Kritias

7,0/10  (6 Oy) · 
28 okunma  · 
6 beğeni  · 
294 gösterim
Platon, hiç kuşku yok ki düşünce tarihinin en önemli ve etkili filozoflarından biridir. Felsefenin kurumsallaşmasına ve felsefede yazılı geleneğin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan idealist felsefe geleneğinin başlatıcısı olmuştur. Hıristiyan Ortaçağ felsefesine ve İslam düşüncesine etkisi bakımından da ayrıca önem taşıyan Platon, düşünce tarihi boyunca tartışılan tüm problemleri yüzlerce yıl öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi inşa etmiştir.

Kritias, Platon'un geç dönem diyaloglarından biridir. Diyaloğa adını veren Kritias, yaptığı uzun konuşmasında eskiden rahiplerin anlattığı ve Solon'un da kaydettiği savaşlardan, Akropolis'ten, şehrin yapısından ve nasıl kurulduğundan söz eder. Platon'un kayıp ada Atlantis'ten de söz ettiği bu diyalog, aynı nedenle felsefe dışı alanlar açısından da büyük önem taşır.

Erken dönem diyaloglarından olan Kharmides ise, bilgelik konusunu ele alır. Ölçülülük, bağlantılı ele alınan bir başka konudur. Diyalog, Kharmides'in bahsettiği dört bilgelik tipinden hiçbirini onaylamayan Sokrates'in bakış açısıyla, bilgeliğin ne olduğundan çok ne olmadığı noktasına varılmasıyla sonuçlanır.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2001
 • Sayfa Sayısı:
  31
 • ISBN:
  9786054177783
 • Çeviri:
  Lütfi Ay Erol Güney
 • Yayınevi:
  Sosyal Yayınları
 • Kitabın Türü:
Black Jack 
 19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitabı okumadan antik yunan tarihini iyi bilmeniz gerekiyor. Zira bazı şeyler havada kalabilir. Platon kitapta genelde Poseidon'u anlatmış. Kurduğu sarayın görsel güzelliklerinden ve evlendiği kızdan olan 12 kraldan kısaca kitapta bahsedilmiş. Kralların toplanıp yaptıkları toplantıları ve koydukları kuralları işlemiş. Kitabın mutlaka başka bir kitapta devamı olmalı zira Platon'un metni burada sona eriyor diye bitiyor. Sonunu yazarsam işin zevki kaçabilir. Antik yunan tarihine meraklı ve felsefe sevenlerin okuması bilmesi gereken bir kitap.

Oyku 
04 May 13:44 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Atlantis araştırması yapan herkesin ilk başvuracağı tarihi kaynak belge Kritias'tır. Daha sonra yazılmış olan bir çok kitap, bu metinler üzerine yapılmış olan yorumlar olduğundan, ilk elden okumakta fayda var.

Gökhan Aktaş 
 28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Platon bu eserinde, Atlantis uygarlığıyla alakalı bilgiler vermektedir. Efsane, Mitoloji aracılığıyla Poseidon'dan itibaren başlar. Atlantis adası hakkında detaylı bilgiler içerir. Platonun anlatımına göre Atlantis adası takım adalar şeklindedir. Adanın limanları vardır, adada oreikhalkon (Ne olduğu pek belli olmayan, altınla karışık bakır yahut pirinç sanılan bir maden) madeninden de çıkmaktadır. Geniş bir hayvan ve bitki çeşitliliği barındırmaktadır. Hatta Platon Atlantis'de fillerin dahi yaşadığını belirtmiştir.

Atlantis uygarlığı ile ilk kaynak Kritias'dır. Konuyla alakalı bilgi edinmek isteyenlerin başvurmak isteyeceği oldukça ince bir dialog metnidir.

berna noviç 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kritias burada insanlığın ilk dönemlerinin zorluğundan/düzeninden bahseder. Burada iyi/kötü, suçlu/suçsuz ayrımı ilk başlarda yoktur. İyiler ödüllendirilmek,kötüler cezalandırılmaz. Herkes anya konya yaşar. Fakat bir süre sonra insanlar bunun değişmesi için yasalar konulmasını ister. Yasalar konulduktan sonra yapılan yanlışlar cezalandırılır. Peki ya gizlice yapılanlar? İşte burada yasalar devre dışı kalır. Tekrar başa sarmıştır herşey. Eğer yasalar gizli işlenen suçlara yetmiyorsa yetecek başka birşey bulunmalıydı. Tanrı korkusu buna yetebilirdi. Çünkü tanrılar herşeyi görüp , bilip , işitebilir ve gizli hiçbir şey kalmazdı,suçlular azalırdı. Tanrı kavramı böyle icat edilmişti.
Bir saatinizi bile almayacak size farklı bir bakış sunacak bir kitap , okuyun okutturun.

Kitaptan 6 Alıntı

Ali Arslan 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hermokrates
Unutma ki, Kritias, korkaklar hiçbir zaman zafer anıtları dikememişlerdir. Sözlerine cesaretle başla

Kritias, Platon (Sayfa 11 - Hermokrates)Kritias, Platon (Sayfa 11 - Hermokrates)
Seyidhan Yalçın 
 23 May 19:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kritias: Hepimizin, dünyadaki bütün insanların sözleri, bir taklit, bir benzetiş olmaktan çıkamaz.

Kritias, PlatonKritias, Platon
Acemi Okur 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İnsanlara tanrılardan söz ederken onları tatmin etmek, gerçekten biz ölümlülere, ölümlülerden söz etmekten daha kolay gibi görünüyor.

Kritias, PlatonKritias, Platon

Atlantis Efsanesi
Çünkü unutmamalıyız ki ölümlü şeyleri insanların umdukları gibi tasvir etmek kolay değil,zordur.

Kritias, Platon (Sayfa 10 - Sosyal yayınlar)Kritias, Platon (Sayfa 10 - Sosyal yayınlar)

Bu ihtar, Sokrates, Kritias’a olduğu kadar banadır da. Unutma ki, Kritias, korkaklar hiçbir zaman zafer anıtları dikememişlerdir. Sözlerine cesaretle başla, Apollon’la Musaları yardımına çağırarak, eski yurttaşlarının erdemlerini bize tanıt, öv

Kritias, PlatonKritias, Platon