Kayı 1 Ertuğrul'un Ocağı

8,3/10  (62 Oy) · 
135 okunma  · 
52 beğeni  · 
2.150 gösterim
Ey bağlarımın tatlı meyvesi olan Oğul!, Saltanatına mağrur olma. Unutma ki dünya Hazreti Süleyman’a kalmamıştır. Unutma ki dünya saltanatı geçicidir. Lakin büyük bir fırsattır. Allah yolunda hizmet ve Peygamberimiz Aleyhisselam’ın şefaatine mazhariyet için bu fırsatı iyi değerlendir! Dünyaya ahiret ölçüsüyle bakarsan; ebedi saadeti feda etmeye değmediğini göreceksin.
Orhan Gazi


Televizyon programları ile yediden yetmişe tarihi sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; Osmanoğulları’nın serüvenini kitaplarla anlatmaya devam ediyor. Şimşirgil, tamamen ilmî kaynaklardan beslenerek ve her yaştan tarih severin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir üslupla hazırladığı KAYI serisiyle tarihimizi önyargısız ve objektif bir şekilde okuyucunun değerlendirmesine sunuyor.

Serinin ilk kitabı KAYI I: Ertuğrul’un Ocağı’yla yazar, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu, bir devlet hâline gelme merhalelerini, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, I. Murad, Yıldırım Bayezid Han ve Çelebi Mehmed’in saltanat yıllarını dönemin en önemli kroniklerinden faydalanarak nefis bir üslupla değerlendiriyor. Ayrıca her padişahın bilinmeyen yönleri, kılıçtan keskin sözleri, şiirleri, hocaları, dostları/düşmanları ve imar faaliyetleri tek tek anlatılıyor.

Bu kitapta; adaleti, şefkati ve hoşgörüsüyle kalpleri kazanan; yiğitliği, cesareti ve mertliğiyle dosta güven, düşmana korku salan; dünya siyasetini yönlendiren; kültür ve medeniyet hamleleri ile göz kamaştıran Osmanlı’nın kuruluş hikâyesini bir tarih ziyafeti tadında okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  978-605-08-1296-1
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
13 Oca 19:17 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Kitap tarihseverlerin tatillerde okuyacağı kitaplardan. Basit bir anlatımı var. Kitabı basit bulmuyorum fakat anlatım olarak bildiğimiz şeyler anlatılmış. Tarihe dair çok güzel bir kitap olmuş, tüm seriyi okumayı düşünüyorum.
Kitabın içeriğine gelirsek:
5 bölümden oluşuyor. Osman Gazi den 2. Murat'a kadar anlatıyor. Ve kitaptaki bölümlerin alt başlıkları tarihsel sıralarına göre çok güzel dizilmiş. Kaynakça kısmı bayağı fazla olması insanın gözünü dolduruyor. Her padişahın kendi bölümü var ve bölüm sonunda yabancı devlet adamları ya da tanınmış kişilerin o padişahlarla ilgili yorumları var bu da sonundaki kısımları benim için daha merak edilebilir kılıyor. Tarih öğrenmek isteyip yeni başlayacak olanlara tavsiyemdir. Keyifli okumalar. :)

Tarih kitaplarını okurken dikkat ettiğim konulardan bir tanesi de kaynakçadır. Kitap gayet güzel hazırlanmış sadece galibiyetler değil aynı zamanda da mağlubiyetlerde kaleme alınmış bir solukta okuyabileceğiniz bir kitap tavsiye ederim. Ertuğrul Beyden başlayarak II. Murad'a kadar olan dönemi anlatıyor.

Ayşegül BENGÜ 
04 May 09:12 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Bir padişahı, devlet adamını anlatırken onun düşünce yapısını, maksadını, ideallerini, sevdalarını belirtmek lazımdır. Yoksa tahta çıkış ve iniş tarihi, fethettiği yerler, kaybettiği bölgeler gibi kuru ifade okuyucuya tarih zevki, tadı, şuuru ve sevgisi vermekten uzak kalacaktır." işte yazarın serinin önsözünde yer verdiği düşünce. İlk beş padişahı bir çok yönüyle özümseyebilmek için güzel bir eser.

zeliha kalay 
19 May 11:20 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Ahmet şimşirgilin tarih sevdasını kitaplara yansıttığı bu kitap çocuk, genç ve yaşlı herkesin sevgisini kazanacak biçimde yazılmış.Tarih severlerin vazgeçilmez kitabı kayı serisi

Fatih St 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitap Osmanlı tarihini güzel bir şekilde anlatmış. Yormadan sıkmadan olay örgülerini güzel bir şekilde bağlamış. Ben bütün seriyi okumayı düşünüyorum. Tavsiye ederim

Uzun zamandır tarih kitapları okumak istiyordum. Severek takip ettiğim bir blog aracılığıyla Ahmet Şimşirgil'i ve Kayı Serisi'ni keşfettim. Kitap, beklediğim kadar ağır ilerlemedi. Osman Gazi'den Mehmet Çelebi'ye kadar sürüp giden bir dönemi akıcı bir üslupla ele almıştı. Bu durum da kitabı tercih etmeniz için bir neden olabilir. Özellikle benim gibi tarih kitapları konusunda acemiyseniz tercih edebilirsiniz. İçinde geçen bazı hikâyeler bana efsane gibi gelse de dönemin kaynakları tarafından desteklenmişti. Yine de hâlâ bazılarını ciddiye alamıyorum. En çok Ulu Camii'nin inşası etkiledi beni. Bunun dışında anlam veremediğim Yıldırım Beyazıt'ın intiharı hakkında da yazmıştı, sağ olsun. İntihar çok kuşkulu baktığım bir durumdu ve kitapta yazar padişahın intihar etmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını birkaç sayfa süren, ana kaynaklarla dolu bir yazı ile ifade etmişti. Başka kitapları da bu konuda incelemek gerek tabii. Ön sözde belirttiği gibi yazar kaynaklara epey önem vermiş, bu da güvenilirliği arttırıyor. Yine de yorumlarda yazıldığı gibi bazı şeyler eksik kalmış gibiydi. Seriye devam edip etmemek konusunda kararsız olmama rağmen ilgisi olana tavsiye edebilirim.

Nagihan 
31 Mar 19:22 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her Türk ecdâdından haberdar olmalı. Dedelerinin yaşadıklarını, kültürünü, icraatlarını öğrenmeli. Bu fikirle başladım kitaba ve tarihimizi okumaktan keyif aldım. Büyük Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunu; aşiretten beyliğe, beylikten devlete gelişimini ve padişahlarımızı anlatıyor Ahmet Şimşirgil. Okurken sıkılmadım; güzel, edebî bir dille yazılmış. Tavsiye ederim.

Kitap okumak 
 01 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tarih üzerine akademik çalışmaları olan ve halen Marmara Üniversitesi Tarih bölümünde öğretim üyeliğine devam etmekte olan bilim insanı yazarın yedi kitaplık serisinin ilk basamağı, Ertuğrul´un Ocağı. Kaynakçası olan bu çalışmasında, Hocamızın televizyon programlarında kullandığı üslubu satırlarına da yansımış ve ortaya oldukça akıcı olan bir kitap çıkmış. Tarih üzerine meraklı okurların kısa sürede bitireceği, yorucu olmayan bir eser.

Abdulkadir DENEMECİ 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

osmanlı tarihini Ertuğrul gazi döneminden itibaren anlatarak olayları kesitler halinde anlatmıştır. kitap hiç sıkıcı değil ben daha ilk serisini okudum geriye kalan 6 seriyi de okuyacağım.

Halit KÜÇÜK 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıkmıyor.Güzel bir üslupla yazılmış.Osmanlı tarihini ondan okumak bir zevk.Seriyi okumaya devam edeceğim.Ve bunu tekrarla yapmak hedefim.

3 /

Kitaptan 63 Alıntı

Orhan Gazi
Adaletin en kötüsü geç tecelli edenidir. Sonunda hüküm isabetli bile olsa, geciken adalet zulümdür!

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 77 - Timaş)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 77 - Timaş)
Bayan Okur 
08 Şub 12:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Ey Anadolu toğrağında yetişen kafalar!
Yele verilir mi hemen kolayca namuslar?"

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 139)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 139)

Peygamber Efendimiz
"İstanbul muhakkak fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan ve onun askerleri ne güzel askerdir."

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 46 - Timaş)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 46 - Timaş)

Orhan Gazi
Ey bağlarımın tatlı meyvesi olan Oğul! Saltanatına mağrur olma. Unutma ki dünya, Hazret-i Süleyman'a kalmamıştır. Unutma ki dünya saltanatı geçicidir.

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 53 - Timaş)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 53 - Timaş)

Orhan Gazi
"Kim ki Allah'a eş, koşar o gökten düşen av gibidir. Yırtıcı kuşlar onu hemen kaparlar."

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 45 - Timaş)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 45 - Timaş)