Geri Bildirim

İzdiham Sayı: 33Kolektif

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.499
Gösterim
Adı:
İzdiham Sayı: 33
Yazar:
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
64
Kitabın türü:
Yayınevi:
İzdiham Dergisi
İzdiham Dergisi, kendisiyle yarışmaya devam ederken Türkiye'de edebiyat anlayışına yepyeni bir bakış getiriyor.

33. Sayısının içeriğine yepyeni bölümler ekleyen İzdiham yeni ve genç yazarları, cesur yazıları ile göz kamaştırmaya devam ediyor.
O kadar güzel bir sayı olmuş ki! O kadar çok şey anlatmak istiyordum ki..şu 58-59. sayfa olmasaydı. Orada bittim ben..yıkıldım..gözlerime dur diyemediğim andı.. Orada Şırnaklı bir kız öğrenci vardı...

33.sayının geneli için muhteşem deyip geçeyim siz makbul görünüz. Bir de rica ediyorum, eğer okuyacak olursanız Bülent Parlak'ın şiirini sadece okuyup geçmeyin.

Dostoyevski'yle röportajı merak etmez misiniz yani? Ölü adamla nasıl röportaj olur diye de mi merak etmeyeceksiniz :)

Keyifle okuyun demeye gerek kalmıyor, zaten öyle olacak. Dehşetli tavsiyemdir.

İnceleme değildir, İzdiham'lanmaya teşvik içndir. Taktiktir. Lütfen taktiğime "aldanıp" (!) okuyunuz.
"Hepinizden nefret ediyorum ama tek başıma da canım sıkılıyor"
diyen Yıldız ablanın sözünü bu ay kapakta görmek daha derginin kapağını açmadan gülümsetti:)


Sevgili okur,
Mutluyum neden biliyor musun?Artık bir beklediğim var.Hani insanlar eskiden mektup beklerlermis ya birbirlerinden ben de İzdiham'ı kendime dost yaptım. Yakın bir dost...Beklemeye değer bir dost...

Kitaptansa bir dergiyi dost yapmanın avantajı senin kalbini yormuyor olması,ruhunu hareketlendirecek,bilgilerini bereketlendirecek donanima sahip olması. bu dergi beni hiç unutmayan bir dost oluyor hissediyorum.Bazı pasajlar arasında kendimi bulmam bu düşüncemi doğrulamiyor mu sence de? Benim anlayışim beni anlayan beni seven her daim yanimda olan dostumdur.Bu dergiye sırtımı dayayabilecegimi hissediyorum.


Bu 4. İzdiham'im ama nedense yıllardır tanışıyormusuz gibi hissediyorum.Bu İZDİHAM'IN marifeti.Bu ay da beklentimin üstünde yazılar vardı söyleki genelde bir dergi elime alınca sadece 1-2 yazıyı keyifle okuyan ben çoğu yazıyı beğendim.Şiir bile beğendim beğendiğim şiirden beğendiğim bir kıta:

"""
Aşk çünkü konuşacak hiçbir şeyin kalmamasıdır.
Yanmaktan yazmaya takat bulamamak;
Bütün dillerden,ülkelerden kovulmak
Sahtedir insanı susturamayan her aşk.

""""


İzdiham hiç fikir sahibi olmadığım yazarlar hakkında yazınca onlarla tanışmama da vesile oluyor.Nuri Pakdil ile ilgili yazı, yazar hakkında pek bilgi vermese de bilinç altima """duruşuyla ,insan sürekli okunan bir cümledir. Sözünü akıllara getiren bir insan taninmali""" sinyalini yolladı.ileride tanışmak üzere bir randevu ayarladım.


Bir Dostoyevski sever olarak onunla yapılan röportajda(:)) Dosto'nun melankolik dünyasına bir damla şahit olduk.Biz ne kadar Dosto'nun tüm eserlerini okuyup onu biraz anladığımizi düşünsek de "BEN DERDİMİN BİNDE BİRİNİ OKUYUCUYA YÜKLÜYORUM" diyen Dosto'yu anlamakta birkaç adım değil birkaç km geride kalacağız.


DÜNYAYI GÜZELLİK KURTARACAK diyen Dosto,dünyanın sevgi stoğunu cimri bir şekilde davranıp kullanmayan insanoğlundan şikayetçi,Dosto yine haklı.
Haydi açalım ambarın ağzını,
dünyada dolaşsın sevgi baloncukları!

Hah bu arada söylenene göre Dosto, Herman Merville'nin "Katip Bertheby"kitabından çok etkilenmiş zamaninda.Severler için önemli bir ayrıntı.


Sevgili okur
ŞIRNAK'TA BİR KIZ ÖĞRENCİYİM ,yazısını oku ve sus.Bırak düşüncelerin konuşsun,okuduktan sonra kalbindeki hüznü kelimelere dökmek istemeyeceksin zaten biliyorum.Ben istemedim okuyalı oldu ve şimdi yazıyorum.

