Jane Eyre

8,5/10  (173 Oy) · 
811 okunma  · 
146 beğeni  · 
4.230 gösterim
 
Yayınlandığı ilk günden itibaren edebiyat dünyasına bir bomba gibi düşen Jane Eyre, çok geçmeden bütün okurların ve eleştirmenlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Kimsesiz bir çocuk olarak baskı altında geçen yılların ardından, kendi ayaklarının üzerinde durmayı başaran özgür ruhlu genç kadın, patronunun sakin ve gizemli doğası karşısında, yüreğine daha fazla söz geçiremeyerek yenik düşer.

Ama her aşkın bir bedeli vardır ve herkes kendi payına düşeni ödemek zorundadır.
Charlotte Brontë’nin tartışmasız herkes tarafından başyapıt olarak nitelenen bu ölümsüz eseri tutkulu romantizmi ve büyüleyici diliyle halen bütün zamanların en büyük aşk hikâyelerinden biri olma özelliğini koruyor.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9786055420154
 • Orijinal Adı:
  Jane Eyre
 • Çeviri:
  Ceren Taştan
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Epeydir okuduklarımdan zevk almıyordum. Jane Eyre sakin ama emin ilerleyen temposuyla ilaç gibi geldi. Roman kalın bir kitap olmasına karşın, okurken hiç sıkıcı değildi. Bitsin diye acele ederek değil, yavaş yavaş okudum. Belki biraz da bu yüzden 1 hafta kadar kafamı meşgul etmesiyle farklı bir zevk aldım. Charlotte Bronte 1800'lerin İngiltere'sinde mürebbiyeliği gayet ilgi çekici işlemiş. Birçok kitapta olduğu gibi bundan da öğreneceğimiz çok şey var. Bir kere bu kitapla insanın isterse birçok yabancı dil öğrenebileceğini, ''erken kalkanın yol aldığını'' , disiplin ve iradenin birçoğumuz için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Ayrıca insanın vicdanının ya da vicdansızlığının o insana neler yaptırabileceğini görmek için, yaşamadan tecrübe edinmek için en hoş örneklerden biri Jane Eyre.

Kitaba elbet bir eleştirim olacak. Son 43 sayfa bende aceleye getirilmiş izlenimi uyandırdı. Bir karakter var ki kitabın tümünde çizilmiş portresine son davranışları bana azıcık kolay oldu gibi geldi. (Spoiler vermemeye çalışan kızın dramını yaşıyorum şu an) Son kısımda biraz daha hareket kazandırılıp bitirilseydi neredeyse kusursuz bir romanla karşılaşırdık. Bu haliyle de klasik eser okumayı sevenlere, gönül rahatlığıyla Jane Eyre'ı öneririm.

Her bir kitapta olduğu gibi bu kitapta da yaşadım, düşündüm ve hissettim. Keyifli okumalar dilerim.

Ceren Acer 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şuana kadar okuduğum en kayda değer kitaptı desem abartmış sayılmam. Yazar kitaptaki olay örgüsünü, karakterleri çok etkileyici bir şekilde işlemiş. Bütün karakterlerin büyük bir ustalıkla işlenmiş olmasına rağmen Jane Eyre karakteri daha bir ayrıntısıyla işlenmiş. Zaten kitabın adında anlaşılacağı üzere baş karakter Jane Eyre karakteridir. Bu kitabı okumaya başladığınız anda ilk olarak kitabın tümünü otobiyografi olarak düşünebilirsiniz. Çünkü yazar ilk bölümlerde otobiyografi türünden yoğun bir şekilde yararlanmış. Kitapta Jane Eyre karakterinin yaşantısındaki pürüzler, hırçınlıklar, sıkıntılar ve yaşamış olduğu fedakar bir aşk anlatılmaktadır. Aslında bu bildiğiniz klasikleşmiş bir aşktan daha da öte bir şekilde işlenip biz okurlarıyla buluşmuş. Normalde aşk romanlarını sevmiyorum. Ama bu kitaptaki işlenmiş olan aşka sadece aşk deyip geçmek yazarın kalemine haksızlık olur. Bu kitabı okumayan kalmamalı. Çok şey kaybedersiniz. Okuyun, okutun.

Aslıhan 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jane Eyre, belki de benim bu hayatta koşulsuz kalbimi açabildiğim nadir insanlardan biridir. Bakmayın öyle, onu yalnızca bir kitap karakterinin içine sıkıştırmak çok ayıp olur.
Peki kimdir bu Jane? Sahi, insanların ya da benim gönlümde nasıl taht kurmuştur?
Haydin başlayalım.
Romanın ilk cümlesi şöyleydi, yanılmıyorsam 'o gün yürüyüş yapmak olanaksızdı.' Ve işte bu cümle ile bütün bir roman boyunca kolunuz Jane'in kolunda dağları tepeleri aşıp zorluklara göğüs gerip kırık bir çanak misali olan hayatı alabildiğin dolduruyorsunuz.
Jane Eyre için bir aşk romanı demek yasaklanmalı, evet içinde belki de 'ideal koca adayı' ismine hak kazanıp size her fırsatta tebessüm hediye edecek bir Bay Rochester var mamafih Jane Eyre gibi bir romanı aşk teması içerisine sıkıştırmak hem Jane'e hemde onunla birlikte yaşanılan her anıya hakaret niteliği taşır.
Karışık kuruşuk yazımı hafiften şöyle kenara itecek olursak bir de yazım diline değinelim.
Birinci ağızdan yazılmış olması Jane'i dost bellerken çok etkili oluyor, inkar etmeyelim. 'Sevgili okuyucularım' diyerek başlanan cümleler sizi Jane'in hayatında gizli bir gözlemciden ziyade olayları ilk elden öğrenen en önemli kişiye dönüştürüyor. Bur'da yadsınamaz bir şekilde gönlünüze taht kuracak olan yazarımızı unutmamak lazım sanırım.
Charlotte Bronté!
Bir süre sonra olan şey şu, Jane ile çay içerken Charlotte tarafından yapılmış enfes kurabiyeleri tatmak!
Velhasıl kelam, ne Jane Eyre yalnızca bir roman, karakter, genç bir bayan değil, ne de sevgili yazarımız Charlotte Bronté alelade bir yazar değil. İkisi de uzun bir süre, sol omurganızın altında ki o şeyi avuçlarında yüceltip size güzel tebessümler hediye edecek iki harika kişi.
Kalbiniz kadar zarif iki leydi.

Aristokrat 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir kadın karakter düşünün! Her şeyi ile sizi büyüleyen, her yaptığını düşünüp taşınarak yapan, hem kendine hem de dış etkenlere elinden geldiğince karşı koyma gücü bulan, yalnız, kimsesiz. Yalnızsınız, sığınacak kimseniz, derdinizi anlatacak, sizi anlayacak kimseniz yok ve bir de görünüşünüz ve kişiliğiniz yüzünden size ön yargı ile yaklaşıldığını, eleştirildiğinizi, kimsenin sizi beğenmediğini düşünün! Nasıl yaşardınız, ne yapardınız?

Jane Eyre, bir kitaptan daha fazlası. Eşi benzeri bulunmayan gerçek bir karakter. Onun gibi kişiliği daha başka yerde bulunmayan iki karakter daha var ki; Mr. Rochester ve St. John! Bir kitapta ki benzersiz üç karakter! Üçü de birbirinden müthiş tasvir ediliyor hayalinize.

Mr. Rochester ve Jane Eyre kadar birbirini tamamlayan iki eş daha okumadım.

Jane Eyre'ın belki buruk ama tebessüm ettiren, düşündüren, hırslandıran hikayesi...

Serpil Ağ 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Charlotte Bronte'un şiirsel duyarlılığını keskin gözlerle harmanladığı, yıllar sonra bile eskimeyecek olan bir başyapıt. Jana Eyre'nin, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen, hayata tutunma çabası mutlaka okunmalı!

İlknur Kalaycı 
11 Şub 18:57 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Jane eyre bu yıl okuduklarım arasında en çok zevk aldığım bir kitap belki Jane'nin karakterinden veya bulunduğu ortama uygun bir kişilik olmasından ve bu kitabı her kese öneriyorum

niluferinkitapligi 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Yazımının üstünden 169 yıl geçen bir kitap;neredeyse 2 asır sonra kendini nasıl okutur ve okuyanı hangi ortak paydadan kucaklar?30 yaşında bir genç kadın;iki asır sonrasında bile okunacak,geçerliliğini yitirmeyecek bir ruhu nasıl üfler satırlara?Ve tabi kendi ölümüne 8 yıl kaldığını bilmeden...
Jane Eyre;10 yaşında annesiz ve babasız kalan,amcasının vasiyeti üzerine yengesi tarafından bakılan bir çocuktur. O evde kendisine bakan yengesi tarafından gördüğü piskolojik şiddet,ve dışlandığı amca çocukları tarafından yaşatılan fiziksel şiddet Jane EYRE'nin kitap boyu hissedilen mutluluk arayışına ve bir kaya gibi sağlam gururuna zemin hazırlamıştır o yıllarda.
Duygusal bir patlama sonucu yengesini ikna eden Jane'in,gönderildiği yatılı okulda yaşadığı zoluklarla devam eder kitap.Ayakta durma,ait olma,özsaygı ve benlik kavramlarını sorgulatır sık sık.O günlerde yayılan salgın hastalık dönemi,kitabın en hüzünlü bölümlerinden.Yurtta en yakın dostunun ölümünü anlattığı sahnenin,kendi öz ablasının ölüm anıyla aynı olduğu söylenir.Ama asıl hüzün,mürebbiye olarak gittiği evdeki kalbine cemre gibi düşen aşkın gölgesindedir.
Kitap;hem Victoria dönemi İngilteresinin sosyal çarpıklıklarını,hem de yozlaşmış insan ilişkilerini kesitler halinde veriyor.Dili feminen ve güçlü.Kitap boyu -Okuyucu- diye başlayan ara cümelelerle,kendini okuyanı satırlara bağlıyor.Jane Eyre'yi,hele kitabın son yarısındaki duygusal keşifleri ile birlikte tanımak büyük zevkti.

