Koca Sevimli Dev

7,0/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
4 beğeni  · 
725 gösterim
Bir dev, bu denli yardımsever ve iyi yürekli olabilir miydi? Her gece, cümle âlem uyurken, koca korkunç devler leziz, nefis insancıkları bir lokmada yutarlar. Onları durdurabilecek tek bir dev vardır: Koca Sevimli Dev. Koca Sevimli Dev, dünyanın en iyi yürekli devidir. Cebinde gezdirdiği arkadaşı Sophie'yle birlikte, dünyayı Kana susamış ve Teklokmadayutan gibi kötü yürekli devlerden kurtarmaya kalkışır...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2008
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9789750710100
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Özkan 
22 Ağu 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Koca Sevimli Dev İngiltere’de 1982 yılında “The BFG – The Big Friendly Giant” adıyla yayımlanmıştır. KSD aslında ilk önce Dahl’ın “Dünya Şampiyonu Danny” kitabında Danny’nin babasının Danny’ye anlattığı bir masalın kahramanı olarak ortaya çıkmış. Yazarın kendi çocuklarına uykudan önce anlattığı ve geliştirdiği masal, sonunda bir kitap olarak yazılmıştır. Dahl, Sophie karakterine kendi torununun adını vermiştir. KSD yayımlandığı günden bu yana çocuklar tarafından büyük ilgi görmüş ve çeşitli dillerde yüzbinlerce kopyası satılmıştır. Gördüğü ilgi üzerine, 1989 yılında kitabın bir çizgi film uyarlaması da yapılmış. İngiltere’de tiyatro sahnesinde sergilenmiştir. 2016 yılında Steven Spielberg yönetmenliğinde başarılı bir film uyarlaması vizyona girmiştir.

Mujurey 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Charlie and the Chocalate Factory seyrettiğim en güzel filmlerdendir. Bu filmin asıl yaratıcısının Roald Dahl olduğunu öğrendiğimde "Bu yazarın kitaplarını kesinlikle okumalıyım" demiştim kendi kendime. Elime geçen ilk kitabı Dünya Şampiyonu Danny oldu ve çok tatlıydı. KSD de benim için aynı etkiyi verdi. Zaten artık çocukluğunu geride bırakmış ama çocuk kitaplarını bırakamamış biri için bu tür masallar daima küçük birer kaçamaktır. Okurken ayrı, resimlerini incelerken ayrı zevk aldım. Karakterlerin ismi, olaylar hepsi çocuk gözüyle bakılırsa inanılmaz eğlenceliydi ve okurken sık sık gülümsetti.

Orjinal adı The BFG (Big Friendly Giant) olan bu kitabın, 1989 yılında bir çizgifilmi yayınlanmış ve bugün de yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı bir filmi gösterime girmiş.

Kitapla ilgili 1 Haber

Önce kitabını mı okumalı, yoksa filmini mi izlemeli?
Önce kitabını mı okumalı, yoksa filmini mi izlemeli? Önce kitabını mı okumalı, yoksa filmini mi izlemeli? Cevaplaması kolay bir soru değil... "Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi"nin bir başka versiyonu olarak nitelendirebiliriz. Önce filmi izlemeli diyenlerin de, önce kitabını okumalı diyenlerin de haklı nedenleri olacaktır hiç kuşkusuz. 2016 yılı içerisinde izleme şansı bulacağımız kimi uyarlama filmlere baktığımız zaman, eğer hikayeyi hiç bilmiyorsak, hangi tarafı seçeceğimiz "sabırsızlık"la olan imtihanımıza bağlı olacak gibi görünüyor! Birkaç ay içinde izleyici karşısına çıkacak şu filmlerin dayandığı romanlar, Türkçeye çevrilmiş durumda: