·
Okunma
·
Beğeni
·
1.363
Gösterim
Adı:
İstanbula Hasret
Baskı tarihi:
Mayıs 2005
Sayfa sayısı:
157
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758180882
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Necip Fazıl’ın eser külliyatı içinde dağınık bir tarzda ve birçoğu henüz kitaplaşmamış “İstanbul”a dair yazıları, Mehmed Kısakürek tarafından derlenerek “İstanbula Hasret” başlığı altında kitaplaştırılmıştır.
Bu kitap, Necip Fazıl’ın tarihî, fikrî, mimarî, idarî, etik ve estetik boyutlarıyla İstanbul’a bakışı olduğu kadar, büyük bir asâlet familyasına sahip ve Saray etrafında teşekkül eden İstanbul aristokrasisine mensup bir aile ferdinin, yani Necip Fazıl’ın İstanbul sevdasına dair...
157 syf.
·4 günde·Beğendi
"Çirkin İstanbul"
Orada yaşasın veya yaşamasın, oraya bir kez dahi gitmemiş bile olsa, içinde hep bir İstanbul hasreti taşıyan her insanı üzen bir ifade olsa gerek bu ama malesef ki hakikat...
İçimizde hep bir hasret var bu şehre karşı, mazideki sokaklarına, insanlarına, ruhuna...
Mesafeler birer uçurum haline geliyor zaman geçtikçe, ruhundan gitgide uzaklaşıyor şehir, suskunlaşıyor ve artık bize bir şey söylemez hale geliyor.
"Eski ve oyalı bir mendilde bir gözyaşı lekesi gibi uzak, çok uzak bir hâtıra..." diye bir cümle geçiyor kitapta, işte bizler için İstanbul...
Üstad'ın günlük hayata, ulaşıma, şehre ve insanlara dair eleştiride ve tavsiyelerde bulunduğu kısa yazıların derlemesi "İstanbul'a hasret" kitabı.
Mesela bazı sebeblerden ötürü 'Şirket-i Hayriyye' vapurlarına o kadar çok söylenmiş ki, siz de rahatsız oluyorsunuz elinizde olmadan :)
Üstad'ın Barok ve Rokoko mimarisi hakkında düşüncelerini öğrenince hayal kırıklığına uğradım bir de...
O günki meselelerin bugün bile hala devam ettiğini, şehir, mahalle kültürünün göz göre göre elimizden kayıp gittiğini bilmek ne hazin bir çaresizlik.
Üstad'ın sadece şu sözü bile aslında eksiğin ne olduğunu söylüyor bize;
"Benim güzel İstanbul'umun dâvası, ne idarî, ne siyasî, ne içtimaî, ne iktisadî, ne beledî, ne bediî; sadece ruhî ve ahlâkî..."
Sadede gelecek olursak, eskiye dair ne varsa hele de söz konusu İstanbul'sa okumaya değer hiç şüphesiz.
Çünkü artık o sokakların,
o ruhun şahitleri,
o zarif beyefendiler, hanımlar,
o sünbül kokan gece,
o bülbül kokan türkçe kayboluyorlar artık birer birer eski İstanbul ile birlikte...
Vesselâm.
157 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Oğlu Mehmet Kısakürek’in 2015 yılında babasının, bir kısmı kitapların sayfa aralarında duran, çoğu da hiç kitaplaşmamış olan İstanbul’a dair şiirlerini derleyip topladığı eser. Ben İstanbul’un kara sevdalısıyım diyor Necip Fazıl, İstanbul’a hayran olmamak elde mi? #NecipFazıl #İstanbul
152 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
İstanbul, Efendimizin hadisine nail olmuş şehir.. Ardından da hadisteki kutlu komutan şerefine ulaşmış bir padişah Fatih Sultan Mehmet Han... Fetihten bu yana Müslümanların yaşam yeri olan İstanbul’un nasıl değişim içerisinde olduğunu ele almış üstad. İstanbul’da İstanbul’a hasret yaşayan insanların okuması gereken bir kitap.
157 syf.
·Puan vermedi
İstanbul ve Necip Fazıl deyince insanda ruh ve kalıp düşüncesi oluşuyor. İstanbul ve hasret. İçinde bile olsan hasreti dinmeyen şehir. Süleymaniyede olsam, Üsküdarı özlerim. Üsküdardan bakınca sur içini düşlerim

Ama kitap isminin vaad ettiğini vermedi bana. Zaten Necip Fazıl tarafından kitaplaştırılmış bir eser değil. Birkaç yazı dışında yaraya merhem olmaktan uzak. Eseri derleyen Mehmed Kısakürek. Üstadın oğlu. Merak ettim kitaba neden bu ismi vermiş?

Lisân-ı iştika ile yazılmış yazıların birçoğu. Değişen Istanbul'a dair şikayetler var genelde.
Otobüs, tramvay, vapur ve insanlardan şikayet. Gazete ve mecmualardaki gündelik eleştiri yazıları diyelim. Istanbul'a hasret yok yani.

Birkaç not:

Ve sevmek fiilinin, aleladelik içinde hariküladeliğe eş olarak, onu ancak en girift tecellisi içinde canlandırabileceğine inanıyorum.

İstanbul bence, sevmek fiilinin en müşahhas hedefi olan bir kadın hayalinde heykelleştirebilir.

Tabiat halindeki İstanbul, şehir halinde İstanbul'u, zaman ve mekan şartlarına göre, en keskin şahsiyete davet ediyor.

Erkeklerin gözünde merhamet, kadınların gözünde iffet, gençlerinin gözünde saffet, yaşlılarının gözünde şefkat kalmamış şehir.
157 syf.
·Puan vermedi
Aslında Necip Fazıl'ın Aynadaki Yalan adlı romanını almak için girmiştim kitapçıya, bulamayınca gözüm bu kitaba takıldı.. Görünürde ince bir kitap ama görünmeyen kısımda dolu bir eser. Cümleler mana dolu, tespitler zengin, fikirler yoğun... Üstadı değerlendirmek bize düşmez ama İstanbul hakkında daha olumlu yazılar okumak isterdim. Genellikle sistemi, insanları, mimari yapıyı eleştiren, yeren yazılar... Haklı tabi ama dediğim gibi güzelliklere de ışık tutmak lazım.. Ben İstanbul'u öven, güzelliklerini gösteren yazılarda okumak isterdim...
157 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İçerisinde İstanbul geçen her kitabı okumaya yönelik bir hevesim var. Yazar İstanbuldan ayrı kaldığı dönemlerde ki İstanbul hasretini dile getiriyor haksız da sayılmaz hani
157 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
İstanbula Hasret'iz. Eski şenliğine, heyacanına, insanların beraber olduğu ortamlara hasretiz. Şimdilerde herkes kendi işlerinden güçlerinden etrafını göremiyor. Necip Fazıl da daha o zamanlardan bunu fark etmiş, insanların kendi iç dünyalarına kapandıklarını işi bitenlerin hemen bir yerlere yetiştiklerinin farkına varmış. "Ses çıkmıyor artık, ne kürekten, ne yürekten.." diyorlar; tam da bu olayı açıklıyor aslında. Etrafimızdakileri görmüyoruz, görmek istemiyoruz. Baştan sona her kelimesine hak veriyorum Üstad'ın eserinde. Bir şaire de hak verir bir yerde; "Muhacirane gezer, ağlarım diyarımda." En çokta bu kısma hak veriyorum. Biz mi yerlisiyiz, yoksa turisti mi biziz Istanbul'un?
157 syf.
·3 günde
Oğlu mehmed kısakürek'in üstad Necip Fazıl'ın gerek notlarından gerekse konuşmalarından derlediği bu eserde eski istanbul'a hasret kalacağımızın yanında o dönemin insanlarına ve istanbulun mimari yapısına da özlem duyacağımız kesindir. İstanbul aşıklarına şimdiden keyifli okumalar dilerim
