Gündüz Güzeli

7,3/10  (6 Oy) · 
7 okunma  · 
5 beğeni  · 
445 gösterim
Joseph Kessel'in 1928'de yazdığı, yayımlanmasıyla birlikte büyük bir skandala yol açan kült romanı Gündüz Güzeli, yazıldıkları dönemi aşıp zamana karşı durmayı başarmış edebiyat metinlerinin en başarılı örneklerinden biri. Ünlü bir cerrahla evli genç ve güzel Séverine'in kocasına duyduğu aşka rağmen tensel haz arayışı içinde gündüzleri lüks bir randevuevinde fahişe, akşamları ise sevgi dolu bir eş olarak sürdürdüğü çifte yaşamının beklenmedik bir karşılaşma sonrasında altüst olmasının hikâyesinin anlatıldığı roman, Luis Buñuel'in romandan aynı adla uyarladığı unutulmaz film dolayısıyla sinema tarihinin de önemli bir parçası aslında.

Kessel'in romanın maruz kaldığı haksız ve sert eleştirilere cevaben, metnin sonunda dile getirdiği "insancıl vurgu" okura öyle başarıyla yansıtılmıştır ki, kitap yazıldığından bu yana edebiyat dünyasındaki yerini sağlamlaştırarak korumaya devam eder. Gündüz Güzeli'nde benim yapmak istediğim, yürekle ten arasındaki korkunç uçurumu; gerçek, sonsuz ve sevecen bir aşkla bedensel isteklerin dizginlenemez dürtüleri arasındaki derin kopukluğu göstermekti. Uzun zaman seven her erkek, her kadın -kimi istisnalar dışında- bu çatışmayı benliğinde taşır. Bu duyumsanır ya da duyumsanmaz, açığa çıkar ya da uyuklar, ama vardır. Gündüz Güzeli'nin meselesi Séverine'in bedensel isteklerindeki sapıklık değil, bu sapıklıktan bağımsız olarak, onun kocası Pierre'e duyduğu sevgi ve bu sevginin acıklı yanıdır. Yazdığım kitaplar arasında hiç bu denli sevdiğim olmamıştır ve ben ona en insancıl vurguyu yerleştirmiş olduğuma inanıyorum. Séverine'e acıyan, onu seven yalnız ben mi olacağım acaba?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789750719660
 • Çeviri:
  Aykut Derman
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap güzel bir eser ibret alınacak bir konu bu kitabın orjinal tam metnini de okudum gayet başarılı bir çalışma olmuş yılına göre okuyup ibret alınacak değerli çalımalar dan okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Elif Öksüz 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun zamandır kitaplığımda duruyordu, şimdiye kadar neden okumamışım diye hayıflandım! Çok ince bir kitap zaten, bir çırpıda okunuyor. Kitap, zamanında filme de çevrilmiş. Bir doktorun eşi, dürtülerine yenilip gündüzleri eşi işteyken bir randevu evinde çalışıyor. Gizli hayatının eşiyle hayatını etkilemeyeceğini düşünürken hiç beklenmedik olaylar oluyor. Mutlaka okuyun; ben çok etkilendim.

Bohem_kizi 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 5/10 puan

1928 yilinda basilan ve bir sure sonra da yasaklanan bir kitaptir. Konusu itibari ile uç noktalarda işlenmiş evli olan bir kadının gündüzleri randevu evine giderek çalışmasını anlatmıştır ve sonralarında da felakete sürüklenen evliliğini konu almıştır. 1967 yapımli filmi de mevcuttur . Kitapta +18 lik kısımlar yoktur.

Kitapla ilgili 1 Haber