Kayı 5 Kudret ve Azamet Yılları

9,3/10  (11 Oy) · 
24 okunma  · 
12 beğeni  · 
705 gösterim
Paşa! Paşa! Sen bu Devlet-i Aliyye’yi henüz tanımamışsın. Allah aşkına şuna inan. Bu devlet öyle bir devlettir ki eğer isterse o donanmanın bütün demirlerini gümüşten, halatlarını ibrişimden ve yelkenlerini atlastan yapmakta asla güçlük çekmez. Hangi geminin gerekli alet ve yelkenini yetiştiremezsem gel bu minval üzere benden iste.


Sokollu Mehmed PaşaTarih programları, konferansları ve eserlerindeki kendine has anlatım tarzı, üslubu ve farklı bakış açıları ile Osmanlı Tarihi’ni herkese sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, KAYI serisinin beşinci kitabı KAYI V: Kudret ve Azamet Yılları ile Osmanlı İmparatorluğu yazmaya devam ediyor. Elinizdeki eser, Kanuni Sultan Süleyman devrinin kapanması ile başlamakta; II. Selim, III. Murad, III. Mehmed’le devam ederek Sultan I. Ahmed devriyle nihayete ermektedir.

Çalışmada öncelikle Osmanlı Devleti’nde asırlardır devam eden siyasi geleneğin büyük değişimine şahitlik edeceksiniz. Kanuni döneminde Enderun’da yetişerek devletin bütün kademelerinde görev alıp sadarete kadar yükselen ve son iki yılında bu görevde bulunan büyük devlet adamı Sokollu Mehmed Paşa’nın yeni siyasi değişimin en büyük mimarı olduğu görülecektir. Artık seferlerde padişahlar değil, güçlü serdarlar görülmeye başlanacaktır. Aynı zamanda yirmi beş yıl fasılasız devam eden savaşlar, bütün dünyada görülmeye başlayan ekonomik zorluklar, paranın değerinin düşmesi, tımar sistemindeki aksamalar vs. büyük Celâlî fetretini beraberinde getirecektir.

Kıbrıs’ın Fethi, İnebahtı mağlubiyeti, Şeyhülislam Ebussuud Efendi’nin vefatı, Selimiye Camii’nin inşası, İstanbul Rasathanesi’nin kurulması, Estergon’un fethi, Kanije’nin fethi, Celâlî İsyanları, Zitvatoruk Antlaşması, Sultanahmet Camii’nin açılması, padişahların ilim ve tasavvuf erbabı ile münasebetleri özellikle I. Ahmed ile Aziz Mahmud Hüdâyî Hazretleri’nin muhabbeti; bu eserde öne çıkan birçok başlıktan sadece birkaçı… Yine doyumsuz bir tarih ziyafeti sizleri bekliyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786050813012
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halit KÜÇÜK 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Selim'i pek sevemedim.Ne bileyim Selim adı merhum Mustafa'yı aklıma getiriyor.3. Murat ve 3. Mehmet'te kardeş katillerinden dolayı(her ne kadar dönemin zarureti gibi görünse de) Pek sevimli gelmiyor.Ahmet'i ise ekberiyet ve erşediyetten dolayı seviyorum.Belki daha "devlet ebet müddet" odaklı bakmayı öğrenemedim.Ahmet hoca çok yaşa :)

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın V. serisi...Kitap II.Selim Han'ın tahta çıkışı ile başlıyor ve sırasıyla III.Murad Han,III.Mehmed Han ve son olarak I.Ahmed Han ile son buluyor.İsimleri geçen padişahların tahta çıkışları dönemlerinde gerçekleşen isyanlar,fetihler vs gibi olayların tamamını bulabilirsiniz.

Yasin Eren 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

2. Selim, 3. Murad, 3. Mehmed,1. Ahmed dönemini konu alan kitap, tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Muhteşem Süleyman'dan miras kalan cihan devletinin en azametli dönemine şahit olacağız okurken.

Kitaptan 15 Alıntı

Yasin Eren 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sen bizim son hadiseden sonra cesaretimizin ne halde olduğunu yoklamaya geliyorsun.Sizin kaybınızla bizimki arasında büyük bir fark var. Biz sizden Kıbrıs krallığını alara kolunuzu kesmiş olduk. siz ise bizim donanmamızı mağlup etmekle sakalımızı traş etmiş oldunuz! Kesilen kol bir daha gelmez ama traş edilen sakal eskisinden daha gir biter. (sokollu mehmed paşanın venedik elçisine verdiği cevap)

Kayı 5, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 52 - timaş yayınları, inebathı yenilgisi)Kayı 5, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 52 - timaş yayınları, inebathı yenilgisi)
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Paşa'nın sözleri gazileri bir kez daha harekete geçirdi.Binlerce düşman askerini kırdılar ise de her biri gül bahçesine girercesine şehadet şerbetini içtiler.
Baştan başa sahralar hep kanla doldu
Nehrin içi icâm -ı gazîler ile doldu.

Kayı 5, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 152 - Timaş)Kayı 5, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 152 - Timaş)
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Düşdi gönül sana güzel
Ey bî-vefâ eyle vefâ
Bağrumı delme cevr idüp
Ey bî-vefâ eyle vefâ

Budur mûradı Bahtî'nün
Subh u mesâ ey dilrübâ
Canumı yoluna koyam
Ey pür-cefâ eyle vefâ

I.Ahmed Han

Kayı 5, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 233 - Timaş)Kayı 5, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 233 - Timaş)