Kafka Oteli

9,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
347 gösterim
Şehir, bir yaranın kabuğuna benziyordu. Altını kazımak için can attığınız bir doku ama bunu yapmak doğru olmayabilir. Sahiden iyileşmesini umsak bile asla iyileşmeyecek bir yara, zedelenmiş bir canlılık. İnsanın dünyada aldığı ilk soluk onu annesiyle ayıran yaranın taze olduğu sıradadır. Aralarındaki bağ kesilmiştir. Doğmanın ilk koşulu kendisini var eden bütünden sıyrılmaktır. Bebeğin bilincini ayırmak, tek başına yaşamasını sağlamak için onları ayıran bu kesi, geriye kalan yaralar, zamanla iyileşir ama iz, hep oradadır. Göbek deliği işte bunu hatırlattığı için bazılarınca çirkin bulunur. İnsanlar, yaşadıkları şehre görünmeyen bir kordonla bağlıdır. Oradan beslenir, onu anlamaya çalışır, kendini onun içinde tanımlar, terk ettiği şehri bile yalnızca doğduğu yer olduğu için aidiyetini tanımlayan bir kanıt olarak kullanır. Sonuç olarak şehir, yaşayan bir şeydir. Ancak çoğu kez, daha küçük ölçekte de olsa, tıkanan kendi yaşamımız yüzünden bunu pek fark etmeyiz. Bununla iftihar etmiyorum ama bazen, o kazınması gereken kabuğun bizler olduğunu düşünüyorum.

Elinizdeki roman, kitaptan yaratılan bir şehirdir ve bir şehri tanımanın en iyi yolu orada kaybolmaktır. Tüm kayıpların birleştiği karanlık bir cennet: KAFKA OTELİ

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789752206861
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kitapkadın 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bitirdikten sonra etkisinden kurtulamadığım, sürekli kafamda tarttığım, altını çizdiğim satırları tekrar tekrar okuduğum bir kitap oldu, Kafka Oteli. Yazar karekterlerin herbirini çok güzel analiz etmiş; hepsinin yalnızlığını ensenizde hissediyorsunuz. Mutluluk, yalnızlık, psikoloji ve hatta Tanrı hakkında derin, sağlam fikirleri var. Kafka Otelinde gerçek dışı bir dünyada, şöyle bulutların üstünde bir yerde konaklıyorsunuz. Yaşamdan ve kendinizden bir şeyler bulmanız mümkün ve bunlardan kopmanız da... Kitap bilmediğimiz bir Ankara'da geçiyor. Romanın tarzını tanımlayabileceğimiz bir sözcük bulamadım.
4 bölümden oluşuyor kitap;
-iskambil destesi
-unutkanlık yasası
-dayan minora
-fil kasesinde kıyamet böceği. İskambil destesini kafa karışıklığıyla atlattıktan sonra roman sizi içine hapsediyor, adeta sizinle nefes alıp vermeye başlıyor. Ve en sevdiğim kısmı Kafka'ya kocaman bir selam çakıyor. Dilerim ilk kitabı gibi nicelerini yazar, kalemine sağlık
Keyifli okumalar

İlhan DALKIRAN 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Elinizdeki roman, kitaptan yaratılan bir şehirdir ve bir şehri tanımanın en iyi yolu orada kaybolmaktır. Tüm kayıpların birleştiği karanlık bir cennet: Kafka Oteli
(Arka Kapaktan)
Yazar İlhan Deliktaş kendi deyimiyle "Kitabı kalemi kavrayacak gücü aşılayan hocası" Turgut Özakman'a ithaf etmiş bu kitabı. Roman Ankara'da geçiyor. Okuma hazzı almak ve kelimelerin büyüsüne kendinizi kaptırmak için ideal bir eser. Sizin de kendinizden bir şeyler bulacağınız satırlar mutlaka içinde bir yerde sizi bekliyor.

Kitaptan 9 Alıntı

Kitapkadın 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sürekli geç kalma endişesi taşıyorum. Nereye yetişmem gerektiğini bilmiyorum, neden yetişmem gerektiğini bilmiyorum, sadece korkuyorum.

Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 5 - Bilgi yayınevi)Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 5 - Bilgi yayınevi)
Kitapkadın 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Herkes tanrı hakkında konuşur ama kimse ne yaptığını anlamaz.

Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 160)Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 160)
Kitapkadın 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İyi şans dediğimiz şey doğru zamanda doğru yerde olmaktır.

Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 37)Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 37)
Kitapkadın 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her zaman yalnız hissetmemenin bir yolu olarak aynaya bakan insan, kendi benzerleri arasında daha çok yalnızlaşır.

Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 28)Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 28)
Kitapkadın 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Normalde yazıya karşı değilim ama düşüncelerini doğrudan karşısındaki insana anlatmayıp araya mesafe koyanları anlayamam

Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 63)Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 63)
Kitapkadın 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Herhangi bir rotaya odaklanan insan, gemiyo batırmadan yıllar yılı gidebilirdi. Daha da kötüsü o zihindeki çerçevenin içinde kaybolabilir ve geminin battığını asla anlamayabilirdi. Sırf bu cesarete erişmek için bazı dinlerin gizemli tapınaklarında insanlar yıllar yılı "odaklanmaya" çalışıyordu. Odaklanmaya çalışırken hayatı yitirdiklerini bilmeden.

Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 201)Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 201)
Aykın Arda Dilek 
16 Şub 02:17 · Kitabı okuyor · Beğendi

Bir zaman sonra farkettim ki kafamın içindeki M ve gerçekte olan M birbirinden apayrı kişiliklerdi. Ben sahiden M'yi değil kaybettiğim bir sureti, çocukluk dönemime ait bir eksiği, bir anneyi, bir kahramanı yaşatıyordum.

Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 12 - Bilgi Yayınevi)Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 12 - Bilgi Yayınevi)
İlhan DALKIRAN 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Avuç içlerine baktı kadın ve yanında oturan gözleri karşıdan gelen araçların farlarıyla aydınlanan, kesik çizgileri izleyen adama bakarak, "Elimde sadece bunlar var." dedi. Fakat bunu söylemeyi içinden mi geçirdi, duyulur şekilde dillendirdi mi kendisi de bilmiyordu. Nakliye arabası, boş görünmekle beraber hayatının en ağır yükünü taşıyordu. Kaçak yolcu... Hayatından, yazgısından kaçan yolcu. "Kim bilir" diye düşündü iki günlük sakallarının üzerinde elini dolaştırırken adam, "belki de yazgısından kaçıyordur."

Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 130 - Bilgi Yayınevi)Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 130 - Bilgi Yayınevi)
Aykın Arda Dilek 
16 Şub 02:13 · Kitabı okuyor · Beğendi

Herhangi bir fikir beyan etmem gerekirse içimde bir yan onu nasıl söyleyeceğini da tasarlıyor, onun sesini birleştirip kafamın içine döküyordu. Çok defa yanlışımın doğru, doğrumun da eksik olduğunu söyleyen bu sese kulak verdim.

Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 11 - Bilgi Yayınevi)Kafka Oteli, İlhan Deliktaş (Sayfa 11 - Bilgi Yayınevi)

Kitapla ilgili 1 Haber

Kafka Oteli'ne misafir olun!
Kafka Oteli'ne misafir olun! İlhan Deliktaş ilk romanı “Kafka Oteli”ni anlattı. Yazar ilk romanını “Kafka Oteli, gündelik hayatın sıradanlığına bir övgü, kumar, dünya tarihi ve yaşamak hakkında bir kitap...” sözleriyle anlatıyor.