157 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bana istanbul'daki yaşamı çok güzel bir dille anlatan yegâne bir kitap. Ancak kitapta geçmişten günümüze değişimleri ele almış.Değişimlerin ise pozitif yönüne değil daha çok negatif yönüne değinilmiş.Bu açıdan bakıldığında ülkemizin tarihi bir süreç içerisinde olduğunu anlayabiliyoruz.
157 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Eğer Necip Fazıl Kısakürek okumak istiyorsanız bence ilk olarak bu eserini denemelisiniz. Bölüm bölüm anlatılan denemelerden oluşan bu eser, kitabın başındaki önsözden de gördüğümüz üzere Necip Fazıl’ın mektuplarından oluşuyor. Bitmesini istemiyorsunuz. Tek kelime ile efsane.
157 syf.
·342 günde·6/10 puan
Kitap bazı tarihlerde Necip Fazıl'ın İstanbul hakkında yazığı kısa yazıları barındırıyor. Çok kısa sürede bitirilebilir fakat yazarın çoğu zaman İstanbul'un kötü yanlarını ele almasından dolayı bazı zamanlar birazcık sıkabiliyor.
Necip Fazıl İstanbul'un dönüşüm içerisindeyken bulunan hallerinden bahsedip çoğu zaman yakınıyor. Yakınmakta olduğu tek konu bu değil aslında, bazı yerlerde bazı konular hakkında tekrar ettiğini anlayabiliyoruz.
Kısacası, Necip Fazıl'ın İstanbul hakkında - aslında sadece İstanbul değil, başka konular hakkındaki düşüncelerine de rastlayabilirsiniz - belli zamanlarda düşüncelerinin neler olduğunu anlamak ve yazar hakkında daha çok bilgi edinmek için okunabilir.
157 syf.
·15 günde·9/10 puan
Üstad'ın okuduğum ilk kitabıydı ve ilk 4-5 sayfası ile beni kendine çekti. İki yıl evvel, üç yıl evvel Şehr-i İstanbul'un hali yok bu kitapta. Bu kitaptaki mektuplar 1945'e kadar dayanıyor. Ama öyle ustalıkla anlatmış ki kendi zamanına ve bu zamana o kadar çok ışık tutuyor ki. Hele kitapta bulunan "Bir Cemiyetin Tarifi" ve "Benim Güzel İstanbul'um" mektupları o kadar içime işledi ki herşey gözümün önüne geldi, hem yazıldığı zamanlar hem de şimdileri. Bu kolay başarılacak birşey değil. Her türlü okunması gereken hele hele şimdilerde tam bizim ihtiyacımız olan bir kitap. N'olur, ne yapın edin bu kitabı edinin. Üstad'dan devaaam :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İstanbula Hasret
Baskı tarihi:
Mayıs 2005
Sayfa sayısı:
157
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758180882
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Necip Fazıl’ın eser külliyatı içinde dağınık bir tarzda ve birçoğu henüz kitaplaşmamış “İstanbul”a dair yazıları, Mehmed Kısakürek tarafından derlenerek “İstanbula Hasret” başlığı altında kitaplaştırılmıştır.
Bu kitap, Necip Fazıl’ın tarihî, fikrî, mimarî, idarî, etik ve estetik boyutlarıyla İstanbul’a bakışı olduğu kadar, büyük bir asâlet familyasına sahip ve Saray etrafında teşekkül eden İstanbul aristokrasisine mensup bir aile ferdinin, yani Necip Fazıl’ın İstanbul sevdasına dair...

Kitabı okuyanlar 164 okur

  • Yunus Emre Yavuz
  • Kübra
  • Muhammed Elitaş
  • Yusuf
  • Kafkaesque
  • İrem Öztürk
  • keda
  • ym yasemin
  • Rabia Turgut
  • Kadir aydin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.7 (11)
9
%10 (3)
8
%20 (6)
7
%13.3 (4)
6
%10 (3)
5
%3.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%6.7 (2)