İşkenceci

7,8/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
1 beğeni  · 
522 gösterim
Bilime ve eğitime yaptığı katkıların yanında, bilhassa edebiyata ve düşünce dünyasına yaptığı katkılarla tanıdığımız Alev Alatlı'nın ikinci romanı İşkenceci, 1980'lerin sonunda ilk yayımlandığı günden bugüne gücünden bir şey kaybetmiyor. Kitapta konu edilen insanlık hallerinin donukluğundan almıyor bu gücünü İşkenceci, bakışın sarihliğinden ve açıklığından; gözlemin pürüzsüzlüğünden ve apaçıklığından alıyor.

Türkiye Yazarlar Birliği, 1987 Roman Ödülü'ne değer görülen bu metin, üzerinde yaşadığımız coğrafyanın birçok sorununu bazen ima ederek, bazen tartışarak, bazen de örnekleyerek gözler önüne seriyor. "Ne ölüm vardı, ne ölümsüzlük. Gün geceden ayrılmamıştı henüz. Soluksuz soluk alıyordu: Tek. Yalnız o vardı. Karanlıklar karanlıkları kucaklıyordu."

Türlü türlü insan hallerini resimleyen bu metin; başarısızlığın içindeki başarıyı, acımasızlığın içindeki merhameti, umutsuzluğun içindeki büyük umudu harf harf işliyor.

Alev Alatlı'dan çok okunmuş, çok tartışılmış ve bir o kadar da takdir edilmiş bir roman.

Ödüller : Türkiye Yazarlar Birliği, 1987 Roman Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789752899162
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rollerin değişimi teorisinin işkence eden ile işkence edilen arasındaki gelgitlerini anlatan bir roman. 1950'lerin Türkiye'sinden 1980'lere doğru giden bir aile hikayesi biraz da...

Kitaptan 1 Alıntı

Dişçi bayan 
 16 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Öz'ün sorgulanması hususunda mutabakat sağlanınca, geriye biçim kaldı;yani giyim kuşam,sakal bıyık,türban,adabı muaşeret,antlaşmaya sadakat,itaat.Biçimi özden esirgedikleri özene gark ettiler cömertçe."

İşkenceci, Alev Alatlıİşkenceci, Alev Alatlı