9,3/10  (12 Oy) · 
28 okunma  · 
13 beğeni  · 
900 gösterim
İvan Sergeyeviç Turgenyev (1818-1883): Avrupa'da ve ülkemizde eserleri ilkönce çevrilen 19. Yüzyıl Rus yazarlarındandır. Döneminin Avrupalı bakış açısına sahip tek Rus yazarı olarak anılır. 1877 yılında yayımlanan Ham Toprak, Turgenyev'in son romanıdır. Ham Toprak, yazarın bir önceki romanı Duman'la birlikte Rusya'daki devrimci hareketleri konu edinen en sert eserlerinden biridir. Ham Toprak'ta Rus soyluların liberalizmle maskelediği muhafazakâr tutumlarını alaycı bir dille sergileyen Turgenyev, halka hizmet etmekten, onu özgürleştirmekten başka amaçları olmayan çarlık karşıtı, korkusuz, dürüst, idealist gençleri de kendine özgü lirik üslubuyla ölümsüzlüğe kavuşturur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053325130
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bünyamin Müftüoğlu 
21 Oca 00:48 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ham Toprak, köylüleri harekete geçirerek devrim yapmayı planlayan gençlerin yaşamını anlatan bir roman. Kitabın kahramanı devrim hareketinin içinde bulunan, fakat devrimin gerçekleşeceğine inanmayan, kendini yetersiz gören Nejdanov. Diğer Turgenyev romanlarında olduğu gibi, bu kitapta da, romanın kahramanı olan kişinin etrafındaki karakterler en az Nejdanov kadar etkileyici ve güçlü anlatılmış. Turgenyev bu siyasi olayların içerisine aşk konusunu da ekleyerek daha heyecanlı ve sürükleyici bir roman çıkarmış ortaya.

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İvan Sergeyeviç Turgenyev'in 1877 yılında yayımlanan dev eseri, Ham Toprak. Dünyada güzel olan şeylerin az kişi tarafından bilindiğinin en büyük kanıtlarından biridir, Ham Toprak. İyi ki varsın Turgenyev, iyi ki - her ne kadar siyasal bir kitap olarak görünse de- böyle büyük ve yüce duygular içeren eseri ölümsüzleştirdin! İyi ki bu kitabı okudum! Artık huzur içinde ölebilirim.

Ham Toprak kavramı anladığım kadarıyla, yeteri kadar benimsenemeyen fikirleri açıklayan bir kavram. İsmine takılıp kalınmaması gereken bir kitap aslında. Bir an önce okunmalı, o duygular hissedilmeli.

Marianna! Hayatımda senin gibi bir kadın görsem, gördüğüm an da aşık olurdum! Bu ne güç, bu ne zeka, bu ne gurur bu ne ihtişam! Nejdanov'lar Solomin'ler aşık olmasın da ne yapsın sana?

Nejdanov, sen nasıl bir sevensin ki, sevgilinden ayrılacağın vakit, o yatakta olmadan ama o varmışçasına, yattığı yerin ayak uçlarına gelen kısmını öpersin? Var mı böyle seven? Var mı böyle aşkı İvan Şatov'la yarışan? Oblomov mu, hayır! Mışkin mi , hayır! Dmitri Karamazov mu, hayır! Hayır! Hiçbiri Nejdanov'un Şatov'un aşkına yetişemeyecek!

Eserin siyasi yönü beni ilgilendirmiyor! Evet! İlgilendirmiyor! Umrumda da değil verdiği siyasal mesajlar! Bu dünyada siyasal mesajlardan daha önemli şeyler var!

Nejdanov'un mektubunu okumayan kişinin aşk hakkında konuşmasının yasaklanması gerekiyor. Nejdanov'un aşkıyla, onun o birkaç sayfalık mektubuyla tanışmadıysanız hayatınızda her zaman hissedemeyeceğiniz duygular olacaktır!..