Biz burada gayet rahat şartlarda eğitim görürken doğudaki çocukların çektiği sıkıntılar... Onların mahzunluğu...Mazlumluğu...
Küçücük bir yazı bambaşka hüzünlere kapı araladı.


Dünya adaletli bir yer değil,hiç değil.
Dünya çocuklar için de değil sevgili okur.
Nüfus yaşı sekiz, sorumluluk yaşı kırk sekiz olan çocuklar daha çocukluğun ne olduğunu bilemeden hayat mücadelesine giriyorken adaletin varlığından bahsedilebilir mi?
Yazının olduğu sayfada gönülden gülen yanakları samimiyet kırmızısı bu çocukların fotoğraflari paylaşılmış.Gözlerinden sevgi fışkıran bu yürüyen saadetler doğuda hayata 1-0 geride başlıyor.Okuması yazması gereken renkli renkli kitaplara sahip olması gereken yerde çalışıyorlar.Yaşamlarini idame ettirebilmek için çalışmalari gerekiyor çünkü ...Yoksullar.

Anayasamizda herkesin din,dil,ırk,renk,cinsiyet gözetmeden kanun önünde eşit olduğu yazıyor.Herkesin aynı haklara sahip olması...Peki kanun önünde eşit olan insanlar icin fırsat eşitliği konusunda da aynı şey denilebilir mi? Okuma hakkına egitim hakkina sahip olan bu çocuklara bu imkanlar tanınmadigi sürece bu hakkın bir önemi kalır mı?

Umutsuz sorularin umutsuz cevapları...En azindan bana göre umutsuz...

Bu yazıyı okuduktan sonra aklıma yine belli belirsiz o düşünce geldi: Keşke öğretmen olsaydım! Nasip.
Ara ara gelen bu düşünce ne zaman bu pırıl pırıl gözleri görse artar ve ileride onlar için bir şey yapamayacak olmak düşüncesi belli belirsiz geçer aklımdan.

Dünyada en eğitilmeye değer çocuklar işte bu gözü parıldayan,öğretmenine gerçekten saygı duyanlar....

Yazıdaki Zeynep öğretmen Şırnaklı Ayşe'yi anlamadı(isimler semboliktir) ,anlamaya çalışmadan onun dünyasına inemeden bitirdi derslerini ama o kız değerliydi.O gelecekte neler neler yapacaktı Ah öğretmenim!

Her çocuk özeldir de
"Bir çocuğun en büyük şansı küçükken iyi bir öğretmenle tanışmasidir diyor ya kesinlikle öyle. " (ilkokul öğretmenime kucak dolusu sevgiler)

Öğrencinin halet-i ruhuyetinden anlayan öğretmenlerimiz siz değerlisiniz.Çoğu öğrencinin hayatına dokunabilme şansına sahip insanlardansiniz.Sizi seviyoruz.Bunu bilin Siz de öğrencilerinizi sevin ve güzel nesiller yetişmesi için o çocukların dünyasına bir göz atın.
......


Derginin son yazısı "Bulmak bir yitirmek çeşididir" yazısınında pek sevdiğim cümlelerle karşilasinca paylaşmasam olmazdı:

"""""Tam da "buldum" dediği zaman yitirir insan .Çünkü dünya aramanın dünyasıdır bulmanin değil. """""

Sevgili okur ben bu naif dergi hakkında olan hasbihalime devam ederdim lakin geç oldu bak yine.

Sevdiğim bu dergiyi seversin sevmezsin bilmem ama ruhuna yakın hissedeceğin dergilerle tanışmanı diliyorum.
Mükemmel bir sayı olmuş!...Okurken o kadar çok duygulandığım ve ağlamakla gülmek arasi gidip geldiğim bir sürü yazı vardı...Bizim hayat gerçeklerimizi birbir yüzümüzü vuran nice güzide insan buldum...Durup düşünüp kendinizi sorgulamaniza sebep olan bir sürü neden!..

İnsan arar,arar,arar,arar.An gelir bulduğunu sanır.Bulmak sanısı başını döndürür.
Tam da "Buldum!" dediği zaman yitirir insan.Çünkü bu dünya aramanın dünyasıdır,bulmanın değil.
Bulmak,bir yitirmek çeşididir...
Emine Şimşek

Sizde arayın kendinizi bu dergi kendinizi bulmanızı sağlayacaktır....


