Küller Şehri The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 2

8,3/10  (81 Oy) · 
232 okunma  · 
74 beğeni  · 
1.359 gösterim
Vampirler, kurtadamlar, periler, gerçek aşk ve aklınızı başınızdan alacak kadar heyecan! Ölümcül Oyuncaklar can yakmaya devam ediyor!

Komada bir anne ve dünyayı yok etmeye kararlı bir baba.. Clary Fray, kurtadamlar, şeytanlar ve gizemli Gölgeavcılarıyla dolu, ürkütücü New York yer altı dünyasına doğru sürükleniyor. Geçmişiyle ilgili öğrendikleri yalnızca başlangıç. Şimdiyse dünyanın kaderi Clary'nin ellerinde. Yeni keşfettiği güçlerini ustaca kullanmayı ve asla kendisinin olmayacak bir erkeğe karşı hislerini dizginlemeyi başarabilecek mi?

"Vampir Avcısı Buffy hayranları bu seriye bayılacak." -Publishers Weekly-

"Sevgili Edward ve Jacob, ikinize de tapıyorum ama haftasonu Jace'le olacağım. Üzgünüm! Sevgiler, Stephenie."
-Stephenie Meyer-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  525
 • ISBN:
  9786054228645
 • Orijinal Adı:
  City of Ashes
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
09 Şub 23:09 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Ölümcül oyuncaklar şahsına münhasır, üslubuyla öne çıkan çok keyifli ve iyi bir fantastik seri. Seri ilginç, dil ilginç, özellikle Jace Wayland çok ilginç, Jace karakterini çok sevdiğimi de söylemeliyim. Ama bu seriyi okumak için bu kadar beklediğime de içerliyorum. Sürekli olaylar oluyor, yazar sürprizleri çok seviyor. Bir kısmını tahmin etseniz de tahmin edemedikleriniz epey şaşırmanıza yetiyor. Küçük küçük pek çok olay gerçekleşti bu kitapta da ama ben finali çok beğendim. İlk sayfalardaki normal düzeyin aksine sonları soluksuz okudum.

sinem abay 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ben kıtap türü ayrımı yapmam elime geçtikçe okurum ergenler için yazılan kitaplar bellidir. Buda serinin ikinci kitabı ve birinci kitabına göre bayagı durgundu. Okudum sırf zaman doldurmak için okuduğum İlk fantastik dünyayı anlatan kıtap değil ama konusu pek bana görede değil okumak ısteyenlere pek mani olmayayım

madschatz 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Serinin ilk kitabını bitirmek Zor oldu çünkü filmini izlemistim ancak ikinci kitabı daha rahat okudum.sırada 3.kitap var.Yazarın yazım dili hoşuma gidiyor konuyu dağıtma dan maceranın içinde kalabiliyorsunuz. Biraz da sizin hayal gücünüze bağlı

Güneş İbret 
25 Ağu 21:24 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

İkinci kitap tam istediğim şekilde aksiyon yüklüydü. Kitabın sonlarına kadar Clary oldukça olayın dışında kaldı. Bir Gölge Avcısı olmasına ve Valentine ile direk ilişkili olmasına rağmen hep pasif bir havası vardı. İlk kitaptaki bu pasifliği gayet normaldi ama artık bir şekilde kendisininde Gölge Avcısı olduğunu kanıtlaması gerekiyordu bence. Hep Jace ve diğerleriyle arasında anlamsız bir soğukluk vardı. Onun yerine bir kaç dövüş tekniği öğrenip çevresindekilere yararlı olabilirdi. Mühürler ilk kitapta çok dikkatimi çekmişti ve bu kitapta oldukça ön plandaydılar. Düşünsenize bir mühür çizip kilitli bir kapıyı açabiliyorsunuz,korkunuzu yok edebiliyorsunuz ya da kendinizi iyileştirebiliyorsunuz. Bu kitapta bir yığın gelişme oldu ama en kötüleri Simon'a oldu yani başına gelmedik kalmadı garibimin. Bide bunca şeye rağmen hala onu aralarına bir türlü kabul etmeyişleri bir şekilde benimseyememeleri cidden sinirimi bozdu. Ama o kadar süpriz bir şekilde gelişti ki bu olaylar,resmen yazarın az da olsa bu kitapta kendini geliştirdiğinin kanıtı niteliğindeydi. Tabii bu olaylar gerçek dünyada yaşandığı için sürekli metroyla bir yere gidip geliyorlar ve nedense bu çok garip geldi bana. Yaşlarına göre çok olgun davranıyorlar bide şunlara bir araba verseydin ya Cassandre! Bu kitapta Sorgucu adında yeni bir karakter vardı ve kitaptaki en gıcık karakterdi. Asıl amacı Jace'i sorgulamak ve doğruyu söyleyip söylemediğini anlamakken birden her şeye burnunu sokmaya başladı. Resmen kitabı ele geçirdi kadın Jace'inde sinirlerimi bozduğu yerler olmadı değil tabii. Valentine'le yaşadığı onca tecrübeye rağmen sırf inat uğruna saf gibi ona güvenmesi çok saçmaydı. Tıpkı ilk kitabın sonu gibi bunda da Jace ve Clary arasında geçen bir şey beni çok üzdü. Clary'nin hissettikleri hissettim resmen. Yani bitişi üçüncü kitabı hemen okumak için yeterli bir bahaneydi.

