Hz. Hüseyin ve Kerbela Faciası

8,9/10  (12 Oy) · 
19 okunma  · 
9 beğeni  · 
589 gösterim
"En muteber kaynaklara dayanılarak hazırlanmış olan Hazret-I Hüseyin ve Kerbela Faciası, üç safhada anlatılmış; birinci bölümde Hz. Hüseyin´in doğumu ve çocukluk hayatı, ikinci bölümde Kerbela faciası, sonraki bölümlerde de Kerbela intikamının nasıl alındığı, başka bir deyişle Kerbela sorumlularının başlarına gelenler anlatılmıştır. Kerbela hadisesi, dehşetli olduğu kadar ibretlerle de dolu bir hadise olduğundan, onu kaynaklardan olduğu gibi aktarmaya çalıştık. Bunun için, okuyucular, kitabımızda tarafların birbirlerine karşı olan öfkeli tutum ve davranışlarını, hınçlarını da yer yer göreceklerdir. Bunlar mütalaa edilirken, o günün şartları ve heyecanları gözönünde tutulmalı ve itidal süzgecinden geçirilmelidir.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9944191166
 • Yayınevi:
  Karaca Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Avcı 
24 Ağu 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Kerbelâ nasıl anlatılır ki kelimelerin kifayetsiz kaldığı tarihin gördüğü en büyük zulüm ve ihanetlerden biridir. Mustafa Asım Köksal'ın akıcı anlatımıyla tarihin en büyük zulümlerinden biri olan kerbelâ olayını bütün yönleriyle okuyucularına aktarıyor.

""Ehli kûfe bi vefa" kufe halkı vefasızdır. Peygamber efendimiz torunları hz.Hasan ve hz.Hüseyin için "Onlar cennet gençlerinin efendileridir." Diye söz etmiştir.

Bir halife düşünün peygamber torununu öldürmek için emir veriyor. Bir Halife düşünün bütün gününü oruç tutarak geçirir, orucunu da şarapla açardı. Bu kitabı Kerbelâ olayı hakkında bilgisi eksik olan ve şuan müslümanların düştüğü düşünce ayrılıklarının sınırları bu olaylardan sonra kesinleşiyor. Bu kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum.