İslam Kadınları

8,3/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
27 gösterim
İlk Türk kadın romancı olarak tanınan Fatıma Aliye Hanımın romanları dışında eserleri vardır. Kadınlarla ilgili meseleler, tarih incelemeleri ve felsefe üzerine yazdıkları kitap olarak yayınlanmıştır.

Bunlardan, Tercüman-ı Hakikat gazetesinde tefrika edilen (1891) Nisvan'ı İslam, yazarın Türk ailesi ve özellikle harem hayatı hakkında bilgi edinmek isteyen Avrupalı bazı kadınlarla yaptığı, çok evlilik, cariyelik, örtünme, moda ve musiki konuları üzerindeki konuşmalarından doğmuştur. Kitapta bu hayatın Osmanlı Kimliğinin bir parçası olduğu ifade edilmektedir. Bu eser, MaarifNezareti'nin izniyle 1892 tarihinde ilk defa kitap olarak basılmıştır.
Seyma karasu 
10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fatma aliyeye karşı içimde hoş bir muhabbet var. Uni de arkadaslarım aliye üzerine yazilmis birkac kitabı okurken banada sayfa sayfa anlattılar. Belkide sebebi budur. İlk okudugum kitabiydi. Sorulara verilen cevap kısımlari gercekten tatmin edici. Benim dikkatimi ilk moda ve musiki kısmı çekmişti. İlk olarak son bölümü okumaya başladım ama daha sonra tüm bölümlerin zihnimi rahatlattığını fark ettim.