Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı

8,1/10  (137 Oy) · 
543 okunma  · 
115 beğeni  · 
5.419 gösterim
Sultan II. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı "kurtlar"la çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın mücadelesini verdi. Hasta Adam'ın mirasının paylaşılması konusu 1850'lerde gündeme gelmişti. 1878'de Rusya karşısındaki ağır yenilgimiz, emperyalizmin iştahını kabartmıştı ve Türkiye'de darbe üstüne darbe yapılıyordu. Önce Sultan Abdülaziz'e yapıldı darbe, sonra V. Mrad'a. Sanıldı ki, Osmanlı'nın kaderi pamuk ipliğine bağlı. Nitekim Sultan Abdülhamid tahta geçtiğinde İngiliz Dışişleri Bakanı, kendisini tehdit etmiş, 'Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız' demişti.

Çöküş için gün sayılırken, bu 34 yaşındaki adam, 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine sokarken, kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu. Kendisini feda etmişti ama 30 yılda yetiştirdiği nesil, Çanakkale'den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif'in deyişiyle 'kıta kapma' oyunu oynayacaktı.

"Kızıl Sultan" demişlerdi ona. Kendi açılarından haklıydılar. Çünkü Osmanlı'nın paylaşımını pahalıya getirmişti Avrupa'ya. Kansız olacağını sandıkları Osmanlı gövdesindeki ameliyat, 30 yıllık gecikme sayesinde Avrupa'nın kanlı bir iç savaşına dönüşmüş ve bir dünya meselesi haline gelmişti.

Osmanlı tarihini yeniden yazmaya koyulan Mustafa Armağan'ın titiz ve akıcı kaleminden Son Sultan'ın Kurtlarla Dansı... Kitabı okuyunca dansın bugün de devam ettiğini fark edeceksiniz...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9786051140957
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esra ÇELEBİ 
 02 May 23:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kızıl Sultan denilen Ulu Hakanın hayatına ve hükümdarlığına geniş bir pencereden bakmak isteyenler için güzel bir yapıt. 2. Kitabı da mevcut. Abdulhamiti tanımak ve anlamak için okunması gereken eserlerden biri.

Özdemir 
14 Oca 00:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih adına okunması gereken önemli bilgile içeren bir kitap. İlk defa Filistin topraklarından satın almak isteyen Yahudiler dış borçlara karşılık Filistini ister. Abdülhamit, nasıl olsa alacaksınız der ama satmaz. Birde eşinin dış borçları kendi parasıyla kapatması. Bu iki olay çok akılda kalıcıydı.
Osmanlı padişahlarını eleştiren insanları anlamıyorum. Padişahların hayatları okunursa (cariyeleri dışındaki) çok da kolay hayatları olmadığı gibi er biri bir çok dil bile el sanatlarından edebiyattan anlayan yetenekli insanlar. Eleştirenler ne kadarına sahip diye sormadan edemiyor insan...

Samet Koçyiğit 
21 Tem 10:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kızıl sultanın aslında öyle olmadığını ulu hakan olduğunu göreceksiniz. Abdülhamid anlamak, tanımak isteyenler için mükemmel bir kaynak. Çünkü Abdülhamidi anlamak herşeyi anlamak demektir...

Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"......Ondan sonra Abdülhamid meselesi artık iki tarafın hararetli bir tonda tartıştığı, sevenler ve karşı olanların saflarını belirlediği bir Ulu Hakan-Kızıl Sultan tartışmasına dönüşür....."
".............Daha çok ideolojik temellendirmeler, hatta karşı tarafa tarih üzerinden yöneltilmiş silahlardır bunlar. Bir başka deyişle herkez kendi konumunu II.Abdülhamid üzerinden temellendirme telaşındadır....."
Yukarıdaki satırlar kitabın 129-130. sayfalarından alınmıştır. (1.Baskı)
Mustafa Armağan'ın kendi tespitinden yola çıkarak "Ulu Hakan" tarafında olduğu ve bunu ispata çalıştığı aşikar. Ancak özellikle 99. sayfada yer alan
Nişancılığı başlığı altında "Silah kullanmakta pek mahirdi. Nişan alarak kendi ismini yazar, havaya attığı madalyaları kurşunla ortasından delerdi." tespiti bana çok fazla zorlama geldi.
Yine bence doğal yada normal olarak yorumlanabilecek bazı olaylar yazar tarafından bir büyüklük olarak aktarılmış.
II.Abdülhamid Han'ı seven birisi olsamda kitap "Ulu Hakan" penceresinden yazılmış subjektif bir eser ve korkarım bu nedenle inandırıcılığını kaybedebilir.

