Dünyanın En Ünlü Dedektifi Sherlock Holmes Dünyanın En Hızlı Hırsızı Arsen Lüpen Karşı Karşıya

8,0/10  (10 Oy) · 
27 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.126 gösterim
Maurice Leblanc'in kurgusal karakteri beyefendi hırsız ve dedektif Arsen Lüpen çoğu kez Sir Arthur Conan Doyle'nin yarattığı Sherlock Holmes karakterinin Fransız versiyonu
olarak gösterilmiştir. Binlerce okuyucu tarafından Sherlock Holmes ve Hercule Poirot karakterlerinden bile daha çok hayranlık duyulan bir karakter halini almıştır.

Arsen Lüpen kendine oldukça güvenen ve bir o kadar da centilmen bir hırsızdır.

Sadece zenginlerden ve soyulmayı hakeden kişileri hedef alan Arsen Lüpen, çekiciliğini ve zekasını kullanarak her türlü durumdan kurtulmasını biliyor.

Sıklıkla polise ve kurbanlarına işleyeceği suç ile ilgili mektuplar yazar. Bu sayede işleyeceği suçları daha meydan okuyucu, daha heyecanlı, daha eşsiz kılıyor.

"Sherlock Holmes - Arsen Lüpen Karşı Karşıya" bu nedendir ki, özellikle Sherlock Holmes (Arthur Conan Doyle) ve Hercule Poirot (Agahta Cristie) hayranlarının mutlaka okuması gereken bir kitap haline gelmiştir.

Sürükleyiciliği, temposu ve zeka dolu kurgusuyla elinizden bırakamayacağınız "Sherlock Holmes - Arsen Lüpen Karşı Karşıya" ile Arsen Lüpen serisinin bağımlısı olacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786054756360
 • Çeviri:
  Emir Aktan
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Burak Denizli 
18 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarımız kendi kahramanını çok fazla güçlü göstermiş. Sherlock Holmes Sir Arthur'un Sherlock'u değil yani. Sırtı bükük yaşlıca bir dedektif Dr. Watson'da köpeğe benzetilmiş. Ama bunlara rağmen kitap yine akıcı ve sürükleyici bir üsluba sahip.

Serdar Poirot 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir macera ve polisiye romanı. Fransa'da Arsen Lüpen yine çeşitli hırsızlıklar peşindedir. Müfettiş Ganimard her defasında kıl payı ile elinden kaçırır Arsen'i. Bir mavi pırlanta çalınır ve bunun sahibi olan kontes, Ganimard'ın yetersiz olduğunu düşünerek Sherlock Holmes'dan yardım ister. Holmes ve Wilson gelir. Ganimard'dan da yardım alarak mücadeleye başlar. Acaba Arsen yakalanacak mıdır? Holmes zekasını gösterebilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Ayfesa 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kurgu ilgi çekici. Kitabın sorunu Arsen Lüpen'in düşünceleri ve kendisi gizemli kalırken Sherlock'un iç sesinin olması. Biz Sherlock'u Watson'a bile açılmazken sevdik, burada ise Sherlock'un düşünceleri seslendirilerek karaktere gölge düşürülmüş. Bence yine de her zaman Sherlock, sonuna kadar Sherlock...

Dunyanın en ünlü dedektifi, dunyanın en ünlü hırsızına karşı. Kitap, bu iki çok zeki karakterin savaşını anlatıyor. Çok sürükleyici ve akıcı bir anlatım tarzı olan kitap okurken keyifli ve heyecanlı dakikalar yaşatıyor. Bu kitabı okuyan okurlar diğer serileri okumak için sabırsızlanacaklar. Arsen Lüpen'in yaptığı bütün hırsızlıklara rağmen Ganimard ve ekibi onu bir türlü suç üstü yakalayamamaktadır. Tek çare onun kadar akıllı olan tek insanı yani Sherlock Holmes'i çağırırlar. Bu iki zeki karakterin karşıya karşıya kaldığı düelloyu kim kazanacak?

Samet kendirci 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ben gayet beğendim kitabı. Sonuçta en iyilerin karşı karşıya olduğu bir kitap. Bi tarafta dünyanın en ünlü dedektifi diğer tarafta dünyanın en hızlı ve başarılı hırsızı. Biraz spoiler gibi olabilir ama kitabın sonunda iki tarafında hem yenip hem yenilmesi doğru olmuş sonuçta iki farklı kitap karakteri birinin diğerini alt etmesi uygun olmazdı bu şekilde ikisininde namı devam etmiş oluyor

Kitapta biraz tuhafliklar var. Sherlock tamamen duygudan arinmis bi insan. En buyuk tepkisi dr. Watson vuruldugunda tepki vermistir(sir arthur kitaplari icin) Herturlu olayda sakinligini koruyor. Ama bu hikayede tam tersi bagiriken ya da tuhaf hareketler yaparken gordum. Ama bu tuhafliklar dışında çok guzel. Sonucunda ise her iki tarafin kazanmamasi harika olmuş. Guzel ve sürükleyici. Eger bi sherlock hayraniysaniz kitap baslarda cok sacma ama sonralarda farklilasiyor ve gercek sherlock u gorebiliyoruz

MANNER 
03 Mar 23:40 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Yazarın kendi karakterini daha baskın anlatmasını doğal karşılıyorum. Kitap sürükleyici ve akıcı olabilir ama eğer bir Sherlock okurusanız yazarın anlatımındaki Sherlock'u ve hatta tabi ki Wilson karakterini yadırgayabilirsiniz ve size çok yabancı gelebilir.

Kitaptan 7 Alıntı

Güneş nehrin üzerinde ağır ağır batıyordu. Balıkçı işine kaldığı yerden devam etti, hasır şapkasının geniş kenarının altına sığındı; ceketi ve yeleği katlanmış, yanında duruyordu. Oltasının ipi akıntıda savrulurken o oltasına odaklandı.

Dünyanın En Ünlü Dedektifi Sherlock Holmes Dünyanın En Hızlı Hırsızı Arsen Lüpen Karşı Karşıya, Maurice Leblanc (Sayfa 298 - Tutku yayınları)Dünyanın En Ünlü Dedektifi Sherlock Holmes Dünyanın En Hızlı Hırsızı Arsen Lüpen Karşı Karşıya, Maurice Leblanc (Sayfa 298 - Tutku yayınları)

"Düşüncenin nasıl kullanılacağını bilmek gerekliydi ve bunu yapmayı bilen çok az insan vardır. Ama şimdi tahminler daraldı ve fazlalıklar yok edildi..."

Dünyanın En Ünlü Dedektifi Sherlock Holmes Dünyanın En Hızlı Hırsızı Arsen Lüpen Karşı Karşıya, Maurice Leblanc (Sayfa 107 - Tutku yayınları)Dünyanın En Ünlü Dedektifi Sherlock Holmes Dünyanın En Hızlı Hırsızı Arsen Lüpen Karşı Karşıya, Maurice Leblanc (Sayfa 107 - Tutku yayınları)

Bir insanın karakteri dışarıdan gelen etkilere ne kadar kapalı olursa olsun -ve Holmes talihsizliğin onu alt etmesine izin vermeyen adamlardan biridir- en gözü pek insanın bile yeni bir mücadeleyle karşı karşıya kalmadan önce gücünü toplama ihtiyacı duyduğu koşullar vardır.

Dünyanın En Ünlü Dedektifi Sherlock Holmes Dünyanın En Hızlı Hırsızı Arsen Lüpen Karşı Karşıya, Maurice Leblanc (Sayfa 131 - Tutku yayınları)Dünyanın En Ünlü Dedektifi Sherlock Holmes Dünyanın En Hızlı Hırsızı Arsen Lüpen Karşı Karşıya, Maurice Leblanc (Sayfa 131 - Tutku yayınları)

"Küçük bir şey olmasını bekliyorum, başlangıç noktası olarak kullanabileceğim çok küçük bir şey."

"Ya hiçbir şey olmazsa?"

"O zaman benim içimde bir şeyler olacak: Bizi harekete geçirecek bir kıvılcım."

Dünyanın En Ünlü Dedektifi Sherlock Holmes Dünyanın En Hızlı Hırsızı Arsen Lüpen Karşı Karşıya, Maurice Leblanc (Sayfa 135 - Tutku yayınları)Dünyanın En Ünlü Dedektifi Sherlock Holmes Dünyanın En Hızlı Hırsızı Arsen Lüpen Karşı Karşıya, Maurice Leblanc (Sayfa 135 - Tutku yayınları)