7,9/10  (37 Oy) · 
123 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.383 gösterim
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."

2002de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanının ardından, 2006da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789753428064
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
sezen 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap tesadüfen elime geçti ve bugün bir çırpıda okuyup bitirdim. Sevgili Funda ve Pejna'nın alıntı ve yorumlarından yola çıkarak biraz öne aldım kitabı. Murat Uyurkulak'tan okuduğum ilk eser. Aslında pek hikaye sevmem, daha çok roman severim. Fakat yazarın mizahi üslubu bende romanlarını okuma hevesi uyandırdı diyebilirim. Yazarın dilini kavrayabilmek için okunacak akıcı bir kitap. Şarap adlı hikaye güzeldi:)

Herkese keyifli okumalar dilerim...

Evren Erarslan 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Uyurkulak, 3.kitabı Bazuka'da, Tol ve Har'dan sonra hikaye tarzını denemiş, tüm hikayelerini ise arkadaşlarıyla birlikte kafa patlatarak yazmış. Bu da tüm öykülere başka tatlar katmış. Genel olarak aşk, yalnızlık ve şiddet hikayeleri olarak tanımlanmış fakat bunların haricinde tek bir duygu gözüküyor hepsinde o da "boş vermişlik". Varoluşçu felsefenin içinde genelde yer alan yalnızlık duygusu da etkili olmuş hikayelerde. Özellikle, Kuş Yuvası ve Emrah Serbes için yazdığı Aşk, Yalnızlık ve Bazuka hikayelerini çok sevdim. Şarap hikayesi ise çok güzeldi. Fark ettiğim bir yan daha oldu. Sanırım Uyurkulak bu kitabı yazarken Merhume'nin de altyapısını hazırlıyordu, çok fazla benzerlikler var. Merhume'yi önceden okumuş olmak bu ayrıntıları görmeme sebep oldu, iyi de oldu.

Burçin Esra Karadağ 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Murat Menteş, Alper Canıgüz yeni kitap yazmıyor diye çok canı sıkılanlara ilaç gibi gelecek olan yazar; Murat Uyurkulak. İnsanın içini gıcıklayan bir dil, beynin kıvrımlarında süzülen hikayeler . . Elinize alıp gerçek dünyadan uzaklaşıp kapağını kapattığında bitmesin diye hüzünlendiğim az rastlanırlar kitaplardan.

hurts 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Murat Uyurkulak'ın okuduğum ilk kitabı ve kitabı okumanın sonucunda diğer kitaplarını da okuyacağım kesinleşti. Kitapta her türlü düşüncenin izlerini taşıyan ve bu düşünceleri kendine pay vermeden açıklayan bir kitaptı. Bazı cümleleri akılları uzunca kurcayacak ''Böyle bir şey olabilir miydi?'' sorusunu bizlere sorduracak fikirleri vardı. Son olarak favori hikayem olan ''Kırmızı'' hikayesi oldu.

Gökhan COŞKUN 
24 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Neredeyse tüm öyküleri çok keyifliydi. En çok Emrah Serbes'in Erken Kaybedenler kitabına nazire için yazdığı ve kitaba ismini veren "Aşk, Yalnızlık ve Bazuka" adlı öyküsünü sevdim. En özeli ise sonunda gözlerimi dolu dolu yapan "Kırmızı" adlı öyküydü...

Kitaptan 16 Alıntı

yasemin 
 17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor."

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 75 - Kırmızı)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 75 - Kırmızı)
a leaf 
 16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bütün diğer Türk bakanlıkları gibi, hesap vermek bakımından duvar gibi sağır, hesap sormak bakımındansa çita gibi acar....

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 51 - Şarap)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 51 - Şarap)

Okudukça zevkleriniz incelir, daha tuhaf, daha rafine kitaplara, yazarlara el atmaya başlarsınız, bu meşgale sırasında muhtemelen hayat gailesi bakımından dibe doğru kaymaktasınızdır. Okuduklarınızı, müstesna olduğunu düşündüğünüz satırları birilerine anlatmak istersiniz, zira şahsa mahsusun hazzı kısa sürer, ömrü uzun olan paylaşmaktır. Fakat ortalığı her zamanki gibi kaba saba kelimeler, düşük cümleler işgal etmiştir, o gürültüde kimse sizi duymaz. Okumak hem bir hayat başarısızlığının, ki unutmayın okumak mağlupların işidir, hem de derin bir yalnızlık hissinin sebebi olup çıkmıştır. Okuduğunuz onca kitabı, hayatınızı yatırdığınız o zorlu ve hassas meşgaleyi mezara götüreceğinizden korkmaya başlarsınız. Ve siz de bilirsiniz ki yalnız ölmek zordur, arkanızda mutlaka birkaç müttefik, birkaç şahit bırakmak istersiniz..

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 17 - Tutkular Kitaplığı)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 17 - Tutkular Kitaplığı)
hurts 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Belli ki kulu Allah'tan, emri vahiyden daha mühim sayıyordu bizim millet.

Bazuka, Murat UyurkulakBazuka, Murat Uyurkulak
Evren Erarslan 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Okuduğu onca kitabı, hayatınızı yatırdığınız o zorlu ve hassas meşgaleyi mezara götüreceğinizden korkmaya başlarsınız... Ve siz de bilirsiniz ki yalnız ölmek zordur, arkanızda mutlaka birkaç müttefik, birkaç şahit bırakmak istersiniz..."

Bazuka, Murat UyurkulakBazuka, Murat Uyurkulak
Evren Erarslan 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"İlk buluşmaları, haliyle Tahir'in mahalle hudutlarının birkaç sokak dışındaki tek göz evinde gerçekleşti. Sabahın körüydü. Tahir fırına hasta olduğunu söylemişti, Funda ise annesine açıköğretim lisesi sınavlarına gireceğini. Tahir yalan söylemişti, Funda ise doğru. O yüzden Tahir sadece bir günlük yevmiye, Funda ise lise diplomasını kaybetti..."

Bazuka, Murat UyurkulakBazuka, Murat Uyurkulak
Evren Erarslan 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bütün diğer Türk bakanlıkları gibi, hesap vermek bakımından duvar gibi sağır, hesap sormak bakımındansa çita gibi acar olan kültür ve turizm bakanlığının sabrı taştı taşacaktı."

Bazuka, Murat UyurkulakBazuka, Murat Uyurkulak
hurts 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Birinin küfrü hak etmesi için isminin başında siyasetçi sıfatı olması kafiydi. Vatanı satmak için hepsi yarış halindeydi. Tek mesele, alıcının kim olacağıydı. Rusya, Amerika, Arabistan, Avrupa... Türkiye'yi ucuza kapatmak için sıraya girmişti...

Bazuka, Murat UyurkulakBazuka, Murat Uyurkulak
hurts 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ne şekil bir dünya olmuştu bu böyle? Bir kısım ahali kafir işidir diye resimler yakarken, diğer kısmı aleni bir günaha nasıl çılgınca alkış tutabiliyordu?

Bazuka, Murat UyurkulakBazuka, Murat Uyurkulak
2 /