 81 - April Yayınları)Dank, Sinem Sal (Sayfa 81 - April Yayınları)
Çelimsiz Fiil 
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben hiçbir şeyi unutmuyorum. Bu yüzden hiç kimseyi özlemiyorum.

Dank, Sinem Sal (Sayfa 23)Dank, Sinem Sal (Sayfa 23)

"Kitaplar önemlidir. Birine bir kitabı hediye ederken de dikkatli olmalıdır insan. İçinde en mahrem yanların vardır. Altını çizdiğin satırlar, not aldığın dizeler... Kitaplar, önemlidir. Yaşayacağın evi seçemezsin belki, ama okuyacağın kitabı sen seçersin. Yani... Kitaplar önemlidir. Okunmuş kitap hediye etmek mühimdir. Altını çizdiğiniz yerler, size dair açıklar verir, gol yiyeceğiniz yerleri işaret eder. Mahremdir. Bilinen odur ki biri size okuduğu kitabı hediye ediyorsa, ona ateş edilmemelidir. Şüphesiz ki o kişi size kendisini açmıştır. "

Dank, Sinem Sal (Sayfa 177)Dank, Sinem Sal (Sayfa 177)
ALEYNA YILMAZ 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yaratılan güzelliklere tapmak yerine, kendimiz yeniden yaratma hastalığına tutulduk.

Dank, Sinem Sal (Sayfa 116 - April Yayıcılık)Dank, Sinem Sal (Sayfa 116 - April Yayıcılık)

Ben hiç bir şeyi unutmuyorum. Bu yüzden kimseyi ozlemiyorum. Insan sokaklarını bilmediği sehirde acı çekmez gibi gelirdi bana hep..

Dank, Sinem Sal (April)Dank, Sinem Sal (April)
feyza 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bir gün Karaköy'de kitap okuyordum. Paul Auster'ın bir kitabı..."Hikayeler yalnızca onları anlatmasını bilenlerin başına gelir," gibi bir cümle vardı kitapta.Okuyunca bir sigara yaktım. Kitabı kapattım."

Dank, Sinem SalDank, Sinem Sal
Özge Celbiş 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bizim evde iletişim genellikle uçak modunda gerçekleşir. Kimsenin dediği kimseye zamanında iletilmez.

Dank, Sinem Sal (Sayfa 44)Dank, Sinem Sal (Sayfa 44)
5 /