Geri Bildirim

Çakıcı'nın İlk KurşunuSabahattin Ali

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.697
Gösterim
Adı:
Çakıcı'nın İlk Kurşunu
Baskı tarihi:
Şubat 2002
Sayfa sayısı:
148
ISBN:
9789750803507
Kitabın türü:
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"Ben hayatta herkese karşı lakaydımdır... Bu bende sevmek hissinin mefkudiyetinden değil çok fazla oluşundandır. Ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum... Zelilane severim."rnŞiir, hikaye ve romanlarında, tanımlamakta güçlük çektiğimiz kimi duyguları ustalıkla anlatan; insanı, gücü, zayıflığı ve zaaflarıyla bir bütün olarak kavrayıp ödün vermez bir gerçekçilikle yansıtan Sabahattin Ali, "sandığındaki" belgeler arasından derlenen hikaye, şiir ve yazılarıyla ilk kez okur önünde!
Kitap Sabahattin Ali'nin sandığından çıkan yayınlanmamış eserlerinden oluşuyor. Hikaye, şiir ve makaleler var ortaya karışık yani.
Benim kitabı alma nedenim içinde ki adını da aldığı Çakıcı'nın İlk Kurşunu hikayesi. Fakat kitap beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Kitap Çakırcalı Mehmet Efe'ye övgüden ziyade, 2. Abdülhamit'e yergi olarak yazılmış. İsmini de Abdülhamit'e İlk Kurşun koysalarmış bari. Yaşar Kemalin Çarkırcalı Efe kitabı daha objektif.
Çakırcalıyı yanlışlarıyla doğrularıyla severim çünkü halkın yanında yer almış, bölge halkına çok faydası dokunmuştur. Bana göre eşkiya değildir. Fakat Sabahattin Ali'ye göre Abdülhamit'in işi gücü yok, sanki içerde İttihatçılarla diğer şehzadelerle uğraşması, Osmanlı'nın borçlarını ödemek karşılığı Filistin'i isteyen Yahudilerle mücadelesi, Osmanlıyı hasta adam ilan eden Rus'larla savaşları, yıkılacak duruma gelen Osmanlı'yı ayakta tutmak için denge siyasetleriyle uğraşması yok, tek derdi Çakırcalı Efe. Abdülhamid'in siyasetini, yaptıklarını tartışabiliriz ama Sabahattin Ali'nin halkına zulmediyor ithamları çok ağır ve yanlış. Çakırcalı ile karşı taraftalardı, çakırcalı otoriteye karşı hareket ediyordu belki ama daha ziyade ağalara, efendilere, valilere karşıydı onun mücadelesi. Ayrıca Çakırcalı'nın ölüm şeklini sallamış resmen gerçekleri öğrenmek istiyorsanız Yaşar Kemal'in kitabını okumanızı tavsiye ederim.
Sabahattin Ali'nin gizli kalmış eserlerinin bir kitapta buluşması gerçekten heyecan verici. 3 kısa 1 uzun hikayeden oluşan kitapta ve çeşitli güzel şiirlerine ve 3 perdelik kısa Opera'dan oluşan bu eseri oldukça doyurucu buldum. Sandıktan çıkan bu güzel hikayelerden kısa olanı "Barsak" yarım bırakılmış. Uzun hikaye olan ve kitabın ismini alan Çakıcı'nın İlk Kurşunu Efeleri anlatan güzel bir hikayeydi.

Benzer kitaplar

1930`lu yıllar ve bir adam, kadın haklarından bahseder kadının bir mal olmadıgından özğürlügün kılık kiyafet yeme icme gezmeyle kısıtlı olmadigini. fikriyle dusuncesiyle özgürdür kadin diyen bir adam her turlu konuyu ele alır kitapta ama en cok kadinlar hakkinda verdigi konferans dikkat ceker cunku dusunun bi su zamanda dahi kadini bir obje goren zihniyetler var birde ozamani hayal edin ne kadar sahane bir adam oldugunu anlayacaksiniz sabahattin ali`nin
Israrla ısrarla tavsiye edilir..
Önceden belirteyim bir Sabahattin Ali aşığıyım. Üslup biçimi, betimlemeleri ve olayları bakış açısı tartışılmaz. Bu kitabından büyük bir zevk alamadım maalesef. Çakıcı hikayesi bana doyurucu gelmedi. Bu da önceden Yaşar Kemal'i Çakırcalı Efe kitabını okuduğumdan kaynaklandı. Kitabın içeriğinde S. ALİ'nin kendi çizimleri bulunuyordu. Güzel bir basım olmuş.
Sabahattin Ali'yi tanımayan yoktur herhalde . Yazarın sağlığında yayımlanmıs eserleri ; daglar ve rüzgar, değirmen, ses, kuyucaklı yusuf, içimizdeki şeytan, yeni dünya, kurk mantolu madonna ve sırça köşk dur. Bu eser-i ise vefat edince defterlerinde, sandığında bulunan bazı hikayerini , anılarını ve notlarını derlenip kitap hâline gelmiş şeklidir .
Fazlasyıla spoi içerir ve ben bu yorumumu maddeler halinde anlatmak istiyorum.
1-Kitap Önsöz,Hikayeler,Şiirler,Opera olarak "Kağnı",Yazmayı Planladığı Hikaye ve Romanların Listesi,Yazılar ve Sandığı Bulunan Desenler olmak üzere 7 bölümden oluşuyor.
2-Hikayeler kısmında 4 adet hikaye bulunmakta,Şiirler kısmında 11 adet şiir bulunmakta.
3-Osmanlıca yazılar,çizimler ve sandıktan çıkarılan resimler güzeldi
4-Elimde Yapı Kredi Yayınları'nın 15. baskısı bulunmakta ve güzel bir baskı olmuş.Çünkü birçok şey dikkate alınmış.
Keyifli okumalar.
Çakıcı'nın İlk Kurşunu Sabahattin Ali'nin ölümünden çok sonraları (2002 yılı) yayımlanmış bir kitap.Eşinin bir sandıkta sakladığı hikayeler,şiirler,resimler...
Kitap hikayelerle başlıyor. "O Arkadaşım" ve "Barsak"yarım kalmış. "Bir Hakikatin Hikayesi" ve kitaba adını veren "Çakıcı'nın İlk Kurşunu" yazarın sağlığında tamamladığı hikayeler.
Kitapta bulunan 11 şiirden 3 tanesi isimsiz.
ayrıca yazarın "Kağnı" adlı hikayesinin opera halini de kitapta bulabilirsiniz.
Şiirlerden sonra yazarın yazmayı planladığı hikaye ve romanların listesi yer alıyor.Bu listede adı geçen hiç bir eseri yazmaya ömrü yetmemiş Sabahattin Ali'nin.Bu listenin ardından yazılar geliyor. A.Metin takma adıyla Tan gazetesinde yazdığı her biri birbirinden çarpıcı köşe yazılarından bazıları yüzünden Falih Rıfkı Atay ile mahkemelik olmuş yazar.Son iki yazısını ise kendi adıyla iki farklı gazetede yazmış. "Asıl Büyük Tehlike Bügünkü Ehliyetsiz İktidarın Devamıdır" başlıklı yazısının tarihi 5 Şubat 1948, yani ölümünden bir kaç ay önce.(2 Nisan 1948)Yazının sert üslubu dikkat çekiyor.Kitabın sonuna yazara ait çizimler eklenmiş.
Yarım kalmış hikayeler,isimsiz şiirler beni çok duygulandırdı. Okunmalı.
Bir hayli farkli bir kitap Cakici' nin Ilk Kursunu. Icinde oykuler, siirler, yazarin derlenmemis yazilari, yazmayi dusundugu kitaplarla ilgili almis oldugu kisa notlar, hatta kitabin sonunda Sabahattin Ali' nin sandigindan cikan desenler bile var. Bir nevi Sabahattin Ali seckisi gibi. Yazari daha iyi tanimak, yazininin arkasindaki dusunce dunyasini daha iyi anlamak isteyenler icin guzel bir eser.
Yazarın bu kitabında ikisi tam, biri bitmemiş üç kısa hikâye, bir uzun hikâye, on bir şiir, bir hikâyesinin opera formunda yeniden yazımı, ileride yazmayı planladığı hikâye ve romanlarına dair kısa notlar ve bazıları 1940'larda gazetelerde yayımlanmış sosyo-politik makalelere yer verilmiş.
.
.
"O Arkadaşım" isimli hikâyenin büyük bir kısmı mektuptan oluşuyor. Sevdim aslında ama diğer hikâyelerine oranla bu biraz daha basitti.
.
.
"Barsak" isimli hikâyesinde Anadolu'ya yapılan bir otobüs yolculuğu anlatılıyor. Harika bir başlangıç yapmış ama hikâye maalesef yarım kalmış.
.
.
"Bir Hakikatın Hikâyesi" nde ise anlatıcı öğretmen ve bir öğrencisine duyduğu aşk anlatılmış.
.
.
Ve kitaba adını veren hikâye ise en uzun olanı idi. Ilk başlarda anlayamadım ama okudukça sevdim hikâyeyi.
.
.
Genel anlamda baktığım zaman güzeldi ama diğer kitapları kadar harika idi diyemem. Yazarı çok sevdiğim için severek de okuyorum eserlerini. #sabahattinali #yapıkrediyayınları
Uzun zaman olmuştu Sabahattin Ali okumayalı...Sabahattin Ali, "sandığındaki" belgeler arasından derlenen hikaye,şiir ve yazılarının olduğu bir kitap "Çakıcı'nın İlk Kurşunu"
Yazılar kısmı gerçekten ülkemizi anlatan türden...
Bir kez daha hayran kaldım Sabahattin Ali'ye.
Kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek bir kızı almaz, (almak, vermek) bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkar (en hakir) mahiyeti veren şeylerdir ve her şeyden evvel bu zihniyeti kadınlarımız kafalarından çıkartmalıdır. Bilmelidirler ki iki cins birbirleriyle hayatlarını birleştirirken yuvaya getirdikleri aynı kıymette şeylerdir ve koca mal sahibi değil, ortak, hayat ortağı demektir.
Kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek kızı almaz, (almak, vermek) bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkar (en hakir) mahiyeti veren şeylerdir.
Kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek bir kızı almaz, (almak, vermek) bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkar (en hakir) mahiyeti veren şeylerdir ve her şeyden evvel bu zihniyeti kadınlarımız kafalarından çıkartmalıdır; bilmelidirler ki iki cins birbirleriyle hayatlarını birleştirirken yuvaya getirdikleri aynı kıymette şeylerdir ve koca mal sahibi değil, ortak, hayat ortağı demektir. bu hukuk müsavatı kadınlarımızın şuurunda yer ettikten sonra onların kuvvetli ve hakiki bir insan olmak için dimaği ve fikri sahada da yükselmek isteyecekleri tabiidir.
Memleketimizin kadın ve erkeklerini, biri diğerini sürükleyen ve taşıyan değil, el ele ve aynı tempoda yürüyen iki mahluk olarak göreceğimiz günün uzak olmamasını dilerim. bu kadar efendim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çakıcı'nın İlk Kurşunu
Baskı tarihi:
Şubat 2002
Sayfa sayısı:
148
ISBN:
9789750803507
Kitabın türü:
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"Ben hayatta herkese karşı lakaydımdır... Bu bende sevmek hissinin mefkudiyetinden değil çok fazla oluşundandır. Ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum... Zelilane severim."rnŞiir, hikaye ve romanlarında, tanımlamakta güçlük çektiğimiz kimi duyguları ustalıkla anlatan; insanı, gücü, zayıflığı ve zaaflarıyla bir bütün olarak kavrayıp ödün vermez bir gerçekçilikle yansıtan Sabahattin Ali, "sandığındaki" belgeler arasından derlenen hikaye, şiir ve yazılarıyla ilk kez okur önünde!

Kitabı okuyanlar 363 okur

  • Nur Özkan
  • Murat karakuzu
  • Leyla Aydogdu
  • Hatice Aci
  • Özcan
  • Yusuf MUSTUK
  • Mustafa Büyüksoy
  • Hasan TAŞDELEN
  • Ramazan EŞE
  • Kamil Bilici

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.5
14-17 Yaş
%5.8
18-24 Yaş
%22.1
25-34 Yaş
%41.3
35-44 Yaş
%20.3
45-54 Yaş
%5.2
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.3
Erkek
%48.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.8 (32)
9
%16.3 (21)
8
%24 (31)
7
%17.8 (23)
6
%10.9 (14)
5
%3.9 (5)
4
%0.8 (1)
3
%1.6 (2)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları