Gözlerini Kaçırma

8,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
800 gösterim
Her kadın anne doğar, deseler de korkuyorsun. Söylendiğinin aksiolmasından. Anne doğmamış olmaktan, çıbanbaşlarından. Hitler'in odeneyini duyduğundan beri daha da korkuyorsun. Giderek ısınansacın üstünde, kucağında bebeğiyle çırılçıplak bırakılan kadınolmaktan... Korktuğun başına geldi işte. Bebeğinin üstüne oturdunve yanmaktan kurtuldun."Gözlerini Kaçırma, bir aileden üç kuşak kadının hikâyesiniaktarırken, kutsal halesiyle annelik mitini sorguluyor.Önyargıları altüst eden roman, binlerce yıldır ata erkil kültür tarafından parlatılan bu haledeki çatlaklara işaret ediyor. Kadınkahramanların, roman evreninde alabildiğine açılan dünyası, okuru;aidiyet, yalnızlık, suçluluk duygusu ve vicdan üzerine evrensel sorularla buluşturuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789751416193
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
nejla güldalı 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazar toplumda kadına yüklenen misyonlara didem karakteriyle karşı çıkmış hep bir aykırı olma yada olağanı kabullenmeme durumu, sonuç bana göre didem daha da çıkmazda her şey senin doğrularınla olmuyor, kendi doğrularının toplumda benimsenmemesi insanın kendini sorgulamasını gerektirir bence....

Burcu Bergen 
02 Haz 09:04 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Selam, Irmak Zileli 'nin Gözlerini kaçırma kitabı yine çok güzel. Anneler ve kızlarının o dünyasını çok güzel anlatmış. Okura ilişki detaylarını tüm yönleriyle vermesini çok sevdim. Kendinizi Didem'in yerine koyarak Rüya'ya sahip olma isteğini çok iyi anlıyorsunuz. Hayal kırıklıklarıyla üzülüyor ben olsaydım ne yapardım diye sorguluyorsunuz. Anneler ve ailelerle ilgili gözlemlerini daha önce okuduğum kitabında da takdir etmiştim bu kitabı da pekiştirmiş oldu nezdimde. Sadece kitap kapağını sevmedim daha farklı ve anlamlı olabilirmiş sanki.

Kitaptan 3 Alıntı

Elçin 
25 Nis 19:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan ancak kendine bir eş bulunca evli sayılıyor demek. İşte ebeveyn evinin evlada ait olmayışının bir kanıtı daha.

Gözlerini Kaçırma, Irmak Zileli (Sayfa 74)Gözlerini Kaçırma, Irmak Zileli (Sayfa 74)
Burcu Bergen 
31 May 11:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sen birinin diğer yarısı olmaya hazırdın. Onun senin diğer yarın olup olmadığı önemli değildi. Kefilsiz, masrafsız verirdin krediyi. Pek çokları daha en baştan masaya koyarken kuralları, sana kalan duvara asmak olurdu utancını. Çocukluğunda yaptığın gibi, kapıları ardına kadar açar, oyuncak kutunu dökerdin önlerine.

Gözlerini Kaçırma, Irmak Zileli (Sayfa 28 - Remzi Kitapevi)Gözlerini Kaçırma, Irmak Zileli (Sayfa 28 - Remzi Kitapevi)

Yaşlanıyor muyuz, yoksa biz de mı yeniden doğup büyüyoruz, onu düşünüyorum dedin. İçindeki sıkıntının büyüme sancısı olabileceğini sezmiştin belki de. Annelik çok şey öğretiyor insana tabii, diye yanıtladı seni.

Gözlerini Kaçırma, Irmak Zileli (Sayfa 189)Gözlerini Kaçırma, Irmak Zileli (Sayfa 189)

Kitapla ilgili 1 Haber