Dune Çocukları (Dune 3. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2920
Gösterim
Adı:
Dune Çocukları
Alt başlık:
Dune 3. Kitap
Baskı tarihi:
Ekim 2008
Sayfa sayısı:
545
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759971342
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
Baskılar:
Dune Çocukları
Dune Çocukları
Dune
İmparatorluk Takvimine göre yıl 10.216. Müeddib'in çöle gidişinin ardından imparatorluğun yönetimi Alia'ya geçer ve yeni bir dönem başlar. Ama Bene Gesseritlerin en çok korkutan şey gerçekleşir ve baskı altındaki Alia bir hilkat garibesine dönüşmüştür. Baron Vladimir Harkonnen, onun zihnini işgal ederek yeniden yaşama dönme ve nefret ettiği Atreideslerden intikamını almak için var gücüyle çalışmaktadır. Güç etrafında dönüp duran entrikalar ... çöllerin derinliklerinden çıkıp gelen ve Fremenleri çürümeye karşı uyarıp eski geleneklere çağıran gizemli ve kör bir Vaiz ... Müeddib'in öğretilerini korumak için kurulan rahiplik sisteminin güç sahibi olunca hızla yozlaşması ... doğası değişip sulak bir gezegen haline gelmeye başlayan Arrakis'in yeni halinden hoşlanmayan tutucu Fremenler ... iç içe girmiş dönüp duran çarklar... Tüm bunların ortasında Paul'ün ikiz çocuklarından Leto bilinen evreni binlerce yıl boyunca düzene sokacak Altın Yol'u yaratmak uğruna kendini feda etmeye hazırlanmakta ...
552 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Uzun bir ara sonrası nihayet Dune serisine devam edebildim. Sanki hiç bırakmamışım, hemen ertesi gün üçüncü kitaba geçmişim hissine kapıldım okurken. Büyük beklentilerle başlayıp, beklediğimden daha fazlasını bularak kapattım kitabı yine.

Serinin ikinci kitabını incelerken; daha çok kahramanların insani yönlerine yer verildiğini, onların psikolojik durumu hakkında birçok şey bulacağımızı yazmıştım. Ve bu da seriyi benim açımdan keyifli ve merak uyandırıcı hâle getirmişti. Şimdi Dune Çocukları ile her şey daha da güzelleşti, daha iyisi olamaz derken oldu!

Uzatmadan Dune Çocukları konusundan bahsedeyim. (Yazdıklarım tabi ki kitap hakkında öyle aman aman bilgiler içermez. Rahat rahat okuyabilirsiniz bu nedenle.) Muad'Dib'in çöle gidişinin ardından dokuz yıl geçmiş, çocukları Leto ve Ganima dokuz yaşına basmış ve artık imparatorluk yönetimi kız kardeşi Alia'ya geçmiştir. Baharat üretimi gittikçe artmış ve hatta Arrakis çöl olmaktan çıkmaya, yeşillenmeye başlamıştır. Yönetimi alan Alia hem kendisiyle hem de "içindeki" diğer insanlarla baş etmek zorundadır. Paul'un geleceği görme gücü çocuklarına da geçmiştir ve ayrıca imparatorluk birçok eski olayla da başa çıkmak durumunda kalacaktır. Leydi Jessica'nın da gelişiyle (bence) ortalık daha çok karışmaya başlamış, bu da yetmez gibi çölden gelen kör bir "Vaiz" ortaya çıkmıştır. Hem Paul'un dini ve öğretileri hem de imparatorluğun geleceğine dair söyledikleri ile herkesi etkilemeyi başaracak mıdır?

Geçmişte yaşanan olayların tekrar gün yüzüne çıkması ile daha da heyecanlı bir hâl aldı Dune Çocukları. Atreides'in Corrino Hanedanı'nı yenmiş ve yönetimi almış olması, hanedanı tetikte beklemeye yöneltmiştir. Dolayısıyla Muad'Dib soyundan kimse kalmazsa bu Corrino'ların işine yarayacaktır. (Hanedan Üçlemesi'ni okuma vaktim gelmek üzere, artık farkındayım.)

Dune Çocukları'nda, yazdıklarımın dışında bizleri
*Paul'un çocuklarının şaşırtıcı gelişimi
*Atreides soyunun başına daha neler geleceği
*Arrakis'in ve dolayısıyla Fremenler'in kaderi hakkında yeni olaylar bekliyor!

Benim yorumuma gelirsek; gittikçe daha iyi oluyor Dune serisi. Okuduğum her kitaptan farklı, yeni kelimeler ve bilgiler edindiğim bu seriyi çok seviyorum. Hızla çeviriyorum sayfaları, bir süreliğine soyutluyor dünyadan beni... Daha okuyacak çok şey var bu seride. Hanedan Üçlemesi'ni daha mı önce okusaydım düşüncesi sardı bu kitapta beni. Hemen edineceğim, yavaş yavaş tüm seriyi okuyup bitirmek planım. İthaki Bilimkurgu serisini kitaplığımda görmeye öyle çok alıştım ki Dune serinin diğer kitaplarını da bassınlar istiyorum, seriyi bozmak istemiyorum açıkçası. Çeviri güzel, kapak güzel, tasarım daha güzel. Dolayısıyla bunu istemek hakkımız bence :) Dördüncü kitabı okumak için gün saymalar başlasın o halde!
552 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
aman efendim, naber? ben serinin 3. kitabını bitirip geldim işte napalım devam ediyoruz herbert abimize, güzel yazmış. sanırım art arda okuduğum için bu kitapta biraz sıkılmışım ama son 200 sayfa üfff ışık hızıyla bitiş. etkileniş. sümük siliş. ama tabii bunun bir de ilk 300 sayfası var. o kısım son 200 sayfaya olan büyük bi hazırlık süreciymiş o yüzden sabırlı olmak gerekiyor, filanfilan... güzeldi yapacak bir şey yok seviyorum abi bu seriyi, bu seri için tolkien severlerle dövüşürüm!!


konumuz, aman efendim bir tanecik 2. leto’muz etrafında dönüyor, biraz alia halamız, yaşlı moruk vaiz, ganimet ve bene gesserit’li manyak pragmatist jessica’ya da değiniyoruz tabii ama asıl olay 2. leto!! offf çok fena bir çocuk bu, babasını tavlada bile yener. “ohhh, ali baba'nın çiftliği senin galiba” bile der sayın muaddib paul atreides. -büyük spoi vermiyorum- vaiz kim lan, paul mü? diyerek kafayı tırlattığım zamanlar da oldu, alia mı iyi jessica mı iyi diye beynimi erittiğim zamanlar da... neyse sonu çok güzel, en iyi son bu kitabındı, varımı yoğumu yatırırım bu iddiaya.


üslup konusuna değinmiyorum, 1.siyle aynı düzeyde gitti. şahsen üslup olarak favorim 2. kitap olsa da bu da gayet başarılı.


tamam gidiyorum, yarın da bayram zaten hiç haz etmem. kurban kesiyosunuz biraz da sokak hayvanlarıyla paylaşın!! ee görüşmek üzere.
545 syf.
·9 günde·10/10
Serinin üçüncü kitabında da konunun gidişi beklenmedik yerlere gidiyor, anlatım ve seçilen cümlelerin derinliği devam ediyor, yine çok lezzetli ve doyurucu bir yemek yemiş gibi oldum ^^
552 syf.
·7/10
Karakterlerin gerçekten kişilikleri olduğunu hissedebiliyorsun. Ender görülen bir durum. Kitabın kapağını kapatırken çekiniyorsun. Konuşmalarını böldüğün için.
545 syf.
·35 günde·Beğendi·9/10
Anne, kız ve çocuklar ve aile içindeki ve akraba ilişkileri, siyaset, din eleştirisi, çöl yaşamı, gelenekler fantastik dünya içine o kadar güzel işlenmiş ki insanı bir sonraki sayfada ne olacak diye durmadan okutuyor.
545 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu seri hem dini, hem politik, hem bilimkurgu ... Tekinsiz düşünce ve hisler uyandırıyor. İncelemesini yazmak bile o kadar zor ki . Üzerinde düşünüyorum, düşünüyorum, ......

Umarım okuduklarımın, benim umduğumdan daha fazlası bende kalmıştır. Daha iyi özümsemek adına seriye ara verip başka kitaplar okudum ve dayanamıadım artık yine buradayım.

İkinci kitabın finalinden sonra dokuz yıl geçmiştir. Annesiz babasız kalan ikizler halaları Alia ' nın gözetiminde büyümektedirler. Alia onlar hüküm sürene kadar naib olarak imparatorluğu yönetmektedir. Alia naib olmakla yetinebilecek midir ?

Çölün derinlerinden gelen ve istisnasız herkesi acımasızca eleştiren vaiz adındaki adam kimdir ? Leydi Jessica tam da bu zamanda neden Arrakise dönüyor ? Çoklu hafızalarında yaşayan atarıyla garip ikizlerin planları nedir ? Sonra, yine yeni yeniden Duncan Idaho sahnede.

Duncan Idaho ve onun garip mentat zihninin dehlizlerinde keşfettikleri ve bu yolda yaptığı seçimler...

Yazar karakterlerin gözlerinden dünyayı özle samimi bir şekilde anlatıyor ki, okuyan ister istemez karakterle özdeşleşiyor. Karakterlerle birlikte her anı yaşıyor.

Bu gerçekten de insanı büyüleyen bir seri.
552 syf.
·Beğendi·10/10
Dune serisinin 3. kitabı olan bu romanda Paul’un ikizleri ve diğer yeni nesil karakterlerle romana heyecan katılmış. 2. kitaptaki durgunluk bu kitapta pek yok, kitabın yazılış sürecine bakarsak romanlar arasında böyle inişler çıkışlar olması normal karşılanabilir. Yazar bu romanda akıcı bir dil kullanmış ve sosyolojik çözümlemelere de önceki kitaplara göre daha fazla girmiş. Dune serisinde beni etkileyen asıl nokta insanların kendi yarattığına inanması örneğin Muad Dib hiçbir şey yapmadan ölse bile insanlar onun adına cihat ettiğini düşünerek davranmaya başlayacak. Bu gerçek dünyada da böyle insanlar sürekli ilahlaştıracak bir şey bulmaya çalışıyorlar ve onun sözlerini çarpıtıp onu temsil ettiklerini düşünmeye başlıyorlar.
552 syf.
Ben kitapların sürekli merak ettirmesini ve sonunda vurucu etkiyle bitmesini severim. Bu kitapta merak unsuru vardı, evet, ancak sanki ilk iki kitaptaki gibi değil de bir Rus klasiğindeki gibiydi. Kitabı eline alıp okumak çok zor ancak okumaya başlarsan akıcıydı, sürekli bu kitabı okuyayım gibi bi his yaşatmadı. Tüm bunlara rağmen kitap konuyu getirmek istediği yere çok güzel getirdi ve son sayfalarda olayları güzel bağlamasıyla benim için etkileyici bir kitap oldu. Ben ilk üç kitabı arka arkaya okudum ve bu yüzden sıkılmış olabilirim. Bunun yerine her kitabın arasına mümkünse farklı türde kitaplar okuyarak okunmalı. Dune güzel bir kitap serisi, bilimkurgu, fantastik ve politik kurgu severlerin kaçırmaması gereken bir klasik.
545 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İlk kitaptaki akıcılık yeni nesilin de olaya dahil olmasıyla yeniden yakalanıyor. Bazı karakterlerin yaptıkları beni şaşırtmayı başardı. Güzel bir kitaptı
545 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitabın başları sıkıcıydı ama kitap gittikçe açıldı ve müthiş bir sonla bitti. Serinin 2. kitabından iyi olduğu kesin ama 1. kitabın mı yoksa bu kitabın mı daha iyi olduğuna karar veremiyorum. Serinin kalan 3 kitabı da bu kalitede olursa okuduğum en iyi serilerden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor demektir.
545 syf.
·Beğendi·9/10
Seri üçüncü kitap ile birlikte mükemmel bir şekilde ilerliyor. Herbert gücü elinde tutma olgusunu o kadar iyi işlemişki, ne oldu ne olacak derken kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Heyecan, aksiyon, dram, entrika.. ne ararsanız ve bu seri de mutlaka okuyun.
sana doğru haber veren kişileri cezalandırırsan, yanında sadece duymak istediklerini söyleyenler kalır,
bir insanın kendi yansımalarının pisliğinde çürümesi kadar zehirleyici bir şey olamaz bence.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dune Çocukları
Alt başlık:
Dune 3. Kitap
Baskı tarihi:
Ekim 2008
Sayfa sayısı:
545
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759971342
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
Baskılar:
Dune Çocukları
Dune Çocukları
Dune
İmparatorluk Takvimine göre yıl 10.216. Müeddib'in çöle gidişinin ardından imparatorluğun yönetimi Alia'ya geçer ve yeni bir dönem başlar. Ama Bene Gesseritlerin en çok korkutan şey gerçekleşir ve baskı altındaki Alia bir hilkat garibesine dönüşmüştür. Baron Vladimir Harkonnen, onun zihnini işgal ederek yeniden yaşama dönme ve nefret ettiği Atreideslerden intikamını almak için var gücüyle çalışmaktadır. Güç etrafında dönüp duran entrikalar ... çöllerin derinliklerinden çıkıp gelen ve Fremenleri çürümeye karşı uyarıp eski geleneklere çağıran gizemli ve kör bir Vaiz ... Müeddib'in öğretilerini korumak için kurulan rahiplik sisteminin güç sahibi olunca hızla yozlaşması ... doğası değişip sulak bir gezegen haline gelmeye başlayan Arrakis'in yeni halinden hoşlanmayan tutucu Fremenler ... iç içe girmiş dönüp duran çarklar... Tüm bunların ortasında Paul'ün ikiz çocuklarından Leto bilinen evreni binlerce yıl boyunca düzene sokacak Altın Yol'u yaratmak uğruna kendini feda etmeye hazırlanmakta ...

Kitabı okuyanlar 262 okur

  • Gamze ÇELİK
  • judiosi ozer
  • Cokokuyanadam
  • Samet
  • Onur BIÇAKÇI
  • Bahar Aykol
  • Özgür Özmen
  • marie
  • Nuya Geva
  • Sefa Manavoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%4.7
25-34 Yaş
%34.9
35-44 Yaş
%37.2
45-54 Yaş
%14
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%30.9
Erkek
%69.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.7 (28)
9
%7.6 (8)
8
%4.8 (5)
7
%2.9 (3)
6
%3.8 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0