Irem 
11 Şub 17:17 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Anne ve babasını kaybeden Jane Eyre dayısı tarafından büyütülmüştür fakat dayısının ölümü ile Jane için zor günler başlamış ve hayatı mücadeleler ile geçmistir.Ögretmenlik yaptığı kızın vasisine aşık olunca işler daha da karmaşık bir hale gelmiştir.Kitabı cok sevdim eminim okuyan herkes de bu sonuca varacaktır.Uzun soluklu bir kitap, karakterlerin iç dünyalari birbirleriyle olan ilişkileri, hayatin zorluklari, aşk konuları çok güzel işlenmis.Hepimize keyifli okumalar dilerim.

zehra koyuncu 
01 Oca 10:53 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken kendini kaptırmak benzetmesi bu kitap için çok yetersiz kalır benim gözümde. Daha önce hiçbir roman karakterini kendime bu kadar yakın hissetmemiş bu kadar sevmemiştim. İnsanlardan, benden, şundan bundan fikir edinmeyin, bırakın Jane Eyre kendi hikayesini mükemmel, saf ve tertemiz halleriyle kendisi anlatsın size

Yaprak Onur 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 59 günde · 5/10 puan

Jane Eyre'e hakkındaki düşüncelerim çok karışık. Öncelikle şunun müjdesini vereyim ki Jane Eyre yakında raflarda mükemmel bir çeviriyle yer alacak. Nereden mi biliyorum? Çünkü Arzu Altınanıt çevirdi ve ben ön okumasını yaptım.

Bu yeni çeviri birçok çn (yani çevirmen notu) ile süslü olacak çünkü bu kitabın neden günümüze kadar gelen bir klasik olduğu ilk bakışta anlaşılacak bir şey değil. Kitabın güzelliği detaylarda, alıntılarda ve göndermelerde gizli. 21 yüzyılda Türkiye'de yaşan bir okur bu ayrıntıların çoğunu gözden kaçırır çünkü çoğu bizim kültürümüzde var olan göndermeler değil. O yüzden çevirmen notları böyle bir eserde çok önemli bir yer tutuyor.

Kitaba dönecek olursak, bu bir klasik ve yazıldığı dönemin (1847) çok ötesinde bir eser. Yine de bence günümüzde biraz tozlanmış durumda. Yine de o tozların altındaki değerli eseri görmek mümkün. Tabii bunu söylerken bu kitabın türünün benim okumadan keyif almadığım bir tür olmadığını da belirtmem gerek.

Kitabı çok keyif alarak okumadım ama hiçbir noktasında da beni kitabı yarım bırakmaya yöneltmedi. Kısacası gerçekçi ve tarihsel kurgulardan hoşlanan birinin çok severek okuyabileceği bir eser olduğuna inanıyorum.

Daha fazla yorum için --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/

3 /

Kitaptan 84 Alıntı

Firuze çicek 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okumak
Ders çalışmam gerektiği zamanlarda kitap okuyorum.

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 74)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 74)
Aslıhan 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben bir kuş değilim ve hiçbir ağ beni kapana kıstıramaz: Ben kendi bağımsız iradesine sahip, özgür bir bireyim!

Jane Eyre, Charlotte BrontëJane Eyre, Charlotte Brontë
Kübra 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yoksulum, kimsesiz, ufak tefek, gösterişsizim diye duygusuz, ruhsuz muyum sanıyorsunuz?

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 355)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 355)
Kübra 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yakınlarına, çevrendekilere zararı dokunacak bir düşüncesizlik yapmaktansa, senden başka kimseyi incitmeyecek bir cezaya katlanmak bin kere daha iyidir.

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 80)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 80)
Nur E. 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türküyü bitirince ''hadi ama bayan Jane , ağlama,'' dedi Bessie. Ateşe ''yanma!'' demek gibi bir şeydi bu.

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 30)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 30)
Kübra 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çok zaman onun yanında, diken değil de gül olmak geliyordu içimden.

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 385)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 385)
Nur E. 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Hayır, sen kendin çekip gideceksin, kimse sana yardım etmeyecek. Kendin oyacaksın sağ gözünü. Kendin keseceksin sağ elini. Kalbin kurban edilecek, sen kendin geçireceksin kendi kalbini.''

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 389)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 389)
Kübra 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

On sekiz yaşındayken herkes hoşa gitmek ister, hoşa gidecek bir görünüşü olmadığını düşünmek de insanı pek sevindirmez, sanırım.

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 130)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 130)
Irem 
05 Şub 22:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"İster sevin, ister nefret edin benden," dedim sonunda, "Ben sizi tamamen bağışlıyorum.Tanrının sizi bağışlamasını isteyin artık ve huzurlu olun."

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 314 - Martı Yayınları)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 314 - Martı Yayınları)

Kitapla ilgili 3 Haber

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın: