Gerçekten Beni Duyuyor Musun? (Sevdiklerinizi Gerçekten Duyun, Kendinizi Daha İçtenlikle Duyurun)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.468
Gösterim
Adı:
Gerçekten Beni Duyuyor Musun?
Alt başlık:
Sevdiklerinizi Gerçekten Duyun, Kendinizi Daha İçtenlikle Duyurun
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751408068
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Acı deneyimlere yol açan pek çok sorunun kökeninde, insanların birbirini gerçekten duymaması, duyamaması yatmaktadır. Çünkü sadece söylenen 'sözcükleri' duymak, sözcüklerin ardındaki duygu olan mesajları alamamak, yanıtların da yüzeyde kalmasına yol açar; bu durum ise iletişimin engellenmesi anlamına gelir.

Önem verdiğimiz insanlarla ilişkilerimizin onarılmaz yaralar almasını engellemenin tek yolu, doğru iletişim kurmayı bilmektir. Doğru iletişim kurmanın yolları öğrenilebilir.

İşte, Leyla Navaro'nun bu yapıtı, sevdiklerimizi ve önemsediklerimizi 'gerçekten' duyup kendimizi de daha içten bir biçimde duyurabilmemiz yolunda, bize önemli ipuçları vermektedir.
(Arka Kapak)
Bu tarz kitapları okurken genelde dikkat ettiğim nokta anlatılan sorunun yanında çözüm de verilmesidir. Bu kitap tam da bunu yapmış. Çocuğu veya çocukları olan anne-baba bu kitabı mutlaka okumalı diye düşünüyorum. Çocuklara disiplin nasıl öğretilir,ceza nasıl olmalı,iletişim dilini nasıl kullanmalı vb. Konularda bir başucu kitabı. Eğitim sadece istenmeyen davranışı öğretmek değil, çocuğun sosyal, duygusal ve kişilik yapısını göz önünde tutarak istenen davranışı öğrenmesini sağlamaktır diyerek okuyucuya yöntemler göstermektedir. İyi okumalar..
Anne olanlara en faydalı hediye bu olsa gerek mutlaka alın okuyun sağlıklı, mutlu çoçuk için mutlu nesiller için.
#okudumbitti
.
Her insanın değer verdiği şeyler vardır yaşantısında. Benim de en değer verdiğim iki husus Aile ve Çocuklar.. Her ikisi de toplumu oluşturan temel yapı taşlarıdır. Tıpki bir binanın temeli sağlam olursa dışarıdan gelecek etkenlere karşı o denli dirayetli olması gibi.
Kitapta daha çok çocuk yetiştirirken yaptığımız bir çok hatanın bir psikolog anne tarafından kaleme alınışını okuyacaksınız. Onun herşeyden önce bir anne olduğunu görüyorsunuz.
Yetişmiş bireyler olarak çocukların anlam dünyalarını algılamakta yetersiz kalırız. Bu aslında bize küçüklüğümüzden bu yana gerek toplumsal yapı, gerek sosyal çevre, gerekse aile fertleri tarafından bir meta gibi aktarılmasından kaynaklanıyor olabilir.
Birini sevmeniz için size benzemesi şart mı? Çocuğunuzun sizinle aynı duyguda, düşüncede olmaması onu daha az sevmenize mi sebep oluyor. Onlara sevginizi verebilirsiniz ama düşüncelerinizi asla. Çünkü onların kendi düşünceleri vardır.
Karanlıktan korkan bir çocuğa "Korkacak ne var" demeniz çocuk tarafından nasıl karşılanıyor hiç düşündünüz mü? Ona bu cümleyi kuruyorsunuz ama altında ne anlamlar barındırdığını, hangi duygulara yol açtığını biliyor musunuz? Bu cümleyle aslında şunu söylemeye çalışıyorsunuz " ben karanlıktan korkmam, o yüzden senin de korkmaman gerekiyor". Bu çocuğa kendi algılarını, duygularını, düşüncelerine inanmamasını onların yanlış olduğunu ve ebeveyninkileri kabul etmesi gerektiğini dikte etmektedir.
Çocuğa bir davranış kazandırılırken onun en yalın haliyle anlatılmasının önemini, sorunu olduğunda can kulağıyla dinlemenin kıymetini, yargılamadan eleştirmeden onun duugularını isimlendirerek çözümü kendisinin bulmasını sağlamanın çok faydalı olduğunu göreceksiniz. Kitap hali hazırda anne-baba olanların ve ileride ebeveyn olacak adayların alıp okumasının gerekliliğine inanıyorum. Bu kitap bana çok şey kazandırdı. Sizlerinde heybenize alacağı güzel anekdotlarla donatılmış.
Zevkli okumalar dilerim şimdiden...
Çocukların neden söz dinlemediği, çocuğun kabul edilemez davranışlarına nasıl engel olabileceğimiz, nasıl bir disiplin uygulamak gerektiği gibi tam da anne babaların merak ettiği konular çok net bir şekilde, örneklerle anlatılmakta olup, uygulanabilir yöntemler sunulmaktadır.
İnteraktif bir kitap, arada konuyu daha da pekiştirebilmek için alıştırmalar, kendimizi keşfedebilmemiz için sorular bulunmaktadır. Anne babalara rehber olacak niteliktedir, öneririm.
Daha detaylı bir yorum okumak isterseniz: http://yenidogananne.blogspot.com.tr/...yor-musun-leyla.html
4. basım kitap sistem yayıncılıktan çıkmış. Kapak tasarımı tebessüm sağlatıyor.
Kitap 2000 yılından beri kütüphanemizde bulunmakta. Çocuğunuz olsun olmasın Zaman zaman açıp okunmalı denecek bir kitap. içerisinde hatırlatmalar,öğütler,örnekler (sözlü ve resimli) empati alanları ve tanımlamalar var.

Kitabın sonunda da bir anket bulunmaktadır. Ben anketi lise öğrencisi iken doldurmuşum :) kitabı okuyup bitirdikten sonra ankete göz attım ve bayağı tebessüm ettim :)

Ankette kitapla ilgili düşünceleriniz neler diye bir soru bulunmaktadır. Ben bu soruya Hoş,güzel bir kitap. Gerçeklerden bahsedilmiş. Buradaki örnekleri denedim ve hepsi olumlu oldu. (Kardeşim o zamanlar ilkokulda. sanıyorum onun üzerinde denedim.)
Gerçekten Beni Duyuyor musun? Kitabı tekrar okumak an büyük bir keyif vermekte. Başucu kitabı olmayı hak ediyor. Sadece çocuklar için mi tamda öyle değil, anne/baba olan ve çocukları kaç yaşında olursa olsun onlara yaklaşım tarzı ve onlarla kurulan iletişimin kalitesi üzerinde durmakta.
Çocuklarınıza duygularınızı aktarırken neden bu duyguya sahip olduğunuzu onlara da anlatın ki neden sonuç ilişkisi kurabilsin. Düzeltmeler ve ikazlar davranışa dönük olmalı çocuğun kişiliğine değil.
Ve en önemli hususlardan biride 'empati' yapın der yazar.
Çocuklarınızı takdir ve teşvik edin.
Kitapda yakaladığım bir diğer ayrıntı tam da ülkemin kadınlarını bire bir anlatması, sanki bizi daha çok buldum bu kitapta.
Bu defa okurken kitaptan da küçük küçük notlar araya sıkıştıracağım. Kitabın ilk sayfası olan "en önsöz" çocuklardaki soru sorma heyecenlarının ve merakının ne kadar önemli olduğu üzerinde durmakta. Ne diyor yazar: " Sorular düşünce gücüdür, diriliktir, meraktır, cevap alındığı için devam ediyordur; bunlar anne/babayla, öğretmenle iletişimdir.
Verdiği yönergeler çok iyi ve kullanılabilir. Hem aile de anne ve babanın okuyacağı hem de psikoloji, pdr ve çocuk gelişimi bölümün de okuyan kişilere tavsiye edebilirim.
Çocuğunuzla doğru iletişimi nasıl kurabilirsiniz? Birbirinizi kırmadan gerçekten ne hissettiğinizi, ne istediğinizi nasıl anlatırsınız? "Ben dili" nedir? "Sen dili" nedir? Nasıl kullanıyoruz, nasıl kullanmalıyız?
Yazarın örneklerle anlatması anne babaların işini daha kolaylaştırmış. Çocuğu olanlar deneyip değişimi kendileri görmeli.

Bütün iletişimin temelinde aslında empati var. Söylemeden önce düşünün: 'Bana söylense ne hissederim?'
Anne-babalık sanatı,çocuğu kabul edebilmek,kabul edilmez davranışlara engel olmak,disiplin,çocuğu dinlemek,karşılıklı güven ve çocuğun yaşa göre gelişim aşamaları örnek ve şablonlarla belirtilmektedir.Çocuğunuzu anlamak,ona ortak olmak için klavuz niteliğinde bir kitap...
''Çocuk yetiştiren aileler için bir kılavuz niteliğinde eser. Oldukça realist ve kültürümüze de oldukça yakından ilgili bir kitap olmuş baştan sona. Kitapta kendi perspektifimiz için ayrılan soru-cevap kısmı da çok yerinde olmuş. tam bir yol rehberi olmuş:)
Kitabı bitiremedim ama bitirememin sebebi çok yoğun bi zamanda okumaya başlamam ve okurken ara vermem ara verip tekrar elime aldıkça baştan başlamam oldu çok az kalmıştı bitmesine ama şuan kitabım kayıp büyük bir bölümünü okuduğum için söylemeliyim ki pedagojik anlamda yazılmış bütün kitapları sollar dili çok akıcı somut örneklerle çok güzel anlatımlarda bulunmuş kesinlikle her anne babanın okuması gereken bir kitap
Her Anne Ve Babanın mutlaka okumasi gerekn mukemmel bir kitap. Yazi dili sade ve açıklayıcı. Kesinlikle okunmasi gerekn bir kitap. Başarılı bir kitap.
Ben diliyle konuşmak, kişinin sadece kendinden konuşması veya kendini övmesi, öne sürmesi demek değildir. Ben dili, kişinin o anda, karşılaştığı durum veya davranış karşısında, kişisel tepkisini duygu ve düşüncelerle açıklayan ifade tarzıdır, yanı duygu ve düşüncelerimizi içtenlikle ifade eden sözcüklerdir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gerçekten Beni Duyuyor Musun?
Alt başlık:
Sevdiklerinizi Gerçekten Duyun, Kendinizi Daha İçtenlikle Duyurun
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751408068
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Acı deneyimlere yol açan pek çok sorunun kökeninde, insanların birbirini gerçekten duymaması, duyamaması yatmaktadır. Çünkü sadece söylenen 'sözcükleri' duymak, sözcüklerin ardındaki duygu olan mesajları alamamak, yanıtların da yüzeyde kalmasına yol açar; bu durum ise iletişimin engellenmesi anlamına gelir.

Önem verdiğimiz insanlarla ilişkilerimizin onarılmaz yaralar almasını engellemenin tek yolu, doğru iletişim kurmayı bilmektir. Doğru iletişim kurmanın yolları öğrenilebilir.

İşte, Leyla Navaro'nun bu yapıtı, sevdiklerimizi ve önemsediklerimizi 'gerçekten' duyup kendimizi de daha içten bir biçimde duyurabilmemiz yolunda, bize önemli ipuçları vermektedir.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 113 okur

  • Firdevs Karadeniz
  • Yeliz küçük
  • Mehtap CANDAN
  • Esra Coşkun
  • Şeyda
  • moonlight55
  • MeralC
  • Songül D.
  • Melek Yıldız Türk
  • İlayda Uğraşır

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.9
14-17 Yaş
%2.6
18-24 Yaş
%10.5
25-34 Yaş
%39.5
35-44 Yaş
%26.3
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77.5
Erkek
%22.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.3 (10)
9
%22.6 (7)
8
%25.8 (8)
7
%12.9 (4)
6
%3.2 (1)
5
%3.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0