Kör Suikastçi

7,6/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
642 gösterim
İntihar, aşk, ölüm, ihanet sarmalında bir ailenin çöküş destanı“Aşk bir suçtur, ama olmaması daha büyük bir suçtur.”İki dünya savaşı arasında, babaları düğme fabrikası sahibi olan ve büyüme yıllarını annesiz geçiren iki kız kardeş… Iris, krizin bedelini ailesi adına ödeyip zengin Richard Griffen’le evlenecek, Laura ise arkasında acılı bir sırrı ve kör bir suikastçı tarafından ele geçirilen şehrin hikâyesini anlattığı distopik romanı Kör Suikastçı’yı bırakarak intihar edecektir.Paranın, refahın ve sonsuz sanılan aile mutluluğunun çattığı çatılar, yüzyılı sarsan savaşların ve iki kız kardeşin tavan arasına sakladığı sosyalist eylemcinin rüzgârıyla yerle bir olmuş, yıkıntılardan geriye iki kadının parçalanmış, gerçekleşmemiş, sırlarla dolu hayatları kalmıştır.Atwood’un roman içinde roman tekniğiyle anlattığı Booker Ödüllü aile öyküsü, insan trajedisinin bugün ve gelecekteki yüzünü yansıtan eşsiz bir yapıt.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  672
 • ISBN:
  9786050937114
 • Çeviri:
  Canan Sılay
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
nastasya 
20 Şub 01:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kör Suikastçı bana göre dört katmanlı bir başyapıt. Atwood yazarlık dehasını sergilemek üzere yola çıkmış görünüyor.

a. Birinci katman yaşlı İris’in başından geçen felaketleri, çektiği acıları, buruk bir anlatımla dile getirdiği, yaşlılık perspektifinden hayatına bakarak kaleme aldığı inanılmaz bölümler.

b. İkinci Katman yirminci yüzyıl başlarından Kanada’nın önemli sanayicilerinden olan Chase ailesinin özellikle 20. yüzyılın birinci yarısındaki yaşantısı, kızları İris’in yine devrin hırslı sanayicilerinden Richard Griffen ile yüzeysel evliliği ve İris ile kardeşi Laura’nın ilişkileri ele alınıyor.

c. Üçüncü katman ise Laura tarafından kaleme alındığı varsayılan Kör Suikatçı isimli roman içinde roman olan bir bilim-kurgu çalışması ve gizlenmekte olan bir komunist ile zengin sanayici kızının aşkı.

d. 4. Katman ise gündelik gazetelerden alınan parçalar.

Sizce Atwood bu bu dört katmanlı, zorlu iddianın altından kalkabilmiş mi ?
Romanın örgüsü sizi tatmin etti mi ?
Bilim-kurgu bölümü olan Zycron ayrı bir kitap olarak ele alınsaydı Kör Suikastçı eksik kalır mıydı ?"