Corpus 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

Sonunda kitabı bitirebildim. Kitabı bitirmek üzereyken araya sürekli bir şeylerin girmesinden hiç hoşlanmıyorum.

Tekrar okurken şunu düşündüm hep: Aksiyon kısmı iyi hoş ama bu serinin abartılı bir yönü var ve kurgu çok zorlama geliyor bazen. Mekanik serisini okurken kadının her şeyi planladığını hissedebiliyorsunuz ama bu seri öyle değil. Ayrıca 3 kitap yapmak isterken 6'ya çıkardığını bilmek gözümü korkutmaya başladı. Yazar seriyi katletmiş olabilir mi acaba?

Jace olmasa okunmaz, diyor ve raftaki yerine bırakıyorum.

GloomyDays 
30 Haz 19:16 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Spoiler içerir!
Maalesef buna Kemikler Şehri kadar olumlu bir yorum yapamayacağım. Kitap Ölümcül Oyuncaklar Serisi'ne hakaret gibiydi. Sadece Valentine ile savaş sahnesi için okunabilecek bir kitaptı. Yazar hem Jace ile Clary'nin kardeş olduklarıyla ilgili gerçeği öğrenmesini istememiş hem de onları tabir i caizse öpüştürmeye çalışmış. Yani öpüştükleri sahne o kadar zorlama olmuş ki. Acaba dedim kitabı bıraksam mı? Yav kardeşim madem onların aslında kardeş olmadıklarını açıklamıyosun o zaman öpüştürmeye çalışmıyacaksın. Ah o Simon! Kitabın sonuna kadar Clary'ye kız tribi attı. Elimde olsa boğabilirdim. Jace'in attığı her adımda ona tokat gibi laflar söyleyen Clary kitabın sonunda çocuğu bezdirmeyi başardı. Clary'nin aklı başına gelince artık Jace tükenmişti. Kısacası kitap kötü. Ama Camlar şehrine geçmek için geçilmesi gerekn bir merdiven olarak düşünün ve okuyun :D

sümeyye kip 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap ilk kitaba göre çok daha heyecanlıydı. En azından aksiyon, macera daha yoğundu.Ancak ilk kitapta eleştirdiğim maceraya verilen ağırlıktan karakterlerin hisleri ve düşüncelerinin önemsenmeyişi hatası bu kitapta büyük oranda telafi edilmişti. İlk kitapta karakterlere çok yakın hissedemezken ve bağlanamazken bu kitapta onları daha çok benimseyebildiğimi fark ettim. İçimden bir ses bunun üçüncü kitapta çok daha iyiye gideceğini söylüyor. Kitapla ilgili olumsuz olarak eleştirebileceğim en temel nokta kitabın bazı yerlerinin genç-yetişkin tarzın neredeyse tüm klişelerini taşıması, benzerlerinden ayrılacak güçlü bir yanının olmamasıydı. Bildiğimiz üzere fantastik, genç-yetişkin eserlerde baş karakterlerin aşkının imkansız olması, kızın masum ve kendi halinde hayatından kimsede olmayan yeteneklere sahip bir süper-savaşçıya dönüşmesi, diğer karakterlerin mücadelesine rağmen en son ve en etkili darbeleri esas oğlan ve kızın yapması, esas oğlanın etkileyici bir heykel kadar mükemmel kızın da bir o kadar saf ve doğal olması klişeleri bu kitapta da bolca mevcuttu. Bu eserde birçok olayı okumadan önce tahmin etmem ve hepsinde tam on ikiden vurmam hiç hoş olmadı. Ters köşe olmak isterdim. Yine de bir fantastik eseri okurken böyle klişelerle karşılaşacağımı adım gibi bildiğim halde neden ısrarla okuduğumu soruyorsanız her türün kendi arasında ayrı tadı var ve bu tatlara arada ihtiyaç duymamız.
Yenilikçiliği severim ve yazar da kitaba yeni karakterler eklemiş, karakter kadrosunu genişletmiş bundan da hoşlandım. İlk kitapta arka planda kalan karakterleri daha yakından tanımış olduk. İnsanüstü türlerin özelliklerini, kötü karakterlerin amaçlarını daha geniş pencereden gördük. Karakterlerin ilk kitaptan bu yana ruhsal ve fiziksel olarak değişimi/gelişimi ve olgunlaşmasına tanık olduk. Özellikle bazı gizemlerin hala çözülmemiş olması, üstüne kafa karıştıracak cinsten yeni merak unsurlarının eklenmesi üçüncü kitaba ağzımızı sulandıracak cinsten.
Daha detaylı yorumlar için :
http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/2016/07/kullersehri.html

