Adı:
Bazuka
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753428064
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Baskılar:
Bazuka
Bazuka
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."

2002de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanının ardından, 2006da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.
93 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Murat Uyurkulak ile tanışmam Behzat Ç. dizisi sayesinde olmuştu. Behzat’ın kızı Şule Tol kitabını okuyor, kitabı okumayı düşünen Harun’a da kitapla ilgili bilgiler veriyordu. Yıllar geçmişken şimdi düşündüğümde o sahnedeki “Devrim vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi.” cümlesi aklıma geliyor. Harun belki kitabı hiç okuyamadı ama ben bir gün Murat Uyurkulak okuma ihtimalini hep kendime sakladım.

Bazuka renkli, canlı öykülerden oluşan sevimli bir eser. Dil bakımından birçok yerde argo kelimeler geçse de bu durum sırıtmıyor, kitaba ya da hikayelere yakışıyor diyeyim. İronik bir dil, zeka dolu öykülerle birleşince ortaya zevkle okunan bir kitap çıkmış.

Yazar, bazı öyküleri başka yazarlarla birlikte yazmış bazılarını da dergilerde yayınlanmak üzere kendi kaleme almış. Ben en çok askerde geçirdiği travmalardan dolayı kırmızı rengine karşı direnç geliştirmiş, kırmızı renk görünce boğaya dönüşen Hamza’nın hikayesini sevdim. Onu hep kırmızıyı görmemek için ev - kahvehane demeden her yerde taktığı devasa güneş gözlüğü ile hatırlayacağım.

Beğendiğim ikinci bir öykü, Emrah Serbes’in Erken Kaybedenler isimli öykü kitabına nazire olarak yazdığı Aşk, Yalnızlık ve Bazuka. Bu hikayede de tıfıl delikanlılar ve tatlı bir çapkınlık öyküsü var.

Kitabın şahdamarı ise ötekiler üzerine yazılmış öyküler: Ermeniler, gayler, Kürtler vs. bilimum ötekiler, öykülerde kendilerine yer bulmuş. Özellikle Şarap öyküsü Ermeni meselesi sessizliği üzerine ince, dokundurmalı güzel bir eserdi.

Kitabın ilerleyen sayfalarında dini konularda hassasiyetleri olan okurlar için can sıkıcı cümleler, paragraflar var. Onu da Murat Uyurkulak’ın nevi şahsına münhasır dünya görüşü olarak kabul edip geçelim. Her yazarın keskin veya yumuşak yanları var. Dini konular Murat Uyurkulak’ın bıçkın tarafları belki de.

Öyküler hızlı akan, herkesçe okunabilecek metinlerdi. Ben beğendim. İlerleyen zamanlarda da okuyacağım.

Peki yazarın soyadı neden Uyurkulak?
96 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yazarla tanışma kitabım olan Bazuka, 9 adet yayımlanmış öykülerin birleşmesinden oluşuyor.
Öykü pek tercih etmeyen biri olarak, ben BAYILDIM :)
Kalemi gerçekten çok hoşuma gitti, Aşk Yalnızlık ve Bazuka hikayesinde kahkahalar attım :))
Her hikayenin dokunduğu duygular farklı olsa da, elimden bırakamadım.. Normalde üst üste öykü okuyamam, araya farklı kitaplar alırım..
Yazarın Tol ve Har kitabını çok merak ediyorum, ilk fırsatta alıp okuyacağım..
Kitapların Metis baskısı, yeni çıktığı April yayınlarına göre daha güzel :)
Türk Edebiyatında böyle güzel kalemler keşfedebildiğim için çok mutluyum, öneren arkadaşıma teşekkürler ;)
96 syf.
·8/10
Uyurkulak, 3.kitabı Bazuka'da, Tol ve Har'dan sonra hikaye tarzını denemiş, tüm hikayelerini ise arkadaşlarıyla birlikte kafa patlatarak yazmış. Bu da tüm öykülere başka tatlar katmış. Genel olarak aşk, yalnızlık ve şiddet hikayeleri olarak tanımlanmış fakat bunların haricinde tek bir duygu gözüküyor hepsinde o da "boş vermişlik". Varoluşçu felsefenin içinde genelde yer alan yalnızlık duygusu da etkili olmuş hikayelerde. Özellikle, Kuş Yuvası ve Emrah Serbes için yazdığı Aşk, Yalnızlık ve Bazuka hikayelerini çok sevdim. Şarap hikayesi ise çok güzeldi. Fark ettiğim bir yan daha oldu. Sanırım Uyurkulak bu kitabı yazarken Merhume'nin de altyapısını hazırlıyordu, çok fazla benzerlikler var. Merhume'yi önceden okumuş olmak bu ayrıntıları görmeme sebep oldu, iyi de oldu.
96 syf.
·Beğendi·8/10
Türk yazarlara karşı biraz buzlar erisin artık dedim ve bir arkadaşın tavsiyesi üzerine okudum.
Pişman oldum diyemem ama mükemmel keyif aldığımı da söyleyemem.
Kitabın yeraltı edebiyat kitabı olarak değerlendirilmesi Türk edebiyatında mümkün ama Norveç'in (neden Norveç ben de bilmiyorum, sanırım en çok oranın yeraltı edebiyatını okuduğum için) yeraltı edebiyat kitaplarıyla kıyaslarsak biraz sığ kalıyor.
İçeriğinde LGBT konulu bir hikayenin olması beni şaşırttı. Daha doğrusu güzel işlenmiş olması beni şaşırttı.
Son hikayeyi tasvip edemedim.
"Pembe" hikayesi beni ister istemez güldürdü.
Belki ileride başka bir kitabını okurum. Şimdilik bu kadar Uyurkulak yeterli.
Hızlı ve akıcı bir anlatımı var.
Şimdiden iyi okumalar.
93 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öncellikle yazarın tol ve har kitabın dan farklı bir kurguya sahip küçük öykülerden oluşan dili daha basit bir kitap bu yüzden yazarı anlamak için bu kitaptan başlanması gerekır.Hikayelerin konusu yalnızlık var olmama durumu toplumların disladiği ötekilestırdığı isanlar Kürtler cinsiyet değiştiren insanlar trans bireyler kadınlar gibi ve solcular Kürtler gibi verecek hikayelerini anlatmış bu bakımdan gerçekçi buldum bizden bu topraklara ait sorunları dile getirmek bakımdan önemli buldum yazarın anarşist bir tavrı var toplumun gelenek görenek ve baskıcı yönlerini alaya alması umursamaz tavrı aslında var olmama durumuna örnek bence yazarın siyasi ve hayat görüşüne bağlı olarak dini siyaseti milliyetçilik kavramlarını hiçe sayıyor yok sayması hiçe sayması ve aslında bildiğimiz kalıpları sarsması bakımından bir yıkım olması yerle bir etmek istemesi yüzünden kitabın ismi bazuka koymuş olabilir.
96 syf.
·Puan vermedi
Murat Menteş, Alper Canıgüz yeni kitap yazmıyor diye çok canı sıkılanlara ilaç gibi gelecek olan yazar; Murat Uyurkulak. İnsanın içini gıcıklayan bir dil, beynin kıvrımlarında süzülen hikayeler . . Elinize alıp gerçek dünyadan uzaklaşıp kapağını kapattığında bitmesin diye hüzünlendiğim az rastlanırlar kitaplardan.
96 syf.
·2 günde·10/10
Murat Uyurkulak'tan mis gibi memleket kokan, bizden, içten, çarpıcı ve sorgulayıcı öyküler. Yazarın tek öykü kitabı olan Bazuka ne yazık ki hakkettiği değeri görememiş, kıyıda köşede kalmış derin kitaplardan. Özellikle siyaset, cinsel kimlik, yazarlar, ekmek peşinde koşan insanlarla ilgili çok güzel çok vurucu ve bir o kadar da yürek burkucu tespitler içeriyor. Öykü sever arkadaşlar bence bir inceleyip okusunlar. Ben çok sevdim.
93 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Murat uyurkulaktan bazuka. Pembe renginden hayatı kararan adamlar , taksi şoförlüğü kimliğinin altında bambaşka hayatlar barındıran insanlar , küçük çocuk hallerinin mahalle savaşları öyküler hayattan bizden ve çok tanıdık. Marcel Proust okurken araya aldığım ve okurken haz duyduğum güzel öyküler barındırıyor okunmaya değer
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İçeriğinde “Aşk” , “Şiddet” ve “Yalnızlık” temalı çokça hikaye barındıran bir öyküler kitabı “Bazuka”.

Murat Uyurkulak “Tol” ve “Har” isimli kitaplarıyla beklentilerimi o kadar çok yükseltmişti ki, bu kitabın o beklentileri karşıladığını ne yazık ki söyleyemeyeceğim.

Kitap kötü mü, tabi ki hayır.

Hatta içerisinde “Kırmızı” ve “Kuş Yuvası” isimli iki öykü var ki; sırf bu iki öykü için bile kitaplığınızda muhakkak yer açıp, bu kitabı edinmelisiniz.

Naçizane bir ufak tavsiyem daha olacak...

Eğer ki, Murat Uyurkulak ile henüz tanışmadıysanız; kitaplarını okumaya “Bazuka” dan başlarsanız, çok daha lezzetli bir okuma gerçekleştireceksinizdir...

Kitap kokulu günler diliyorum. İyi okumalar...
96 syf.
·Puan vermedi
Murat Uyurkulak'ın okuduğum ilk kitabı ve kitabı okumanın sonucunda diğer kitaplarını da okuyacağım kesinleşti. Kitapta her türlü düşüncenin izlerini taşıyan ve bu düşünceleri kendine pay vermeden açıklayan bir kitaptı. Bazı cümleleri akılları uzunca kurcayacak ''Böyle bir şey olabilir miydi?'' sorusunu bizlere sorduracak fikirleri vardı. Son olarak favori hikayem olan ''Kırmızı'' hikayesi oldu.
93 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Küçük küçük dokuz öykü. Bitirmeden bırakmak istemedim. Öyle de oldu ve bir solukta bitti. Gerçekten güzel bir dili var Murat Uyurkulak'ın. "Kırmızı" öyküyü ilk sıraya koysamda hepsi güzel. Biraz eril bir dili var evet. Özellikle Emrah serbeste atıflı öyküsü, iki yazarın da benzer üslüpları olduğunun işareti. O kısmını çok sevmedim tabi ama son öyküde merhumeyi hatırlamak ta iyi oldu.
Yıllar önce tol okuduğumu ama hiç hatırlamadığımı hatırlayınca o kitabı da tekrar okuma isteği uyandırdı bende. İyi okumalar
96 syf.
“Okuduklarınızı, müstesna olduğunu düşündüğünüz satırları birilerine anlatmak istersiniz zira şahsa mahsusun hazzı kısa sürer, ömrü uzun olan paylaşmaktır…”

Kitap dokuz öyküden oluşuyor. Her öykü garip bir şekilde okuyucuya kendini bağlıyor. Anlatım dili çok hayattan çok canlı... İnsanın özünü anlatıyor aslında bu hikayeler.
Ben en çok “Tutkular Kitaplığı” adlı öyküsünü çok beğendim.

Ama yine de bir gün tekrar okurum diyeceğim kitaplardan biri değildi benim için.
" Okumak mağlupların işidir, hem de derin bir yalnızlık hissinin sebebi olup çıkmıştır ... Okuduğunuz onca kitabı, hayatınızı yatırdığınız o zorlu ve hassas meşgaleyi mezara götüreceğinizden korkmaya başlarsınız... Ve siz de bilirsiniz ki yalnız ölmek zordur, arkanızda mutlaka birkaç müttefik, birkaç şahit bırakmak istersiniz ... "
Murat Uyurkulak
Sayfa 17 - Metis Yayınları
İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şu­ursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe sa­laklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor.
Murat Uyurkulak
Sayfa 75 - Metis Yayınları
Her tür acının hem başlangıcı hem bitişi aşktan değil midir zaten? Aşk değil mi­dir, nihai ismimizi koyup bizi kendimize hamile bırakan, kendi kendimizi doğurmamızı sağlayan ve ortaya çıkan bebeği önce mu­cize sonra hilkati garip, veya tam tersi kılan?
Murat Uyurkulak
Sayfa 30 - Metis Yayınları
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor."
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor."
Murat Uyurkulak
Sayfa 75 - Kırmızı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bazuka
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753428064
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Baskılar:
Bazuka
Bazuka
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."

2002de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanının ardından, 2006da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.

Kitabı okuyanlar 363 okur

  • Berivan kılıç
  • İnan Olgar
  • Gizem Han
  • Ozan
  • Sena Nur
  • Merve Mutlu
  • Idil Beril ERTUNÇ
  • Damla Yıldırım
  • Çiğdem G.
  • Naciye YÖRÜK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%41
35-44 Yaş
%26.9
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.9
Erkek
%44.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.5 (15)
9
%15.3 (17)
8
%25.2 (28)
7
%19.8 (22)
6
%7.2 (8)
5
%2.7 (3)
4
%0
3
%0.9 (1)
2
%0.9 (1)
1
%1.8 (2)