Har Bir Kıyamet Romanı

9,0/10  (18 Oy) · 
48 okunma  · 
15 beğeni  · 
896 gösterim
"Bu ülke, ki Netamiye derler adına, ulu bir ejderhanın mide fesadından doğdu. Biz oradaydık, gördük her şeyi. Kıyametin yarım boy küçüğü bir alamet gündü. Yalan elbet, ulu falan değildi ejderha. Kanatlarından irin saçan, pespaye bir yaratıktı aslında. Hastaydı, uçarken kusuyordu sürekli. Şöyle son bir kez titredi, süzülürken ağzını açtı ve macunumsu fokurdak bir sıvıyı, uzun ince kilimler misali, kadim suyun ortasına seriverdi. Ejderha olgun bir armut gibi yere düşerken, macunkilim de hızla katılaştı, kabarcıklarından dağlar vadiler denizler hasıl oldu, bu ülke böyle vücut buldu.

Üzerinden her daim ekşi kokulu dumanlar tütmesi ondandır."

Murat Uyurkulak'ın ilk romanı Tol çok sevilmişti. Har'ı da seveceğinizden eminiz. Dumanı tüten bir kıyametin romanı Har. Gökte melekler, cinler, "ben"ler, şeytanın ta kendisi, yerde Numune, Onüç, Otuzbeş ve bütün Yamuklar, tekmili birden aynı alametin üzerinde. Ne diyelim, Büyük A hepimizi korusun!
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789753425506
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir roman. Numune adında bir adam, kardeşi askerde öldükten sonra askere gider. Orada Onüç lakaplı bir badisi olur. Bir gün ölmemek için firar ederler. Xırbo denen milletin teröristleri yakalar bunları ve Onüç'ü öldürürler. Bu arada Tefail denen yaratığın talebiyle bir takım canlılar Büyük A'ya hizmet edecek elçi bulmaya çalışırlar. Normalde Numune'nin kardeşi olacaktır ama o öldüğü için Numune'ye yönelirler ve çocukluk arkadaşı olan diğer Onüç'ün bedenine girerler. Yeni hayatlarında matbaa işi yapacaklardır. Askerdeki badisinin anlattığı şişman adamla yani Otuz Beş işe karşılaşırlar ve işe girişirler. Acaba Numune askerlik günlerini unutabilecek midir? Matbaa işi başarılı olacak mıdır? Hakikati bulabilecekler midir? Tefail gerçekte kimdir? Matbaada çalışan deliler yani Yamuklar ne durumdadır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Kitaptan 7 Alıntı

“Yetti okuduğun. Artık yaz...Yaz, âlemdeki son imzan bir kelime olacaktır zira... Güçlü olsan da yaz, zayıf olsan da.”

Har, Murat UyurkulakHar, Murat Uyurkulak

Zayıfın sığınağıdır kelime, güçlünün cümlesinden alır intikamını mutlaka.

Har, Murat UyurkulakHar, Murat Uyurkulak
fatih şahin 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bi tane kitap ne yapabilir ki?
Devasa camiler inşa eder Numune kardeşim, muazzam kiliseler diker, okyanuslar dolusu kan döker, kan dindirir, milyarlarca hayatı karartır, milyarlarcasını aydınlatır...

Har, Murat UyurkulakHar, Murat Uyurkulak

Uykusu kaçanlara
“İnsanın ruhuna erişeceksen deliğinden değil yarasından gireceksin.”

https://youtu.be/5TfCbiHJybI Lara Fabian

Har, Murat UyurkulakHar, Murat Uyurkulak
Burak Uzun 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz ne kadar avaz avaz anlatsak da, sözlerimiz duyulmaz, insani menzile erişmezdi. halbuki körlere ışık, dilsizlere kelime, sağırlara ses, aksaklara denge, yani cümle bahtsızlara baht biçebilecek nice hikayemiz vardı, bizde kaldı."

Har, Murat Uyurkulak (Sayfa 28)Har, Murat Uyurkulak (Sayfa 28)
yasemin 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Son nefesini huzurla veriyorsan akçaksın
Son sözün itiraf olmalıdır
Son nefes verilmez gönül rahatlığıyla
"Seni böyle seviyorum" diyenlerden kork
"Öyle" birinden tiksinmektedir zira.

Har, Murat UyurkulakHar, Murat Uyurkulak