Kayı 1 Ertuğrul'un Ocağı

8,4/10  (127 Oy) · 
305 okunma  · 
113 beğeni  · 
3.412 gösterim
Ey bağlarımın tatlı meyvesi olan Oğul!, Saltanatına mağrur olma. Unutma ki dünya Hazreti Süleyman’a kalmamıştır. Unutma ki dünya saltanatı geçicidir. Lakin büyük bir fırsattır. Allah yolunda hizmet ve Peygamberimiz Aleyhisselam’ın şefaatine mazhariyet için bu fırsatı iyi değerlendir! Dünyaya ahiret ölçüsüyle bakarsan; ebedi saadeti feda etmeye değmediğini göreceksin.
Orhan Gazi


Televizyon programları ile yediden yetmişe tarihi sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; Osmanoğulları’nın serüvenini kitaplarla anlatmaya devam ediyor. Şimşirgil, tamamen ilmî kaynaklardan beslenerek ve her yaştan tarih severin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir üslupla hazırladığı KAYI serisiyle tarihimizi önyargısız ve objektif bir şekilde okuyucunun değerlendirmesine sunuyor.

Serinin ilk kitabı KAYI I: Ertuğrul’un Ocağı’yla yazar, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu, bir devlet hâline gelme merhalelerini, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, I. Murad, Yıldırım Bayezid Han ve Çelebi Mehmed’in saltanat yıllarını dönemin en önemli kroniklerinden faydalanarak nefis bir üslupla değerlendiriyor. Ayrıca her padişahın bilinmeyen yönleri, kılıçtan keskin sözleri, şiirleri, hocaları, dostları/düşmanları ve imar faaliyetleri tek tek anlatılıyor.

Bu kitapta; adaleti, şefkati ve hoşgörüsüyle kalpleri kazanan; yiğitliği, cesareti ve mertliğiyle dosta güven, düşmana korku salan; dünya siyasetini yönlendiren; kültür ve medeniyet hamleleri ile göz kamaştıran Osmanlı’nın kuruluş hikâyesini bir tarih ziyafeti tadında okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  978-605-08-1296-1
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Kitap tarihseverlerin tatillerde okuyacağı kitaplardan. Basit bir anlatımı var. Kitabı basit bulmuyorum fakat anlatım olarak bildiğimiz şeyler anlatılmış. Tarihe dair çok güzel bir kitap olmuş, tüm seriyi okumayı düşünüyorum.
Kitabın içeriğine gelirsek:
5 bölümden oluşuyor. Osman Gazi den 2. Murat'a kadar anlatıyor. Ve kitaptaki bölümlerin alt başlıkları tarihsel sıralarına göre çok güzel dizilmiş. Kaynakça kısmı bayağı fazla olması insanın gözünü dolduruyor. Her padişahın kendi bölümü var ve bölüm sonunda yabancı devlet adamları ya da tanınmış kişilerin o padişahlarla ilgili yorumları var bu da sonundaki kısımları benim için daha merak edilebilir kılıyor. Tarih öğrenmek isteyip yeni başlayacak olanlara tavsiyemdir. Keyifli okumalar. :)

Tarih kitaplarını okurken dikkat ettiğim konulardan bir tanesi de kaynakçadır. Kitap gayet güzel hazırlanmış sadece galibiyetler değil aynı zamanda da mağlubiyetlerde kaleme alınmış bir solukta okuyabileceğiniz bir kitap tavsiye ederim. Ertuğrul Beyden başlayarak II. Murad'a kadar olan dönemi anlatıyor.

