Hayatta Kalma Güncesi

6,9/10  (11 Oy) · 
21 okunma  · 
5 beğeni  · 
798 gösterim
"Mutsuz çocukluklar, romancılar yaratır," diyen Doris Lessing, roman ve öykülerinde, 20. yüzyılın toplumsal ve politik kaosu içindeki bireylerin yaşam serüvenlerini anlatır.

Nobel ödüllü yazar Doris Lessing'in bu değişik ve çarpıcı romanı bir tür kıyamet öyküsü. Çevre kirliliği, hoyratça kullandığımız doğal kaynakların tükenişi, evsizlerin sayısı artarken sokak çetelerinin kural tanımazlığının kural haline gelişi, dilin yozlaşması ve yoksullaşması, iletişimsizlik, insanların büyük şehirlerden kaçmak zorunda kalışları ve kalabalıkların yerini alan ıssızlık...

Lessing usta ve akıcı anlatımıyla, bütün bu olup bitenlerin görgü tanığı olan, hatta hiç tanımadığı bir çocuk-kadının sorumluluğunu da üstlenen yaşlıca bir kadının ağzından aktarıyor olayları. Yazarın kıvrak dili; insanların çaresiz durumlarda en olmayacak koşullara nasıl ayak uydurduklarını, bu koşullara rağmen yaşanan aşkları ve iktidar kavgalarını, hayata tutunmak için verilen savaşımı, çok etkileyici bir romanda biçimlendiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789750711794
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ne okuuyorum 
31 Mar 11:37 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

"Yasalarla koruyarak ya da demokrasinin çekici bir fikir olduğunu düşünerek demokrasiye ulaşamazsın. Bizse hep bunu yaptık. Bir tarafta 'sen iyi bir kızsın, sen kötü bir kızsın' yargıları , kurumlar, hiyerarşiler ve emir komuta zincirinde bir halka; öteki yandaysa demokrasiyi dayatan yasalar çıkarmak, habire amma da demokratik olduğumuzu söylemek. Kısacası, bu konuda kendini kötü hissetmene hiç gerek yok. Senin başına gelen şey, zaten her daim olup biten şey ..

- Doris Lessing

instgrmkahvecisi 
08 May 22:12 · Kitabı okudu · 5 günde

Sindirilmesi gereken bir kitap. Kapitalist dunyanin bittigi ve cetelerin boy gosterdigi zamanin bilinmedigi bir mekan. Korku utupyasi mi denir bilmem ama boyle sinirlandirmamak gerek diyebilirim. Kapak tasarimi da ilgi cekici (can yayinlari)

Kitaptan 4 Alıntı

'' Eh, biliyorum, hepimizin mahremiyetine yapılan baskılar, bizlere içsel tenhalıklara, yalnızlıklara çekilip nasıl yok olacağımızı öğretir; birileriyle beraberken yalnız kalmakta hepimiz ustalaşmışızdır. ''

Hayatta Kalma Güncesi, Doris Lessing (Can Yayınları)Hayatta Kalma Güncesi, Doris Lessing (Can Yayınları)

"Yeni biri bize yaklaşınca, hepimiz dikkat kesilir, o kişiyi ölçüp biçeriz; akıl almaz bir hızla binlerce ölçüm ve değerlendirme yapılır, o erkek ya da kadın belli bir yere yerleştirilir, sonunda da sessiz bir yargıya varılır: Evet, bu bana göre, yo, hiçbir noktamız yok; hayır, bu benim için bir tehdit... Dikkat et! Tehlike! Vesaire. Fakat hepimizin kendimizi nasıl bir hapishaneye tıktığımızı, savunmacı bir incelemeden, hızlı, keskin, soğuk bir tahlilden geçirmeden tek bir erkeği, kadını ya da çocuğu yanımıza yaklaştırmadığımızı ancak Emily sayesinde, onun her şeyi büyütme, göze sokma huyu sayesinde fark edebildim. Ancak öyle süratli, öyle kanımıza işlemiş bir tepkiydi ki bu (muhtemelen ana babalarımızın bellettiği ilk ders), pençesine nasıl kıskıvrak yakalandığımızın farkına bile varmıyorduk."

Hayatta Kalma Güncesi, Doris Lessing (Sayfa 41)Hayatta Kalma Güncesi, Doris Lessing (Sayfa 41)
Ne okuuyorum 
 30 Mar 14:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bulup buluşturma , yamama , eldekiyle idare etme çabası, gündelik yaşantımıza çok önceden sızmış henüz bolluk ve refah , israf, aşırı beslenme dönemimiz sürerken başlamıştı. Hepimiz, eldeki azıcık şeyi değerlendirme, ondan mümkün olduğunca istifade etme uzmanı olup çıkmıştık, hem de elimiz kolumuz hala doluyken, reklamlar bizi hala para harcamaya, tüketmeye, kullanıp atmaya teşvik ederken ..

Hayatta Kalma Güncesi, Doris Lessing (Sayfa 62 - Can)Hayatta Kalma Güncesi, Doris Lessing (Sayfa 62 - Can)