Ev Yapımı Sihirli Değnek

·
Okunma
·
Beğeni
·
6991
Gösterim
Adı:
Ev Yapımı Sihirli Değnek
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286965
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
"Bir sihirli değnek gelse, dokunsa omzuna. Bütün hayallerin tek tek gerçek olsa. Yapmak istediklerinin hepsi kendiliğinden olsa. Sen "açıl" demeden açılsa bütün kapılar ardına dek, geçip gitsen hedeflerine doğru hiç çaba sarf etmeden. O sihirli değnek sadece seni değil, hayatındaki diğer insanları, seni üzenleri, kıranları, düşündürenleri, yoranları da değiştirse. Herkes bir anda senin hayalindeki gibi bir kimliğe bürünse. Bir sihirli değnekle bütün yolları açsan, bütün sorunları çözsen, bütün mutluluklar senin olsa..." Elma Yayınevi, Şermin Çarkacı'nın yeni kitabı Ev Yapımı Sihirli Değnek ile tekrar buluşuyor okuyucusuyla… Yazar kendi deneyimlerinden yola çıkarak mutluluğun tarifini veriyor ve "Kendimizi tanıyıp, kendimize inanıp, kendimiz için özene bezene, itinayla, sabırla bir sihirli değnek yapacağız." diyerek başlıyor anlatısına. Geçmiş zamanların tadını hatırlatan, yüzümüzde gülümsemeler oluşturan bir anlatı bu… Zengin görsellerle bezenmiş kitap, adı gibi, her bir sayfada bizleri sihirli bir dünyaya sürüklüyor. Biz de Elma Yayınevi olarak, hayatınızın sihirli değneğine en kısa zamanda kavuşmanız dileklerimizle keyifli okumalar diyoruz, siz sevgili okurlarımıza… (Tanıtım Bülteninden)
116 syf.
Masallarda her şey kötü bir hal alınca bir anda sihirli şeyler olur. Bir peri çıkar meselâ , ucunda yıldız takılı sihirli değneğiyle dokunur ve her şey anında düzeliverir.
Bir de söyle düşünün; hazırlanmaya vaktiniz yok, aniden çok önemli bir toplantıya katılmanız gerekiyor. "Ah bir sihirli değnek olsa..." diyorsunuz ve elinde sihirli değneğiyle biri karşınızda beliriveriyor. İstediğiniz güzel bir giysi içinde bulmanız kendinizi. Veee ta tammm. Artık balkabağısınız. Ya üretim hatası bir sihirli değneğin azizliğine uğradınız, ya da karşınızdaki bir cadı. Eee her şey masallardaki gibi olmuyor maalesef...
Hal böyle olunca evdeki malzemeler dahilinde, katkı maddesiz, zeytinyağlı ve organik baharatlı kendi ev yapımı sihirli değneğimizi yapmakta karar kılıyoruz. Ne tuhaf ki pul biberi fazla kaçırıyoruz bu defa ve neye dokunsak bir parça acı bulaştırıyoruz artık...

Bu tür kitaplara mesafeli olmam, aslında devanın yine kendimde olduğunu bilmemdendir. İstedikten sonra gelir mutluluk tabi ki.
Amma ve lâkin dönüp dolaşıp bu aralar sürekli düşündüğüm bir konuya geldim kitabı okurken.

Sabah uyanıyorum örneğin, bu sıralar çokça yağmurun sesini dinliyorum, pencereyi açıp dişlerim birbirine vursa da toprak kokusunu içime çekip "ne mükemmel bir gün diyorum". Yüzümü yıkamaya gittiğimde aynaya bakıp maaşallahlar söylüyorum :) En son şükürle açtığım evimin kapısını şükürle kilitleyip işe gidiyorum. Her şey güzel buraya kadar. Şimdi geldik aklımı meşgul eden konuya:
Bir grup var bence. Bunlar da her sabah hazırlanıp evden çıkıyorlar. Hani biri geliyor seni sen ediyor ya , bu gruptan biri de gelip seni deli ediyor. Ama her gün bu görevi üstlenen birileri çıkıyor. E hadi hala pozitif ol bakalım. Yaşam enerjini sömürmüşler bir defa. Nereden geldiği belirsiz arabesk şarkılar doldurmuş kulaklarını. Bir süre sonra bu durumu kabulleniyorsunuz, hayat böyle...

Şermin Çarkacı, aslında bildiğimizi düşünüp göz ardı ettiklerimizi yeniden farketmemiz, hayata daha olumlu yaklaşabilmemiz için yazmış Ev Yapımı Sihirli Değneği. Kitap kısa kısa bölümlerden oluşuyor. Bir çırpıda biten hoş bir kitap.
En azından birilerinin kendine hediye alıp, sonra heyecanla kendi hediyesini açıp şaşırma fikri bile tebessüm ettirdi diyebilirim. Mutlu insanlar görmek de mutlu olmak kadar güzel nihayetinde...

Keyifli okumalar...
116 syf.
·21 günde·Beğendi·Puan vermedi
Olumlu düşünmenin zor olduğu dönemde insanın içini umutla ısıtan bir kitap . Başucu kitaplarımdan biri oldu. Kitabın baskısı nedeniyle de yayınevini tebrik ediyorum.
116 syf.
·2 günde·9/10
Kitap çok eğlenceli , tatlı bir sohbet niteliğinde ilerledi. Çoğu kişisel gelişim romanlarına nazaran hiç sıkmadı keyifle okudum. Ama ama ama kişisel gelişim romanları bana hep ütopik romanlar gibi gelmiştir. Şunu yap mutlu olursun ,hayata burdan bak mutlu olursun . Bir sürü bu tarz öneriler dolu ama hep demek istiyorum sen gel birde burdan bak bakalım mutlu olabiliyor musun. :) “Siz benim neler çektiğimi nereden bileceksiniz” demeden geçemiyorum. Kitabı okuyorum bakış açısı sıfırlanıyor , tamam şimdi gayet pozitifim gayet mutluyum ama 10 dakika sonra içinde bulunduğun dertle yüzleştiğim zaman “ ben yoruldum hayat gelme üstüme” moduna geri dönüş yapıyorum. Benim ev yapımı sihirli değnek Çin malı çıktı :) Kısa bir mola için okunabilecek güzel bir kitap öneririm sizin ev yapımı sihirli değnekleriniz daha kaliteli olur belki. :)
116 syf.
·Puan vermedi
Çok tatlı bir kişisel gelişim kitabı. Yazar, çok içten ve öz bir şekilde muhabbet eder gibi yazmış. Her bir sayfasında kısa kısa farklı yazılardan oluşuyor kitap. E haliyle okuması da ayrı bir keyifle, hızlı bir şekilde bitiyor. ‘Umutsuz olmamalıyız, hayatta her zaman yaşanacak güzel şeyler var’ temasında ilerliyor kitap.
116 syf.
·10/10
Bir arkadaşımın tavsiyesiyle alıp, ön yargılarımla okumaya başladığım bu kitap beni oldukça şaşırttı. Bu kadar beğeneceğimi düşünmemiştim. Deneme tarzında yazılmış ve yazar konuları incelikle seçmiş, geçişleri çok iyi bir şekilde kaleme almış. Aslında anlatılan konular bilmediğimiz şeyler değil ama daha çok farkında olmamız gereken şeyler. İnsanın düşünmesine, hatta bir çoğunu hayatına katma isteğine neden oluyor.
116 syf.
·Puan vermedi
Böyle içinizde kocaman bir huzursuzluk vardır ne yapsanız geçmez iste o zaman bu kitabı elinize alın,alın ki mutluluğu sayfalara taşımış olan yazar mutlu etsin sizi.Okudukça umut dolu hale geldiğim bir kitap,kitabı emanet alarak okumuştum şimdi ilk fırsatta her gün başucumda bulunsun diye satın alıcam.Hadi mutlu olmak için okuyun
116 syf.
·Puan vermedi
Hayatimin birçok aninda yaşadiğim fakat dile dökemediğim duygulari sade ve etkileyici bir şekilde yazıya dökmüş Şermin Çarkacı.. Sanki iç sesim konuşuyormuş ve yazar beni taniyormuş gibi hissetmeme sebep olan bu konsantre kitap iyiki varsın...
116 syf.
Kitaba öncelikle çok teşekkür ediyorum cumartesi günü bana arkadaşlık ettiği için (: her bir sayfası diğerinden güzel okudukça kendinden bişeyler buluyor insan. Sanki çikolata yemişim gibi bir his bıraktı bende
İlk kim dedi "bayramlarda el öpmeyin, el öpmek geriliktir, tokalaşın" diye? Ve ilk kim inandı?
İlk kim "aman hastalık bulaşıyor, dikkat çok sarılmayın bayramlarda" dedi ve ilk kim buna itibar etti?
İlk kim "bayramlar tatildir, güneye inelim" dedi, ilk hangi araba yolunu memleketten sahile çevirdi?
İlk hangi evde kalkılmadı bayram namazına, erkenden uyanmadı ev halkı, ilk hangi evde bayramlaşılmadı?
Hangi hain bayramda kapısına gelen çocukları kaçırdı ilk kez? Annelerin gönlüne şüphe, korku tohumları ekti. Onun yüzünden kapılar kapandı ve çalınmaz oldu. Çocuklar bir film geri sarıyormuş gibi anlamsızca uzaklaştılar kapı önlerinden. Şekerler, mendiller, kolonyalar kapının arkasında kaldı.
İlk kim kucak kucak kıyafet, ayakkabı taşıdı eve, bayramlık denen o güzelim heyecanın bir önemi kalmadı. İlk kim yatağımızın başından bayramlıklarımızı, kalbimizden bayram heyecanını alıp kaçtı?
Kim yırtıp attı kartpostalları? İlk SMS'i kim gönderdi? İlk kim "dur yaaa boşuna arıyoruz milleti, yazıverelim facebook’tan olsun bitsin" dedi?
Kenarı işli mendilleri kim kaldırıp yerine kâğıt mendil koydu? Yahu el kadar mendilden, içindeki 5 liradan ne istedin?
Ne istedin sen benim en güzel günlerimden, çocukluğumdan, bayramımdan?
Alan daraldı, daraldı, daraldı, küçücük köylere, beldelere sıkışıp kaldı bayram. Bir avuç insanın yaşatma telaşı var bugün. Kolonyanın, baklavanın, kavurmanın, sarmanın, şekerin, kahvenin belki de son demleri. Kim yaptı bunu?
Modernizm mi? Şehirleşme mi? Bireysel mutluluğun toplumsal mutluluğa tercih edilmesi mi? Her neyse, biri yaptı, biz de alkış tuttuk. Başlı başına bir mutluluk vesilesi olan bayramları el birliğiyle geride bıraktık. Şimdi “nerde o eski bayramlar” demek kolayımıza gidiyor. Bayramlar burada, her yıl iki kez, düzenli olarak geliyor. Kapıyı açmayan biziz... Açalım ve tutalım ellerinden. Çünkü bayramlarda kapımıza gelen çocuklar poşetlerinde ağır yükler taşır. Biz onlara şeker veririz, onlar bize çocukluğumuzu.
Böğürtlen lekesini en iyi böğürtlenin yaprağı çıkartır. Dert dermanın yanı başında...
Şermin Yaşar
Sayfa 115 - Elma Yayınevi
Bütün insanlar kalpten ibarettir. Kimileri kalbiyle düşünür, hisseder, güler; onların kalbi sahiden çarpar, âşık olur, ağlar, diler, sever, acır, sızlar. Kimilerininki kurumuş yaprak gibidir, dokununca dağılır, ellenmez, yaklaşamazsm. Kimilerininki taş gibidir, ağır, sert, kapalı. Öyle ki kendi bile taşıyamaz...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ev Yapımı Sihirli Değnek
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286965
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
"Bir sihirli değnek gelse, dokunsa omzuna. Bütün hayallerin tek tek gerçek olsa. Yapmak istediklerinin hepsi kendiliğinden olsa. Sen "açıl" demeden açılsa bütün kapılar ardına dek, geçip gitsen hedeflerine doğru hiç çaba sarf etmeden. O sihirli değnek sadece seni değil, hayatındaki diğer insanları, seni üzenleri, kıranları, düşündürenleri, yoranları da değiştirse. Herkes bir anda senin hayalindeki gibi bir kimliğe bürünse. Bir sihirli değnekle bütün yolları açsan, bütün sorunları çözsen, bütün mutluluklar senin olsa..." Elma Yayınevi, Şermin Çarkacı'nın yeni kitabı Ev Yapımı Sihirli Değnek ile tekrar buluşuyor okuyucusuyla… Yazar kendi deneyimlerinden yola çıkarak mutluluğun tarifini veriyor ve "Kendimizi tanıyıp, kendimize inanıp, kendimiz için özene bezene, itinayla, sabırla bir sihirli değnek yapacağız." diyerek başlıyor anlatısına. Geçmiş zamanların tadını hatırlatan, yüzümüzde gülümsemeler oluşturan bir anlatı bu… Zengin görsellerle bezenmiş kitap, adı gibi, her bir sayfada bizleri sihirli bir dünyaya sürüklüyor. Biz de Elma Yayınevi olarak, hayatınızın sihirli değneğine en kısa zamanda kavuşmanız dileklerimizle keyifli okumalar diyoruz, siz sevgili okurlarımıza… (Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 647 okur

  • Hira Hosoglu
  • Kübra Pekgenç
  • Daha yaratıcı olmalısın!
  • Esra Uzunkaya Manzak
  • F.Zehra Söyler
  • DrKitapsever
  • Berra Çelik
  • Fbninkitaplığı
  • ***fossette
  • Özlem Güney

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%15.4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%9.6
25-34 Yaş
%50
35-44 Yaş
%21.2
45-54 Yaş
%3.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.9
Erkek
%3.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.8 (108)
9
%16.4 (37)
8
%18.6 (42)
7
%10.6 (24)
6
%2.7 (6)
5
%2.7 (6)
4
%0.4 (1)
3
%0.4 (1)
2
%0
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları