Kırk Hadis Tercemesi ve Şerhi

9,0/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
506 gösterim
Belli hadisler şerhetmiştir.rnrnMüminlerin emri, Ebu Hafs Ömer b. Hattab'dan rivayet edildiğine göre, o şöyle demiştir.rnRasulullah’ı söyle buyururken dinledim:rn“Ameller niyetlere göredir. Herkesin niyet ettiği şey kendisine verilir. Kimin hicreti allah ve Rasulü için ise onun hicreti Allah ve Rasulü içindir. Kimin hicreti dünyalık elde etmek ise onu elde eder. Kimin hicreti bir kadınla evlenmek ise o da ona kavuşur, onunla nikahlanır.”
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  187
 • ISBN:
  9750174339
 • Çeviri:
  Kazım Sağlam
 • Yayınevi:
  Buruc Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Akrts 
03 Şub 15:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ebu'l-Abbas Abdullah b. Abbas (ra)'dan: Demiştir ki: Bir gün Peygamber (sav)'in terkisinde idim. (Bana) dedi: Evlâd, sana birkaç kelime öğreteyim: Allah' (ın emir ve yasaklarını) gözet ki, Allah da seni korusun. Allah'ı gözet ki onu karşında bulasın. Bir şey istediğinde Allah'dan iste. Yardım istediğinde Allah'dan yardım dile. Şunu iyi bil ki ümmetin tamamı sana fayda vermek için toplansalar Allah'ın yazdığından başka bir şeyle fayda veremezler. Yine eğer sana zarar vermek için toplansalar, Allah'ın sana yazdığı zarardan başka bir şeyle zarar veremezler. Kalemler kaldırılmış (işleri bitmiş), sahifeler kurumuştur (yazılar tamamlanmıştır.)

Kırk Hadis, İmam NeveviKırk Hadis, İmam Nevevi

Birinci HADİS
Mü'minlerin emiri Ebu Hafs Ömer b.el-Hattâb'tan radıallahu anh rivayet edildiğine göre o şöyle demiştir:

Rasûlullah'ı sallalahu aleyhi vesellem şöyle derken işittim :
" Ameller niyetlere göre karşılık görür. Herkese niyet ettiği şey verilir. (Hicret ederken niyeti) Allah ve Rasûlu olanın hicreti , Allah ve Rasûlunedir. Kimin hicret ederkenki niyeti elde edeceği bir dünya malı veya evlenmek istediği bir kadınsa onun hicreti onadır." *

* Hadisi, Buhari , Müslim "sahih"lerinde,
Tirmizi ,Nesai , ibni Mâce"sünen"lerinde -ve daha başkaları- rivayet etmişlerdir.

Kırk Hadis, İmam Nevevi (Sayfa 13)Kırk Hadis, İmam Nevevi (Sayfa 13)