Adı:
Hac
Baskı tarihi:
Ağustos 2006
Sayfa sayısı:
223
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750706509
Orijinal adı:
Diário De Um Mago
Çeviri:
Celâl Üster
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Kente dün geldim. El Cebrero yakınlarındaki Pedrafita'dan Compostela'ya giden otobüsü yakaladım. Otobüs iki kent arasındaki 150 kilometreyi dört saatte aldı; bu da bana Petrus'la yaptığım yolculuğu hatırlattı. Bazen aynı mesafeyi iki haftada yürüdüğümüz olmuştu. Biraz sonra San Tiago'nun mezarına gidip Meryem Anamızın deniz kabukları üstüne işlemiş suretine bırakacağım. Sonra da en kısa zamanda Brezilya'ya giden bir uçağa atlayacağım, yapacağım o kadar çok iş var ki. Başımdan geçen her şeyi anlatacağım bir kitap yazmayı düşünüyorum. Ama hemen değil..

Paulo Coelho 1986'da bir hac yolculuğuna çıktı: Piraneler'den Santiago de Compostela'ya uzanan 700 kilometrelik ortaçağ yolunu yürüdü. Hac, yazarın, hacıların Santiago Katedrali'ne varmak için bin yıldır yürüdükleri bu yolda yaşadığı heyecan dolu serüvenlerin öyküsü. YalnızcaSimyacı romanının yolunu açan ilk önemli romanı olduğu için değil, yazarın felsefesindeki insan sevgisini eksiksizce dile getirdiği için de Hac'ın Coelho'nun yapıtları arasında onsuz edilemez bir yeri var. Hac, sıradışının sıradan insanlarının yolu üstünde olduğunu anlatan büyüleyici bir roman.
Ortaçağ da kullanılan hac yolculuğu yürüyerek 700 km sürecek ve yolda bir rehberle beraber yolculukta kılıcını arayacak rehberinin ona yolculukta kullanması gereken egzersizleri öğreterek yeni baştan doğmasına yardımcı olacak bir yolculuk serüveni. Kılıcını bulursa eğer kendisi de bir hacıya bu yolda rehberlik edecek, öğrendiklerini hacıya öğretecek böylelikle her şeyi daha iyi idrak edecektir. Amaç belli lakin amacına ulaşmak için amacına ulaştığında bu amacı ne için kullanacağın seni amacına ulaşmanı kolaylaştıracaktır.
Paulo Coelho yine beni şaşırtmadı. Hac yazarın ilk kitabı imiş. Çok başarılı buldum. Kitapta yazarın yaptığı hac yolculuğunda ve bu yolculuk sırasındaki deneyimlerinde ve kendi iç yolculuğundan bahsediyor. Kitapta anlamlandıramadığım nokta. Yazar kitabında yaşadıklarını hikaye ile birleştirip, aktarmış. Ancak hikaye nerde başlıyor, gerçek nerde bitiyor? ayrımsayamadım. Belki bu da yazarın ustalığı ama ne beni merak içinde bıraktığı bir gerçek.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.335 Oy)19.096 beğeni43.500 okunma3.031 alıntı183.400 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.573 Oy)8.851 beğeni28.786 okunma849 alıntı140.002 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.742 Oy)13.448 beğeni34.619 okunma3.422 alıntı146.428 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.589 Oy)9.095 beğeni25.414 okunma1.545 alıntı127.040 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.477 Oy)8.059 beğeni22.855 okunma844 alıntı90.068 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.312 Oy)9.273 beğeni25.706 okunma1.837 alıntı119.074 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.487 Oy)7.893 beğeni21.429 okunma4.024 alıntı129.744 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.676 Oy)5.782 beğeni19.721 okunma845 alıntı101.498 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.224 Oy)6.927 beğeni20.217 okunma713 alıntı113.811 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.038 Oy)6.385 beğeni16.866 okunma2.754 alıntı86.265 gösterim
Kitabın ismi "Hac" olmasına rağmen bence, "Santiago Yolu" çok daha uygun düşebilirdi.
Kitap yazarın bizzat yaptığı Hac yolculuğunu ve yaşadıklarını konu ediyor. İlk başlarda çok fazla sıkıldığımı itiraf etmeliyim ama okudukça zaten yazarından kitabın başlarında sıkıntılı bir ruh haline sahip olduğunu sayfalar aktıkça onun ile beraber kendimde de bir ferahlama olduğunu farkettim.
---spoi içerir----
Santiago yolu ya da diğer adıyla Yakup Yolu, Hristiyanların kullandığı 4 ana Hac yolundan biri. Yazarımız rehberi Petrus eşliğinde kılıcını bulmak için arayışa çıkıyor. Yol üzerinde RAM egzersizleri yapılıyor. Petrus kademe kademe bu egzersizleri öğretiyor. Ram bildiğim bir Hindu tanrısı zaten yapılan egzersizlerde yoga yada meditasyona çok benziyor. Yani seçtikleri yol sadece Hristiyanlik değil tanrılardan da yararlanma var. Ve birde işin büyü, şeytan, melek ekseni vardı. Yolda bunlarla karşılaşıyorlar ve Petrus bunlarla nasıl başa çıkacağı konusunda onu sınıyor sürekli. Kitabin sonuna doğru bir ayin gerçekleştirildi. Gelenek'e bağlı olanlar bir Tapınak Şövalyeleri şatosunda biraraya gelerek ve eski Şövalye kıyafetleri giyerek ritueller gerçekleştirdiler. Eğer bu yazarın gerçek hayatıysa sanırım kendisi böyle bir tarikata bağlı.
Kitap sıkıcı değil, zamanla akıyor okudukça bağlanıyorsunuz. Ufuk açıcı nitelikte.
SPOİLER DEDİĞİMİZ ŞEY MEVCUT

