Koca Sevimli Dev

7,0/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
832 gösterim
Bir dev, bu denli yardımsever ve iyi yürekli olabilir miydi? Her gece, cümle âlem uyurken, koca korkunç devler leziz, nefis insancıkları bir lokmada yutarlar. Onları durdurabilecek tek bir dev vardır: Koca Sevimli Dev. Koca Sevimli Dev, dünyanın en iyi yürekli devidir. Cebinde gezdirdiği arkadaşı Sophie'yle birlikte, dünyayı Kana susamış ve Teklokmadayutan gibi kötü yürekli devlerden kurtarmaya kalkışır...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2008
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9789750710100
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:

Roald Dahl'ın yazdığı, "Koca Sevimli Dev’den inciler…"
“Hindistan’da yaşayanların eti nar gibi kızarmış hindi tadında olurmuş. Yetişkin İngilizler ise mideye indiler mi inim inim inletirlermiş adamı. (…) Devler Danimarkalı yemezler. Danimarkalıların eti biraz dandik olurmuş. Adamın midesine dangadak oturur, orada dangır dangır dangırdarmış. (…) İspanya’ya gidip bir İspanyol yersen, pandispanya gibi ağzında dağılır. (…) Bali Adası’nda yaşayan insancıklar balina tadındadır. (…) Kazakistan’da yaşayan Kazaklar var ya, onları yemeye kalkarsan, yünlü yünlü bri şeyler takılır boğazına, gıcık yapar alimallah! (…) Portekizlilerin eti porselen kadar beyaz ve porsuk tadındadır. Fırında portakallı Portekizli enfes olur. (…) Bir Brezilyalı yedin mi, koca bir tabak bezelye yemiş gibi olurmuşsun. (…) Mısırlıların tadına doyum olmazmış, neden dersen ağızda mısır tadı bırakırlarmış da ondan. Nil Nehri kıyılarında yaşayan Mısırlılar, süt mısır tadında, Süveyş kanalı çevresinde yaşayan Mısırlılar patlamış mısır tadında, çölde yaşayanlar da mısır gevreği tadında.”

Kocaman bir dev, bir gece sizi kaçırırsa ne yaparsınız? Cevap ben korkudan altıma kaçırırım. :)) Evet kitabımız bir gece küçük sevimli vede akıllı bir kızı kaçıran devle başlıyor. Bu öyle bir dev ki, bedeni kadar yüreği de kocaman. İyi kalpli ve de insanları seviyor. Hatta onlara "insancıklar"

Fakat bu sevimli devimiz, her ne kadar iyimser olsa da devler ülkesinde kendisi bir cüce sayılır ve Kötü kalpli devlerle yaşamak zorundadır. Kötü kalpli devler ise, insancıklarla besleniyorlar, adeta bir yamyam gibiler. Bizim koca sevimli dev bu durumdan oldukça rahatsız. Çünkü o çocukları ve insanları seviyor. Onlara mutlu olmaları için rüyalar dağıtıyor.

Gün gelir, zulüm biter. Bizim Koca sevimli dev yeni minik dostuyla bir kurtuluş yolu hazırlar. Evet geçekten küçük ama, sevimli bir hikayeydi. Gerçekten evde miniklere okunacak ve en az onlar kadar keyif alacağınız sıcacık bir eser. Okumanızı tavsiye ederim. İnsan arada kendi içindeki çocuğu da sevindirmeli. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar. En güzel, en neşeli, en keyifli, en sevimli ve en tatlı eserler sizlerin olsun Türkiye ...

Onur Özkan 
22 Ağu 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Koca Sevimli Dev İngiltere’de 1982 yılında “The BFG – The Big Friendly Giant” adıyla yayımlanmıştır. KSD aslında ilk önce Dahl’ın “Dünya Şampiyonu Danny” kitabında Danny’nin babasının Danny’ye anlattığı bir masalın kahramanı olarak ortaya çıkmış. Yazarın kendi çocuklarına uykudan önce anlattığı ve geliştirdiği masal, sonunda bir kitap olarak yazılmıştır. Dahl, Sophie karakterine kendi torununun adını vermiştir. KSD yayımlandığı günden bu yana çocuklar tarafından büyük ilgi görmüş ve çeşitli dillerde yüzbinlerce kopyası satılmıştır. Gördüğü ilgi üzerine, 1989 yılında kitabın bir çizgi film uyarlaması da yapılmış. İngiltere’de tiyatro sahnesinde sergilenmiştir. 2016 yılında Steven Spielberg yönetmenliğinde başarılı bir film uyarlaması vizyona girmiştir.

Mujurey 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Charlie and the Chocalate Factory seyrettiğim en güzel filmlerdendir. Bu filmin asıl yaratıcısının Roald Dahl olduğunu öğrendiğimde "Bu yazarın kitaplarını kesinlikle okumalıyım" demiştim kendi kendime. Elime geçen ilk kitabı Dünya Şampiyonu Danny oldu ve çok tatlıydı. KSD de benim için aynı etkiyi verdi. Zaten artık çocukluğunu geride bırakmış ama çocuk kitaplarını bırakamamış biri için bu tür masallar daima küçük birer kaçamaktır. Okurken ayrı, resimlerini incelerken ayrı zevk aldım. Karakterlerin ismi, olaylar hepsi çocuk gözüyle bakılırsa inanılmaz eğlenceliydi ve okurken sık sık gülümsetti.

Orjinal adı The BFG (Big Friendly Giant) olan bu kitabın, 1989 yılında bir çizgifilmi yayınlanmış ve bugün de yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı bir filmi gösterime girmiş.

Kitapla ilgili 1 Haber

Önce kitabını mı okumalı, yoksa filmini mi izlemeli?
Önce kitabını mı okumalı, yoksa filmini mi izlemeli? Önce kitabını mı okumalı, yoksa filmini mi izlemeli? Cevaplaması kolay bir soru değil... "Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi"nin bir başka versiyonu olarak nitelendirebiliriz. Önce filmi izlemeli diyenlerin de, önce kitabını okumalı diyenlerin de haklı nedenleri olacaktır hiç kuşkusuz. 2016 yılı içerisinde izleme şansı bulacağımız kimi uyarlama filmlere baktığımız zaman, eğer hikayeyi hiç bilmiyorsak, hangi tarafı seçeceğimiz "sabırsızlık"la olan imtihanımıza bağlı olacak gibi görünüyor! Birkaç ay içinde izleyici karşısına çıkacak şu filmlerin dayandığı romanlar, Türkçeye çevrilmiş durumda: