Adı:
Kategoriler
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
98
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755331256
Kitabın türü:
Çeviri:
Saffet Babür
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İmge Yayınları
Baskılar:
Organon 1 - Kategoryalar
Kategoriler
Batı dünyasının varlık, bilgi, dil felsefesinin temel taşı. Aristoteles felsefesinin başlıca kavramlarının tek tek tartışılıp aydınlatıldığı kaynak metin.
*Organon;Yunanca da alet, araç anlamına gelmektedir.(opyavov)

*Aristoteles’e göre Organon; Mantık, araç bilimi.

*Bana göre Organon; İlme giriş.

Bu kitap Aristo’nun mantık üzerine kurulu cümlelerinden meydana gelmiştir.Mantığı bir araç bilimi haline getirmiştir.Mantığın yaratıcılarından birisi de hiç şüphesiz Aristotelestir.Bu kitapta nesnelerin nedenlerini, doğruluğun araştırılmasını, öz ve zıtlıkları, tümden gelim yöntemiyle kıyaslamalarla ve örneklendirmelerle bir mantık bilimini inceliyorsunuz.
Aristo’ya göre bir şeye varlık diyebilmemiz için gözle görülür elle tutulur olması gerekmektedir.Mantığı nesnelerde arıyor.

Organon adı altında 6 adet cilt vardır toplamda (sonradan buna 3 tane daha ekleme yapmıştır), bunlar şu şekilde;
- Kategoriler(Kategoryalar)
- Önermeler(yorum üzerine)
- Birinci Analitikler(Birinci çözümlemeler)
- İkinci Analitikler(ikinci çözümlemeler)
- Topikler
- Sofistik Deliller(Sofistik çürütmeler)

Böyle bir eserin çevirisini yapmak oldukça zordur, zaten başlıklardan da anlamışsınızdır,umarım okuduğum çeviri gerçeğe en yakınıdır.2. Baskı ve MEB olunca en iyisi budur diye düşünüyorum.

Aristo ölmeden kısa süre önce dinsizlikle suçlanmıştır. Ve eserleri Skolastik devirde önem kazanmaya başlamıştır.

***
Lisedeyken felsefeye çok merak saldım çok sevdiğim bir dersti sanırım felsefeyi bana sevdiren çok değerli öğretmenim oldu, klasik yazılıları dört gözle beklerdim ve ilk bitiren hep ben olurdum, okulda havamdan geçilmezdi çünkü çalışkanlığın insanı özel kıldığı anlardan birini yaşıyordum.Öğretmenim o kadar iyi bir insandı ki beni teneffüslerde ne zaman kitap okurken görse hep sıcak çikolata ısmarlardı.Kar da soğukta beni ve arkadaşlarımı arabasıyla eve bırakırdı.Çok yardımseverdi.Neyse sonra bir süre felsefik romanlara merak saldım Aristoteles’in düşünce yapısını biliyordum daha çok şey öğrendim onunla ilgili ve o zamanlar daha “ePub”un “e”sini dahi bilmiyorum tabi. Bilseydim eğer çoktan okumuş olurdum diye düşünüyorum.Şuan okuyunca o dönemlerim gözümün önünde canlandı... Bunca zaman sonra Aristonun kitabını okumak tuhaf geldi çünkü bilgiler o günkü gibi taze değil ama yine de bir işi severek yaptıysanız evvelce, temelli unutmanız mümkün olmuyor.
Sonra sevgili okur, ben felsefeden nefret ettim aslında adına nefrette dememeli birbirimizi yarı yolda bıraktık içimizde büyük boşluklar oluştu, araya soğukluk girdi, çünkü ben o öğretmenimi daha okuldan mezun bile olamadan kaybettim, gecenin bir yarısı trafik kazası yaptığının haberini aldım , sonrada zevkle istekle bir daha çalışmadım. Bu kitap o günden sonra okuduğum ilk eser oldu.. Yani 7 yıl sonra...Bunu burda neden anlattım pek emin değilim. Belki de bu incelemeye baktıkça hep o günleri hatırlarım, bu yüzden olabilir.

Kitaba hiç inceleme yapılmamış şaşırmadım doğrusu çünkü ders kitabı diyebiliriz buna hem iyi bir çeviriden okumak çok önemli.Belki ileri yıllarda bir iki inceleme daha gelir. Ben yine de PDF’i alta bırakıyorum kısacık bir eser bakmak isteyenler için... Organon |(kategoryalar)ve Organon ||(önermeler) olmak üzere iki adet.
https://yadi.sk/i/vcf5FvpvolGImA
https://yadi.sk/i/NiuwEgwe9Hhqbw

Buraya kadar okuyabilenlerin azmini kutlarım :)
Herkese keyifli okumalar.

“Eflatun’u severim ama gerçeği daha çok severim.”
-Aristoteles
Gerçekte, hükmü doğru veya yanlış kılan,
hükmün zıtlar almaya elverişli olması değil,
nesnenin gerçek oluşu veya gerçek olmayışıdır.
Aristoteles
Sayfa 16 - Milli Eğitim Basımevi 1989 2. Baskı
Göreliklerin de zıdları olabilir. Söz gelimi: Her ikisi de görelik olan fazilet, reziletin zıddıdır; bilim, bilimsizliğin zıddıdır.
Aristoteles
Sayfa 26 - Milli Eğitim Basımevi 2. Baskı 1989
Oluş, yokoluş değildir; artma veya yer değişimi de azalma değildir.
Aristoteles
Sayfa 62 - Milli Eğitim Basımevi 2. Baskı 1989
“...bilinebilenin bilgisine bilgi, bilgi ile bilinebilene de bilinebilen; duyulabilenin duyumuna duyum, duyumla duyulabilene de duyulabilen diyoruz.”
Söz gelimi, resimden insan da, gerçek bir insan da hayvan’dır. Bu iki şeyin gerçekte isimden başka müşterek bir şeyleri yoktur, halbuki ismin ifade ettiği anlam başkadır.
Aristoteles
Sayfa 13 - MEB 2. Basım ePub

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kategoriler
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
98
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755331256
Kitabın türü:
Çeviri:
Saffet Babür
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İmge Yayınları
Baskılar:
Organon 1 - Kategoryalar
Kategoriler
Batı dünyasının varlık, bilgi, dil felsefesinin temel taşı. Aristoteles felsefesinin başlıca kavramlarının tek tek tartışılıp aydınlatıldığı kaynak metin.

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • Serkan Kaçar
  • Beheşti Zehra
  • Sevilay
  • tabula rasa
  • Biri
  • St. Dakinas
  • MAHMUT AKINCI

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (1)
9
%28.6 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0