8,4/10  (22 Oy) · 
67 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.103 gösterim
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."

2002de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanının ardından, 2006da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789753428064
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
sezen 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap tesadüfen elime geçti ve bugün bir çırpıda okuyup bitirdim. Sevgili Funda ve Pejna'nın alıntı ve yorumlarından yola çıkarak biraz öne aldım kitabı. Murat Uyurkulak'tan okuduğum ilk eser. Aslında pek hikaye sevmem, daha çok roman severim. Fakat yazarın mizahi üslubu bende romanlarını okuma hevesi uyandırdı diyebilirim. Yazarın dilini kavrayabilmek için okunacak akıcı bir kitap. Şarap adlı hikaye güzeldi:)

Herkese keyifli okumalar dilerim...

Burçin Esra Karadağ 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Murat Menteş, Alper Canıgüz yeni kitap yazmıyor diye çok canı sıkılanlara ilaç gibi gelecek olan yazar; Murat Uyurkulak. İnsanın içini gıcıklayan bir dil, beynin kıvrımlarında süzülen hikayeler . . Elinize alıp gerçek dünyadan uzaklaşıp kapağını kapattığında bitmesin diye hüzünlendiğim az rastlanırlar kitaplardan.

Gökhan COŞKUN 
24 Oca 13:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Neredeyse tüm öyküleri çok keyifliydi. En çok Emrah Serbes'in Erken Kaybedenler kitabına nazire için yazdığı ve kitaba ismini veren "Aşk, Yalnızlık ve Bazuka" adlı öyküsünü sevdim. En özeli ise sonunda gözlerimi dolu dolu yapan "Kırmızı" adlı öyküydü...

Kitaptan 12 Alıntı

yasemin 
 17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor."

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 75 - Kırmızı)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 75 - Kırmızı)
a leaf 
 16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bütün diğer Türk bakanlıkları gibi, hesap vermek bakımından duvar gibi sağır, hesap sormak bakımındansa çita gibi acar....

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 51 - Şarap)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 51 - Şarap)

Okudukça zevkleriniz incelir, daha tuhaf, daha rafine kitaplara, yazarlara el atmaya başlarsınız, bu meşgale sırasında muhtemelen hayat gailesi bakımından dibe doğru kaymaktasınızdır. Okuduklarınızı, müstesna olduğunu düşündüğünüz satırları birilerine anlatmak istersiniz, zira şahsa mahsusun hazzı kısa sürer, ömrü uzun olan paylaşmaktır. Fakat ortalığı her zamanki gibi kaba saba kelimeler, düşük cümleler işgal etmiştir, o gürültüde kimse sizi duymaz. Okumak hem bir hayat başarısızlığının, ki unutmayın okumak mağlupların işidir, hem de derin bir yalnızlık hissinin sebebi olup çıkmıştır. Okuduğunuz onca kitabı, hayatınızı yatırdığınız o zorlu ve hassas meşgaleyi mezara götüreceğinizden korkmaya başlarsınız. Ve siz de bilirsiniz ki yalnız ölmek zordur, arkanızda mutlaka birkaç müttefik, birkaç şahit bırakmak istersiniz..

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 17 - Tutkular Kitaplığı)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 17 - Tutkular Kitaplığı)
seher 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her türlü acının hem başlangıcı hem bitişi aşktan değil midir zaten? Aşk değil midir, nihai ismimizi koyup bizi kendimize hamile bırakan, kendi kendimizi doğurmamızı sağlayan ve ortaya çıkan bebeği önce mucize sonra hilkati garip, veya tam tersi kılan?

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 30)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 30)
Gaspar 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu

Aşk, bir, iki veya daha fazla kişi fark etmez, her halükarda yalnızlık demekmiş.

Bazuka, Murat UyurkulakBazuka, Murat Uyurkulak
Tuncay YILDIRIM 
 03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aşk
Aşk değil midir, nihai ismimizi koyup bizi kendimize hamile bırakan, kendi kendimizi doğurmamızı sağlayan ve ortaya çıkan bebeği önce mucize sonra hilkati garip, veya tam tersi kılan?

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 30)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 30)
Tuncay YILDIRIM 
 03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yaşlılar
"Yaşlıların yetişkinliğin arafını unutmasına bunaklık diyorlar, çok yanlış, onlar unuttukça hatırlıyor."

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 75)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 75)
Tuncay YILDIRIM 
 03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aşk
Aşk, bir,iki veya daha fazla kişi fark etmez, her halükarda yalnızlık demekmiş, bunu şimdi gayet iyi anlıyorum.

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 50)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 50)
Tuncay YILDIRIM 
 04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

sitem
Yukarı kattan inen varlık bir insan değil, alemlerin mimarına şükür, aynı mimarın istikrarsız imalatına sitem sebebiydi.

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 89)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 89)
Gaspar 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu

Edebiyatçının eseri kalır, okuyucu ise ölür. Okudukça zevkleriniz incelir, daha tuhaf, daha rafine kitaplara, yazarlara el atmaya başlarsınız, bu meşgale sırasında muhtemelen hayat gailesi bakımından dibe doğru kaymaktasınızdır. Okuduklarınızı, müstesna olduğunu düşündüğünüz satırları birilerine anlatmak istersiniz, zira şahsa mahsusun hazzı kısa sürer, ömrü uzun olan paylaşmaktır. Fakat ortalığı her zamanki gibi kaba saba kelimeler, düşük cümleler işgal etmiştir, o gürültüde kimse sizi duymaz. Okumak hem bir hayat başarısızlığının, ki unutmayın okumak mağlupların işidir, hem de derin bir yalnızlık hissinin sebebi olup çıkmıştır. Okuduğunuz onca kitabı, hayatınızı yatırdığınız o zorlu ve hassas meşgaleyi mezara götüreceğinizden korkmaya başlarsınız. Ve siz de bilirsiniz ki yalnız ölmek zordur, arkanızda mutlaka birkaç müttefik, birkaç şahit bırakmak istersiniz.

Bazuka, Murat UyurkulakBazuka, Murat Uyurkulak
2 /