Dönüşüm Hastanesi

8,8/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
594 gösterim
Dönüşüm Hastahanesi, Stanislaw Lem’in kimliğini “ele veren” bir kitap. Ünlü yazarın otobiyografik ögeler taşıyan bu ilk romanı İkinci Dünya Savaşı ertesinde, 1948’de yayımlandı. Savaşı, iktidarı, ahlâkı, insanlığı ve medeniyeti sorguladığı Dönüşüm Hastanesi, onun yabancısı olmadığı bir dünyayı anlatıyor. Almanlar ülkesini işgal ettiğinde Lem 18 yaşındaydı ve tıp eğitimi görüyordu. Savaş nedeniyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı; bir süre araba tamircisi ve kaynakçı olarak çalışıp hayatını idame ettirdi.
Olay bir hastanede geçer. Ülkesi işgal altında, gelecek konusunda endişeli ve ailesinden ayrı düşen genç bir doktor taşradaki bir akıl hastanesinde göreve başlar. Hekimler akıl sağlıklarını korumak için pencerelerini dış dünyaya kapamış, kendilerini mesleklerine ve soyut felsefi tartışmalara vermişlerdir. Ancak tüm çabalarına rağmen, dünyanın kötülüklerinden ve hayatın çelişkilerinden kendilerini koruyamazlar. “İçeride” yaşananların “dışarıda” yaşananlardan bir farkı yoktur. Dönüşüm Hastanesi, Lem’in bibliyografyasında hakettiği şöhreti yakalayamayan, ama bu usta yazara ve yazma serüvenin çıkış noktasına ilişkin ilginç ipuçları veren, önemli bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  229
 • ISBN:
  9789754707571
 • Orijinal Adı:
  Hospital of the Transfiguration
 • Çeviri:
  Sevil Cerit
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir roman. Stefan, Leszek amcasının cenaze törenine giden, 2. Dünya Savaşı yüzünden işsiz kalmış bir doktordur. Cenazeden sonra yakın bir arkadaşı ile karşılaşır. Staszek, Stefan'a bir akıl hastanesinde çalıştığını ve orada doktora ihtiyaç olduğunu, isterse beraber çalışabileceklerini söyler. Stefan da bu teklifi kabul eder ve köyünün yakınındaki hastanede göreve başlar. Pek çok ilgi çekici tiple karşılaşır orada. Meşhur bir şair de rahatça çalışabilmek için hastaneye gelmiştir. Hayata olan bakış açısı değişen Stefan yeni işini elinden geldikçe iyi bir şekilde yapmaya çalışır. Bu arada hastanenin elektriğini veren yerde Woch adında biri ile tanışır. Bu adam Almanlara karşı gerilla faaliyetinin içindedir. Bir gün hastaneyi Almanlar işgal eder. Acaba Stefan bundan sonra ne yapacaktır? Bir solukta okunan bir roman.

Kitaptan 7 Alıntı

Kumral 
 19 Oca 10:50 · Kitabı okuyor

HARİKA BİR YAZAR :)
Milyonlarcasına eklenecek bir başka tuhaflık daha: Beyinleri olmasına rağmen, bağırsaklarıyla düşünebilirler.

Dönüşüm Hastanesi, Stanislaw LemDönüşüm Hastanesi, Stanislaw Lem
Kumral 
16 Oca 09:24 · Kitabı okuyor

Dinin ilkeleri ne olursa olsun, apaçık bir gerçek olan çürüme faktörüne rağmen ve mantıklarına aykırı gelse de, insanlar hâlâ ölüler toprağın derinliklerinde bir şekilde varlıklarını sürdürüyormuş gibi davranıyorlardı - belki rahat değil, hatta belki korkunç, ama yine de bir şekilde bir varoluş, bu durum yeryüzünde ayırt edici bir işaret kaldığı sürece devam ediyordu.

Dönüşüm Hastanesi, Stanislaw LemDönüşüm Hastanesi, Stanislaw Lem
Kumral 
17 Oca 16:29 · Kitabı okuyor

Olmuş olan ve geçen bir şey artık var değildir, sanki hiçbir zaman olmamış gibi. Bu dün yemiş olduğun bir pasta gibidir. Şimdi ondan hiçbir şey kalmadı. İşte bu yüzden kendine hiç sahibi olmadığın bir geçmiş yaratabilirsin. Eğer ona gerçekten inanırsan, sanki o günleri yaşamışsın gibi olur.

Dönüşüm Hastanesi, Stanislaw LemDönüşüm Hastanesi, Stanislaw Lem
Kumral 
18 Oca 15:48 · Kitabı okuyor

ciklet :)
“Biyolojik tezlerin çoğunluğunun antitezleri olduğu sürece hayır. Bilimsel teori entelektüel çiklettir.”

Dönüşüm Hastanesi, Stanislaw LemDönüşüm Hastanesi, Stanislaw Lem
Kumral 
19 Oca 09:50 · Kitabı okuyor

Bir köpeğe bir parça et verdiğiniz her seferde bir ışık yakın, bir süre sonra köpek ışık gördüğü vakit, salyalarını akıtmaya başlayacaktır. Bir adama kağıdın üzerine karalanmış yeteri kadar mürekkep gösterin ve bir süre sonra adam bunun evrenin bir modeli olduğunu söyleyecektir. Bu nöroloji, itaat okulu, hepsi bu.

Dönüşüm Hastanesi, Stanislaw LemDönüşüm Hastanesi, Stanislaw Lem