Garip (Şiir Hakkında Düşünceler ve Melih Cevdet, Oktay Rifat, Orhan Veli'den Seçilmiş Şiirler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.967
Gösterim
Adı:
Garip
Alt başlık:
Şiir Hakkında Düşünceler ve Melih Cevdet, Oktay Rifat, Orhan Veli'den Seçilmiş Şiirler
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750833298
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
“Bu kitap sizi alışılmış şeylerden şüpheye davet edecektir” kapak şeridiyle çıkan Garip, şiirimizde bir büyük çığır açmıştı. Garipçiler’i yüzüncü yaşlarında sırayla selamladığımız bugünlerde, Orhan Veli’nin öncülüğünde çıkan Garip, bu özel ve tek baskıda yeniden okuruyla buluşuyor.

Garip, bugün artık hiçbirimize garip gelmiyor.
72 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Garip yani diğer adıyla birinci yeninin içinde olan şahısların şiirleriyle bezenmiş ve tam anlamıyla Orhan Veli'yi yansıtmaktadır. Günlük konuşma dilini kullanan bu akımın öncüsü isimler şiirin sevdiğim halini okuyucuya vermektedir.Her insana seslenen ve her insanın anlaması , okuması için şiirler yazan güzel adamlar iyi ki bu dünyadan geçtiniz.
72 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Garip (Birinci Yeni) akımının tam anlamıyla ne manaya geldiğini Garipçilerin açıkladığı bir araştırma-şiir kitabı. Garipçiler; kafiyeyi,vezini,söz sanatlarını şiirde resim,müzik ve mimariyi yok saymışlar ve günlük konuşma dilini ve günlük konuları şiire sokmuşlardır. Aslında Türk edebiyatında şuan bile süregelen büyük ve köklü bir değişimin öncüsü olmuşlardır. Hernekadar İkinci yeni şiirine sempati duysam da Garipçileri de bi okadar çok sevdim. Bir gün Edebiyat öğretmeni olursam, öğrencilerime okutacağım kitaplar arasında yerini aldı bile. :)
66 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Gurbet

O şımdı yalnızdır.
Anasız, babasız;
Şapkasız, elbisesiz.
Her şeyi arkada bıraktı;
Ne konuşacak arkadaşı,
Ne okuyacak kitabı var.
Yalnız, yapa yalnız.
72 syf.
Şiir...
Sahi şiir nedir ki ?
2.Yeni şiirini de çok seven bir okur olarak diyebilirim ki 1.Yeni gerçekten nefis. Şiir , şiir olduğu için şiirdir . Şiirin şiir olması için kendinden ve yaratıcısından başka hiçbir şeye ihtiyacı yoktur . Elbette ki favorim Orhan Veli ‘nin şiirleri olmakla beraber çok da sevdiğim bir Melih Cevdet şiirini paylaşmak isterim .
AĞAÇLARIN YUKARIDAKİ YAPRAKLARI
Uzanılmaz.
Kuşlara ve güneşe mahsustur
Hiçbirimizin haberi olmasın
Yukarıdaki yapraklardan.
72 syf.
·1 günde·10/10
Yani hakikaten, her şeyiyle Orhan Veli'den beklenen bir kitap. Bir insan şiir hakkındaki düşüncelerini ciddi bir dille yazarken bile bu kadar ilgisiz/dertsiz/umursamaz (doğru kelimeyi bulamadım) ve Orhan Veli olabilir ancak. Onun etkileyiciliği, şiir hakkındaki düşüncelerinden gelmiyor yalnız; şiire dair yazdığı her şey, aslında çeşitlendirilerek yaşama dahil edilebilir. Esasında son derece derin olan bu adamın, böyle yüzeysel görünüp o derinliği olağanca gücüyle yansıtması için bilemiyorum, neler denir; buna nasıl hayran olunur/olunmaz?

Melih Cevdet ve Oktay Rifat'ın şiirleriyle de tanışmış oldum bu kitap sayesinde. Özellikle Melih Cevdet'in yazdıklarından ziyadesiyle hoşlandığımı söyleyebilirim. Söz konusu Orhan Veli olunca, nesnel olabileceğimi asla söyleyemem ama.

Fakat bu ne güzelliktir!
Keyifli okumalar.
72 syf.
·1/10
Türk şiirinde Selefilik deyince akla Garip akımı gelir. Orhan Veli ellerini şiirin ahenkine, melodisine yani namusuna uzatmıştır. Garip olacağız, yeni olacağız dürtüsü ile yola çıkan üç kafadardan ikisi davadan dönmüş. Tek kalan şeyhimiz ben ne yazarsam zaten "garip" diyerek çalakalem gayrimeşru mürekkebini Türk şiirinin rahmine bırakmış. Buradan gayrimeşru şiirler, şairler peyda olmuştur. Yaradan, Türk şiirine acımış olacak ki çok geçmeden bu şeyhimizi yanına almıştır. Aprınçor Tigin'in mavi göklere bakarak yazdığı şiirlerin namusunu, Attila İlhan gibi yine maviye bakanlar kurtarabilmiştir.
72 syf.
·10/10
Haşır neşir olduğum Garip Akımı, üç güzel insan. Bir şeyler karalarken kendimi güvende hissetmemi sağlayan düşüncelerin bir yazıda birleşmiş hali. Tuttuğunuz kalemi, okuduğunuz kitabın içeriğine göre yönlendirmek zorunda değilsiniz, fakat yapıcı olanları tanımak gerekir. Yıkıcı olanlar zaten çok sayıda...
72 syf.
·8/10
Kitap,“Garip” olarak adlandırılan edebiyat akımınının özelliği ve edebiyatımıza getireceği yenilikler ile daha önceki edebiyat akımlarından farklılıklarının anlatıldığı giriş bölümüyle başlamakta , daha sonra ise bu akımın temsilcileri olan Orhan Veli Kanık , Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday’ın çoğunluğu Varlık Dergisinde yayınlanan şiirlerinden örnekler ile devam etmektedir.
Kitapta, genel olarak vezin ve kafiyenin şiirdeki ahenk için gerekli olmadığı, vezin ve kafiyeye bağlı şiir anlayışıyla icra edilen daha önceki şiir sanatının bugüne kadar burjuvazinin malı olduğunu, Avrupa’daki sanayi devriminden başlamasından evvel de dinin ve feodal zümrenin köleliğini yapmaktan başka bir işe hizmet etmediğini, halktan ziyade müreffeh sınıfların zevkine hitap ettiğini, fakat kendilerinin temsil ettiği yeni şiirin o sınıfların değil, halkın ve onların zevkine hitap edeceğini, halkın zevkini bularak bunları sanata hakim kılmayı amaçladıklarını ifade edilmektedir. Yine, yeni bir zevke ancak yeni yollarla ve yeni vasıtalarla varılacağı, bu yapıyı temelinden değiştirmek gerektiği, senelerden beri zevkimize ve irademize hükmetmiş, onlara şekil vermiş edebiyatların sıkıcı ve bunaltıcı tesirinden kurtulabilmek için o edebiyatların bize öğretmiş olduğu her şeyi atmanın zorunlu olduğu, edebiyat tarihinde her yeni cereyanın şiire yeni bir hudut getirdiğin bu hududu azami derecede genişletmek, daha doğrusu şiiri huduttan kurtarmanın kendilerine nasip olduğu, vezni ve kafiyeyi atmak mecburiyetinde kalan sürrealizm akımının kendi arzularına en çok yaklaşan edebi akım olduğu, ancak kendilerinin bu akım içinde değerlendirilemeyeceğini, kendilerinin herhangi bir edebi akımla ilgilerinin bulunmadığı belirtilmektedir.
72 syf.
·Beğendi·7/10
Harbe giden altın saçlı çocuk
Gene böyle güzel dön
Dudaklarında Deniz kokusu
Kirpiklerinde tuz
Şiir kitabına ve akımına dediği gibi Garip Bazı şairleri de ayrı bir garip ama içten ve samimi Bazı şiirleri gülümseyerek okudum bazılarını ise üzülerek
İyi okumalar
Varolun
72 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Orhan Veli,Melih Cevdet ve Oktay Rifat'ın şiirlerinin olduğu aynı isimli akıma öncülük eden şiir kitabıdır.
RÜYA

Annemi ölmüş gördüm rüyamda.
Ağlayarak uyanışım
Hatırlattı bana, bir bayram sabahı,
Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakıp
Ağlayışımı
GÜZEL HAVALAR

Beni bu güzel havalar mahvetti,
Böyle havada istifa ettim
Evkaftaki memuriyetimden.
Tütüne böyle havada alıştım,
Böyle havada aşık oldum;
Eve ekmekle tuz götürmeyi
Böyle havalarda unuttum;
Şiir yazma hastalığım
Hep böyle havalarda nüksetti;
Beni bu güzel havalar mahvetti.
Şimdi evime girsem bile
Biraz sonra çıkabilirim
Madem ki bu esvaplarla ayakkaplar benim
Ve mademki sokaklar kimsenin değil

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Garip
Alt başlık:
Şiir Hakkında Düşünceler ve Melih Cevdet, Oktay Rifat, Orhan Veli'den Seçilmiş Şiirler
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750833298
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
“Bu kitap sizi alışılmış şeylerden şüpheye davet edecektir” kapak şeridiyle çıkan Garip, şiirimizde bir büyük çığır açmıştı. Garipçiler’i yüzüncü yaşlarında sırayla selamladığımız bugünlerde, Orhan Veli’nin öncülüğünde çıkan Garip, bu özel ve tek baskıda yeniden okuruyla buluşuyor.

Garip, bugün artık hiçbirimize garip gelmiyor.

Kitabı okuyanlar 371 okur

  • Semih Karabulut
  • Ayat javadpour
  • D'enizz
  • Sarp Ocan Kışoğlu
  • 22
  • Devrim Süren
  • Melike Selcan Batır
  • Ali Emre Bal
  • BNK
  • Sinan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.4
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%29.7
25-34 Yaş
%29.7
35-44 Yaş
%18.8
45-54 Yaş
%1.6
55-64 Yaş
%3.1
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.8
Erkek
%41.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38 (41)
9
%21.3 (23)
8
%26.9 (29)
7
%5.6 (6)
6
%3.7 (4)
5
%2.8 (3)
4
%0
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%0.9 (1)