Birsu 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ilk kitabı kadar etkileyici olacağından şüpheliydim, ama asla önyargıyla yaklaşmadım. Daha ilk sayfayı bitirdiğim anda kitabın büyüsü etrafımı bir hale gibi sardı. Gerçeklerin az da olsa günışığına çıkması gerçekten büyüleyiciydi. Söz günşığına gelmişken, Cassandra Clare vampirlerin de hala insan dünyasında bir şansa sahip olduğunu, kalpleri atmasa da, kanla beslenseler de, bir şekilde yaşadıklarını, duygusal anlamda nefes aldıklarını anlatmayı başarmış. Şehvet, intikam, anlaşmalar, imkansızlıklar, gerçekler, dostlar, düşmanlar, geçmişte yaşayan ama asla solmamış olan gölgeler. İşte Küller Şehri. Melek kanından olan, kamp ateşi hikayelerinin kitaplardan fırlamışçasına karşısına çıktığı bir dünyada ait olduğuna inanmadığı bir çatının altına çekilmiş bir kızın gerçeğe bir adım daha yaklaşmak, kötüyü her ne kadar kendi kanından olsa da durdurmak için, duygularıyla yüzleşmek ve gerçeği kalbinin, zihninin en ulaşılmaz, en derin köşesine gömmek için verdiği savaşın inanılmaz hikayesi. Hala okumadıysanız, okuyun derim, vaktinizi boşa harcamayacağınıza söz veriyorum

Deniz Çiloğlu 
19 May 20:54 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

birinci kitabuını okudum yarım kalmıştı. ikini kitapta clara yeni güçlere sahip oluyor. mesela yeni mühürler çiziyor. bunu çok iyi bir anlamı var ve simon vampir oluyor ayrıca güneşte dolaşabiliyor bu gerçekten tuhaf ama oldu işte. devamı çok merak ediyorum.

Sude Karaca 
29 Eyl 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

2nci kiyabını beğenmedim gerçekten filmini bekliyeceğim ..........
.............................................................................

2 /

Kitaptan 26 Alıntı

Corpus 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"... ve hala gerçekte ne olduğumu bilmiyorum."
"Soru her zaman bu değil midir?"

Küller Şehri, Cassandra ClareKüller Şehri, Cassandra Clare
Arzu 
31 Ağu 09:23 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aslında genellikle dikkat çekecek derecede iyi huyluyumdur. Çıkmaz ayın son çarşambası gör beni birde.

Küller Şehri, Cassandra ClareKüller Şehri, Cassandra Clare
madschatz 
22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ama mümkün olan biriyle birlikte olmaktansa, asla birlikte olamayacağın birini daha çok düşünüyor gibisin.

Küller Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 258)Küller Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 258)
madschatz 
18 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Asla bir yere ait olduğumu hissetmedim. Fakat sen bana ait olduğumu hissettiriyorsun

Küller Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 103)Küller Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 103)
sümeyye kip 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

En çok değer verdiğin insanlara gerçekleri söyleyemiyorsan zaman içinde kendine de gerçekleri söylemeyi bırakıyorsun.

Küller Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 515)Küller Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 515)
sümeyye kip 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Daha önce hiç denemediysen yapamayacağını nereden biliyorsun?

Küller Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 374)Küller Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 374)

En çok değer verdiğin insanlara gerçekleri söyleyemiyorsan zaman içinde kendine de gerçekleri söylemeyi bırakıyorsun.

Küller Şehri, Cassandra ClareKüller Şehri, Cassandra Clare
3 /