Sakın Şaşırma (Seçme Şiirler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.978
Gösterim
Adı:
Sakın Şaşırma
Alt başlık:
Seçme Şiirler
Baskı tarihi:
Mayıs 2008
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750813887
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Sakın Şaşırma
Sakın Şaşırma
Handan, hamamdan geçtik,
Gün ışığında hissemize razıydık;
Saadetinden geçtik,
Ümidine razıydık;
Hiçbirini bulamadık;
Kendimize hüzünler icadettik,
Avunamadık ;
Yoksa biz...
Bu dünyadan değil miydik?
112 syf.
·10/10
"Bir elimde cımbız bir elimde ayna umurumda mı dünya" diyor şair.

Orhan Veli Sakın Şaşırma dedi ama ben çok şaşırdım. Çok esprili adam ya bayıldım kendisine. Şuan yaşasa idi 103 yaşında olacaktı. Kendisiyle acayip bir dostluk, kankalık bağı kurmuştum ancak 103 yaşı görünce kendimi geri çekip saygı duymaya başladım.

Değisik türde şiirler yazmış. Kendine has bir tarz oluşturmuş. Robinson'a, mahalledeki ağaca hatta baş ağrısına bile şiir yazmış. Öyle tanıdık öyle içten geldi ki şiirleri şimdiye kadar neden tanışmadığımıza pişman oldum. Sadece İstanbul'u dinliyorum ve bedava şiirlerini biliyordum.

Aslında Orhan Veli okumadığımı zannediyordum ama şiirlerin bazıları ezberimdeydi. İlk okul Türkçe kitaplarında hep ünite başı şiirler olurdu Orhan Veli şiirleri. Ödevlerimizdi onlar. Önce şiiri ezberler sonra okuduğumuzu anlatın tarzı sorulara yarım yamalak cümlelerle cevap verirdim. Yine cümlelerim yarım yamalak olsa da seninle tanıştığıma çok sevindim.
112 syf.
·1 günde·10/10
Orhan Veli Kanık...Dizelerin de ruhunuzu alıp çok uzaklara götürüp orada kalmanızı sağlayacak...

Şiirin; "insanın beş duyusuna değil, kafasına hitap etmesi gereken bir söz sanatı" olduğunu kabul eden üstad, uyak ve ölçünün şiiri yozlaştırdığını bunun için yeni yollarla çoğunluğa seslenmek gerektiğini vurgulamış ve şiirlerini yalın, içten, duygulu ve düşünmeye sevk edecek şekilde kaleme almış...

Orhan Veli Kanık' ın seçme şiirleri bir araya getirilerek bizlere sunulmuş. Kitabın son kısmı ise şairin dizelerinin hangi dergilerde ne zaman yayınlandığı ile ilgili bilgiler var...
112 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Her konuda duygular mı hissetmek istiyorsunuz? Ağır usul bu kitabı alıp okuyun.

Sadece aşk konulu şiir kitaplarını okumak sıkıyor beni nedense. Her duyguya hitap edebilecek şairler ve kitaplarıyla daha mutlu oluyorum. Okuduğum şiir, yeri gelsin hüznüme yeri gelsin korkuma yeri de gelsin heyecanıma ortak olsun istiyorum. Benim anlatamadıklarımı anlatsın istiyorum. Birlikte umut edelim mesela. Şiirler ve satırlar arasında saklı olan şairler, bu duygularımıza ortak oluyor.

Bu şiir kitabı da öyle oldu. Okuyun, okutun.

Kesinlikle tavsiye edilir.
112 syf.
'Çayın rengi ne kadar güzel,
Sabah sabah,
Açık havada!
Hava ne kadar güzel!
Oğlan çocuk ne kadar güzel!
Çay ne kadar güzel!'

Üstteki satırları ben yazsam, şiir diye bir dergiye göndersem ya da burada paylaşsam, kaç kişi beğenir Allah aşkına? Oysa ki, bu şiir Orhan Veli’nin…

İşte tam da bu yüzden Orhan Veli hakkında bir hüküm veremeyenlerdenim. Türk şiirine getirdiği yenilik bazı durumlarda iyi olmuş falan da üstteki gibi onlarca satırda pek de hoş olmamış. Halbuki, her ne kadar bu derlemede yer almasa da şairliğinin ilk yıllarında 'Son Türkü' gibi şahane şiirlere imza atmış bir şairmiş. Son Türkü neydi? Halk şiiri örneğine yakın, heceli, kafiyeli bir şiirdi.

Durdu beni ölüme götüren kervan.
Eski bir şarkı söyleniyor rüzgârda.
Duydum ki sevmeyi bilen dudaklarda
Benim ilahilerim hala okunan.


Sular çekilmeye başladı köklerde
Isınmaz mı acaba ellerimde kan?
Ah! Ne olur bütün güneşler batmadan
Bir türkü daha söyleyeyim bu yerde!

Evet, Garip akımına bağlı iyi şiirler de var. Ama yine de Orhan Veli’nin olduğunu bilmesek pek yüzüne bakmayacaklarımız da var.
112 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Şimdiye kadar kitaplığıma nasıl bir şiir kitabı almadım hatta şair olarak nasıl Orhan Veli almadım diye okurken ve okuduktan sonra hayıflandım. Orhan Veli okumak bence harika bir yolculuktu. Öncelikle kitapla beni tanıştıran kişiye tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Okurken Sakın Şaşırma diyeceğimiz şiirlerle bizi karşılıyor elbette. Okurken Anlatamıyorsunuz, İstanbul'u dinliyorsunuz, gemileri görüyor, Montör Sabri ile gece geziyorsunuz hemde sarhoş. Gölgenizi bir kenarda bırakıyor Dedikodu ediyorsunuz şiirlerle adeta.

Bir şiir kitabında kendinizi bulmak nedir görüyor, okuyor hatta şaşırıyorsunuz. Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti ile mest oluyor sonra Yol Türkülerine eşlik ediyorsunuz.

Edinilmesi, okunup kitaplığın en gözde yerine koyulması ve hatta arada bir kafa dağıtmak için açıp şiirler arasında dans etmek gerekir.
Keyifli okumalar.
112 syf.
·Beğendi·10/10
Sakın Şaşırma

Garip'tir Orhan Veli Kanık.Garipliği farklı oluşundadır aslında.Alışagelmiş düzenden vazgeçip yeni fikirler üretendir.

Herkesten farklı bir yolda yürümeyi tercih eder.Bu yürüyüşte yalnız değildir elbette.Yol arkadaşları Melih Cevdet ve Oktay Rıfat'ta eşlik eder 'Garip'lik yoluna.Ayrıca şiirin "İnsanın beş duyusuna değil, aklına hitap eden bir sanat." olduğunu haykırırlar yaşadıkları döneme.

Orhan Veli şiirde sürekli bir arayış içindeymiş.Hatta yol arkadaşı Oktay Rıfat'ın söylemiyle "Şiirde birkaç kuşağın arka arkaya gerçekleştirebileceği hızlı değişimleri birkaç yıl içine sığdırmıştır." der.

Orhan Veli'nin şiirlerine genellikle basit yaşayan insanların gündelik hayatları konu olmuştur.Bunları halk diliyle şiirlere aktararak kalıplaşmış şiir tabularını yıkmayı başarmıştır.

Sakın Şaşırma, Orhan Veli'nin daha çok sevilen şiirlerinin derlenip toplandığı seçme bir şiir kitabıdır.Ölüm, hasretlik ve İstanbul gibi daha nice konuya yer verilmiştir bu kitapta.

Ayrıca şairin diş fırçasını sardığı kağıda bile bir şeyler yazması fazlasıyla dikkatimi çekmişti.Hatta bazı kısımları okunamadığı için boşluklar bırakılmış.Kitapta ki şirin altına da bu şekilde not düşülmüş.

Hayatım çok monoton gidiyor yaşamaktan zevk alamıyorum mu diyorsunuz?O zaman Orhan Veli okuyun efendim.Akan zamanın akışkanlığından bile zevk alacaksınızdır.

Şimdiden keyifli okumalar.
112 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Orhan veli'nin yeri bende hep ayrı olmustur. Anlatımını seviyorum. Bir baska dokunuyor yüreğime, sanirim o nedenle.Her gün elime verseler bikmadan usanmadan okurum. Okuyun!
112 syf.
·2 günde·9/10
Orhan Veli'nin 2. şiir kitabıydı bu eser. İlki bütün şiirleri olarak geçse de içinde olmayanlar vardı. Bu kitapta ise tüm kitapları arasından seçme şiirleri toplanmış. Bazı şiirleri de ilk okuduğum kitaptan alınmış; hemen aşina geldi.
Çeşitli konular barındırıyor yoğunluk doğa, İstanbul, kadınlar, aşk, gurbet, politika ve sosyal yaşamı konu alan satırlar.
Tavsiye edebileceğim bir eser. Kısa ve seçme bir kitap. İyi okumalar. Mutlu günler..
112 syf.
"Şiir yazma hastalığım
Hep böyle havalarda nüksetti;
Beni bu güzel havalar mahvetti."

Kendi yarattığı ekolün (Garip/Birinci Yeni) en önemli temsilcisidir Orhan Veli. Şiirlerinin sadeliği karşısında insan elinden düşürmek istemiyor eserlerini.
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Orhan Veli' nin yazmış olduğu şiirlerden seçmelerin yapıldığı güzel bir kitap . GARİP akımının liderini ancak bu sayfalarını okuyarak daha iyi anlayabiliriz
112 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Şiirler çok samimiydi. Ayrıca çabuk bitirebileceğiniz bir kitap. Hep çok mutlu oldum, hep çok iyi hissettim kendimi kitabı okurken. Yüzünüzden gülümse hiç eksik olmayacak bu şiirler sayesinde. En azından bir yerde kitabı görürseniz göz atın derim.
112 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Orhan veli kanık'in tüm şiirlerini severim bu kitaptaki istanbulu dinliyorum,güzel havalar ,dalgacı mahmut ve diğer şiirlerini de çok sevmişimdir ama özellikle istanbulu dinliyorum tek geçerim orhan veli kanik'in şiirlerini seviniz okuyunuz okutunuz
Ölürüz diye mi üzülüyoruz?
Ne ettik, ne gördük şu fani dünyada
Kötülükten gayri?

Ölünce kirlerimizden temizlenir,
Ölünce biz de iyi adam oluruz...
Açlıktan bahsediyorsun;
Demek ki sen komünistsin.
Demek bütün binaları yakan sensin.
İstanbul'dakileri sen,
Ankara'dakileri sen...
Sen ne domuzsun sen!
Ne kadar şişmanlamıştır
kim bilir.
Ama yine de görmeyi
çok isterim,

Kolay mı? ilk göz ağrısı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sakın Şaşırma
Alt başlık:
Seçme Şiirler
Baskı tarihi:
Mayıs 2008
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750813887
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Sakın Şaşırma
Sakın Şaşırma
Handan, hamamdan geçtik,
Gün ışığında hissemize razıydık;
Saadetinden geçtik,
Ümidine razıydık;
Hiçbirini bulamadık;
Kendimize hüzünler icadettik,
Avunamadık ;
Yoksa biz...
Bu dünyadan değil miydik?

Kitabı okuyanlar 658 okur

  • aleyna kazan
  • Hacer Batar
  • G.p
  • Glory
  • ROJİN ÖZDEMİR
  • Gülsüm yoldaş
  • Öznur Çom
  • murselin
  • Esra Nezor
  • Onur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.1
14-17 Yaş
%14.3
18-24 Yaş
%31.1
25-34 Yaş
%29.8
35-44 Yaş
%13
45-54 Yaş
%3.7
55-64 Yaş
%2.5
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.4
Erkek
%35.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34 (67)
9
%23.4 (46)
8
%26.4 (52)
7
%8.6 (17)
6
%2.5 (5)
5
%2 (4)
4
%1.5 (3)
3
%0
2
%0
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları