Kitap
Fingersmith

Fingersmith

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
28 Kişi
62
Okunma
25
Beğeni
1.844
Gösterim
511 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 14 sa. 29 dk.
Basım
English · Riverhead Books · 2002 · Ciltli · 9781573222037
Diğer baskılar
Ustaparmak
Ustaparmak
Fingersmith
From the author of the New York Times Notable Book Tipping the Velvet and the award-winning Affinity: a spellbinding, twisting tale of a great swindle, of fortunes and hearts won and lost, set in Victorian London among a family of thieves. Sue Trinder is an orphan, left as an infant in the care of Mrs. Sucksby, a "baby farmer," who raised her with unusual tenderness, as if Sue were her own. Mrs. Sucksby's household, with its fussy babies calmed with doses of gin, also hosts a transient family of petty thieves-fingersmiths-for whom this house in the heart of a mean London slum is home. One day, the most beloved thief of all arrives-Gentleman, a somewhat elegant con man, who carries with him an enticing proposition for Sue: If she wins a position as the maid to Maud Lilly, a naïve gentlewoman, and aids Gentleman in her seduction, then they will all share in Maud's vast inheritance. Once the inheritance is secured, Maud will be left to live out her days in a mental hospital. With dreams of paying back the kindness of her adopted family, Sue agrees to the plan. Once in, however, Sue begins to pity her helpless mark and care for Maud Lilly in unexpected ways. . . . But no one and nothing is as it seems in this > Dickensian novel of thrills and surprises. The New York Times Book Review has called Sarah Waters a writer of "consummate skill" and The Seattle Times has praised her work as "gripping, astute fiction that feeds the mind and the senses." Fingersmith marks a major leap forward in this young and brilliant career.
5 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺26,87
9.0
10 üzerinden
28 Puan · 3 İnceleme
Ayşe...
Ustaparmak'ı inceledi.
613 syf.
·
5 günde
#1001kitap~~~
Sarah Waters,İngiliz Edebiyatı eğitimi alip, ülniversite eğitimi sırasındaki araştırmaları dolayısıyla, 19. yüzyıl pornografisini inceledi ve bu çalışmalarında edindiği bilgileri ilk romanı Tipping the Velvet’te (1998) kullandı. Open University’de öğretim görevliliği yaparak, 2000 yılında Sunday Times tarafından “Yılın Genç Yazarı” seçildi. Yazarın ikinci romanı Affinity 1999’da yayımlandı. Sarah Waters, 2006’da yayımladığı son romanı The Night Watch’la Booker Ödülü’ne aday gösterildi ve halen Londra’da yaşamaktadır... Orange ve Man Booker ödülleri finalisti ve Viktoria dönemi (bu dönem kitaplarini çok seviyorum) romanlarından 1i olan Ustaparmak, 2002 yılında BBC tarafından 3bölümlük 1dizi halinde filme çekilmiş ve daha sonra 2016 yılında Park Chan-wook'un The Handmaiden adıyla sinemaya uyarlanan roman, Cannes'da övgüyle karşılanmış ama ben hic1ini izleyemedim henüz... Londra'nın kirli ara sokakları ve Susan, doğduğundan beri yankesicilerin, yani 'ustaparmakların' evinde büyümekte. 1gün evin kapısını usta 1dolandırıcı olarak bilinen Beyefendi çalar. Büyük vurgun planına Susan'ı dahil edip, bu evden uzaklaşmasına neden olur ki, karanlık 1malikanede büyüyen zengin 1kızı, sonrasında parasına konmak için Beyefendi ile evliliğe ikna etmesi gerekmektedir, Susan bu zorlu göreviyle... Tüm bu hesaplar dışında Susan'la kızın arasında 1sevgi gelişirse ve bu vurgun planı pek de göründüğü gibi olmazsa, her bölümün kendi içinde ters köşe olduğu ilginç ilişki ve sırlarla dolu 1kitapti... Kitapta öyle yerler var ki tam insan kaderi ve düşüncelerinde resmen herşeyi değiştirecek cinsten gibi ama 1 de gerçekler ve yalan üzerine kurulu 1düzen var ki herşey 1an da olması gerektiğine dönüyor da yine olacak olan neyse ona varıyor gibi, konu itibari ile sıradışı olup, kızların her 2sinin de annesinin olmaması!!! özellikle bazı durumların manidarligini düşündürmüstür ki 1.blmde Sue nin annesin ölüm hikayesi üzerine bahsettiği yerlerdeki düşüncesi her defasında içimi acıtmış olup, ilginç konusu ve sonuyla hiç beklemediğim tarzda 1kitap okudum farklı kurgusuyla... Kitap 3ana bolumden oluşuyor ki, 1.blm olayların Sue nin ağzından, 2.blm olayların Maud un ağzından işleyip 3.blm tüm olanların bağlandığı kısımdır... "Ustaparmak" ölmeden önce okunması gereken 1001kitap arasındadır, herkese keyifli huzurlu mutlu okumalar...
Ustaparmak
9.0/10
· 62 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
45
Su
Fingersmith'i inceledi.
511 syf.
·
41 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
O kadar doldum ki bu kitapla, ne bir alıntı ekleyebiliyorum başka, ne de kitap okuyasım var bir başka. Fingersmith, hey yavrum hey! Ne güzel önyargılarla başlayacaktım, meşhur kitap (Türkiye'de değil), sıradan kitap, hoşça okunur, laylaylom vakit geçirilir diye. Hiç de öyle değilmiş. Bir kere Waters'ı ilk okuyuşum, diline, dili kullanma yeteneğine hayran kaldım. Çevrileri bilemeyeceğim ama kadının harika bir mizah anlayışı varmış. Kıkırdaya kıkırdaya okudum çoğu yerini. Kendisine bir röportajında "hangi kitabınızla hatırlanmak istersiniz?" diye sorduklarında Fingersmith demiş, eğlenceli olduğu için. Diğer kitaplarını henüz okumadım ama eminim ben de bununla hatırlayacağım. İnsan ağladığı kitapları unutmamalı. Bence bu kitapla ben, dünyada yazılmış/yazılabilecek en güzel sahneyi de okumuş oldum (bkz. you pearl). Artık kimse kıramaz beni!* Mizahtan nereye geldim. Evet, öyle enteresan bir kitap işte bu. Meraktı heyecandı derken bir yandan da deşiyor insanı. Yani, en azından beni. Midemde koca bir delikle, oturuyorum şimdi.
Fingersmith
9.0/10
· 62 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
rtgrlsln
Ustaparmak'ı inceledi.
613 syf.
İki farklı kişi Susan Trinder ve Maud Lilly. İkisinin birbirinin tam zıttı ve dramatik hayatı. Ve ikisini birleştiren ortak kader. Kitap 3 bölümden oluşuyor. 1, bölüm Susan Trinder gözüyle anlatılıyor. Ve bizi bir kandırmaca ve soygunun içine sürüklüyor. 2, bölüm Maud Lilly gözüyle anlatılıyor ve tüm bu kandırmaca ve soygun bir anda farklı bir yöne gidiyor. 3, ve son bölüm ise tüm düğümlerin çözüldüğü kaderlerin nasıl birleştiği ve hayatların birbirleriyle nasıl bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. Not:Kitabın filmini de seyrettim ve film özünde hikayeyi iyi anlatsa da her zamanki gibi kitapta bulduğunuz birçok ayrıntı ve kilit olayı göremeyebiliyorsunuz. iyi okumalar!..
Ustaparmak
9.0/10
· 62 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5