Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı

8,0/10  (85 Oy) · 
413 okunma  · 
75 beğeni  · 
5.032 gösterim
Sultan II. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı "kurtlar"la çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın mücadelesini verdi. Hasta Adam'ın mirasının paylaşılması konusu 1850'lerde gündeme gelmişti. 1878'de Rusya karşısındaki ağır yenilgimiz, emperyalizmin iştahını kabartmıştı ve Türkiye'de darbe üstüne darbe yapılıyordu. Önce Sultan Abdülaziz'e yapıldı darbe, sonra V. Mrad'a. Sanıldı ki, Osmanlı'nın kaderi pamuk ipliğine bağlı. Nitekim Sultan Abdülhamid tahta geçtiğinde İngiliz Dışişleri Bakanı, kendisini tehdit etmiş, 'Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız' demişti.

Çöküş için gün sayılırken, bu 34 yaşındaki adam, 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine sokarken, kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu. Kendisini feda etmişti ama 30 yılda yetiştirdiği nesil, Çanakkale'den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif'in deyişiyle 'kıta kapma' oyunu oynayacaktı.

"Kızıl Sultan" demişlerdi ona. Kendi açılarından haklıydılar. Çünkü Osmanlı'nın paylaşımını pahalıya getirmişti Avrupa'ya. Kansız olacağını sandıkları Osmanlı gövdesindeki ameliyat, 30 yıllık gecikme sayesinde Avrupa'nın kanlı bir iç savaşına dönüşmüş ve bir dünya meselesi haline gelmişti.

Osmanlı tarihini yeniden yazmaya koyulan Mustafa Armağan'ın titiz ve akıcı kaleminden Son Sultan'ın Kurtlarla Dansı... Kitabı okuyunca dansın bugün de devam ettiğini fark edeceksiniz...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9786051140957
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"......Ondan sonra Abdülhamid meselesi artık iki tarafın hararetli bir tonda tartıştığı, sevenler ve karşı olanların saflarını belirlediği bir Ulu Hakan-Kızıl Sultan tartışmasına dönüşür....."
".............Daha çok ideolojik temellendirmeler, hatta karşı tarafa tarih üzerinden yöneltilmiş silahlardır bunlar. Bir başka deyişle herkez kendi konumunu II.Abdülhamid üzerinden temellendirme telaşındadır....."
Yukarıdaki satırlar kitabın 129-130. sayfalarından alınmıştır. (1.Baskı)
Mustafa Armağan'ın kendi tespitinden yola çıkarak "Ulu Hakan" tarafında olduğu ve bunu ispata çalıştığı aşikar. Ancak özellikle 99. sayfada yer alan
Nişancılığı başlığı altında "Silah kullanmakta pek mahirdi. Nişan alarak kendi ismini yazar, havaya attığı madalyaları kurşunla ortasından delerdi." tespiti bana çok fazla zorlama geldi.
Yine bence doğal yada normal olarak yorumlanabilecek bazı olaylar yazar tarafından bir büyüklük olarak aktarılmış.
II.Abdülhamid Han'ı seven birisi olsamda kitap "Ulu Hakan" penceresinden yazılmış subjektif bir eser ve korkarım bu nedenle inandırıcılığını kaybedebilir.

Özdemir 
14 Oca 00:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih adına okunması gereken önemli bilgile içeren bir kitap. İlk defa Filistin topraklarından satın almak isteyen Yahudiler dış borçlara karşılık Filistini ister. Abdülhamit, nasıl olsa alacaksınız der ama satmaz. Birde eşinin dış borçları kendi parasıyla kapatması. Bu iki olay çok akılda kalıcıydı.
Osmanlı padişahlarını eleştiren insanları anlamıyorum. Padişahların hayatları okunursa (cariyeleri dışındaki) çok da kolay hayatları olmadığı gibi er biri bir çok dil bile el sanatlarından edebiyattan anlayan yetenekli insanlar. Eleştirenler ne kadarına sahip diye sormadan edemiyor insan...

Burak Denizli 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kiminin yerdiği kiminin göklere çıkardığı Osmanlı İmparatorluğu'nun 32t Sultan Abdülhamit'i anlatan güzel bir kitap. Yahudilere ve iç düşmalara karşı verdiği mücadeleyi açıklayarak anlatıyor.

