Adı:
Bazuka
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753428064
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."

2002de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanının ardından, 2006da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.
Kitap tesadüfen elime geçti ve bugün bir çırpıda okuyup bitirdim. Sevgili Funda ve Pejna'nın alıntı ve yorumlarından yola çıkarak biraz öne aldım kitabı. Murat Uyurkulak'tan okuduğum ilk eser. Aslında pek hikaye sevmem, daha çok roman severim. Fakat yazarın mizahi üslubu bende romanlarını okuma hevesi uyandırdı diyebilirim. Yazarın dilini kavrayabilmek için okunacak akıcı bir kitap. Şarap adlı hikaye güzeldi:)

Herkese keyifli okumalar dilerim...
Uyurkulak, 3.kitabı Bazuka'da, Tol ve Har'dan sonra hikaye tarzını denemiş, tüm hikayelerini ise arkadaşlarıyla birlikte kafa patlatarak yazmış. Bu da tüm öykülere başka tatlar katmış. Genel olarak aşk, yalnızlık ve şiddet hikayeleri olarak tanımlanmış fakat bunların haricinde tek bir duygu gözüküyor hepsinde o da "boş vermişlik". Varoluşçu felsefenin içinde genelde yer alan yalnızlık duygusu da etkili olmuş hikayelerde. Özellikle, Kuş Yuvası ve Emrah Serbes için yazdığı Aşk, Yalnızlık ve Bazuka hikayelerini çok sevdim. Şarap hikayesi ise çok güzeldi. Fark ettiğim bir yan daha oldu. Sanırım Uyurkulak bu kitabı yazarken Merhume'nin de altyapısını hazırlıyordu, çok fazla benzerlikler var. Merhume'yi önceden okumuş olmak bu ayrıntıları görmeme sebep oldu, iyi de oldu.
Türk yazarlara karşı biraz buzlar erisin artık dedim ve bir arkadaşın tavsiyesi üzerine okudum.
Pişman oldum diyemem ama mükemmel keyif aldığımı da söyleyemem.
Kitabın yeraltı edebiyat kitabı olarak değerlendirilmesi Türk edebiyatında mümkün ama Norveç'in (neden Norveç ben de bilmiyorum, sanırım en çok oranın yeraltı edebiyatını okuduğum için) yeraltı edebiyat kitaplarıyla kıyaslarsak biraz sığ kalıyor.
İçeriğinde LGBT konulu bir hikayenin olması beni şaşırttı. Daha doğrusu güzel işlenmiş olması beni şaşırttı.
Son hikayeyi tasvip edemedim.
"Pembe" hikayesi beni ister istemez güldürdü.
Belki ileride başka bir kitabını okurum. Şimdilik bu kadar Uyurkulak yeterli.
Hızlı ve akıcı bir anlatımı var.
Şimdiden iyi okumalar.
Murat Menteş, Alper Canıgüz yeni kitap yazmıyor diye çok canı sıkılanlara ilaç gibi gelecek olan yazar; Murat Uyurkulak. İnsanın içini gıcıklayan bir dil, beynin kıvrımlarında süzülen hikayeler . . Elinize alıp gerçek dünyadan uzaklaşıp kapağını kapattığında bitmesin diye hüzünlendiğim az rastlanırlar kitaplardan.
Murat Uyurkulak'tan mis gibi memleket kokan, bizden, içten, çarpıcı ve sorgulayıcı öyküler. Yazarın tek öykü kitabı olan Bazuka ne yazık ki hakkettiği değeri görememiş, kıyıda köşede kalmış derin kitaplardan. Özellikle siyaset, cinsel kimlik, yazarlar, ekmek peşinde koşan insanlarla ilgili çok güzel çok vurucu ve bir o kadar da yürek burkucu tespitler içeriyor. Öykü sever arkadaşlar bence bir inceleyip okusunlar. Ben çok sevdim.
Murat Uyurkulak'ın okuduğum ilk kitabı ve kitabı okumanın sonucunda diğer kitaplarını da okuyacağım kesinleşti. Kitapta her türlü düşüncenin izlerini taşıyan ve bu düşünceleri kendine pay vermeden açıklayan bir kitaptı. Bazı cümleleri akılları uzunca kurcayacak ''Böyle bir şey olabilir miydi?'' sorusunu bizlere sorduracak fikirleri vardı. Son olarak favori hikayem olan ''Kırmızı'' hikayesi oldu.
“Okuduklarınızı, müstesna olduğunu düşündüğünüz satırları birilerine anlatmak istersiniz zira şahsa mahsusun hazzı kısa sürer, ömrü uzun olan paylaşmaktır…”

Kitap dokuz öyküden oluşuyor. Her öykü garip bir şekilde okuyucuya kendini bağlıyor. Anlatım dili çok hayattan çok canlı... İnsanın özünü anlatıyor aslında bu hikayeler.
Ben en çok “Tutkular Kitaplığı” adlı öyküsünü çok beğendim.

