Diyaloglar 2

9,0/10  (5 Oy) · 
20 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.126 gösterim
Diyalogların yaratıcısı Platon, kendisinden önce gelen tüm Yunan felsefecilerinden sistematik bir yapısının olmasıyla ayrılmaktadır. Ele aldığı sorunların çeşitliliği ve bunların bir birlik içinde işlemsi ve bir temele dayandırması, onun başlıca özelliğidir. Öğretmeni Sokrates'e olan bağlılığı ve sevgisi, yapıtlarında ve felsefesinde kendisini güçlü bir biçimde duyurur. Bir ''problem düşünürü'' olan Platon, felsefesini tüm yaşamı boyunca sürekli olarak düzelterek olgunlaştırmıştır ve bu özelliğiyle geliştirmeye açık bırakmıştır.Diyaloglar II, onun Sokratesci döneminden önemli örnekleri sunmaktadır. Platon bu diyaloglarında Ödev Üstüne, Bilgelik Üstüne, Cesaret Üstüne, Dostluk Üstüne, Sofistler Üstüne, Bilgi Üstüne ve Varlık: Dil Üstüne olan düşünceleri şaşırtıcı bir akılcılıkla irdelemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1999
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9751404797
 • Çeviri:
  Tanju Gökçöl
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Yasemin Kahveci 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sokrates ve onun öğrencisi Platon (İslam dünyasında tanınan adıyla Eflatun) düşünceleriyle , yaşadıkları çağda, soylularca kabul gören sosyal kurallar ve kurallara bağlı gelişen şartlara tümüyle karşı çıktılar.
Platon' un felsefi yaklaşımı kendine özgü sistematik yapısıyla çağdaşlarından ayırt edilir.Platon' un bu diyaloglarında söylev sanatı, erdemin öğretilebilirliği,dil ve edebiyat konuları incelenirken, felsefenin zirve noktası idea kuramının da ilk dayanakları ortaya konuyor.
Konuya ilgi duyanların mutlaka okuması gereken kitaplardandır.