Adı:
Bazuka
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753428064
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Baskılar:
Bazuka
Bazuka
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."

2002de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanının ardından, 2006da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.
Uyurkulak, 3.kitabı Bazuka'da, Tol ve Har'dan sonra hikaye tarzını denemiş, tüm hikayelerini ise arkadaşlarıyla birlikte kafa patlatarak yazmış. Bu da tüm öykülere başka tatlar katmış. Genel olarak aşk, yalnızlık ve şiddet hikayeleri olarak tanımlanmış fakat bunların haricinde tek bir duygu gözüküyor hepsinde o da "boş vermişlik". Varoluşçu felsefenin içinde genelde yer alan yalnızlık duygusu da etkili olmuş hikayelerde. Özellikle, Kuş Yuvası ve Emrah Serbes için yazdığı Aşk, Yalnızlık ve Bazuka hikayelerini çok sevdim. Şarap hikayesi ise çok güzeldi. Fark ettiğim bir yan daha oldu. Sanırım Uyurkulak bu kitabı yazarken Merhume'nin de altyapısını hazırlıyordu, çok fazla benzerlikler var. Merhume'yi önceden okumuş olmak bu ayrıntıları görmeme sebep oldu, iyi de oldu.
Türk yazarlara karşı biraz buzlar erisin artık dedim ve bir arkadaşın tavsiyesi üzerine okudum.
Pişman oldum diyemem ama mükemmel keyif aldığımı da söyleyemem.
Kitabın yeraltı edebiyat kitabı olarak değerlendirilmesi Türk edebiyatında mümkün ama Norveç'in (neden Norveç ben de bilmiyorum, sanırım en çok oranın yeraltı edebiyatını okuduğum için) yeraltı edebiyat kitaplarıyla kıyaslarsak biraz sığ kalıyor.
İçeriğinde LGBT konulu bir hikayenin olması beni şaşırttı. Daha doğrusu güzel işlenmiş olması beni şaşırttı.
Son hikayeyi tasvip edemedim.
"Pembe" hikayesi beni ister istemez güldürdü.
Belki ileride başka bir kitabını okurum. Şimdilik bu kadar Uyurkulak yeterli.
Hızlı ve akıcı bir anlatımı var.
Şimdiden iyi okumalar.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.914 Oy)9.188 beğeni30.129 okunma922 alıntı146.233 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.926 Oy)19.851 beğeni45.459 okunma3.481 alıntı192.128 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.103 Oy)13.920 beğeni36.057 okunma3.753 alıntı153.197 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.711 Oy)9.667 beğeni27.139 okunma1.998 alıntı125.646 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.756 Oy)8.370 beğeni23.930 okunma953 alıntı95.388 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.605 Oy)4.092 beğeni13.611 okunma1.520 alıntı56.227 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.903 Oy)6.012 beğeni20.567 okunma915 alıntı106.901 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.266 Oy)6.621 beğeni17.606 okunma2.939 alıntı90.119 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.227 Oy)9.215 beğeni27.512 okunma2.925 alıntı121.260 gösterim
 • Erken Kaybedenler
  7.9/10 (880 Oy)726 beğeni2.782 okunma337 alıntı12.031 gösterim
Murat Menteş, Alper Canıgüz yeni kitap yazmıyor diye çok canı sıkılanlara ilaç gibi gelecek olan yazar; Murat Uyurkulak. İnsanın içini gıcıklayan bir dil, beynin kıvrımlarında süzülen hikayeler . . Elinize alıp gerçek dünyadan uzaklaşıp kapağını kapattığında bitmesin diye hüzünlendiğim az rastlanırlar kitaplardan.
Murat Uyurkulak'tan mis gibi memleket kokan, bizden, içten, çarpıcı ve sorgulayıcı öyküler. Yazarın tek öykü kitabı olan Bazuka ne yazık ki hakkettiği değeri görememiş, kıyıda köşede kalmış derin kitaplardan. Özellikle siyaset, cinsel kimlik, yazarlar, ekmek peşinde koşan insanlarla ilgili çok güzel çok vurucu ve bir o kadar da yürek burkucu tespitler içeriyor. Öykü sever arkadaşlar bence bir inceleyip okusunlar. Ben çok sevdim.
Murat Uyurkulak'ın okuduğum ilk kitabı ve kitabı okumanın sonucunda diğer kitaplarını da okuyacağım kesinleşti. Kitapta her türlü düşüncenin izlerini taşıyan ve bu düşünceleri kendine pay vermeden açıklayan bir kitaptı. Bazı cümleleri akılları uzunca kurcayacak ''Böyle bir şey olabilir miydi?'' sorusunu bizlere sorduracak fikirleri vardı. Son olarak favori hikayem olan ''Kırmızı'' hikayesi oldu.
“Okuduklarınızı, müstesna olduğunu düşündüğünüz satırları birilerine anlatmak istersiniz zira şahsa mahsusun hazzı kısa sürer, ömrü uzun olan paylaşmaktır…”

Kitap dokuz öyküden oluşuyor. Her öykü garip bir şekilde okuyucuya kendini bağlıyor. Anlatım dili çok hayattan çok canlı... İnsanın özünü anlatıyor aslında bu hikayeler.
Ben en çok “Tutkular Kitaplığı” adlı öyküsünü çok beğendim.