Ama yine de bir gün tekrar okurum diyeceğim kitaplardan biri değildi benim için.
Neredeyse tüm öyküleri çok keyifliydi. En çok Emrah Serbes'in Erken Kaybedenler kitabına nazire için yazdığı ve kitaba ismini veren "Aşk, Yalnızlık ve Bazuka" adlı öyküsünü sevdim. En özeli ise sonunda gözlerimi dolu dolu yapan "Kırmızı" adlı öyküydü...
Sürekli öykünün içinde gezen birisi olarak - yazarı ilk okuyuşumdan dilini anlamakla ilgili de olabilir- şekerleme tadında öyküler sunmuş sondaki iki hikaye haricinde diğerlerinden keyif alarak yazarı tanıdığıma memnunum. Romanlar uzun olduğundan bir süre verdiğim araya Heba ile yeniden başlamamdan mütevellit yoğun iş temposunda mola niyetine bu kitabı kullandığımı da varsayım olarak kabul edersek bitmesi uzun sürdü yoksa günlük yolculukta bitecek türdendi. İyi okumalar dilerim.
İçindeki hikayelerde; katiller sayesinde ismini hiç duymadığımız yazarları ve kitapları, arkeologlar sayesinde hiç duymadığımız coğrafyaları, cinsiyetsiz insanlar, dervişler ve istiklal harbi gazileri sayesinde de kültürümüzün nereye gittiğini anlatmaya çalışan güzel bir eser olmuş. Hikayelerle bu anlattıklarım yapılabilir mi? Yapılmış işte.
Bir kitaba siftah atıp başlıyorsunuz ve daha ilk sayfalarda karşınıza çıkan cümle şu:
"Asıl vahim ve acı olanı değeri bilinmemiş okuyucuların durumudur.Edebiyatçının eseri kalır,okuyucu ise ölür..." diye devam eden vurucu bir paragraf.Ne hissedersiniz? Ben kendimden geçtim ve yazarın benden geçer puan almasına yetti.Ilk kez Murat Uyurkulak okudum,eyvallah devamı gelecek dedim.
Dokuz adet 'sağlam' öyküden oluşan bir kitap.
'Tutkular Kitaplığı' öyküsü beni mest ederken,'Pembe' adlı öyküsü ağız dolusu kahkaha atmama,'Şarap' öyküsü ise bolca dalga geçmeme sebep oldu.Bir kitap beni değişik ruh hallerine sokup çıkarıp, resmen dalga geçiyorsa bu iticilik beni cezbediyor.
Son sayfaya geldiğimde öykülerin farklı kalemler tarafından ortaklaşa yazıldığını öğrendim.Halet-i ruhiyem de hafif burukluk olsa da Har,Tol,Merhume adlı kitaplarının çok daha vurucu olduğunu okuyunca görmezden geldim.
Emrah Serbes,Murat Menteş,Alper Canıgüz sevenler Murat Uyurkulak'ta sever diye düşünüyorum.
Herkese keyifli okumalar
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor."
Murat Uyurkulak
Sayfa 75 - Kırmızı
Bütün diğer Türk bakanlıkları gibi, hesap vermek bakımından duvar gibi sağır, hesap sormak bakımındansa çita gibi acar....
Murat Uyurkulak
Sayfa 51 - Şarap
Okudukça zevkleriniz incelir, daha tuhaf, daha rafine kitaplara, yazarlara el atmaya başlarsınız, bu meşgale sırasında muhtemelen hayat gailesi bakımından dibe doğru kaymaktasınızdır. Okuduklarınızı, müstesna olduğunu düşündüğünüz satırları birilerine anlatmak istersiniz, zira şahsa mahsusun hazzı kısa sürer, ömrü uzun olan paylaşmaktır. Fakat ortalığı her zamanki gibi kaba saba kelimeler, düşük cümleler işgal etmiştir, o gürültüde kimse sizi duymaz. Okumak hem bir hayat başarısızlığının, ki unutmayın okumak mağlupların işidir, hem de derin bir yalnızlık hissinin sebebi olup çıkmıştır. Okuduğunuz onca kitabı, hayatınızı yatırdığınız o zorlu ve hassas meşgaleyi mezara götüreceğinizden korkmaya başlarsınız. Ve siz de bilirsiniz ki yalnız ölmek zordur, arkanızda mutlaka birkaç müttefik, birkaç şahit bırakmak istersiniz..
Murat Uyurkulak
Sayfa 17 - Tutkular Kitaplığı
"Okuduğu onca kitabı, hayatınızı yatırdığınız o zorlu ve hassas meşgaleyi mezara götüreceğinizden korkmaya başlarsınız... Ve siz de bilirsiniz ki yalnız ölmek zordur, arkanızda mutlaka birkaç müttefik, birkaç şahit bırakmak istersiniz..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bazuka
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753428064
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."

2002de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanının ardından, 2006da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.

Kitabı okuyanlar 166 okur

  • Alelade yazar
  • meryem kutlu
  • Nedra Nani
  • Sevda Coşar
  • Senanur Er
  • İbrahim Halil Öztürk
  • Lokman Furan
  • Oğuz
  • Nurullah Aydın
  • Gül AY

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%41
35-44 Yaş
%26.9
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.9
Erkek
%44.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19 (11)
9
%15.5 (9)
8
%31 (18)
7
%20.7 (12)
6
%6.9 (4)
5
%3.4 (2)
4
%0
3
%0
2
%1.7 (1)
1
%1.7 (1)