Mustafa Oner 
19 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Turgenyev’in Rusya'daki devrimci hareketleri konu edinen en sert eserlerinden birisidir. Ham Toprak'ta Rus soyluların liberalizmle maskelediği muhafazakar tutumlarını alaycı bir dille sergileyen yazar, halka hizmet etmekten, onu özgürleştirmekten başka amaçları olmayan çarlık karşıtı, korkusuz, dürüst, idealist gençleri de kendine özgü lirik üslubuyla ölümsüzlüğe kavuşturmuştur. Ham Toprak’ta yazar çoğunlukla Nejdanov’un trajik hikayesine odaklanmıştır. Aleksey Dmitriyeviç Nejdanov, toprak sahibi, soylu bir generalin gayrimeşru çocuğudur. İyi bir eğitim almış, hukukçu olmak istediği halde nihilistlerden nefret eden general babası, “Nejdanov’un acı acı gülümseyerek dediği gibi, kaydını “estetik”e, yani tarih-filoloji fakültesine yaptırmıştır”. Aslında estetik ilgileri, edebiyata merakı da vardır. Ama bunları gizlemeyi, siyasi ve toplumsal konulardan söz etmeyi tercih etmektedir. Gerek aşk yaşantısında gerekse ideolojisinde bocalamalar yaşayan birisidir. Milliyetçi, komünist yahut liberal olmak arasında sürekli gidip gelir. Zaten bir grup arkadaşı ile birlikte yasadışı mücadelenin içindedir. Ne var ki maddi sıkıntılar çekmektedir. Bu nedenle Nejdanov, soylu bir adamın teklifini kabul edecek, oğluna öğretmenlik yapmak için kendisini liberal düşüncelere açık, ilerici biri olarak tanımlayan Sipyagin’in taşradaki çiftliğine gitmeyi kabul etmiştir. Nejdanov, orada her kesimden insanla karşılaşır: liberal soylular, muhafazakâr devlet görevlileri, hizmetliler, köylüler, fabrika işçileri... Gördükleri kimi zaman ilginç, çoğu zaman gülünçtür. Bir tek evde barınan yoksul düşmüş bir akraba kızı olan Marianna’ya yakınlaşabilmiştir. Aralarında bir aşk başlamış, mücadelenin başlama işareti verildiğinde ikisi birden kendilerini siyasi faaliyet içinde bulmuşlardır. Ancak Nejdanov devrimin nasıl yapılacağına dair kuşkuları olduğundan kendini davasına tam anlamıyla adayamamıştır. Bu karmaşa içerisinde intihara doğru yol almıştır.

ilker Görkem 
 02 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Turgenyev'den Babalar ve Oğullar'ı okuduğumda onun gösterişsiz ama bununla beraber akıcı üslubunu çok beğenmiş hemen Ham Toprak kitabını sipariş etmiştim. İki Turgenyev arası uzun sürdü biraz ama olsun! :) Buna değdi.
Oldum olası bayılırım çiftlik, köy, kırsal kesimi konu alan romanlara... Mesela Steinbeck'in Gazap Üzümleri'nde yapılan göçün anlatımı müthiştir. Tolstoy'un Efendi ve Uşağı'nda kar altında yapılan yolculuğu okurken mest olurum.
Ham Toprak da böyle başlıyor. Nejdanov aldığı bir teklif sonrası öğretmenlik yapmak için bir çiftliğe gidiyor.
Çiftlik günlerini ve oradaki diğer kişilerle olan ilişkilerini okurken büyük keyif aldım.
Fakat ilerleyen süreçte cesur bir tenkit başlıyor. Yazar soylu kesimin iki yüzlülüğünü, kibirlerini, köylülerle aralarında olan uçurumu derince işliyor.
Yazarın son eseriymiş Ham Toprak... Bunun eserde bu kadar sivri dilli olmasında belki de etkisi vardır.
Turgut Özakman bir çalışmasında "Yaşadığının çağın dürüst bir tanığı ol!" der. Turgenyev de bunu çok iyi başarmış.

S. 
 05 Oca 23:38 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Yazarın okuduğum ilk eseri hem seviniyorum okuma şansım olduğu için hem de üzülüyorum neden bu kadar geç kaldım Turgenyev okumakta diye.

Kitabın konusuna gelirsek Çarlık karşıtı gençler siyasi amaçları için her şeyi yapmaya hazırdırlar. Buna kılık değiştirmek kimliğini yok etmek ya da hapse girmek de dahil. Söz konunsu hayal etmek ya da konuşmak olduğunuda her şey kulağa çok hoş ve kolay gelir ancak halkın arasına karışınca yaptıkları işin ne kadar zor olduğunu fark edeceklerdir. Çünkü insanların fikirlerini değiştirmek dünyadaki en zor şeydir bence.

Bu gençleden biri olan Nejdanov da bir soylunun çocuğuna öğretmenlik yapmak için aldığı teklifi kabul eder ve mürebbi olarak evlerine yerleşir. Burada tanıştığı Marianna'ya aşık olur.

Marianna benim en çok kafa yorduğum karakter oldu. En başta ne kadar güçlü bir karakter inatçı gururlu ve kafasında idealleri olan biri diye düşündüm.Ama sonra şunu fark ediyorsunuz Marianna'nın idealleri aşktan bile daha büyük. Düşünmeden edemiyorsunuz bir insanı güçlü yapan aşk mıdır yoksa aşktan daha güçlü ideallere mi sahip olmasıdır? Marianna gibi fikirlere mi aşık oluyor insan yoksa Nejdanov gibi sırf o kişiyi sevebilmek mi gerçek aşk?

Nejdanov Werther ve Raskovnikov'un yanında en sevdiğim karakterlerden biri olarak yerini aldı.Bir insanı en fazla ne kadar sevebilirsiniz sorusuna çok net bir yanıt Nejdanov.

En sevdiğim karakter Maşurina... Bence kitapta en az Nejdanov kadar seven tek karakter. Bir mektubu düşünmeden yutacak ya da içi kan ağlasa bile Marianna'ya sarılabilecek kadar çok seven Maşurina...

SPOİLER!!!!!!!!!!
Kitaba sırf Nejdanovun veda mektubu için bile on verebilirim. Sıradanlaşmayı başaramadım geriye kendimi bütünüyle silmek kaldı diyor Nejdanov... Burada şunu fark ediyoruz sıradan insanlar kendini toplumdan farklı biriymiş gibi gösterebilir ancak Nejdanov gibi şahsına münhasır birinin sıradanlaşmaya çalışması gerçekten acı verici olabiliyor

Kitaptan 19 Alıntı

Bünyamin Müftüoğlu 
16 Oca 10:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Düşmanlarına yabancı kalmak, onların alışkanlıklarını öğrenmemek aptallıktır! Ap...tal...lık! Evet! Evet! Ormanda bir kurt vurmak istiyorsam, inlerinin hepsini öğrenmeliyim...

Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Bünyamin Müftüoğlu 
16 Oca 16:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hindular Cagannatha'da tekerleklerin altına atıyorlar kendilerini. Tekerlekler eziyor onları, mutlu ölüyorlar. Bizde de bir Cagannatha var... O da bizi eziyor, ama mutluluk vermiyor bize.

Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
S. 
 05 Oca 22:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tanıdık geldi :)
Ama bizim Rus insanını bilirsiniz. Hep bekleriz: Birileri gelsin, her şeyi bir çırpıda düzeltiversin, yaralarımızı iyi ediversin, ağrıyan bir diş gibi bütün hastalıklarımızı bir anda ortadan kaldırıversin isteriz.

Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 312 - undefined)Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 312 - undefined)
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Saçmaladıkları için aptallara kızma zamanı değil; şimdi aptalca şeyler yapmalarına engel olma zamanı...

Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 72 - Hasan Ali Yücel - Sergey Mihayloviç Markelov)Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 72 - Hasan Ali Yücel - Sergey Mihayloviç Markelov)
S. 
05 Oca 02:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Şimdiye kadar kimseyi sevmedim, bundan sonra da ondan başkasını sevmeyeceğim (burası kesin!). Yine de onun kaderini sürekli benimkine nasıl bağlayabilirim? Canlı bir bedeni bir cesede bağlamak olur bu!

Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç TurgenyevHam Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Marianna, içimde iki insan var benim... birbirine yaşam hakkı tanımayan iki insan. Bence en iyisi ikisini birden yok etmek!

Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 294 - Hasan Ali Yücel - Aleksey Dmitriç Nejdanov)Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 294 - Hasan Ali Yücel - Aleksey Dmitriç Nejdanov)
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama ben mutsuzsam bunun nedeni kendi mutsuzluğum değildir
Ama ben mutsuzsam, bunun nedeni kendi mutsuzluğum değildir. Kimi zaman Rusya'daki bütün ezilenler, yoksullar, zavallılar için acı çekiyormuşum gibi gelir bana... yok, acı çekmiyorum da, onlar adına öfkeleniyor, isyan ediyorum... ve onlar için.. ölmeye bile hazırım.

Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 97 - Hasan Ali Yücel - Marianna Mihaylovna Vikentyevna)Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 97 - Hasan Ali Yücel - Marianna Mihaylovna Vikentyevna)
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Biraz önce pencereden dışarı bakıyordum: Hızla giden bulutların arasında çok güzel bir yıldız vardı. Bulutlar ne denli hızlı hareket etse de, onun önünü kapayamıyorlardı. O yıldız seni düşündürdü bana Marianna!

Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 305 - Hasan Ali Yücel - Aleksey Dmitriç Nejdanov)Ham Toprak, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 305 - Hasan Ali Yücel - Aleksey Dmitriç Nejdanov)
2 /