Ama yine de bir gün tekrar okurum diyeceğim kitaplardan biri değildi benim için.
Neredeyse tüm öyküleri çok keyifliydi. En çok Emrah Serbes'in Erken Kaybedenler kitabına nazire için yazdığı ve kitaba ismini veren "Aşk, Yalnızlık ve Bazuka" adlı öyküsünü sevdim. En özeli ise sonunda gözlerimi dolu dolu yapan "Kırmızı" adlı öyküydü...
Sürekli öykünün içinde gezen birisi olarak - yazarı ilk okuyuşumdan dilini anlamakla ilgili de olabilir- şekerleme tadında öyküler sunmuş sondaki iki hikaye haricinde diğerlerinden keyif alarak yazarı tanıdığıma memnunum. Romanlar uzun olduğundan bir süre verdiğim araya Heba ile yeniden başlamamdan mütevellit yoğun iş temposunda mola niyetine bu kitabı kullandığımı da varsayım olarak kabul edersek bitmesi uzun sürdü yoksa günlük yolculukta bitecek türdendi. İyi okumalar dilerim.
İçindeki hikayelerde; katiller sayesinde ismini hiç duymadığımız yazarları ve kitapları, arkeologlar sayesinde hiç duymadığımız coğrafyaları, cinsiyetsiz insanlar, dervişler ve istiklal harbi gazileri sayesinde de kültürümüzün nereye gittiğini anlatmaya çalışan güzel bir eser olmuş. Hikayelerle bu anlattıklarım yapılabilir mi? Yapılmış işte.
Bir kitaba siftah atıp başlıyorsunuz ve daha ilk sayfalarda karşınıza çıkan cümle şu:
"Asıl vahim ve acı olanı değeri bilinmemiş okuyucuların durumudur.Edebiyatçının eseri kalır,okuyucu ise ölür..." diye devam eden vurucu bir paragraf.Ne hissedersiniz? Ben kendimden geçtim ve yazarın benden geçer puan almasına yetti.Ilk kez Murat Uyurkulak okudum,eyvallah devamı gelecek dedim.
Dokuz adet 'sağlam' öyküden oluşan bir kitap.
'Tutkular Kitaplığı' öyküsü beni mest ederken,'Pembe' adlı öyküsü ağız dolusu kahkaha atmama,'Şarap' öyküsü ise bolca dalga geçmeme sebep oldu.Bir kitap beni değişik ruh hallerine sokup çıkarıp, resmen dalga geçiyorsa bu iticilik beni cezbediyor.
Son sayfaya geldiğimde öykülerin farklı kalemler tarafından ortaklaşa yazıldığını öğrendim.Halet-i ruhiyem de hafif burukluk olsa da Har,Tol,Merhume adlı kitaplarının çok daha vurucu olduğunu okuyunca görmezden geldim.
Emrah Serbes,Murat Menteş,Alper Canıgüz sevenler Murat Uyurkulak'ta sever diye düşünüyorum.
Herkese keyifli okumalar
Bazuka, Murat Uyurkulak’ın okuduğum ikinci kitabı. kitap 9 hikayeden oluşuyor. Daha önce çok beğenilen Tol’u okumuştum ve karekterlerin çokluğunun başımı döndürmesi mi yoksa okurken ki ruh halim mi bilmiyorum çok sevememiştim, bu sefer hikayelerden bir kaçının beni içine aldığını söyleyebilirim en çok “şarap” ve “kırmızı” hikayesini beğendim. 90 sayfalık bi öykü kitabı, çarçabuk okunabilir, benim gibi vakti bol olanlara ve yazarı tanımak isteyenlere öneririm.
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor."
Murat Uyurkulak
Sayfa 75 - Kırmızı
Bütün diğer Türk bakanlıkları gibi, hesap vermek bakımından duvar gibi sağır, hesap sormak bakımındansa çita gibi acar....
Murat Uyurkulak
Sayfa 51 - Şarap
Okudukça zevkleriniz incelir, daha tuhaf, daha rafine kitaplara, yazarlara el atmaya başlarsınız, bu meşgale sırasında muhtemelen hayat gailesi bakımından dibe doğru kaymaktasınızdır. Okuduklarınızı, müstesna olduğunu düşündüğünüz satırları birilerine anlatmak istersiniz, zira şahsa mahsusun hazzı kısa sürer, ömrü uzun olan paylaşmaktır. Fakat ortalığı her zamanki gibi kaba saba kelimeler, düşük cümleler işgal etmiştir, o gürültüde kimse sizi duymaz. Okumak hem bir hayat başarısızlığının, ki unutmayın okumak mağlupların işidir, hem de derin bir yalnızlık hissinin sebebi olup çıkmıştır. Okuduğunuz onca kitabı, hayatınızı yatırdığınız o zorlu ve hassas meşgaleyi mezara götüreceğinizden korkmaya başlarsınız. Ve siz de bilirsiniz ki yalnız ölmek zordur, arkanızda mutlaka birkaç müttefik, birkaç şahit bırakmak istersiniz..
Murat Uyurkulak
Sayfa 17 - Tutkular Kitaplığı
"Okuduğu onca kitabı, hayatınızı yatırdığınız o zorlu ve hassas meşgaleyi mezara götüreceğinizden korkmaya başlarsınız... Ve siz de bilirsiniz ki yalnız ölmek zordur, arkanızda mutlaka birkaç müttefik, birkaç şahit bırakmak istersiniz..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bazuka
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753428064
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Baskılar:
Bazuka
Bazuka
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."

2002de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanının ardından, 2006da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.

Kitabı okuyanlar 188 okur

 • ensar beyaz
 • Şahin Bağcı
 • Ncy M
 • Deniz Eyüpler
 • Özge A.
 • Ceren
 • Kübra Kaşıkcı
 • BirZenDurumu
 • Ben Skoer
 • Dincer YAZICI

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%41
35-44 Yaş
%26.9
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.9
Erkek
%44.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.6 (12)
9
%13.2 (9)
8
%30.9 (21)
7
%22.1 (15)
6
%7.4 (5)
5
%4.4 (3)
4
%0
3
%0
2
%1.5 (1)
1
%2.9 (2)