7,6/10  (49 Oy) · 
189 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.731 gösterim
"Kente dün geldim. El Cebrero yakınlarındaki Pedrafita'dan Compostela'ya giden otobüsü yakaladım. Otobüs iki kent arasındaki 150 kilometreyi dört saatte aldı; bu da bana Petrus'la yaptığım yolculuğu hatırlattı. Bazen aynı mesafeyi iki haftada yürüdüğümüz olmuştu. Biraz sonra San Tiago'nun mezarına gidip Meryem Anamızın deniz kabukları üstüne işlemiş suretine bırakacağım. Sonra da en kısa zamanda Brezilya'ya giden bir uçağa atlayacağım, yapacağım o kadar çok iş var ki. Başımdan geçen her şeyi anlatacağım bir kitap yazmayı düşünüyorum. Ama hemen değil..

Paulo Coelho 1986'da bir hac yolculuğuna çıktı: Piraneler'den Santiago de Compostela'ya uzanan 700 kilometrelik ortaçağ yolunu yürüdü. Hac, yazarın, hacıların Santiago Katedrali'ne varmak için bin yıldır yürüdükleri bu yolda yaşadığı heyecan dolu serüvenlerin öyküsü. YalnızcaSimyacı romanının yolunu açan ilk önemli romanı olduğu için değil, yazarın felsefesindeki insan sevgisini eksiksizce dile getirdiği için de Hac'ın Coelho'nun yapıtları arasında onsuz edilemez bir yeri var. Hac, sıradışının sıradan insanlarının yolu üstünde olduğunu anlatan büyüleyici bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2006
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789750706509
 • Orijinal Adı:
  Diário De Um Mago
 • Çeviri:
  Celâl Üster
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyda 
 01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Kitabın ismi "Hac" olmasına rağmen bence, "Santiago Yolu" çok daha uygun düşebilirdi.
Kitap yazarın bizzat yaptığı Hac yolculuğunu ve yaşadıklarını konu ediyor. İlk başlarda çok fazla sıkıldığımı itiraf etmeliyim ama okudukça zaten yazarından kitabın başlarında sıkıntılı bir ruh haline sahip olduğunu sayfalar aktıkça onun ile beraber kendimde de bir ferahlama olduğunu farkettim.
---spoi içerir----
Santiago yolu ya da diğer adıyla Yakup Yolu, Hristiyanların kullandığı 4 ana Hac yolundan biri. Yazarımız rehberi Petrus eşliğinde kılıcını bulmak için arayışa çıkıyor. Yol üzerinde RAM egzersizleri yapılıyor. Petrus kademe kademe bu egzersizleri öğretiyor. Ram bildiğim bir Hindu tanrısı zaten yapılan egzersizlerde yoga yada meditasyona çok benziyor. Yani seçtikleri yol sadece Hristiyanlik değil tanrılardan da yararlanma var. Ve birde işin büyü, şeytan, melek ekseni vardı. Yolda bunlarla karşılaşıyorlar ve Petrus bunlarla nasıl başa çıkacağı konusunda onu sınıyor sürekli. Kitabin sonuna doğru bir ayin gerçekleştirildi. Gelenek'e bağlı olanlar bir Tapınak Şövalyeleri şatosunda biraraya gelerek ve eski Şövalye kıyafetleri giyerek ritueller gerçekleştirdiler. Eğer bu yazarın gerçek hayatıysa sanırım kendisi böyle bir tarikata bağlı.
Kitap sıkıcı değil, zamanla akıyor okudukça bağlanıyorsunuz. Ufuk açıcı nitelikte.