99 Yüz İzdüşümler - Söz Senaryosu

7,3/10  (3 Oy) · 
29 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.011 gösterim
Turgut Özal, Türkan Şoray, Süleyman Demirel, Deniz Baykal, Güngör Bayrak, Cihat Burak, İlhan Berk, Murat Belge, Bülent Ersoy, Rasih Nuri İleri, Sezai Karakoç, Uğur Mumcu ilk kez bir "insanlık antolojisinde" bir araya geldi.

Doğan Hızlan'ın 99 Yüz'e yazdığı sunuş yazısındaki deyişiyle Cemal Süreyya "Başına konan devlet kuşlarını kovmuş, şiirin korunmasız serçesini baş tacı etmişti...

(Arka Kapak'tan)
Ali Alper 
17 Ağu 00:25 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Şiir kitabı değildir. Türk tanınmış kişilerini tanıtan (siyasiler vs.), daha doğrusu şiirsel bir tarzda yorumlayan Cemal Süreya (tek "y" li) deneme kitabı gibi geldi bana.
Hepsini okunmuş olsam daha ayrıntılı yazabilirdim. :)

Kitaptan 5 Alıntı

Çok yoruIdum sevgiIi; daha fazIa yorma beni. Ben fazIasıyIa ödedim zaten, uğrunda kaybettikIerimin bedeIini…

99 Yüz, Cemal Süreya99 Yüz, Cemal Süreya
Hüseyin Ç. 
04 Nis 17:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Barbara Hutton
...
— Diyojen’den söz etmiştik. Diyojen Büyük İskender’in “Ne istersin benden?” sorusuna şöyle karşılık vermişti: “Gölge etme başka ihsan istemem!”
...

99 Yüz, Cemal Süreya99 Yüz, Cemal Süreya

Deniz Baykal
Deniz Baykal’ı 1960 öğrenci hareketleri sırasında tanıyanlar, onu kendisine çok güvenen politikaya iyice meraklı bir genç olarak anımsıyorlar. Demokratik, modern her şeyi seven, liberal bir öğrenci.
DP’ye karşı elbet: ama CHP’ye de karşı.

99 Yüz, Cemal Süreya99 Yüz, Cemal Süreya

Süleyman Demirel
İlk dönemini dış politikada “Üs yok, tesis var”, iç politikada “Yollar yürümekle aşınmaz” sözleriyle özetleyebiliriz. Kendini iktidara getiren güçlere borçlarını öderken, bir yandan da onlara güvence verir. İşçi sınıfının gerçek anlamda yükselemeyeceğini, öğrenci hareketlerinin etkisiz kalacağını vurgulamak ister gibidir o sözlerle. “Yollar yürümekle aşınmaz” demek, “Yel kayadan ne alır!” anlamındadır. Yine de elbet, cümle, başka türlü anlaşılmaya da açık tutulmuştur. İleride o türlüsünü de kullanacak

99 Yüz, Cemal Süreya99 Yüz, Cemal Süreya