7,5/10  (28 Oy) · 
122 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.311 gösterim
"Kente dün geldim. El Cebrero yakınlarındaki Pedrafita'dan Compostela'ya giden otobüsü yakaladım. Otobüs iki kent arasındaki 150 kilometreyi dört saatte aldı; bu da bana Petrus'la yaptığım yolculuğu hatırlattı. Bazen aynı mesafeyi iki haftada yürüdüğümüz olmuştu. Biraz sonra San Tiago'nun mezarına gidip Meryem Anamızın deniz kabukları üstüne işlemiş suretine bırakacağım. Sonra da en kısa zamanda Brezilya'ya giden bir uçağa atlayacağım, yapacağım o kadar çok iş var ki. Başımdan geçen her şeyi anlatacağım bir kitap yazmayı düşünüyorum. Ama hemen değil..

Paulo Coelho 1986'da bir hac yolculuğuna çıktı: Piraneler'den Santiago de Compostela'ya uzanan 700 kilometrelik ortaçağ yolunu yürüdü. Hac, yazarın, hacıların Santiago Katedrali'ne varmak için bin yıldır yürüdükleri bu yolda yaşadığı heyecan dolu serüvenlerin öyküsü. YalnızcaSimyacı romanının yolunu açan ilk önemli romanı olduğu için değil, yazarın felsefesindeki insan sevgisini eksiksizce dile getirdiği için de Hac'ın Coelho'nun yapıtları arasında onsuz edilemez bir yeri var. Hac, sıradışının sıradan insanlarının yolu üstünde olduğunu anlatan büyüleyici bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2006
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789750706509
 • Orijinal Adı:
  Diário De Um Mago
 • Çeviri:
  Celâl Üster
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuğba Karakaya 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Paulo Coelho yine beni şaşırtmadı. Hac yazarın ilk kitabı imiş. Çok başarılı buldum. Kitapta yazarın yaptığı hac yolculuğunda ve bu yolculuk sırasındaki deneyimlerinde ve kendi iç yolculuğundan bahsediyor. Kitapta anlamlandıramadığım nokta. Yazar kitabında yaşadıklarını hikaye ile birleştirip, aktarmış. Ancak hikaye nerde başlıyor, gerçek nerde bitiyor? ayrımsayamadım. Belki bu da yazarın ustalığı ama ne beni merak içinde bıraktığı bir gerçek.

EMRE YAMAN 
 13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

SPOİLER DEDİĞİMİZ ŞEY MEVCUT

Kitaba bakmak gerekirse bir kılıcın peşine düşen bir adam ve peşine düştüğü kılıcı için çektiği yol. Bu yol da yanında bir ustası ve kılıcı bulmak için çıktığı yoldaki verilen isim hacı.Bir çok insan düştüğü bu yol da hacı olarak isimlendiriliyor ve birçok olaylar silsilesi.

Kitabı görmek gerekirse insanın iç sesiyle neler çektiği ve yaşadığı, inancı için nelere katlanabileceği, bütün zorlukları nasıl geçebileceği, zorluklara ve acılara karşı direnmesi, sevgi, aşk, ölüm gibi olaylarla nasıl baş edebileceği her şey bu kitapta diyebilirim. Aslında Simyacı kitabına çok benziyor.

Kitabı okurken hiç sıkılmadım.Çevirisi hiç can sıkıcı değildi.Dili çok güzel şekilde kullanılmış. Olayları bire bir yaşadım diyebilirim.

Kitap okumak 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yazarın ilk romanından daha yüksek bir performans beklenebilir ancak sonra ki kitapları kadar akıcı olmadığını belirtmekte yarar var. Yine de okunmaya değer kitaplarından birisi. Kendi Hac yolculuğunu, rehberi eşliğinde yaparken yaşadıklarını ve öğrendiklerini anlatmış yazar.

abdullah bektaş 
31 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fransa ve İspanya arasında geçen Santiago della Compostela yoluna, kendini aramaya giden karakterimiz, metafiziksel ve manevi bir dünya ile karşılaşır. Rehberini takip eder ve kendi bedeni ve zihni ile savaşır.

Sait çelik 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Paulo-Coelho'nun bütün eserlerini okumayı hedeflediğim için okuduğum kitaptır. Hem içsel hem de mekansal açıdan güzel bir Hac serüveni. Yeni okuyuculara sıkıcı gelebilir, ancak kitap kurtları, tat alacak bir çok şey bulabilirler...

A.ozden 
 06 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaplarını hayranlıkla okuduğum bir yazar iyi ki var :)

Kitaptan 24 Alıntı

Oya Gezer 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanlar, hayallerinin gerçek olmayacağından korktukları için, hayattan çok fazla şey istemeye yanaşmazlar.

Hac, Paulo Coelho (Sayfa 86)Hac, Paulo Coelho (Sayfa 86)
Muhammed Y. Altun 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

ZALİMLİK EGZERSİZİ
Aklına ne zaman kendini kötü hissettirecek bir düşünce -kıskançlık, kendi kendine acıma, haset, nefret, vb.- gelse, şunları yap:
İşaret parmağının tırnağını, aynı elinin başparmağının tırnağını çevreleyen etlere iyice acı verinceye kadar bastır. Acıya odaklan: Ruhunda yaşamakta olduğun acının bedenindeki bir yansımasıdır bu. Baskıyı zalim düşünce geçip gidinceye kadar hafifletme.
Tırnağını başparmağına birçok kez batırman gerekse bile, bunu o düşünceden tümüyle kurtuluncaya kadar tekrarla. Zalim düşüncenin geri dönmesi her seferinde biraz daha gecikecektir; düşünce her aklına geldiğinde egzersizi uygularsan sonunda tümüyle yok olacaktır.

Hac, Paulo Coelho (Sayfa 63)Hac, Paulo Coelho (Sayfa 63)
gökçe türkkan 
31 Mar 13:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yürekten savaş, hayallerimiz uğruna verilen savaştır."

Hac, Paulo Coelho (Sayfa 60)Hac, Paulo Coelho (Sayfa 60)
EMRE YAMAN 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''İnsanlar yeryüzü güçleri üstündeki egemenliklerini yitirdiler mi, güvensizlik baş gösterir.''

Hac, Paulo Coelho (Sayfa 119)Hac, Paulo Coelho (Sayfa 119)
Kitap okumak 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

İnsanlar var olmayan şeyler hakkında bile hayaller kuruyorlardı da, gözlerinin önündeki şeylerden ders çıkarmayı beceremiyorlardı.

Hac, Paulo Coelho (Sayfa 201 - Can)Hac, Paulo Coelho (Sayfa 201 - Can)
3 /