Güvercin Curnatası

9,3/10  (4 Oy) · 
20 okunma  · 
6 beğeni  · 
821 gösterim
"Bence, sanatçılarla, yazarlarla yapılmış konuşmaları, hatta soruşturmaları, dergi ve gazete sayfalarında bırakmamalı. Bunların hepsini toplamalı. (...) Niçin önem veriyorum buna? Şundan: Sanatçıyla yapılmış bir konuşma, ileriye doğru, onun üstüne yapılmış on eleştiriden daha aydınlatıcıdır."
"Güvercin Curnatası": Cemal Süreya ile şiire, hayata, cinselliğe, edebiyata, politikaya, gündelik yaşama ve insana ait ne varsa her şeyin konuşulduğu söyleşiler ve soruşturmalar.

Kitaptan 4 Alıntı

Allah'ım bana öyle bir eş nasip et ki; ömrümün son demlerinde bile gözlerine baktığımda kalbim ilk gün ki gibi çarpsın! -

Güvercin Curnatası, Cemal SüreyaGüvercin Curnatası, Cemal Süreya

Lisede de parasız yatılı okudum. Lisede de çok değerli öğretmenlerim oldu. Lise birde, rahmetli Ali Sedat Oksal gelirdi edebiyat derslerimize. [...] ertesi yıl ünlü yazar Mehmet Behçet Yazar geldi. [...] Bir gün bir kompozisyon vermişti. İki kişiyi çok beğendi: Bir beni, bir de Necati Akgül adlı bir arkadaşı. Yalnız ben tahrir ödevinin üzerine "Cem Süreyya" yazmıştım.
Geldi, "Cem Süreyya kim?" dedi.
"Benim" dedim.
"Sahiden Cem mi adın?" diye sordu.
"Yok" dedim, "benim adım Cemalettin".
Arkasına "...alettin" ekledi; "Bir daha adınla yaz!" dedi.

Güvercin Curnatası, Cemal Süreya (Sayfa 223)Güvercin Curnatası, Cemal Süreya (Sayfa 223)

Biliyor musun, ilkokulda ben adımdan, soyadımdan, okulumdan, mahallemizin adından, sokağımızın adından utanırdım. Düşün: Adım Cemalettin, soyadım Seber (ki anlamı yok, herkes yanlış anlıyor) Pürtelaş mahallesinde oturuyoruz, sokağımızın adı da: Tavukuçmaz...

Güvercin Curnatası, Cemal Süreya (Sayfa 150)Güvercin Curnatası, Cemal Süreya (Sayfa 150)