İslam Kadınları Nisvan'ı İslam

8,8/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
40 gösterim
İlk Türk kadın romancı olarak tanınan Fatıma Aliye Hanımın romanları dışında eserleri vardır. Kadınlarla ilgili meseleler, tarih incelemeleri ve felsefe üzerine yazdıkları kitap olarak yayınlanmıştır.

Bunlardan, Tercüman-ı Hakikat gazetesinde tefrika edilen (1891) Nisvan'ı İslam, yazarın Türk ailesi ve özellikle harem hayatı hakkında bilgi edinmek isteyen Avrupalı bazı kadınlarla yaptığı, çok evlilik, cariyelik, örtünme, moda ve musiki konuları üzerindeki konuşmalarından doğmuştur. Kitapta bu hayatın Osmanlı Kimliğinin bir parçası olduğu ifade edilmektedir. Bu eser, MaarifNezareti'nin izniyle 1892 tarihinde ilk defa kitap olarak basılmıştır.
zeliha kalay 
16 Nis 19:41 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi

Kitap (bende bulunan derin tarih kültür yayınlarının yeniden bastığı "İslam'da kadının gerçek yeri" ) çok hoştu. Yazar başından geçen 3 olayı anlatıyor. Yabancı kadınların Osmanlıyı gezip, evlerde misafir olup Avrupada anlatıldığı gibi kötü bir durumun olmadığı aksine hoşlarına gittiğini anlatıyor. Ki yazılanların gerçek olması da işe ayrı bir zevk katıyor. Benim hoşuma gitti. Yabancı dilin de önemini anlıyorsunuz. Eğlenceli ve yararlı bir kitap. Tavsiye edilir...