Define: Kan Damlası

9,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
747 gösterim
Dışarıda bir ayak sesi işittim. Merdivenden yukarı birisi çıkıyordu. İri ayaklı, kalın ökçeli birisi...

Sesi kapıma kadar geldi, bir anahtar gıcırdadı, kapı aralıklandı, iri bir kaya parçası şeklinde biçimsiz bir kafa, içeri sokuldu. İki yılan gözü bana doğru zehrini akıttı. Sonra yavaşça kapıyı kapadı, kilitledi, yine o ağır yürüyüşüyle merdivenden indi.

"Üç gayretli araştırmacı akademisyen Seval Şahin, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk, Tübitak'a sundukları ve onaylattıkları bir proje ile erken dönem Osmanlı-Türk polisiye eserlerini konu edinen bir çalışmayı sürdürmektedirler.
Bu çalışmanın meyvalarını çok heyecanla beklerken üzerinde çalışılan eserlerden bugünkü okurlarca hiç bilinmeyen bazı yapıtların Latin harfleriyle ilk defa yayınlanıp okuyuculara sunulması olanağının çıkmasını da sevinçle karşıladık."
-Erol Üyepazarcı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786058616615
 • Yayınevi:
  Labirent Yayınları
 • Kitabın Türü:
Talha ACAR 
18 Eyl 01:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine efsane klasiklerden biri daha.. bundan 2 3 sene önceye kadar klasiklere hep ön yargılı yaklaşmaktaydım, fakat onların dünyasına girince bu ön yargının gereksiz ve boş olduğunu farkettim. Mehmet Rauf Türk edebiyatının güçlü yazarlarından biri, biz onu Eylül romanıyla tanırız belki de bir ilki temsil ettiği için fakat bu birbirini tamamlayan iki roman klasiklerin varabileceği sınırı kafamda uçsuz bir boyuta getirdi. Birinci roman Doktor Şakir Feyzi beyin içinde olduğu bir macera ve az da olsa dedektiflik ruhu taşıyan bir eser. İkincisi ise daha zevkle okuduğum Kan Damlası yine Doktorun ve ailesinin başından geçen bir olay fakat bu sefer kahramanımız Müfettiş Hayret.. Özellikle ikinci romanda polisiye ve dedektiflik motiflerine daha sık rastlayacaksınız Müfettiş Hayret beyin önderliğinde. Nefes kesen bir macera içinde aklınızdan geçen bin bir ukde ile merak ile bitirmeye çalışacağınız iki şaheser.. Çağın süslü, yapmacık ve alelacele yazılmış romanlarının okunacağına bu ve bunun gibi klasiklerin okunması daha fevkalâde olacaktır..