Şeyda jy1 
 31 May 15:33 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Öncelikle Mustafa Armağan'ın büyük bir övgüyü hak ettiğini söylemek istiyorum. Her satıra ayrı hassasiyet ve her konuya müthiş bir titizlikle yaklaştığını okuduğunuzda fark edeceksiniz. Gel gelelim "Şanlı" tarihimizin "Kanlı" gösterilme çabasına... 33 yıl müthiş bir zeka ile yönetilen koskoca İmparatorluğun , 9 yılda "Medeniyet" adı altında çökertilmesine... Tarih her zaman ki gibi itinayla tekerrür ediyor elbette lakin artık at gözlüklerinden sıyrılmalı , ve gerçeğe soyunmalıyız. Bu kitapta size bunun için rehber niteliğinde diyebilirim.
"Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur." Gazi Mustafa Kemal Paşa-

Burak Denizli 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kiminin yerdiği kiminin göklere çıkardığı Osmanlı İmparatorluğu'nun 32t Sultan Abdülhamit'i anlatan güzel bir kitap. Yahudilere ve iç düşmalara karşı verdiği mücadeleyi açıklayarak anlatıyor.

Eylül İdil Çabuk 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Biz o kadar şanslı bir toplumuz ki ABDÜLHAMİD gibi bir padişaha sahip olduk.Ama bazı şeylerin kıymeti ya kaybedince yada sonradan anlaşılıyor...

Muhafazakar Lugat 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

mustafa armağan'ın baş yapıtlarından birisi sayılabilecek nitelikte bir kitaptır kendisi hem tarih hem de kültür açısından okunması gereken kitaplardan birisidir.. mutlaka okunulması ve okutulması gereken kitaplar listesine eklerim ben bu kitabı. tarih hakkında çıkan güzel, okuması keyifli, nadir kitaplardandır.insanı okurken bu gerçek mi buda olmuşmu gibi sorular sorarken buldurur kendinize.

Onur 
02 Ağu 14:39 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi

Abdülhamid Hanı yakından tanıma fırsatı buluyor insan.Ona canavar gözü ile bakanları aslında ne kadar gaddar olduğunu görüyor insan.Uyanınca tuğla ile teyemmüm yapıp abdestsiz yere basmayan insana ne denir ki daha ALLAH rahmet eylesin.Güzel ve akıcı bir kitap.Mustafa hocamız olunca söz konusu birşey demeye gerek yok zaten.

Nurettin D 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yüce Osmanlı Devleti'nin 34. padişahı, son imparatoru, ömrü boyunca Hak yolundan sapmamış,büyük atamız ULU HAKAN CENNET MEKAN ŞANLI SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN'a ait yazılmış çok iyi bir kitap. Kitabı okuduktan sonra ulu hakana tekrardan hayran olacaksınız...

3 /

Kitaptan 59 Alıntı

Cihat aytekin 
11 May 23:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yatağından taşan bir nehre benziyoruz... Biz hiç de can çekişen bir millet değiliz. Canlı, kuvvetli bir milletiz. Bizi zinde tutabilecek yegane kuvvet, İslamiyettir.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 322)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 322)
Cihat aytekin 
10 May 16:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Abdülhamit'in eğitime verdiği önem
1876 yılında İstanbul da sadece 6 tane ilkokul varken, 1886 ya kadar 44 yeni ilkokul kurulmuş görünüyor istatistiklerde 1892-1893 istatistiklerinde ise 3.057 yeni usulde kurulmuş okul bulunuyordu; oysa 1877'de bu rakam taş çatlasın 200'ü geçmiyordu. 1905-1906 öğretim yılında ise bu rakam 3 kat yükselerek 9.347'ye çıktığını görüyoruz. Bu durumda Abdülhamid devrinde yılda ortalama 400 yeni ilkokul açılmıştır ki bu, gerçekten o zamana göre bir rekordur.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 232)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 232)
Cihat aytekin 
05 May 17:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni evhamlı sanıyorlardı...
Hayır! Ben sadece gafil değilim, o kadar!
(sultan II. Abdülhamid)

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 18)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 18)
Cihat aytekin 
05 May 17:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savaş yalnız sınırlarda olmaz. Savaş bir milletin topyekün ateşe gitmesidir. Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi, yenilgi KADERDİR.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 60)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 60)

"Kızıl Sultan" demişlerdi ona.Kendi açılarından haklıydılar.Çünkü Osmanlı'nın paylaşımını pahalıya getirmişti Avrupa'ya.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Cihat aytekin 
11 May 09:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yerime geçenler beni o kadar temize çıkardılar ki, din ve devletime getirdikleri bunca felaketin acı hatırası olmasaydı kendilerine bunun için teşekkür bile ederdim.
SULTAN II ABDÜLHAMİD HAN

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 301)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 301)
Cihat aytekin 
07 May 16:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorun siyonizmdir: onun bertaraf edilmesi, Orta Doğu'ya barışın gelmesinin önşartıdır. Filistin'e Arap-Yahudi barışının gelmesi buna bağlıdır. (John Rose)

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 152)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 152)
Cihat aytekin 
11 May 09:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bediüzzaman'ın Abdülhamit hakkındaki görüşü
"Sultan Abdülhamid, velidir. Ben onu hususi dualarımın içine almışım. Her sabah, 'Ya Rabbi, sen Abdülhamid Han ve sultan Vahdettin ve Hanedan-ı Osmaniye' den razı ol ' diye dualarımda yad ederim"

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 297)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 297)
Cihat aytekin 
05 May 19:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizim için hiç uyumamak, daima müteyakkız bulunmak farz-ı ayn olmuştur
(Sultan II Abdülhamid)

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 77)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 77)