1000Kitap Logosu
Epinomis
Epinomis
Epinomis

Epinomis

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.2
27 Kişi
96
Okunma
22
Beğeni
329
Gösterim
37 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 3 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Sosyal Yayınları · 2008 · Karton kapak · 9786054177790
Konuşanlar: Giritli Kleinias, Atinalı bir yabancı ve Lakedaimonlu Megillos'tur. Bilgeliğin ne olduğuna ve ona ne şekilde ulaşılacağıyla ilgili bir sorgulamayla başlar diyalog.  Platon, onu okuyanlar için büyük bir zevk, hatta büyük bir neşe kaynağıdır. Onun, eşsiz bir şekil mükemmelliği ile yine eşsiz bir düşünce derinliğinin birleşmesinden oluşan diyalogları, zaman aşımına kafa tutarcasına günümüze kadar gelmişlerdir. Platon'un eserleri hiç yaşlanmamış, tazeliğini ve canlılığını -uzak bir geçmişte ilk yazıldıkları günlerdeki gibi- korumuşlardır.  Sokrates'in yurttaşlarını rahatsız eden, hattâ sabırlarını taşırtıp öfkelendiren soruları: Erdem nedir? Cesaret nedir? Dindarlık nedir? Ne demeye gelir bu deyimler ve bunlar gibi daha birçokları? Günümüz insanları için de aynı derecede rahatsız edici ve akıl karıştırıcı sorulardır.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,9
7.2
10 üzerinden
27 Puan · 6 İnceleme
Furkan dolgun
Epinomis'i inceledi.
37 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Platon'un okuduğum metinleri içinde en az beğendiğim oldu sebebi, amacından uzaklaşması belki. Bilgelik ve zeka nedir? Zeki olmak için insanlar neler yapmalı sorularına belki de benim de anlayamadığım bir fikir üzerinden ilerlemeye çalışıyor Platon. Içinde çok önemli bölümler olan bir kitap...
Epinomis
7.2/10
· 96 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
32
NURULLAH
Epinomis'i inceledi.
37 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Epinomis kitabı Türkçeye '' Gece Toplantısı " şeklinde çevrilmiş bir kitaptır. Kitabın birinci bölümünde bilgi ve bilgelik üzerine farklı kişilerin konuşmalarıyla geçiyor. Bilgi ve bilgelik kavramı üzerinde durmasının yanı sıra bu bölümde dönemin astronomi, tarih ve sosyolojik yapısı hakkında da bilgi sahibi olunabiliyor. Kitabın ikinci - Ahlaka Dair - bölümünde ise tutuklanan Sokrates'in, öğrencisi Kritos tarafından kaçırılmaya çalışma iknasını ele alıyor. Sokrates böyle bir durumun ahlaki boyutunu ve savunduklarıyla çelişen taraflarını anlatıyor. İyi okumalar :)
Epinomis
7.2/10
· 96 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
21
Faljes'ka
Epinomis'i inceledi.
37 syf.
"GECE TOPLANTISI"
Merhabalar, iyi günler,musmutlu ömürler :) İnceleme yazacağım ya yine nerden başlasam bilemiyorum :))Bir kitabın incelemesi yoksa ona bir inceleme yazmak boynumun borcu.. Öncelikle çok ince bir kitap olması sizleri yanıltmasın,çünkü güzel bir kitap..Platon'la tanıştığımız kitap aynı zamanda.Çok güzel bir tanışma olmayabilir ama olsundu(yine mi yanlış yerden başladım acaba? soruları nara atıyor beynimde)neyse okudum artık.. Platon'un inanç pesimisti insanlara(benim gibi) olanlar için yaptığıGECE TOPLANTISI* bakınız.*EPİNOMİS ismini verdiği kitabı.. Sen ne diyorsun?,ne anlatıyorsun?der gibisiniz. :) Evet evet aynen öyle dedim inanç pesimisti kendi bulduğum tabir çok da sevdim ayrıca.Siz farklı bir tabir bulabilirsiniz,bişey demem(ne haddime zaten) Evet şimdi:Evren kutsaldır,bilim de kutsaldır, matematik de kutsaldır,inanç da kutsaldır,şey erdem de kutsaldır ama Tanrı en kutsaldır.diyor Platon.. #63188968 kutsaldır çünkü mutlu eder. Peki kutsallar gerçekten mutlu eder mi?işte orası kişinin hayata bakış açısıyla ilgili eğer bunlardan bir tanesi sizi mutlu ediyorsa(ki bence sizi en huzurlu, en mutlu kılan şey ne ise o kutsaldır) hemen hedonist etiketi yapıştırmayın,burada bahsettiğim şeyler: vicdan, sevgi,inanç, erdem gibi şeyler.. işte bu kitap öyle birşey;insanın mutlu olması için gerekli olan şeyleri anlatmış.Bana göre biraz katı bir şekilde anlatmış,(kendi fikrim) ama anlatmış ..Yani bilgi edinmek için gerekli olan şeylere sahip sonuçta. Okurken"Böyle mi oluyor Platon"diyesim de oldu :D ancak felsefe seven biri için oldukça bilgi zengini bir kitap onu da söyleyeyim, ben okurken çok keyif aldım.. Keyifli okumalar dilerim.. :)
Epinomis
7.2/10
· 96 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
61