Kehribar Dürbün - Altın Pusula (3) Karanlık Cevher Dizisi 3. Kitap

8,0/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
400 gösterim
Will keskin bıçağın taşıyıcısıdır. Şimdiki görevi, ölen babasının son isteğini yerine getirmek, yani bıçağı Lord Asriel'e ulaştırmaktır.
Ancak Lyra ortadan kaybolmuşken, Lord Asriel'i aramaya nasıl gidecektir? Etrafını kuşatmış sayısız entrikanın iç yüzünü yalnızca Lyra'nın yardımıyla görebilir. Bu arada pek çok dünyanın içinde yer aldığı iki büyük güç, şimdiye kadarki en korkunç savaş için saf oluşturmaktadır. Will Lyra'yı bulmaya mecburdur, çünkü böylelikle ölüler dünyasından bile birlikte geçecekleri kaçınılmaz bir yolculuğa çıkacak ve kendi savaşlarını vereceklerdir.
Karanlık Cevher Dizisi'nin son kitabı Kehribar Dürbün baştan sona müthiş bir macera sunuyor.

...macera, felsefe, mit, dinle harmanlanmış ve kuantum fiziğiyle zenginleştirilmiş heyecan verici ve şiirsel bir roman...
Guardian

Tolkien ve C. S. Lewis, kenara çekilin. Philip Pullman olağanüstü olan kozmolojik gövde gösterisini tamamladı... parmak ısırtan bir hayal gücü ustalığı...
Daily Telegraph
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2008
 • Sayfa Sayısı:
  670
 • ISBN:
  9789752734128
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
31 May 15:01 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Will, Lyra'yı Mrs. Coulter'in elinden kurtarmak için yola çıkar ve yolda Eofyr Byrnison adındaki ayı kral ile karşılaşır ve ortak amaçları için yola çıkarlar. Bir şekilde de kurtarırlar kızı. Ancak kilise ve Lord Asriel, yani Metatron adındaki Otorite'nin vekili ile Asriel arasında bir savaş gerçekleşecektir ve herkesin safını seçmesi gerekmektedir. Ayrıca gizli bir pencereden bu dünyaya kaçan Mary Malone da malufiler adındaki yaratıklarla dost olmuştur. Bu savaş gerçekleşir ve Asriel ile Coulter Metatron'u mağlup eder. Ama öncesinde Will ve Lyra cinlerinden ayrılarak ölüler diyarına gider ve ölüleri serbest bırakırlar. Birbirlerine aşık olduklarını anlayan Lyra ve Will'in mutluluğu kısa sürecektir. Çünkü ikisi de yetişkindir. Lyra aletiyometre okuma yeteneğini kaybetmiştir. Ayrıca bıçakla her pencere oluşturduklarında Toz dışarı sızmakta ve bir Heyula oluşmaktadır. Bu yüzden ayrı dünyalarda yaşamaları ve pencereleri kapatmaları gerekmektedir. Acaba Mary ve Will bir dünyada Lyra başka bir dünyada yapabilecek midir? Cinlerine ne olacaktır? Soluksuz okunan bir roman.