Keşke Gerçek Olsa Et si c'était vrai Serisi 1

8,2/10  (49 Oy) · 
118 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.413 gösterim
Hastalarına hayat vermeye çalışırken kendini hasta yatağında derin komada bulan acil servis doktoru Lauren, yaşam ile ölüm arasında sessiz bir mücadeleye girer. Annesi bile farkında değildir bu mücadelenin, servisin bölüm şefi olan hocası ise çoktan fişin çekilmesinden yanadır. Lauren kendini hastanede bırakıp sesine karşılık aramaya başlar, ulaşamadığı yer yoktur ama hiç kimse farkında değildir varlığının/yokluğunun Ve bir gün, artık başkasının oturduğu dairesinde yakalanır. İlk kez görülür, duyulur olmuştur Annesinin evini kiraladığı Arthur, genç ve çok başarılı bir mimardır. Banyo dolabında Laurenı bulmasını, önce yakın dostu ve ortağı Paulün bir sürprizi olarak düşünür. Ancak Laurenın bir süredir gözlemlediği Arthurla ilgili anlattıkları onu ikna eder ve Laurenın var olma savaşına o da katılır Marc Levynin sinemaya da uyarlanan bu çoksatar kitabı (ki sinemalarımızda Cennet Gibi adıyla gösterildi), daha ilk sayfalarından başlayarak okuru kendine bağlıyor. Her ânı bu sevimli ikiliyle birlikte yaşıyor, duygulanıyor, çaresizliğe düşüyor, umutlanıyor, umutlarını yitiriyor ve büyüklere yazılmış bu masal için keşke gerçek olsa diyorsunuz
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750712821
 • Orijinal Adı:
  Et si c'était vrai...
 • Çeviri:
  Saadet Özen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Spoiler içeriyor!!!
Her şey arkadaşımın bu kitabı bana önermesiyle başladı.Başta çok istekli olmasam da kitabım arka kapağındakileri okuyunca içimden bir an önce kitabı okuma isteği geldi.Derken kitap bitmiş :) Çok akıcı ve sürükleyici bir kitap.Konusu da bir o kadar ilginç: Doktor olan genç bir kadının trafik kazası geçirmesi sonucu hayatı değişiyor.Kadın uzun süren bir komaya giriyor ve bu süreçte annesi kızının evini kiraya veriyor.Genç kadının evini kiralayan adam başlangıçta her şeyden habersiz bir yaşam sürerken bir gün bitkisel hayatta olan evin sahibi genç kadının ruhuyla karşılaşıyor... Bu kadar ipucu yeter. Devamını mutlaka okumalisiniz.Tavsiye ederim :)

Özge Uzun 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Güzel bir hikaye olduğunu söylemeden başlamak istemem. Komadaki insanlarla ilgili gizem yıllar boyu daha bizi uğraştıracak gibi görünürken böyle konularda ilginç teorilere dayanan kitapları seviyorum. İnandırıcılığı tartışılır olsa da. Arthur'u Lauren' den daha ilginç bulduğumu söylemem gerek. Lauren için biraz sıkıcı da denebilir. Aralarındaki ilişki de fazla dramatik anlatıldığı için çok samimi gelmedi bana. Ancak Arthur'a ve ortağına, aralarındaki ilişkiye bayıldım. Yazar dili iyi kullanıyor belli ki. Basit ama bu tür kitaplarda böyle olmalı zaten diye düşünüyorum. Rahatsız edici olan şey bazı yerlerdeki duygusal, dramatik anlatımın diyalogları yapaylaştırması bana göre. Tabi bir çoklarına çekici gelebilecek bir özellik de olabilir.

yağmur 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın arkasında yazan cümleler ilgi çekici duruyordu. Ve gerçekten kitap bayağı akıcı. Sonuna nasıl geldim anlamadım. Bir günde bitirdim. Çok önemli noktalara değinmiş bir kitap. Fakat beni çok etkilemedi, etkisi altına almadı. Ama yine de okunması gereken kitaplardan.

