Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı

8,0/10  (220 Oy) · 
799 okunma  · 
181 beğeni  · 
7.510 gösterim
Sultan II. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı "kurtlar"la çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın mücadelesini verdi. Hasta Adam'ın mirasının paylaşılması konusu 1850'lerde gündeme gelmişti. 1878'de Rusya karşısındaki ağır yenilgimiz, emperyalizmin iştahını kabartmıştı ve Türkiye'de darbe üstüne darbe yapılıyordu. Önce Sultan Abdülaziz'e yapıldı darbe, sonra V. Mrad'a. Sanıldı ki, Osmanlı'nın kaderi pamuk ipliğine bağlı. Nitekim Sultan Abdülhamid tahta geçtiğinde İngiliz Dışişleri Bakanı, kendisini tehdit etmiş, 'Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız' demişti.

Çöküş için gün sayılırken, bu 34 yaşındaki adam, 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine sokarken, kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu. Kendisini feda etmişti ama 30 yılda yetiştirdiği nesil, Çanakkale'den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif'in deyişiyle 'kıta kapma' oyunu oynayacaktı.

"Kızıl Sultan" demişlerdi ona. Kendi açılarından haklıydılar. Çünkü Osmanlı'nın paylaşımını pahalıya getirmişti Avrupa'ya. Kansız olacağını sandıkları Osmanlı gövdesindeki ameliyat, 30 yıllık gecikme sayesinde Avrupa'nın kanlı bir iç savaşına dönüşmüş ve bir dünya meselesi haline gelmişti.

Osmanlı tarihini yeniden yazmaya koyulan Mustafa Armağan'ın titiz ve akıcı kaleminden Son Sultan'ın Kurtlarla Dansı... Kitabı okuyunca dansın bugün de devam ettiğini fark edeceksiniz...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9786051140957
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gundogdu_66 
08 Mar 16:53 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Onu neden yanlış anladılar?
İlkeleri fikirleri "bizi yegane ayakta tutabilecek kuvvet islamdır" asıl konu onu hangi yazardan okumakmış ilk defa bir kitapta Abdulhamid'in çocuklara, Filistin gibi bir çok müslüman ülkeye olan merhametini geniş kuvvetli idareli zekasını , boş vakitlerini Devlet işlerinde dengeyi sağlamakla ve ibadetle geçirdiğini yazan bir kitap.Necip Fazıl'ın da dediği gibi "Abdülhamid'i anlamak herşeyi anlamak".Nokta