Kitaba bakmak gerekirse bir kılıcın peşine düşen bir adam ve peşine düştüğü kılıcı için çektiği yol. Bu yol da yanında bir ustası ve kılıcı bulmak için çıktığı yoldaki verilen isim hacı.Bir çok insan düştüğü bu yol da hacı olarak isimlendiriliyor ve birçok olaylar silsilesi.

Kitabı görmek gerekirse insanın iç sesiyle neler çektiği ve yaşadığı, inancı için nelere katlanabileceği, bütün zorlukları nasıl geçebileceği, zorluklara ve acılara karşı direnmesi, sevgi, aşk, ölüm gibi olaylarla nasıl baş edebileceği her şey bu kitapta diyebilirim. Aslında Simyacı kitabına çok benziyor.

Kitabı okurken hiç sıkılmadım.Çevirisi hiç can sıkıcı değildi.Dili çok güzel şekilde kullanılmış. Olayları bire bir yaşadım diyebilirim.
Fransa ve İspanya arasında geçen Santiago della Compostela yoluna, kendini aramaya giden karakterimiz, metafiziksel ve manevi bir dünya ile karşılaşır. Rehberini takip eder ve kendi bedeni ve zihni ile savaşır.
Paulo-Coelho'nun bütün eserlerini okumayı hedeflediğim için okuduğum kitaptır. Hem içsel hem de mekansal açıdan güzel bir Hac serüveni. Yeni okuyuculara sıkıcı gelebilir, ancak kitap kurtları, tat alacak bir çok şey bulabilirler...
İlk başlarda gerçekten aşırı ama aşırı sıkıldım. Yazarın okuduğum çoğu kitabında böyle bir sıkılma süreci yaşayıp daha sonra kitaba uyum sağlıyorum. Yazarın kendi başından geçen bir hac yolculuğu hikayesi. Elinden alınan kılıç bu kılıcı bulma serüveni. İçinde çok güzel egzersizler vardı. Okuyup iyice anlayıp sindirmeye çalıştım. Aynı zaman da yazarla beraber okuyuca da kendi içine doğru bir içsel yolculuğa çıkıyor. Kurgunun içine çok güzel kişisel gelişim için cümleler öneriler yapılmaso gereken şeyler yerleştirilmiş. Aslında çoğu bildiğimiz şeyler ama insan okurken bir aydınlanma yaşıyor. Benim okuduğumdan daha kısa sürede bitirilebilecek bir kitap ama iş yoğunluğundan benim elimde süründü gitti geldi. Yazarın okumadığım 5-6 kitabı kaldı onları almıştım en kısa zamanda bitirmeyi planlıyorum.
Yazarın ilk romanından daha yüksek bir performans beklenebilir ancak sonra ki kitapları kadar akıcı olmadığını belirtmekte yarar var. Yine de okunmaya değer kitaplarından birisi. Kendi Hac yolculuğunu, rehberi eşliğinde yaparken yaşadıklarını ve öğrendiklerini anlatmış yazar.
Kitapta kişisel gelişimden biraz farklı yoga öğretilerine benzeyen bir çok egzersiz var. Ben bunlardan en çok RAM nefes alma egzersizi, diri diri gömülme egzersizi ve dinleme egzersizini beğendim.
PAULO COELHO
HAC

# #paulocoelho sevdigim iki yabanci yazardan biri.
# tabi ki bu #hac kitabini da cok begendim.
# #hac, yazarin hacilarin bin yildir yurudugu yediyuz kilometrelik yolda yasadigi seruvenlerin öyküsü.
# kutsal dinlerde, bu yollari asanlarin kutsandigina ve gunahlarinin bagislandigina inanilir.
# amacina ulasmak ve amacinin ne oldugunu kesfetmek, anlamak icin yollara vurmak gerekir bazen...
#dipnot#paulocoelhotektir #taklitedilemez#pauloyadokunma#pauloolunmazdogulur#gitreklaminiaskdoktoruuzerindenfalanyap#
Simyacı ile kıyaslarsam bu kitaba haksızlık ederim. Bu kitabında sık sık dini imgelemlere başvurduğunu kitabın isminden önsezi ile kolayca idrak edebliriz. Gelgelelim, Paulo Coelho övgüye layık bir yazar naçizane..
İnsanlar, hayallerinin gerçek olmayacağından korktukları için, hayattan çok fazla şey istemeye yanaşmazlar.
Paulo Coelho
Sayfa 86
"Sanki insanın sevgisini göstermesi ayıp bir şeymiş gibi davranıyorlar."
Paulo Coelho
Sayfa 100 - Can Yayınları
"Doğru kararı vermenin tek yolu yanlış kararın ne olduğunu bilmektir."
Paulo Coelho
Sayfa 156 - Can Yayınları
İzleyeceğimiz en iyi yolun hangisi olduğunu her zaman biliriz, ama yalnızca alışık olduğumuz yolu izleriz.
Paulo Coelho
Sayfa 62 - Can Yayınları (2006, 1. Basım)
ZALİMLİK EGZERSİZİ
Aklına ne zaman kendini kötü hissettirecek bir düşünce -kıskançlık, kendi kendine acıma, haset, nefret, vb.- gelse, şunları yap:
İşaret parmağının tırnağını, aynı elinin başparmağının tırnağını çevreleyen etlere iyice acı verinceye kadar bastır. Acıya odaklan: Ruhunda yaşamakta olduğun acının bedenindeki bir yansımasıdır bu. Baskıyı zalim düşünce geçip gidinceye kadar hafifletme.
Tırnağını başparmağına birçok kez batırman gerekse bile, bunu o düşünceden tümüyle kurtuluncaya kadar tekrarla. Zalim düşüncenin geri dönmesi her seferinde biraz daha gecikecektir; düşünce her aklına geldiğinde egzersizi uygularsan sonunda tümüyle yok olacaktır.
Paulo Coelho
Sayfa 63

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hac
Baskı tarihi:
Ağustos 2006
Sayfa sayısı:
223
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750706509
Orijinal adı:
Diário De Um Mago
Çeviri:
Celâl Üster
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Kente dün geldim. El Cebrero yakınlarındaki Pedrafita'dan Compostela'ya giden otobüsü yakaladım. Otobüs iki kent arasındaki 150 kilometreyi dört saatte aldı; bu da bana Petrus'la yaptığım yolculuğu hatırlattı. Bazen aynı mesafeyi iki haftada yürüdüğümüz olmuştu. Biraz sonra San Tiago'nun mezarına gidip Meryem Anamızın deniz kabukları üstüne işlemiş suretine bırakacağım. Sonra da en kısa zamanda Brezilya'ya giden bir uçağa atlayacağım, yapacağım o kadar çok iş var ki. Başımdan geçen her şeyi anlatacağım bir kitap yazmayı düşünüyorum. Ama hemen değil..

Paulo Coelho 1986'da bir hac yolculuğuna çıktı: Piraneler'den Santiago de Compostela'ya uzanan 700 kilometrelik ortaçağ yolunu yürüdü. Hac, yazarın, hacıların Santiago Katedrali'ne varmak için bin yıldır yürüdükleri bu yolda yaşadığı heyecan dolu serüvenlerin öyküsü. YalnızcaSimyacı romanının yolunu açan ilk önemli romanı olduğu için değil, yazarın felsefesindeki insan sevgisini eksiksizce dile getirdiği için de Hac'ın Coelho'nun yapıtları arasında onsuz edilemez bir yeri var. Hac, sıradışının sıradan insanlarının yolu üstünde olduğunu anlatan büyüleyici bir roman.

Kitabı okuyanlar 238 okur

 • Gürkan akgül
 • Ceyda Azman
 • yavuz merih ulubay
 • Hülya altaylar
 • Rojda yüksel
 • Serkan Soypak
 • Nalan S.
 • Tülay Çevlik
 • Yuceyurt
 • Derya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%4
18-24 Yaş
%12.8
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%22.4
45-54 Yaş
%16
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.5
Erkek
%37.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.8 (7)
9
%10.8 (7)
8
%32.3 (21)
7
%27.7 (18)
6
%10.8 (7)
5
%6.2 (4)
4
%1.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0