Çakıcı'nın İlk Kurşunu

8,1/10  (101 Oy) · 
287 okunma  · 
88 beğeni  · 
3.069 gösterim
"Ben hayatta herkese karşı lakaydımdır... Bu bende sevmek hissinin mefkudiyetinden değil çok fazla oluşundandır. Ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum... Zelilane severim."rnŞiir, hikaye ve romanlarında, tanımlamakta güçlük çektiğimiz kimi duyguları ustalıkla anlatan; insanı, gücü, zayıflığı ve zaaflarıyla bir bütün olarak kavrayıp ödün vermez bir gerçekçilikle yansıtan Sabahattin Ali, "sandığındaki" belgeler arasından derlenen hikaye, şiir ve yazılarıyla ilk kez okur önünde!
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2002
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789750803507
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Kitap Sabahattin Ali'nin sandığından çıkan yayınlanmamış eserlerinden oluşuyor. Hikaye, şiir ve makaleler var ortaya karışık yani.
Benim kitabı alma nedenim içinde ki adını da aldığı Çakıcı'nın İlk Kurşunu hikayesi. Fakat kitap beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Kitap Çakırcalı Mehmet Efe'ye övgüden ziyade, 2. Abdülhamit'e yergi olarak yazılmış. İsmini de Abdülhamit'e İlk Kurşun koysalarmış bari. Yaşar Kemalin Çarkırcalı Efe kitabı daha objektif.
Çakırcalıyı yanlışlarıyla doğrularıyla severim çünkü halkın yanında yer almış, bölge halkına çok faydası dokunmuştur. Bana göre eşkiya değildir. Fakat Sabahattin Ali'ye göre Abdülhamit'in işi gücü yok, sanki içerde İttihatçılarla diğer şehzadelerle uğraşması, Osmanlı'nın borçlarını ödemek karşılığı Filistin'i isteyen Yahudilerle mücadelesi, Osmanlıyı hasta adam ilan eden Rus'larla savaşları, yıkılacak duruma gelen Osmanlı'yı ayakta tutmak için denge siyasetleriyle uğraşması yok, tek derdi Çakırcalı Efe. Abdülhamid'in siyasetini, yaptıklarını tartışabiliriz ama Sabahattin Ali'nin halkına zulmediyor ithamları çok ağır ve yanlış. Çakırcalı ile karşı taraftalardı, çakırcalı otoriteye karşı hareket ediyordu belki ama daha ziyade ağalara, efendilere, valilere karşıydı onun mücadelesi. Ayrıca Çakırcalı'nın ölüm şeklini sallamış resmen gerçekleri öğrenmek istiyorsanız Yaşar Kemal'in kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Onur Erol 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sabahattin Ali'nin gizli kalmış eserlerinin bir kitapta buluşması gerçekten heyecan verici. 3 kısa 1 uzun hikayeden oluşan kitapta ve çeşitli güzel şiirlerine ve 3 perdelik kısa Opera'dan oluşan bu eseri oldukça doyurucu buldum. Sandıktan çıkan bu güzel hikayelerden kısa olanı "Barsak" yarım bırakılmış. Uzun hikaye olan ve kitabın ismini alan Çakıcı'nın İlk Kurşunu Efeleri anlatan güzel bir hikayeydi.

Tugce sahin 
 21 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1930`lu yıllar ve bir adam, kadın haklarından bahseder kadının bir mal olmadıgından özğürlügün kılık kiyafet yeme icme gezmeyle kısıtlı olmadigini. fikriyle dusuncesiyle özgürdür kadin diyen bir adam her turlu konuyu ele alır kitapta ama en cok kadinlar hakkinda verdigi konferans dikkat ceker cunku dusunun bi su zamanda dahi kadini bir obje goren zihniyetler var birde ozamani hayal edin ne kadar sahane bir adam oldugunu anlayacaksiniz sabahattin ali`nin
Israrla ısrarla tavsiye edilir..

MyBooks 
 18 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Önceden belirteyim bir Sabahattin Ali aşığıyım. Üslup biçimi, betimlemeleri ve olayları bakış açısı tartışılmaz. Bu kitabından büyük bir zevk alamadım maalesef. Çakıcı hikayesi bana doyurucu gelmedi. Bu da önceden Yaşar Kemal'i Çakırcalı Efe kitabını okuduğumdan kaynaklandı. Kitabın içeriğinde S. ALİ'nin kendi çizimleri bulunuyordu. Güzel bir basım olmuş.

Yağmur 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Fazlasyıla spoi içerir ve ben bu yorumumu maddeler halinde anlatmak istiyorum.
1-Kitap Önsöz,Hikayeler,Şiirler,Opera olarak "Kağnı",Yazmayı Planladığı Hikaye ve Romanların Listesi,Yazılar ve Sandığı Bulunan Desenler olmak üzere 7 bölümden oluşuyor.
2-Hikayeler kısmında 4 adet hikaye bulunmakta,Şiirler kısmında 11 adet şiir bulunmakta.
3-Osmanlıca yazılar,çizimler ve sandıktan çıkarılan resimler güzeldi
4-Elimde Yapı Kredi Yayınları'nın 15. baskısı bulunmakta ve güzel bir baskı olmuş.Çünkü birçok şey dikkate alınmış.
Keyifli okumalar.

Aslı 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çakıcı'nın İlk Kurşunu Sabahattin Ali'nin ölümünden çok sonraları (2002 yılı) yayımlanmış bir kitap.Eşinin bir sandıkta sakladığı hikayeler,şiirler,resimler...
Kitap hikayelerle başlıyor. "O Arkadaşım" ve "Barsak"yarım kalmış. "Bir Hakikatin Hikayesi" ve kitaba adını veren "Çakıcı'nın İlk Kurşunu" yazarın sağlığında tamamladığı hikayeler.
Kitapta bulunan 11 şiirden 3 tanesi isimsiz.
ayrıca yazarın "Kağnı" adlı hikayesinin opera halini de kitapta bulabilirsiniz.
Şiirlerden sonra yazarın yazmayı planladığı hikaye ve romanların listesi yer alıyor.Bu listede adı geçen hiç bir eseri yazmaya ömrü yetmemiş Sabahattin Ali'nin.Bu listenin ardından yazılar geliyor. A.Metin takma adıyla Tan gazetesinde yazdığı her biri birbirinden çarpıcı köşe yazılarından bazıları yüzünden Falih Rıfkı Atay ile mahkemelik olmuş yazar.Son iki yazısını ise kendi adıyla iki farklı gazetede yazmış. "Asıl Büyük Tehlike Bügünkü Ehliyetsiz İktidarın Devamıdır" başlıklı yazısının tarihi 5 Şubat 1948, yani ölümünden bir kaç ay önce.(2 Nisan 1948)Yazının sert üslubu dikkat çekiyor.Kitabın sonuna yazara ait çizimler eklenmiş.
Yarım kalmış hikayeler,isimsiz şiirler beni çok duygulandırdı. Okunmalı.

Sergenn 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir çok övgüyü hak eden Sabahattin Ali ve kitapları hakkında öyle uzun uzun yazmaya gerek yok diye düşünüyorum.Sadece dikkat çekmek istediğim bir noktaya değinmek istiyorum. Evet hikayeler muhteşem ötesi. Ama lütfen konferans konuşmalarını da sindire sindire okuyalım. Bize Sabahattin Ali'nin penceresinden bakmamıza yardımcı olacak asıl nokta bu konuşmalardır.

Safiye Bilgi 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zaman olmuştu Sabahattin Ali okumayalı...Sabahattin Ali, "sandığındaki" belgeler arasından derlenen hikaye,şiir ve yazılarının olduğu bir kitap "Çakıcı'nın İlk Kurşunu"
Yazılar kısmı gerçekten ülkemizi anlatan türden...
Bir kez daha hayran kaldım Sabahattin Ali'ye.

Banksy 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

Sabahattin Ali'nin diğer kitaplarına kıyasla beklentilerimin altında kalan bir kitap olduğunu söyleyebilirim. İçindeki olayları çok iyi anlatmış ve olaylara akıcılık kazandırmayı basarabilmiş. Kitabın dili ağır olmuş bazen anlamakta zorluk çektim. Kitapta konferans, tiyatro , hikaye ve bilgi verme amacı bulunan yazıların olması kitaba renk katmıştır. Keyifli okumalar

Samet Dönmez 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sabahattin Ali'nin sandığından çıkan hiç yayınlamamış eserlerinin, resimlerinin, şiirlerinin olduğu kitap. Ali'yi tanımak ve anlamak yararlı bir eser ortaya çıkmış. Okunması gereken kitaplardan biridir. Özellikle Ali'nin kurbağa tasvirleri övgüye değer.

3 /

Kitaptan 141 Alıntı

Kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek bir kızı almaz, (almak, vermek) bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkar (en hakir) mahiyeti veren şeylerdir ve her şeyden evvel bu zihniyeti kadınlarımız kafalarından çıkartmalıdır. Bilmelidirler ki iki cins birbirleriyle hayatlarını birleştirirken yuvaya getirdikleri aynı kıymette şeylerdir ve koca mal sahibi değil, ortak, hayat ortağı demektir.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin AliÇakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali
Sadettin TANIK 
 05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Düşünce
Ben senden vücutlarımızın değil kafalarımızın birleşmesini istiyorum.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin AliÇakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali

Kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek kızı almaz, (almak, vermek) bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkar (en hakir) mahiyeti veren şeylerdir.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 118)Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 118)

Kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek bir kızı almaz, (almak, vermek) bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkar (en hakir) mahiyeti veren şeylerdir ve her şeyden evvel bu zihniyeti kadınlarımız kafalarından çıkartmalıdır; bilmelidirler ki iki cins birbirleriyle hayatlarını birleştirirken yuvaya getirdikleri aynı kıymette şeylerdir ve koca mal sahibi değil, ortak, hayat ortağı demektir. bu hukuk müsavatı kadınlarımızın şuurunda yer ettikten sonra onların kuvvetli ve hakiki bir insan olmak için dimaği ve fikri sahada da yükselmek isteyecekleri tabiidir.
Memleketimizin kadın ve erkeklerini, biri diğerini sürükleyen ve taşıyan değil, el ele ve aynı tempoda yürüyen iki mahluk olarak göreceğimiz günün uzak olmamasını dilerim. bu kadar efendim.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Yapıkredi yayinlari)Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Yapıkredi yayinlari)
Ahmet 
 13 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

" Kafalarımızı birleştirelim, bu şekilde kâinatla daha güzel alay edeceğiz... "

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin AliÇakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali
M. 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kafalarımızı birleştirelim, bu şekilde kainatla daha güzel alay edeceğiz... Çünkü dünya... alay etmekten başka bir şeye yaramaz...

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 20)Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 20)

Hiç kimse hiç kimseyi yükseltmez, herkes kendi kendini yükseltme mecburiyetindedir. Mademki erkeğin kadından fazla bir şeysi yoktur, mademki kadının zaaflarını erkek, erkeğin zaaflarını kadın ikmal etmekte ve bu iki cins hayat yolunu yürüyebilmek için birbine muhtaç bulunmaktadır, şu halde birinin diğerini yoldan alıkoymaması için aynı kuvvetlere malik bulunmaları icap eder.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 117)Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 117)