DERYA... 
30 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem Osmanlı'nın muhteşem tarihini anlatan kayı serisinin ilk kitabını milliyetçi duygularım ayakta okudum...Allahım bu nasıl bir hoşgörüdür,nasıl bir iyiniyettir,nasıl bir inançtır sarsılmaz,yıkılmaz...Yedi düveli birarada yaşatan,Osmanlı'yı bu kadar sevdiren sanırım bu güzelliklerinin gönüllerde aşka dönüşmesiydi...Osman beyin kurduğu beyliğine oğlu Orhan bey devlet olma özelliği kazandırmıştır...Murat hüdavendigar döneminde yeniçeri ordusunun da kurulmasıyla dört bir yanda topraklar fethedilmiştir...Yıldırım beyazıdın,Timur'a esir düşmesiyle,fetret dönemine girilsede,çelebi mehmet yeniden Osmanlı'yı eski günlerine kavuşturmuştur...Yaradılanı yaradandan dolayı seven Osmanlı'nın bu padişahlarının en büyük başarı sırrı buydu belki de...

Ayşegül BENGÜ 
04 May 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Bir padişahı, devlet adamını anlatırken onun düşünce yapısını, maksadını, ideallerini, sevdalarını belirtmek lazımdır. Yoksa tahta çıkış ve iniş tarihi, fethettiği yerler, kaybettiği bölgeler gibi kuru ifade okuyucuya tarih zevki, tadı, şuuru ve sevgisi vermekten uzak kalacaktır." işte yazarın serinin önsözünde yer verdiği düşünce. İlk beş padişahı bir çok yönüyle özümseyebilmek için güzel bir eser.

Şennur İpekbayrak 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Osmanlı Devletinin kuruluşunu anlatan, roman tadında sürükleyici bir tarih kitabı. Serinin ilk kitabı olup biraz taraflıca yazılmış bir eser. Ayrıntılar oldukça fazla. Genel akış Osmanlı Devleti'nin siyasi olaylarından oluşuyor. Merak edenler için okunabilir bir seri.

zeliha kalay 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 9 günde

Ahmet şimşirgilin tarih sevdasını kitaplara yansıttığı bu kitap çocuk, genç ve yaşlı herkesin sevgisini kazanacak biçimde yazılmış.Tarih severlerin vazgeçilmez kitabı kayı serisi

Fatih St 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitap Osmanlı tarihini güzel bir şekilde anlatmış. Yormadan sıkmadan olay örgülerini güzel bir şekilde bağlamış. Ben bütün seriyi okumayı düşünüyorum. Tavsiye ederim

Gülhan 
 08 Haz 2017 · Kitabı okudu · 63 günde · Beğendi · Puan vermedi

Tarihe ve padişahlara olan ilgimin sebebi bu kitap, cahilce ve kulaktan doğma bilgilerle yanlış tanıdığım tarihin gerçeğiyle karşılaştıran ilk kitap benim için

Mustafa Büyük 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sıkılmadan okuyabileceğiniz hikaye tadında tarih dersi.. Yanlış bilinen kulaktan dolma bilgilere de değinmeden geçmiyor.. Türk ve Osmanlı tarihini seviyorsanız mutlaka bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Nagihan 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her Türk ecdâdından haberdar olmalı. Dedelerinin yaşadıklarını, kültürünü, icraatlarını öğrenmeli. Bu fikirle başladım kitaba ve tarihimizi okumaktan keyif aldım. Büyük Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunu; aşiretten beyliğe, beylikten devlete gelişimini ve padişahlarımızı anlatıyor Ahmet Şimşirgil. Okurken sıkılmadım; güzel, edebî bir dille yazılmış. Tavsiye ederim.

4 /

Kitaptan 92 Alıntı

Orhan Gazi
Adaletin en kötüsü geç tecelli edenidir. Sonunda hüküm isabetli bile olsa, geciken adalet zulümdür!

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 77 - Timaş)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 77 - Timaş)
Bayan Okur 
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Ey Anadolu toğrağında yetişen kafalar!
Yele verilir mi hemen kolayca namuslar?"

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 139)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 139)

Peygamber Efendimiz
"İstanbul muhakkak fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan ve onun askerleri ne güzel askerdir."

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 46 - Timaş)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 46 - Timaş)