Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi

7,6/10  (13 Oy) · 
40 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.355 gösterim
"Şimdi sıra onundu...
Sünnet yolundan Peygamberinin müjdesine yürüyecek, 'alınmaz' ı alıp 'Fatih' olacaktı.
Henüz yirmi yaşındaydı. Çocuktu, ama yüreğini inancıyla bütünleyerek atom çekirdeğine dönüştürmüştü.
Ya alacak, ya da ölecekti.
Ölmedi, aldı.
Çünkü o, gemileri karadan yürütmeyi düşünecek kadar geniş ufukluydu."

Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu'nun usta kaleminden yepyeni bir eser, okuyucuyla buluşuyor...

Kitapta; Fatih Sultan Mehmet'in çevresi, yetişme şartları, özellikleri ve öncelikleri işlenmiş; anlaşılır, sıkıcı dipnotlardan uzak, kolay okunan, renkli bir üslup kullanılmıştır.

Yazar, bizlere tarihin 'kendi içinde komedisi ve magazini olan, son derece ilginç, merak unsuru yoğun, hatta eğlenceli bir olgu' olduğunu bu güzel eserle yeniden hatırlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786053470892
 • Yayınevi:
  Nakkaş Yapım ve Prodüksiyon
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
10 Mar 00:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Fatih'in İstanbul'u fethini birde Yavuz bahadıroğlundan dinlemek ve okumak isterseniz güzel bir kitap...tarihi roman sevenler mutlaka okumalı...tavsiye ederim...

Günay Kut Berber 
 28 Mar 14:15 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

Ne yazık ki şimdiye kadar okuduğum diğer padişah kitaplarından alıntılarla gereksiz ayrıntılarla boğulmuş Fatih'in İstanbul'un fethine gerekenden daha az yer ayrılmış.İstanbul'un fethine dek geçen zaman dilimi tekrar özetlenmiş Akşemseddin, Molla Gürani ve Zağanos paşa hakkında bazı bilgilere yer verilmiş.Gereksiz teferruatların yanında okuduğum diğer kitaplarında ki muhtelif bölümler aynen bu kitaba nakledilip bir tekrar kitabı haline dönmüş.Diğer kitapları keyifle okudum lakin hevesle ve merakla başladığım bu kitabı gerçekten sıkılarak okudum.

Rabia Polatbilek 
27 Tem 15:50 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Konu Fatih Sultan Mehmet olunca ne kadar anlatılsa az ve bir yerde kelimeler de kifayetsiz kalıyor. Hatta yazar yazmaktan aciz kalmış okurun kendi iç dünyasında tamamlayacağı şekilde bırakmış bazı bölümleri.Bu kadar şanlı tarihimizi ne zaman TV dizilerine konu etmenin dışına çıkarıp; hak, adalet ve hoşgörü kelimelerini kavram olmanın ötesinde yaşayabilirsek o zaman işte tekrardan Hâk'kın ayak sesleri duyulur...

Kitaptan 13 Alıntı

Günay Kut Berber 
27 Mar 21:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Verilen terbiyeye göre, kimi çocuklar ''Ebubekir''e, kimileri de ''Ebucehil''e dönüşür!

Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 54 - Panama Yayıncılık)Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 54 - Panama Yayıncılık)
Rabia Polatbilek 
27 Tem 11:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Feth-i Mübin' e Giden Yol
Ne demişti Ak hoca: "Şartlara teslim olmazsan şartlar değişir, sana teslim olurlar. Çok çalışır, çok dua eder ve çok istersen Allah' ın rahmeti tecelli eder, rahmet tecelli ettiğinde nice olmazlar tahakkuk eder".

Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 196)Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 196)
Rabia Polatbilek 
27 Tem 10:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Boğazkesen Hisarı
Manzara müthişti: Devrin en büyük hükümdarlarından biri olan Sultan 2. Mehmed, koca bir kayayı kucaklamış götürüyor. Her biri cihana bedel âlimlerden Molla Hüsrev - ki Padişah' a sadece ismiyle hitap etme imtiyazı kazanmış nadir insanlardan biridir- temel kazıyor, mevkice Avrupa imparatorlatıyla eşdeğer sayılan vezirler harç karıyordu.

Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 163)Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 163)
Rabia Polatbilek 
27 Tem 10:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Boğazkesen Hisarı
Maksat "İ'lây- ı Kelimetullah"; araç Boğazkesen Hisarı; hedef Konstantiniye idi...

Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 163)Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 163)
Rabia Polatbilek 
 20 Tem 12:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Fatih Modeli
Tezhip zarafetin, hat sabrın, mozaik çok renkliliğin, vitray renklilik içindeki insicamın, gergef gibi işlenen mezar taşları ebediyet arayışının, görkemli camiler, medreseler, türbeler ise Allah' a itaat halindeki gücün şahitleri ve sembolleridir.

Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 35)Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 35)
2 /