1000Kitap Logosu
Diyaloglar

Diyaloglar

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET

Hakkında

640 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 18 sa. 8 dk.
Adı
Diyaloglar
Yazar
Basım
Türkçe · Türkiye · Remzi Kitabevi · 12 Ekim 2016 (İlk yayınlanma: 10 Eylül 1989) · Karton kapak · 9789751413543
Diğer baskılar
Diyaloglar
Diyaloglar
Toplu Diyaloglar
Diyaloglar
Toplu Diyaloglar
Diyaloglar 1
The Dialogues of Plato, Volume 1
Sokratesin öğrencisinden hayatın felsefesi Öğretmeni Sokratese olan bağlılığı, yapıtlarında ve felsefesinde kendisini güçlü bir biçimde duyuran Platon aynı zamanda bir sorunsal düşünürüdür. Felsefesini tüm yaşamı boyunca sürekli olarak düzelterek olgunlaştırmış ve bu özelliğiyle geliştirilmeye açık bırakmıştır. Bu basımda tek ciltte toplanan Diyaloglar, Platonun Sokratesçi döneminden temel metinleri bir araya getiriyor.

Okurlar

Kadın
% 49.2
Erkek
% 50.8
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Benzer Kitaplar

Sofist
Okuyacaklarıma Ekle
Phaidon
Okuyacaklarıma Ekle
Menon
Okuyacaklarıma Ekle
Euthyphron
Okuyacaklarıma Ekle
Nikomakhos'a Etik
Okuyacaklarıma Ekle
Gorgias
Okuyacaklarıma Ekle
Politika
Okuyacaklarıma Ekle
Metafizik
Okuyacaklarıma Ekle
Şölen - Dostluk
Okuyacaklarıma Ekle
Kriton
Okuyacaklarıma Ekle
8.8
10 üzerinden
128 Puan · 23 İnceleme
640 syf.
·
Puan vermedi
Diyaloglar
Remzi Kitabevi'nden çıkan bu kitapta Platon'un Sokratesin Savunması, Gorgias, Menon, Kratylos, Ion, Kriton, Kharmides, Lakhes, Lysis, Protagoras, Theaitetos ve Sofist başlıklı diyalogları birarada yer alıyor. Platon'un diyaloglarını okuduktan sonra insani bakımdan bir gelişme gösteremediğimizi anladım. Sadece şartları değiştirmişiz. Semboller değişiyor sadece, ama işleyiş aynı, ki Platon'un zamanında da aynıymış. Platon'un diyaloglarının mistik bir yanı da var, derinlerdeki bilinmeyenleri kavramsallaştırıp bizlere anlatmış. Diyaloglarda Sokrates ve o zamanlarda tanınan politikacılar, sofistler, filozoflar konuşturuluyor Platon tarafından. Sokrates diyalogları yönlendiren baş konuşmacı. Diyaloglarda iyi, kötü, güzel, eğri, doğru gibi kavramlar tartışılmakla birlikte varlık, dilin nasıl ortaya çıktığı, ilk nasıl sesler çıkarıp da bunları diğerlerine aktardık ve bunları nasıl kavramsallaştırdık gibi konular da mevcut. Her bir diyalogda ayrı ayrı bilgelik, dostluk, bilgi, ödev, erdem gibi kavramlar ele alınıyor ve bunlarla ilgili tartışmalar mevcut. Sokrates kendini bilge olarak görenlerin aslında hiçbir şey bilmediğini kanıtlama çabası içinde. Bundan sebeple de diyaloglarda ele alınanlar Sokrates tarafından sorgulanıyor ve tartışılıyor. Protagoras diyaloğu biraz daha edebi. Sokrates'in Savunmasında ise Sokrates kendine yöneltilen suçlamalara karşı kendini savunuyor farklı olarak. Platon'un diyalogları maddeden öte soyut bir varlık olduğunun farkına varmamıza sebep olup, nasıl çalıştığını bilmeden kullandıklarımızın nasıl çalıştığı üzerine kafa yormamızı sağlıyor.
Diyaloglar
8.8/10 · 628 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
640 syf.
Diyaloglar kitabı'nın yazarı Platon, öğretmeni Sokratesin hayat felsefesini kendi hayatının her kısmına uyarlayıp, öğretmeni'nin söylediği her bir düşünceyi, kendi düşüncelerini de ekleyerek gelecek nesilere aktarmak istemiştir. Bu aktarımı sistematik bir şekilde uyarlayan Platon, kendisinden önce gelen tüm Yunan felsefecilerinden, sistematik bir yapıya sahip olmasıyla ayrılmaktadır. Ele aldığı sorunların, insan hayatının her kısmında mantık kurmaya çalışması gereken konular olduğuna bu kitapta da değinmiştir. Felsefe düşüncesini tüm yaşamı boyunca sürekli olarak düzelterek olgunlaştırmış ve bu özelliğiyle geliştirilmeye açık bırakmıştır. Diyaloglar, bir çok felsefecinin benimsediği düşünce yapısını anlatmakla beraber, Yunan felsefecilerinin hayatlarından kesitlerde vermektedir. Düşünürleri ayrı ayrı incelemesi ve bir diğer kitabı olan 'Sokratesin savunması' adlı eserine de bu kitapta yer vermesi, incelemeleri'nin çoğunu bu kitapta yapmıştır yorumunu getirmemizi sağlamaktadır. Felsefe ve düşünürler hakında çok bilgi öğrenilebilmektedir. Diyaloglar...
Diyaloglar
8.8/10 · 628 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
301 syf.
·
448 günde
·
Puan vermedi
Bu hafta Platon'a ait olan okumadığım kısa diyalogları okumaya karar verdim. Bu kitaptan Hipparkhos ve Kleitophon diyaloglarını okudum ve böylece koca kitabı bitirmiş oldum. Hipparkhos diyaloğunun ana konusu Kazanç Üstüne. Diyalog Sokrates'la bir "Dost" arasında geçiyor. Dost, kazanç düşkünlüğünün kötü bir şey olduğunu savunur. Bunun karşılığında Sokrates herkesin kazanç düşkünü olduğunu çünkü kaybetmeyi kimsenin istemeyeceğini söyler. Tartışma sonunda kazanan Sokrates olur. Herkes aslında kazanç düşkünüdür. Kleitophon diyaloğu ise Sokrates'ın eleştirilmesidir. Kleitophon, doğruluk konusunda Sokrates'ı eleştirir. Doğruluk nasıl öğrenilir? Doğruluk bir sanat mıdır? Doğru insan kimseye kötülük yapmaz mı? vb. sorulardan hareket eder ve Sokrates'a hayran olmakla birlikte bu sorulara tam bir cevap alamadığını söyler. Doğruluğu övdüğünü ama doğruluğun ne olduğunu kendisinin de bilmediğini düşünür. Kleitophon'un bu diyalogda ki son sözü ise ( bence baya ağır bir söz) şu olur: " Sokrates sen erdemi sonuna kadar götürüp mutluluğa erişmek isteyenlerin çabalarına bir engelsin."
Diyaloglar 1
8.8/10 · 628 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
640 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
2 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı daha detaylı yani bu kitap. Diğer kitabı ise acaba bunun içinden mi çıktı yoksa farklı mı diye araştırdım ama şu kitaba bir bakıyorum: Sokrates’in Savunması var bir de yanında Sokrates’in Savunması Üstüne diye bir bölüm. Menon var ve yanında Menon Üstüne bölümü. Oldukça detaylı yani. Sokrates’in Savunması, Gorgias, Menon, Kratylos, Ion, Kriton, Kharmides, Lakhes, Lysis, Pratagoras, Theaitetos, Sofist ise işlenen konular. Bu kitaplarının toplamı yani parça parça okumak, para kaptırmak istemeyen dostlarım bu şekilde de okuyabilir. Fikirler, yorumlar ve dipnotlarla zenginleştirilmiş bu güzel derlemeyle birçok kitaba tek kapakta kavuşabilir. Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim..
Diyaloglar
8.8/10 · 628 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
198 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Hakikatin peşinde koşan insan Sokrates...
Felsefe severlere selam.. Kendi döneminde tek Tanrıcılığı savunduğu için ateistlik ile suçlanan Sokrates'in Öğrencileriyle ve Diğer bilge kişilerle girdiği karşılıklı tartışmaları anlatan, temelleri ahlak, erdem, cesaret, dürüstlük, insanın bildiğini savunma başarısı vb konulardan oluşan güzel bir kitap. Sokrates, insana bildiğini unutturan, sürekli soru sorma yöntemiyle karşısındaki insanın aklını allak bullak ederek aklından şüphe etmesini sağlayan bilge insan, senin döneminde yaşamamak belki de çok şanslı olduğumuzu gösterir yoksa bütün doğru bildiklerimizi unuttururdun.
Diyaloglar
8.8/10 · 628 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.