Bazı anlar ne kadar güzel,değil mi?Hangi anlar bilmiyorum.
Yıldız Tilbe

İzdiham adına yaraşır bir tat...İnsanın kalbinde izdiham yaratıyor!!
Bir çok ismi bir arada görmek ne kadar güzel: Mustafa Kutlu, Bülent Parlak, İbrahim Varelci, Atakan Yavuz, Zeliha Yurdaer, Gökhan Özcan, Güray Süngü, Seda Nur Bilici... Ve tabii ki de Kaan Murat Yanık..keşke bu sayıda o da yazsaydı.. Bu isimler bir sayıda bir araya geldilerse gerisine anlatmak boşuna. Kapak sayfalarıyla da okurlara anlamlı mesajlar vermekte de çom mahirler. Kaçırmamak lazım, okuyunuz...
Her zaman merakla yolunu gözlediğim alacağım zamana kadar heyecanla, sabırsızlıkla beklediğim aldıktan sonra da zaman, mekan ve ben müsait olsam da bir an önce okusam diye duramadığım, kalbime dokunan tek dergidir kendileri. Her sayı ayrı güzel diyorum ki bir sonraki sayıyı alana kadar. Zaman geçtikçe güzelliğini ortaya çıkarıyor. İlk sayfasında Mustafa Kutlu'ya yer vermeleri tam bir vefa örneği ve benimde kalbimi çalmasının ayrı bir nedeni. Gökhan Özcan, Güray Süngü, Berkan Ürgen, Seda Nur Bilici ne yazmışlar diye iki kat merak ediyorum. Ve tabi İzdiham Maarif Takvimini de unutmayalım :)
Üzdün, Güldürdün, Kalbime tebessüm kondurdun, izleyeceğim filmlere yenilerini eklettirdin, yeni isimlerle tanıştırdın ve beni en derinden yakaladın.. Teşekkürler İzdiham..
İzdiham bir ayrı kalite. Oldukça keyf aldığım sayı oldu. Bazı yazarlar var ki onlar çok güzel yazıyorlar. Spora da bir sayfa ayırırlar edebiyatı tadında. Film incelemeleri harika. Tek eksik her sayıda yer ayırdıkları bir ülke edebiyatı. Kaan Murat Yanık'ta olsaydı keşke. Okuyun ve okunmasına vesile olunuz.
İzdiham dergi en sevdigim ve okumaktan muthis keyif aldigim bir dergi.Keske 2 ayda degil de aylik ciksa.Biz de okusak ve ruhumuz doysa.Ya da ben hemen bitirmesem de 2 aya yayarak okusambak bu da guzel bir fikir.Tabi dayanabilirsem.
Ne naif, ne hazin kalemi varmış Mustafa Kutlu'nun. Ona ilk sırada yer ayırmaları çok doğru olmuştur bence. Çünki duygusal, düşündürücü ve eleştirel giriş yapmış oluyoruz. Film tahlileri ayrı bir güzel. Kargayı görememek üzücü acaba o da mı aşık oldu :)
...
Emek verilmesini anladık, anlıyoruz da..bu garanti.. Muhabbetle, merhametle, duygu yoğunluğuyla hazırlanmış. "Sevgi emektir" demişlerdi. Öyle yapmışlar. Emek işi gönül işiyle cem olmuş. Tam doyum aldığım dergidir. Karga nerede karga :)
Sanki bir tek kelime bile yetebilir gibi geliyor insanın içini bir ömür ısıtmaya, eğer onu sen söylemişsen.
Birbirlerinin acılarına kardeş olan adamları sevmek lazım..
...Kadınım ben. Önemsenmek isterim tabii...Tabii ki ağlamaya başladım. Kadınım ben. Tutamadım kendimi...Kadınım ben. Merhametliyim de...
Kolektif
Sayfa 46 - Aynur Dilber - "Hayat çok güzel".
İnsan arar, arar, arar, arar.. An gelir bulduğunu sanır. Bulmak sanısı başını döndürür.
Tam da “Buldum!” dediği zaman yitirir insan. Çünkü bu dünya aramanın dünyasıdır, bulmanın değil.
Bulmak, bir yitirmek çeşididir..
Aklım, mesafe çok uzak, diyor kalbim, mesafeler koşmayı bilmeyenler için, diyor.
Sadi şirazi, Gülistan adlı eserinde twitter kullanıcılarına seslendi:Kendi kusurunun hamalıyken,başkalarının kusurunu kınamayın. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İzdiham Sayı: 33
Yazar:
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
64
Kitabın türü:
Yayınevi:
İzdiham Dergisi
İzdiham Dergisi, kendisiyle yarışmaya devam ederken Türkiye'de edebiyat anlayışına yepyeni bir bakış getiriyor.

33. Sayısının içeriğine yepyeni bölümler ekleyen İzdiham yeni ve genç yazarları, cesur yazıları ile göz kamaştırmaya devam ediyor.

Kitabı okuyanlar 63 okur

  • M. ϜϓſϞ ^-^
  • Ayşegül Aslan
  • Kadir Ünsal
  • Pataanii
  • Ali Osman
  • Fatmanur Atay
  • Mehmet Yılmaz
  • Oğuzhan ATALAR
  • Çigdem
  • Sümeyye K.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%31.8
25-34 Yaş
%54.5
35-44 Yaş
%4.5
45-54 Yaş
%4.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.1
Erkek
%39.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%53.1 (17)
9
%21.9 (7)
8
%18.8 (6)
7
%0
6
%0
5
%3.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3.1 (1)