..... 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O her şeyi görebiliyordu fakat çevresindekiler Abdülhamid'i göremiyorlardı.Dünyasını ve ahiretini düşünen mükemmel bir insan :) Kızıl Sultan

Eylül İdil Çabuk 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Biz o kadar şanslı bir toplumuz ki ABDÜLHAMİD gibi bir padişaha sahip olduk.Ama bazı şeylerin kıymeti ya kaybedince yada sonradan anlaşılıyor...

Muhafazakar Lugat 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

mustafa armağan'ın baş yapıtlarından birisi sayılabilecek nitelikte bir kitaptır kendisi hem tarih hem de kültür açısından okunması gereken kitaplardan birisidir.. mutlaka okunulması ve okutulması gereken kitaplar listesine eklerim ben bu kitabı. tarih hakkında çıkan güzel, okuması keyifli, nadir kitaplardandır.insanı okurken bu gerçek mi buda olmuşmu gibi sorular sorarken buldurur kendinize.

Nurettin D 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yüce Osmanlı Devleti'nin 34. padişahı, son imparatoru, ömrü boyunca Hak yolundan sapmamış,büyük atamız ULU HAKAN CENNET MEKAN ŞANLI SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN'a ait yazılmış çok iyi bir kitap. Kitabı okuduktan sonra ulu hakana tekrardan hayran olacaksınız...

Ahmet Yüksel 
 03 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

2. Abdulhamid Han'ın bir bilmece gibi olduğu ve yakınındaki paşaları dahi yaptığı icraatlerle saşırttığı ve izlediği siyasetle ve istihbaratla ülkesini savaştan uzak tuttuğu ve insani yönüyle de dil, din, ırk ayrimi gözetmeksizin her Osmanli vatandasina iyilikle yaklastigi en iyi devlet adamlari arasina en üstlerde girdigidir.

Ömer Bilmez 
 17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ulu Hakan Abdülhamid Han'a karşı bugüne kadar gerçekleştirilen iftiraların ne denli tehlikeli olduğunu müthiş bir dille kaleme alarak yaptığı araştırmalar neticesinde halka sunan Mustafa Armağan'a teşekkür ediyorum.

Serdar Poirot 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça güzel bir tarihi eser. Abdülhamid Han hakkında bilinmeyen pek çok noktayı detaylı bir şekilde belgeleri ile ortaya koyan bir eser. Özellikle siyasi dehası ve manevraları, ayrıca insani vasıfları ve diğer kişilik özellikleri ile çok farklı bir portre sunuyor okuyuculara. Bilinenin dışında bir sultan olduğunu öğretiyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.

2 /

Kitaptan 13 Alıntı

..... 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ah o iyi niyet! "Cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla döşelidir" diye boşuna dememiş İngilizler.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Muhafazakar Lugat 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

O, bir proje insanıydı ama ütopyacı değildi. Tek kelimeyle, İslamiyetin ve Osmanlılığın modern çağa rengini verebileceği iddiasının ve bu iddiayı gerçekleştirme bilincinin son has temsilcilerindendi.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
mütereddit 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bizim için hiç uyumamak, daima müteyakkız bulunmak farz-ı ayn olmuştur."
Sultan Abdülhamid

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 81 - Ufuk Kitap)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 81 - Ufuk Kitap)
Fadime 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dağ başında kurtlar etrafınızı çevirdiğinde ancak onlar gıbı ulumayı becerebilirseniz sizi kendilerinden kabul ediyor ve dokunmadan yanınızdan geçip gidiyorlar.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 99)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 99)
Fadime 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yatağında taşan bir nehre benziyoruz. Biz hiç de can çekişen bir millet değiliz. Canlı, kuvvetli bir milletiz. Bizi zinde tutabilecek yegane kuvvet, İSLAMİYETTİR... (II. Abdülhamid)

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 322)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 322)
Muhafazakar Lugat 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in deprem sonrasında Afyon'a yaptığı ziyarette otomobilinden dışarı çıkamayışını düşünün, bir de Sultan Abdülhamid'i hastanede yataktan yatağa koştururken gözünüzün önüne getirin...

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Mehmet 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beş vakit önünde eğildiğin yaratıcı kudred, seni ateş dalgalarının selinden korudu, kendi yanına aldı "Göklerin çektiği kartal"

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Yasin Eren 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Beni evhamlı sanıyorlardı hayır! Ben sadece gafil değildim, o kadar.Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. Onlar birbirlerine düştü, şimdi ben tahtta değilim"

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (timaş yayınları)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (timaş yayınları)
Fadime 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bilecik'ten geçiyordum, boşalmış sadağıma bir altın ok gibi düştüğünü gördüm.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 17)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan (Sayfa 17)
2 /