Tercemesi ve Şerhi

Kırk Hadis

İmam Nevevi

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
96 syf.
8/10 puan verdi
·
5 saatte okudu
Nevevi den 40 Hadis
İmam Nevevi
İmam Nevevi
, 13.yy da yaşamış Arap Hadis ve Fıkıh alimi.Şam'ın güneyinde bulunan Neva köyünde doğduğundan adı Nevevi yani Nevalı dır.İslam hukuku ve hadis alanlarında önemli bir kişi.44 yaşında ölmüş, 40 dan fazla eser yazmıştır.En kıymetli eseri
Riyazü's-Salihin
Riyazü's-Salihin
dir.Bu kitabında hadisleri konu başlıklarına göre değerlendirmiştir.
40 Hadis
40 Hadis
kitabına gelecek olursak; benim okuduğum kitabı Beyan yayınları basmış.Kalın karton kapak ve midi boy.Sayfa çevirmek zor.Sayfa kalitesi ve emek başarılı.Beyan yayınları kitabı birçok önemli eseri yaptığı gibi yarısı Arapça, yarısı Türkçe olarak basmış ve yayınlamış.Çevirmen
Halil Günenç
Halil Günenç
e gelecek olursak : Birkaç hadiste anlam bozukluğu vardı ama doğru çevirilmiş hallerini internetten buldum.Biraz daha dikkat edebilirdi.Bilindiği üzere ayetlerden sonraki en önemli ana kaynak hadisler.Peygamberimiz(sav) 40 hadis ezberleyenlere büyük mükafatlar müjdelemiş.İmam Nevevi de bu vesile ile yola çıkmış ve çoğu Buhari, Müslim gibi sahih olan hadislerden ya da hasen hadislerden birçok örneklerle 42 tane hadis yazmış ve kendisine düşen görevi yerine getirmiş.Allah(cc) bizleri de mükafatlanlananlardan eylesin.Amin. Kitaba puanım 8.
40 Hadis
40 Hadisİmam Nevevi · Beyan Yayınları · 2017624 okunma
Reklam
175 syf.
10/10 puan verdi
Bütün hadisler elbette ki altın değerinde hatta altından bile değerli... Allah İmam Nevevi'ye rahmet etsin bu kırk hadisi özenle seçmiş. Sadece okumakla kalmayıp ezberlemeye de gayret gösterirseniz hayatınız boyunca kendinize sağlam yoldaşlar edinmiş olursunuz.
Kırk Hadis
Kırk Hadisİmam Nevevi · Kahraman Yayınları · 2012624 okunma
175 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Her müslümanın okuması ve gönül toprağına hıfz etmesi gereken bir hayat pusulası bu hadisler... Rabb'im anlamayı, yaşamayı ve yaşatmayı nasip etsin.Güzel okumalar temenni ediyorum. “Aşkın lezzetine ermeyeceksem, Ruhumu yoluna sermeyeceksem, Mahşer günü seni görmeyeceksem, Kör olsun bu gözler Ya Rasûlallah.”(sav)
Kırk Hadis
Kırk Hadisİmam Nevevi · Kahraman Yayınları · 2012624 okunma
96 syf.
·
Puan vermedi
Her fiiliyle ve sözüyle bizlere örnek olan Sevgili Peygamber'imizin mübarek ağızından dökülen incilerden kırk Hadis-i Şerifi İmam Nevevi hazretleri arapça ve türkçesi olacak şekilde derlemiş. Allah kendilerinden razı olsun. Bizlere de okuyup amel edebilmeyi nasip etsin. Efendimiz (s.a.v)'in şefaatlerine nail eylesin. Amin.
40 Hadis
40 Hadisİmam Nevevi · Beyan Yayınları · 2017624 okunma
Reklam
176 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 saatte okudu
İçerik
Kitab Kütüb i sitte den 42 tane hadis içeriyor sahih hadislerden seçilip hazırlanmış bir kitap çok güzel hadisler vardı içinde kitap 176 sayfa olsa da üçte biri kadar aslında arapça ve osmanlıca hadis metni birlikte verildiği için kitabın hacmi artmış çok güzel bir kitaptı keyifle okudum tavsiye ederim.
Kırk Hadis
Kırk Hadisİmam Nevevi · Ravza Yayınları · 2019624 okunma
96 syf.
10/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Peygamber Efendimiz hadislerinden en az kırk tanesinin ezberlenmesini buyurmuştur. Ve bunu yapanlara da büyük mükâfatlar verileceğini müjdelemiştir. Bundan dolayı bir çok âlim çeşitli konularda kırk hadis hazırlamıştır. Benim okuduğum İmam-ı Nevevî 'nin Beyan Yayınları tarafından hazırlanan İki Dil Bir Kitap Arapça-Türkçe serisinden bir kitap. Midi boy olduğu için taşıması kolay gittiğim yere götürebiliyorum bu da ezber için kolaylık sağlıyor. Çoğunlukla Tirmizî, Müslim ve Buharî'den rivayet edilen sahih hadislere yer verilmiş. Genel itibariyle güzel. Daha açıklayıcı ve detaylı, geniş kapsamlı olarak ele almış başka bir yayınevinden tekrar okumayı düşünüyorum. Tavsiyeleriniz varsa alabilirim, şimdiden teşekkürler. Keyifli okumalar:)
40 Hadis
40 Hadisİmam Nevevi · Beyan Yayınları · 2017624 okunma
56 syf.
·
Puan vermedi
İmam Nevevi ve Hadis
İmam Nevevi, Hadis alanında müthiş eserler bırakmış. Kırk hadisi şerhiyle okumak daha doğru olacaktır. Ayrıca Nevevi'nin Riyazüssalihin eserini okumak 2.000'e yakın hadisin zamanını, kelimesini, hadisteki olayın sebep ve sonuçlarını her şeyiyle açıklayarak yani şerhiyle okuma olanağı veriyor. Yazdığı eserleri sadakai cariyesi oldun. Rahmetle
Kırk Hadis
Kırk Hadisİmam Nevevi · Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları · 1992624 okunma
175 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Tefsir grubumuzla okuyup,ezber yaptığımız bir kitap. Önemli hadisleri derleyip ayet ve diğer hadislerle açıklamaları yapılmış.Hadis okuması yapmak isteyenlere başlangıç olarak tavsiye ederim.
Kırk Hadis
Kırk Hadisİmam Nevevi · Kahraman Yayınları · 2012624 okunma
Reklam
175 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
İmam Nevevi , kırk hadisi ele almış, ayetlerle destekleyip bize sunmuştur. Hepsi birbirine bağlı olan sünneti açıklarken de birbirinden örnek vererek anlatmış .. Sahabelerden rivayet ile hadisleri desteklemiş. Aynı zamanda bize öğütte bulunmuş ... "O hâlde, eğer öğüt fayda verirse, öğüt ver. Allah'a karşı derin saygı duyarak O'ndan korkan öğüt alacaktır."(A'lâ 9,10) Faydalanmanız dileği ile
Kırk Hadis
Kırk Hadisİmam Nevevi · Kahraman Yayınları · 2012624 okunma
96 syf.
10/10 puan verdi
Resulü Ekrem her Müslümanın ruhuna hazır bir gıda olsun diye Hadislerinden en az kırk tanesinin ezberlenmesi için emir buyurmuş ve bunu yapan kimse için büyük mükafatlar müjdelenmiştir. Bir Hadiste buyuruluyor ki: Her kim ümmetim için diniyle ilgili kırk hadis ezberlerse Allah onu alimlerle haşredecektir. Diğer bir hadiste de: Her kim ümmetim için diniyle ilgili kırk hadis ezberlerse kıyamet günü hem şefaatçi hem lehine şahid olurum buyurulmaktadır. Bunun için pek çok alim, züht, cihad, terbiye gibi, çeşili mevzulara dair kırk hadis tertip etmişlerdir. Fakat Fatiha nasıl Kur'an-ı Kerim'in tüm manasını ihtiva ediyor ve onun bir fihristi hükmünde ise, İmam Nevevi de Peygamberimizin tüm hadislerinin genel bir fihristi ve özeti hükmünde bulunan bu Kırk Hadisi bir araya getirmiştir.
40 Hadis
40 Hadisİmam Nevevi · Beyan Yayınları · 2017624 okunma
128 syf.
8/10 puan verdi
“KÛR'ÂN VE SÜNNETE TÂBİİ OLANLARDIR MÛHATTABIMIZ!!!”
Kısa, öz ve etkili. Gerçekten de hayatımza aktarmamız gereken 40 hadisi en güzel üslubuyla almış olan bu küçük kitapçığı herkese şiddetle tavsiye ederim:)
40 Hadis
40 Hadisİmam Nevevi · Guraba Yayınları · 2000624 okunma
228 syf.
8/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Eserde Peygamber Efendimiz’in Hadis-i Şeriflerinden 40 tanesinin her açıdan açıklamalarıyla birlikte verilmiş, bunu yaparkende gerek yine farklı Hadislerden ve gerekse de Kur’an Ayetlerinden yararlanarak akıllarda hiçbir soru işareti bırakmadan okuyuculara sunulmuş herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
Kırk Hadis
Kırk Hadisİmam Nevevi · Alya Yayınları · 2010624 okunma
320 syf.
·
Puan vermedi
Kırk hadis üzerine bir çok kitap yazılmıştır. Bu kitapta onlardan biri, tabii bu kitabı diğer kitaplardan ayıran bazı özellikleri var, başta ele alınan hadisin şerhini yapıyor sadece hadis okumakla kalmıyor, hadisin oluş gayesini de öğreniyorsun. Bunun yanı sıra arapça halide şerhiyle beraber mevcut. Gayet anlaşılır, anlatılır, ders kitabı yapılır nitelikte bir eser.
Kırk Hadis Şerhi
Kırk Hadis Şerhiİmam Nevevi · Beka Yayınları · 2017624 okunma
187 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitabı İlme Vefa'da ders olarak 3 kere yaptırdım. Bu yılki dersimiz yeni bitti. Kitap bir hadîs-i şerîf kitabı. Büyük ve meşhur alimlerimizden İmam'ı Nevevi hazretlerinin, sahih hadis kitaplarından, günlük hayatta uygulayacağımız, Akaid ve güzel ahlakta her Müslümanın bilmesi gereken hadisleri bir araya topladığı bir 40 hadîs-i şerîf kitabı. Bunun üzerine şerhini, yani açıklamasını yapan yazarlarımız, işlerinin ehli. Önce hadis-i herifin içindeki kelimeleri açıklıyor, akabinde ara başlık altında her cümleden ne anlamamız gerektiğini ayet-i kerime ve hadis-i şerifler ile anlatıyorlar. Bu öyle ufuk açıcı ki. Hadis çerçevesinde değinilmedik konu kalmıyor. Müslümanlığa nasıl inanmalı? Müslümanın ahlakı nasıl olur? Müslüman hangi durumda nasıl davranır? Efendimiz bunu bize öyle güzel şekilde öğretmiş ki. Bu hadisleri bir araya toplayan, İmamı Nevevi'den ve büyük uğraş neticesinde ayet ve hadislerle her hadisin altına açıklama yazan yazarlardan Allah razı olsun. Teşekkür ederim. Okunmalı. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Okuyunuz.
Kırk Hadis Şerhi
Kırk Hadis Şerhiİmam Nevevi · Dua Yayıncılık · 2010624 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.