·
Okunma
·
Beğeni
·
3.194
Gösterim
Adı:
Limon Kütüphanesi
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050825640
Kitabın türü:
Çeviri:
Zeynep Kürük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Genç Timaş Yayınları
"Kitaplar size kaybettiğiniz insanları geri verir."
Calypso 10 yaşında bir kız çocuğu. Kitaplar tüm dünyası. Annesini kanserden kaybetmiş ve babası ile yaşıyor. Babası içsel bir güce ve güçlü olmaya kafayı takmıştır. Olayları soğukkanlı karşılar, eşinin ölümünde bile ağlamamıştır. Calypso’ya da durmadan içsel olarak güçlü olmayı ve yalnızken mutlu olmayı telkin eder. 
Bir gün Calypso’nun okuluna yeni bir kız gelir. Bu kız onun rutin hayatını değiştirmeye başlayacak kişidir. Calypso, kendisi kadar kelimelere ilgi duyan bir arkadaş bulduğu için çok mutludur. Mae’nin en az onun kadar okuması ise bir başka sürpriz olur. 
Bu arkadaşlık limonlar gibi bir gün çürüyecek mi yoksa sonsuza dek sürecek midir?
"Bir uçurumun kenarında duruyormuşum gibi hissediyordum, düşmemek için elimden tutan bir şey yoktu.
Keşke o limonları hiç bulmasaydım."
(Tanıtım Bülteninden)
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Calypso adında bi prenses Babası ile tek başına yaşayan, bizim gibi oda kitaplara sığınan çok düşünceli tatlı bi kız çocuğu...
Annesiz Calypso babasının sevgisini onun sıcak sarılmalarına hasret sevgi eksikliği yaşarken tanıştığı ruh ikizi Mae ile çok iyi bi arkadaşlık kurar. Çünkü ortak bi hobileri vardı kitaplar...
Babası yazmakta olduğu bi kitap üzerine yoğunlaşması ve yaşadığı hayal kırıklığının minik prensesimize yansıması ve ikisinin de çöküş anları beni çok üzdü
Kitabımızın ismi neden böyle diye düşünmüştüm şimdi anladim limon sevgisinin nelere yol açtığını... bence bütün kitapseverlerin çok seveceği bi kitap olacak #limonkutuphanesi
Kitaplarınıza zarar verir misiniz? Ben veremem vermem için sebebim ne olmalı???? Fazla uzatmayayım okuyanlar anlamıştır ne demek istedigimi

"Okumak her şey içindir. Gerçek hayatta gidemeyeceğin yerlere gidebilirsin. Olamayacağin kişiler olabilirsin. Yapmaya izninin olmadığı şeyleri yapabilirsin."

"Kendinin en iyi arkadaşı olmalısın."
192 syf.
·Puan vermedi
Gerçekten tek kelimeyle mükemmel bir kitap.Ben çok beğendim.Arkadaşlığı, kardeşliği ve en önemlisi sevgiyi çok güzel bir şekilde anlatıyor.Herkese okumalarını tavsiye ettiğim bir kitap.Okumanız dileğiyle... :)
192 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Okurken keşke benimde Calypso 'nun arkadaşı gibi bir arkadaşım olsa dedim. Kitapta üzüldüğüm yerler çoktu baya vardı. Babasının da kendine göre sıkıntısı varmış demek. Sonunu hiç böyle beklemiyodum. Her yaşta okunabilecek bir kitap bence . Hiç zaman kaybetmeyin okuyun bir an önce..... İyi akşamlar
192 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
7. sınıftayken okumuştum ve çok beğenmiştim küçük yaşlı okurlara tavsiye ederim.............................................................................
192 syf.
·5 günde
UYARI Biraz farklı bir inceleme metni olabilir.
Genç kitlenin okuyabileceği bir kitap olmakla birlikte yetişkinlerinde empatide sağlıklı devredilmesi için okumasını tavsiye ederim. Çünkü; biz çocukluk dönemini geçirmiş olan yetişkinler olarak o dönemi unutup minik kalplerinden büyük sorumluluklar bekliyoruz.

Kitap kurgusu annesini kanserden kaybetmiş küçük bir kızın icin de yaşadığı boşluğu babasının sıcaklığı ile değil de manevi (ruhsal-sezgisel) bir güç ile başa çıkmaya çalıştığı bir durumu anlatıyor.
Kitabın benim için özel olması tamda bu işte. Küçük yaşta kanserden kaybettiğim annemin boşluğunu babamın saramayışı... Her zaman sevgi arayışı içinde olmak, çünkü o eksikliği hiç bir şey tamamlayamıyor ve siz hala aramaya devam ediyorsunuz.
Hani dışarıdan bakınca gözümüze herşey mükemmel görünür.Oysa buna sebep önyargılarımız değil mi? Tanıdıkça sıkıntılardan güçlenerek bir savaşcı olduğunu duygularını yok saymayı öğrendiği biri olduğunu çok sonr anlarız.
Ruhuma iyi geleceğine inanarak zibolyontane araştıma yaparak ve bunu bana sunuş biçimindeki inceliğin dahi bu değerli hediyen için sana çok teşekkür ediyorum rYhN
Ağlamaktan mahvolarak gizli gizli (oğlumun yanında asla kendi acılarımı onun yaşamasını istemediğim için göstermem) okuduğum bi kitabın #97043651 bu kısmı sizi için bir anlam ifade etmiyor olabilir ama anneniz ölmüş olsa ve ilk defa rüyanızda size şarkı söylese ve bu sizin onun ruyada olsa son görüşünüz olsa belki anlayabilirdiniz beni.
Oturup size kendi hikayemi anlatma niyetinde değilim ama hayatta ne yaşarsanız yaşayın lütfen evlatlarınıza üstün bir başarı ve sabır gösterip doğru bir yol gösterici olarak birilikte olduğunuz zamanın kıymetini bilin.

#96932438 bazı duygular yeniden yaşanabilir olsaydı keşke...
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitap her ne kadar çocuk kitabı olsa da beni gerçek ten etkileyen bir kitaptı . Olaylar çok güzel bir şekilde gelişmiş ve kurgu efsane idi . Her yaştaki kişilerin büyük bir zevkle okuyabilecegini düşünüyorum . Okuyun... Okuyun...Okuyun...
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
LİMON KÜTÜPHANESİ

Annesini kanserden kaybetmiş ve içsel güce kafayı takmış babası -aslında duygusal olarak var olmayan bir baba-ile yaşayan 10 yaşındaki Calypso'nun hikayesini anlatan bir çocuk kitabı "Limon Kütüphanesi". Çocuk kitabı dedim ama çocuklar kadar yetişkinlere de hitap eden çok güzel bir kitap.

Hayatındaki boşluğu kitaplarla doldurmaya çalışan Calypso'yu tüm çocuklar okumalı. Calypso 'nun kitap sevdası belki diğer çocuklara da bulaşır. Kitabın önemi, kitapların güzelliği daha nasıl anlatılır ki? Ayrıca kitabın en güzel yönlerinden biri de birçok kitaptan bahsetmesi. Hepsi nitelikli kitaplar. (Kitap kurtlarına tavsiye kitaplar. )

Duygusal yönü baskın, sade, akıcı, bir oturuşta bitirilecek bir kitap.

Kitabın adı ile içeriğinin uyumu da çok iyi. Kapak tasarımını da çok beğendim.

Herkese öneririm;okuyun, okutun.
Keyifli okumalar, kitaplarla kalın.

#alıntı :"Anlamıyorlar işte, demişti. Diğer insanlara ihtiyaç duymayanları anlamıyorlar. Birilerine bağlı olmamanın yalnızlık çekmek olduğunu sanıyorlar. Kimse onlara bu manevi gücün ne olduğunu öğretmemiş."

#alıntı :"... yani insanları sevmiyor değilim ama dürüst olmak gerekirse kitapların dostluğunu tercih ederim. Kafamın içinde yarattıkları sessiz dünyayı seviyorum. "

#alıntı :" Kelimeler de yiyecekler gibi değil mi sence de? Onların da tadı var ve her biri ağızda ayrı bir tat bırakıyor. "

#alıntı :" Duyguları bir şişeye doldurup saklayabilmek isterdim. Böylece ihtiyacımız olduğu başka bir anda onları yeniden hissedebilirdiniz."

#alıntı :" Kitaplar, sizi gerçek hayatta hiç gidemeyeceğiniz yerlere götürüp hiç tanışmayacağınız insanlarla tanıştırır."

#alıntı :" Kitaplar size hikayelerden fazlasını verir. Kitaplar size kaybettiğiniz insanları yeniden verir."
192 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Arkadaşımın kapımın önüne bırakıp hediye ettiği kitap... Açıkçası başlarken çocuk kitabı diye ön yargıyla başladım ama hiç de düşündüğüm gibi olmadı. Bayağı etkileyiciydi. Çocuklar kadar yetişkinlere de hitap eden çok güzel bir kitap.
Kitap, annesini kanserden kaybetmiş 10 yaşındaki küçük bir kızın, Calypso'nun içinde yaşadığı boşluğu kitaplarla doldurmaya çalıştığı fakat babasının sevgisine de fazlasıyla ihtiyaç duyan hikayesini anlatıyor. Babasının sıcaklığı ile değil de manevi yani ruhsal-sezgisel bir güç ile başa çıkmaya çalıştığı bir hikâye... Bazen hüzünlendirdi bazen de empatiyi, sevgiyi, dostluğu ve sorumlulukları ele aldığı kısımlarda gülümsetti.
Boş zamanlarda okunabilecek bir kitap. Tavsiye ederim!
192 syf.
“Limon Kütüphanesi” tam bir dostluk hikayesi. Annesini çok küçük yaşta kaybeden ve bu yüzden giderek içine kapanan babasıyla birlikte yaşayan Calypso’nun hayatındaki zor bir dönemi anlatıyor . Çok keyif aldığım tebessüm ettiğim, bir çok yerini çizdiğim yani mutlu olduğum kitaplar listesinde yerini aldı. Bu kitabı çok sevmemin nedeni de herhalde karakterlere hayatımdan parça vermekten...
Bu kitapla bulabileceğiniz en güzel şey kitap sevgisi. Neden kitap okunur, kitaplar nasıl sevilir.. Eğer çocuğunuza veya öğrencilerinize kitaplarla alakalı bir kitap hediye etmek isterseniz çok tatlı bir tavsiye olabilir. Mutlu olduğum kitaplar listesinde yerini aldı.
Çok güzel eser, bence okuyun
192 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Genç Timaş yayınlarından çıkan kitapları çok seviyorum. Limon Kütüphanesi'nde de kitapsever iki arkadaşın hikayesini görüyoruz. Birlikte kitap okuyorlar, kitap yazıyorlar bu bölümleri okumak gerçekten çok iyi geldi bana. O kadar güzeldi kiiii :) Aynı zamanda başkarakterimizin annesi öldükten sonraki üzücü hayatına da tanıklık ediyoruz. Babası ile birlikte zorlu yollardan geçen küçük kızımız yaşına göre oldukça olgun tavırlar gösteriyor. Sadece sonu biraz daha iyi olabilirdi. Ama genel olarak çok beğendim özellikle küçük yaştakilere öneriyorum.
192 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10 puan
Çocuk kitabı gibi görünse de bence küçük büyük herkes okumalı ve ders almalı calypso ve babasının hikayesini siz de seveceksiniz eminim . Şiddetle tavsiye ederim.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Okuduğum en güzel kitaplardan . Çünkü üzüntüyü hayal kırıklığı gibi duyguları bile okuyucuya aynen geçirebilecek bir kitap .Kitabın diğer bir özelliği ise diğer kitapları da üstü kapalı bir şekilde tanıtması .En çok da Yeşilin Kızı Ann den bahsetiyor. Açıkçası Yeşilin Kızı Ann kitapını merak ediyorum. O kitapta çok popüler. Kısaca anlatmak gerekirse bu kitabı öneriyorum .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Limon Kütüphanesi
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050825640
Kitabın türü:
Çeviri:
Zeynep Kürük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Genç Timaş Yayınları
"Kitaplar size kaybettiğiniz insanları geri verir."
Calypso 10 yaşında bir kız çocuğu. Kitaplar tüm dünyası. Annesini kanserden kaybetmiş ve babası ile yaşıyor. Babası içsel bir güce ve güçlü olmaya kafayı takmıştır. Olayları soğukkanlı karşılar, eşinin ölümünde bile ağlamamıştır. Calypso’ya da durmadan içsel olarak güçlü olmayı ve yalnızken mutlu olmayı telkin eder. 
Bir gün Calypso’nun okuluna yeni bir kız gelir. Bu kız onun rutin hayatını değiştirmeye başlayacak kişidir. Calypso, kendisi kadar kelimelere ilgi duyan bir arkadaş bulduğu için çok mutludur. Mae’nin en az onun kadar okuması ise bir başka sürpriz olur. 
Bu arkadaşlık limonlar gibi bir gün çürüyecek mi yoksa sonsuza dek sürecek midir?
"Bir uçurumun kenarında duruyormuşum gibi hissediyordum, düşmemek için elimden tutan bir şey yoktu.
Keşke o limonları hiç bulmasaydım."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 506 okur

  • Selenay Eraslan
  • Su perisi
  • Elif Aydın
  • Plütonlu
  • Senanur Canöz
  • Senanur Canöz
  • Hazal Doğan
  • HANİFİ ÖZBEY
  • Sümeyye KÜÇÜK
  • Selin su

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.9 (84)
9
%21.3 (39)
8
%15.3 (28)
7
%9.8 (18)
6
%2.7 (5)
5
%2.2 (4)
4
%1.1 (2)
3
%1.1 (2)
2
%0.5 (1)
1
%0