Efra bingöl 
 13 May 13:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Keşke gercek olsa muhteşem bi solukta okunabilecek bir yapıttı. Komada yaşayan Lauren'in ruhunun evinde gezintiye çıkması sonucu kendi evinde yaşamaya başlayan mimar Arthur la yaşadığı olayları duygusal bağlarını çok güzel bir şekilde ele alan bir kitaptı. Kitabın sonu beni etkisini altına almayı başardı herkese tavsiye ediyorum mutlaka okunması gerek :)

Nigar 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gercekten de keşke gercek olsa diye bilecegimiz hikayeye sahip ve okurken film izler gibi etki yaratan bir kitap) Kitapta gecirdigi trafik kazası sonucunda komaya giren Laurenin sıradışı hikayesi anlatılıyor.

Ne yazsam diye düşündüğüm noktadan Marc Levy'e bir serzenişte bulunuyorum. Neden? Neden hüznü bir anda satırlara yerleştiriyorsun? Ve neden küçük bir gözyaşı bile döktürmeden kitabını okutmuyorsun?

Sorularımdan da anlaşılacağı üzere Marc Levy, yine beni etkiledi ve geçti gitti.

Ondan okuduğum bu ikinci kitap. Gelecek Sefere'nin ardından Keşke Gerçek Olsa.

Evet, kesinlikle adına yakışır bir hikayeydi ve keşke gerçek olsaydı.

Varlığın oluşumuna göre imkansız bir kurgu. Gerçek olamayacak bir yaşam kesiti. Ama bir o kadar hayatın içinden çıkmış taze kokular saçan duygu yoğunluğu var.

Genç bir doktor olan Lauren'in olmayan hayatında yol alıyoruz. Bir trafik kazasına kurban gittiğinde bedeni, aylarca bulunduğu hastane köşesinde yer alıyor. Bir diğer yandan da mimar Arthur. İlginç ve çılgın başlayan olay örgüsünde bir şekilde karşılaşırlar.

Samimi bir anlatımda akıcı bir dille yol alan kitabın üslubundan yaşanılan aşkın, hüznün, dotluğun, sadakatin, bağlılığın, geçmişe bağlılığın izleri hislere dokunarak okuyana sirayet ediyor.

Çoğu zaman altını çizdiğim cümlelerde buldum kendimi. Evet, Marc Levy'nin üslubunu beğendim. İyiydi, hoştu, ilgi çekiciydi. Fakat sanki konularında biraz seçici ve yeniliğe açık olsa diye düşünmüyor değilim.

Okurken kimi zaman Güney Kore dizilerinden 49 Days'i anımsattı bana. Başrollerini Jung Il-woo ve Lee Yo-won'un paylaştığı bu dizide de kitabın konusundaki gidişatla alakalı bir kısım benzerlikler var. (Diziyi izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim.) Benzerlikler olsa da ikisi de birbirinden farklı alanda, türde eserler olduğu için ayrı tutmak da gerek tabi.

Marc Levy, benim gözümde 'Duyguların Adamı'

melike kalkan 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

...kitaplığımın belli bir köşesi sempatikler adı altında toplanıyor..ve bu canım kitabımda orada yerini almış durumda..
akıcılık hat safhada aynı zamanda Arthur ve Paul arasında geçen küçük atışmavari diyaloglar hoş bir tebessüm bırakıyor insanın yüzünde.. güzel bir film senaryosu olabilir diye düşünürken zaten çekildiğini öğrendim.. ama kitapla aynı tadı bırakır mı derseniz..pek sanmam..
son olarak Marc Levy'nin kitaplarını okuma kararı aldıran "Keşke Gerçek Olsa" romanını tavsiye ederim..

gülten kırmızıgül 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazan keşke gerçek olsa dediğimiz anlar vardırya kitaptaki konu tam da öyle tekrar okuyabilirim dediğim kitaplardan biri harika bir nefeste okuycağınız bir kitap herkese tavsiye ederim.

Ayşegül Gündoğdu 
11 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşadıkları duyguları ve olayları siz yaşamışsınız gibi, önünüzdeki birkaç gün kendinize gelemiyorsunuz. Muhteşem bir kitap...

Elif Küçükler 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Konusu olsun anlatımı olsun çok güzel bir kitaptı...

2 /

Kitaptan 28 Alıntı

"Yaşamın bir yılının ne olduğunu mu merak ediyorsun: Bu soruyu yıl sonu sınavında başarısız olmuş bir öğrenciye sor. Yaşamın bir ayı: Bu konuda erken doğum yapmış, bebeğini sağ salim kollarına almak için kuvözden çıkmasını bekleyen bir anneyle konuş. Bir hafta: Ailesine bakmak için bir fabrikada ya da maden ocağında çalışan bir adama sor. Bir gün: Kavuşacakları günden başka bir şey düşünemez olmuş aşıklara sor. Bir saat: Asansörde mahsur kalmış bir klostrofobiğe sor. Bir saniye: Bir araba kazasından kıl payı kurtulmuş bir adamın yüzündeki ifadeye bak. Ve saniyenin milyonda birini olimpiyatlarda uğruna ömrünü verdiği altın madalya yerine gümüş madalya almış atlete sor."

Keşke Gerçek Olsa, Marc LevyKeşke Gerçek Olsa, Marc Levy
yağmur 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Herkesin kendine ait dünyası var! Önemli olan, hangi toprağa kök salacağını bilmek.

Keşke Gerçek Olsa, Marc LevyKeşke Gerçek Olsa, Marc Levy
yağmur 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kimse mutluluğun sahibi değildir, bazen şansımız yaver giderse bir kira sözleşmesi yapıp mutluluğun kiracısı oluruz. Kirayı ödemekte çok titiz davranmak gerekir; yoksa çok çabuk kapı dışarı edilirsin.

Keşke Gerçek Olsa, Marc Levy (Sayfa 85)Keşke Gerçek Olsa, Marc Levy (Sayfa 85)
yağmur 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Çünkü insan her şeyi yaşayamaz, o zaman esas olanı yaşamak önemlidir; ve her birimiz için 'esas olan' farklıdır.

Keşke Gerçek Olsa, Marc LevyKeşke Gerçek Olsa, Marc Levy

Herhangi bir sisteme dahil değilim, kendimi bildim bileli buna karşı savaştım. Sevdiklerimle görüşüyorum, canim nereye isterse oraya gidiyorum. Kesinlikle okunmasi gerekenleri değil, hoşuma giden kitapları okuyorum ve hayatım böyle geçiyor.

Keşke Gerçek Olsa, Marc LevyKeşke Gerçek Olsa, Marc Levy
yağmur 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

... ama sana en kötü yalanın, insanın kendi kendine söylediği yalan olduğunu öğretmedim mi?

Keşke Gerçek Olsa, Marc LevyKeşke Gerçek Olsa, Marc Levy

"Çünkü biz eğrisini doğrusunu hesaplamaya uğraşırken ömür tükenir."

Keşke Gerçek Olsa, Marc Levy (Sayfa 74 - Can Yayınları)Keşke Gerçek Olsa, Marc Levy (Sayfa 74 - Can Yayınları)
Efra bingöl 
 13 May 21:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

_Daha bandajlarının hepsi çıkmadan biraz görmeye başlayacaksın. Hazır ol!
_Ne göreceğim diye sordu küçük kız.
_Sana daha önce de anlattım ;ışığı göreceksin.
_peki ama ışık nedir?
_ Hayat demektir bir saniye daha bekle...

Keşke Gerçek Olsa, Marc Levy (Sayfa 98)Keşke Gerçek Olsa, Marc Levy (Sayfa 98)
yağmur 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Var olan en somut ve kesin şey geçmiştir, çünkü olup bitmiştir.

Keşke Gerçek Olsa, Marc Levy (Sayfa 83)Keşke Gerçek Olsa, Marc Levy (Sayfa 83)
3 /