Eylül Defterleri

7,5/10  (6 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
604 gösterim
Şiir kitapları Türkiyede geniş bir okur kitlesine ulaşan Yılmaz Odabaşı, bir roman sürükleyiciliğiyle okuyacağınız bu kitabında, 1980de Diyarbakır Askeri Cezaevinden başlayarak 12 Eylül yılları sert kuşatmalarda kendini küllerinden nasıl yarattığını sarsıcı bir dille anlatıyor.

Yılmaz Odabaşı, bu kitabında, 78 kuşağının ortak direniş ruhundan çarmıhlara uzanan serüvenini ve hafızalarda yer edecek bir tanıklığın hazin hikâyesini 80lerin Türkiyesinden günümüze uzatıyor.

Burkularak, ürpererek, bazen gülümseyerek okuyacağınız bu kitap, hem içeride hem dışarıda 12 Eylülün karanlık çehresini de bütün boyutlarıyla gözler önüne seriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  283
 • ISBN:
  9786055156053
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Bayram Demir 
01 Tem 01:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

*2009 Eylül Defteri Anıları.
Hatırladığım kadarı ile abimin elinde okuyor iken gördüğüm o sayfa cevirdikce bende arkasında Cat pat okumaya çalıştığım hayatıma giren ilk kitap.
Günlerce, Abimim kitabı bitirip kitaplığına koyacağı günü beklemiştim.
Ve nihayet o gün geldikten sonra tam 1 ay da okumaya çalıştığım her gün yaşımın ve kitabın ağırlığından olsa gerek sadece 10 sayfa okuya bildiğim kitapti.
Bugüne dair tanıdığım ilk yazar olan Yılmaz Odabaşı gerek aynı şehirde aynı sokaklarda büyümüşlüğün, gerek kitabın ikinci serisi olan *Şarkısı Beyaz'da anlattığı anıları ile bire bir aynı olayları yaşadığım bir yazar oluşu beni kendine ayrı bir yere siğdirmamı sağladı.
Bu kitapta; Yılmaz Odabaşı'nın gençlik anıları otobiyografi olarak karşımıza çıkıyor. Siyasi serüveni sürgünleri, mapushane hayatı, siyasi geçmişi ve yaşadığı anıları ilk okuyucusunu kendi akıntısına alıp götürebilecek kadar etkileyici olduğunu düşünüyorum.
10yil öncesinden aklımda kalan kitaptaki küçük ayrıntıyı hâlâ hafizamda silemedim.