Dönüşüm Hastanesi

8,8/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
604 gösterim
Dönüşüm Hastahanesi, Stanislaw Lem’in kimliğini “ele veren” bir kitap. Ünlü yazarın otobiyografik ögeler taşıyan bu ilk romanı İkinci Dünya Savaşı ertesinde, 1948’de yayımlandı. Savaşı, iktidarı, ahlâkı, insanlığı ve medeniyeti sorguladığı Dönüşüm Hastanesi, onun yabancısı olmadığı bir dünyayı anlatıyor. Almanlar ülkesini işgal ettiğinde Lem 18 yaşındaydı ve tıp eğitimi görüyordu. Savaş nedeniyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı; bir süre araba tamircisi ve kaynakçı olarak çalışıp hayatını idame ettirdi.
Olay bir hastanede geçer. Ülkesi işgal altında, gelecek konusunda endişeli ve ailesinden ayrı düşen genç bir doktor taşradaki bir akıl hastanesinde göreve başlar. Hekimler akıl sağlıklarını korumak için pencerelerini dış dünyaya kapamış, kendilerini mesleklerine ve soyut felsefi tartışmalara vermişlerdir. Ancak tüm çabalarına rağmen, dünyanın kötülüklerinden ve hayatın çelişkilerinden kendilerini koruyamazlar. “İçeride” yaşananların “dışarıda” yaşananlardan bir farkı yoktur. Dönüşüm Hastanesi, Lem’in bibliyografyasında hakettiği şöhreti yakalayamayan, ama bu usta yazara ve yazma serüvenin çıkış noktasına ilişkin ilginç ipuçları veren, önemli bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  229
 • ISBN:
  9789754707571
 • Orijinal Adı:
  Hospital of the Transfiguration
 • Çeviri:
  Sevil Cerit
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir roman. Stefan, Leszek amcasının cenaze törenine giden, 2. Dünya Savaşı yüzünden işsiz kalmış bir doktordur. Cenazeden sonra yakın bir arkadaşı ile karşılaşır. Staszek, Stefan'a bir akıl hastanesinde çalıştığını ve orada doktora ihtiyaç olduğunu, isterse beraber çalışabileceklerini söyler. Stefan da bu teklifi kabul eder ve köyünün yakınındaki hastanede göreve başlar. Pek çok ilgi çekici tiple karşılaşır orada. Meşhur bir şair de rahatça çalışabilmek için hastaneye gelmiştir. Hayata olan bakış açısı değişen Stefan yeni işini elinden geldikçe iyi bir şekilde yapmaya çalışır. Bu arada hastanenin elektriğini veren yerde Woch adında biri ile tanışır. Bu adam Almanlara karşı gerilla faaliyetinin içindedir. Bir gün hastaneyi Almanlar işgal eder. Acaba Stefan bundan sonra ne yapacaktır? Bir solukta okunan bir roman.