Kitap
Gönül Hanım

Gönül Hanım

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.8
195 Kişi
874
Okunma
165
Beğeni
8bin
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Akvaryum Yayınevi · 2011 · Karton kapak · 9789944940467
Diğer baskılar
''Gönül Hanım'' romanında yazar, 1. Dünya Savaşı sırasında Kafkas cephesinde Ruslara esir düşen bir askerin Türkistan'daki esir kampında Gönül adlı bir Tatar kızının rehberliğinde eski Türk ülkelerini dolaşmasını ve ülkü birliği yaptığı bu kızla arasındaki sevdayı anlatıyor.
5 mağazanın 24 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,48
7.8
10 üzerinden
195 Puan · 51 İnceleme
Erdem K.
Gönül Hanım'ı inceledi.
151 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Eser 3 Mart 1920'de tamamlanmıştır. Ahmet Hikmet Müftüoğlu bu eseriyle bizi diyardan diyara sürüklüyor. Dili ve anlatımı oldukça akıcı olan eser, okunduğunda insanın içinde bir coşkunluk yaratıyor. Yazımın başında tarihi belirtmemin sebebi; o tarihlerde yedi düvele karşı mücadele eden yüce milletimiz, bu eserle kuvvet bulmuştur. Tasvir-i Efkar gazetesinde yazı dizisi halinde yayınlanmıştır. Eserde Tolun Bey, Gönül Hanım, Ali Bahadır Bey ve Kont Bela Orhun Yazıtları'nı okumak üzere bir maceraya çıkıyorlar. Zorlu yollardan geçen bu dörtlü, hedeflerine ulaşmak için çeşitli zorluklardan geçmek zorunda kalmıştır. Amaçları yazıtları okuyan ilk Türkler olmaktır. İki Tatar, bir Macar ve bir Türk, ortak atalarının eşsiz mirasına sahip çıkmak isterler. Eserde yazıtlar hakkında geniş, detaylı bilgiler yer alıyor. "Bizim bu kısa seyahatimizi öğrenecek ciddi gençlerde birazcık olsun ilim ve fen yolunda bir macera hevesi, merakı uyandırmaya muvaffak olursak vazifemizi muvaffakiyetle yerine getirmiş sayılırız."(syf.137) Eserde yer alan bu sözlerle gençlere ciddi mesajlar veriyor.
Gönül Hanım
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Yasin Evci
Gönül Hanım'ı inceledi.
112 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Tozlu raflardan bulduğum ve okumaktan memnun kaldığım,kütüphanemde yer alacak bir kitap daha. Yazarın ilk kitabı olması nedeniyle minik araştırmamla Ahmet Hikmet Müftüoğlu'nun dedesinin de Mora bölgesinde müftülük yaptığını,ayrıca Türkçülük akımına katılan yazarlarımızdan olduğunuda öğrendim. Birinci Dünya savaşında esir tutulan Türk subayı Tolun Bey,Macar Kont'u Zichy ve zengin kızımız Tatar kökenli Gönül Hanım'ın Turancılık fikri yoldaşlığıyla başlayıp,sonu hayırlısıyla biten,aşk kitabından daha çok seyyah,araştırma ve yeni nesillere öncü olmak için yazılan değerli kitaplarımızdandır.Romandan daha çok tarihsel bir belge niteliği taşıyor. Sibirya'dan başlayıp,Maveraünnehirden,Merv'e kadar uzanan yolculukları Orhun kitabelerinin ilk defa Türkiye Türkleri tarafından keşfedilerek,Türkiye'ye ilk araştırmanın öncüsü olarak gitmeleri gibi hayırlı bir işe baş koydular. Tabiki Tolun Bey'in, Gönül Hanım ile evlenmesi gibi duygusal anılara da yer vermiş yazar. Ben şu konuda eleştirmek istiyorum.Evet Mehmet Tolun Bey,Gönül'e karşı yoğun duygular besliyordu,onu düşünmeden uyuyamıyordu ama eline çok fırsat geçmesine rağmen Gönül'e,sırf gururu ve beceriksizliği yüzünden bir kuru papatya bile koparmadı.Hiç beğenmediği, hatta kıskandığı Kont Zichy olmasa evlenemezlerdi.Benim görüşüm Mehmet Tolun,Gönül'ü haketmedi çünkü ortada herhangi bir emek yok,hoş emeğinin karşılığını alanını görmedik ama kitapta bu kadar kolay olmamalıydı. Aşkta ve kaderde adalet bu olmamalı!..
Gönül Hanım
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Çağla
Gönül Hanım'ı inceledi.
142 syf.
·
8 günde
·
10/10 puan
Milli Edebiyat anlayışının romana yansımış en iyi örneğidir. Tema milliliktir. Türk dünyasını konu edinmesi, gezilip gözülen coğrafyadaki Türklerin içinde bulundukları sosyal,siyasi,dini,iktisadi durumlarının tespiti, tarihi ve kültürel eserleri halka tanıtma, yeni bir uyanış hamlesi için yapılması gereken girişimleri ve bu girişimleri başlatmak için üzerimize düşen vazifelere bir göndermedir. Turan düşüncesinin romana yansımış halidir. Büyük bir ilgi ve beğeniyle okuyacaksınız.
Gönül Hanım
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Melek Ceylan
Gönül Hanım'ı inceledi.
92 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Eserimiz Milliyetçi duygularla "Turancılık" fikrini savunarak, tarihimizi ve dünyadaki Türk asıllı kavimlerin birbirleriyle sıkı bağlar kurmasını ön planda tutmaktadır. Yazarımız aslında kendi ilgi alanına da giren "Orhun Yazıtları" hakkındaki bilgilerini biz okuyucularıyla paylaşmıştır. İçerisinde aşkı da barındırması üstelik bunu güçlü bir Türk Kadın karakteri ile Gönül Hanım üzerinden aktarması da hoş olmuş. Kısacası hem bir aşk hikayesi, hem tarihi bir roman, hem de seyahat kitabı tadında bir eserdi. Bu arada klasikleri mutlaka okuyun gençler. Çünkü bir KPSS sınavında çıkan "Kaşgarlı Mahmut'un Türk'ün kanadı diye adlandırdığı savaş aracı nedir?" sorusunun cevabı bu kitapta vardı: "Karargahımız civarında onlara kavuştuğum zaman çabuk döndüğüme şaştılar. - At yiğidin kanadıdır dedim." Sf.47
Gönül Hanım
OKUYACAKLARIMA EKLE
22