Camlar Şehri (The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.385
Gösterim
Adı:
Camlar Şehri
Alt başlık:
The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 3
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054377381
Kitabın türü:
Orijinal adı:
City Of Glass
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Vampirler, kurtadamlar, periler ve gerçek ask.
Solugunuzu kesecek bir gerilim ve heyecan.
"Ölümcül Oyuncaklar"da aksiyon tam gaz!

Clary, annesinin ölümüne sebep olan iksirin peşindeydi ve ona ulaşmak için de bir an önce Camlar Şehri'ne gitmesi gerekiyordu. Kendisini sağlam bir ölüm kalım savaşının içinde bulmasıysa an meselesiydi. Kurtadamlar, vampirler ve periler, ortalığı birbirine katmak için Camlar Şehri'nde biraraya gelmişti. Clary'nin tek bir kozu vardı. Sahip olduğu güçler! Fakat bu aynı zamanda büyük bir risk ve sorumluluk demekti. Çünkü ya herkesi kurtaracak ya da her şeyi yok edecekti.

Clary'nin yolculuğunda ona ihanet ve onur eşlik etti.
Kah kazandı, kah kaybetti.
Olsun!
Camlar Şehri için değerdi!
(Tanıtım Bülteninden)
624 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bu kitap ilk iki kitaba kıyasla çok daha sürükleyiciydi ilk üç kitabın hatta tahminim o ki serinin nirvanasıydı. Seriyi okuduğuma pişman olmadığıma emin olacak kadar zevk aldım kitaptan. İlk kitapları eleştirirken birçok şeyi tahmin edilebilir bulduğumu söyleyerek bu yönüyle eleştirmiştim kitabı ama bu kitapta bazı yeni gelişmelerle bu olumsuzluk kırılmış oldu. Her kitapta gelişen karakter kadrosu kitaba ayrı bir renk katıyordu. Clary’nin olayları anlamlandırmaya çalışan pısırık ve korunması gereken kız çizgisinden sıyrılarak güçlü ve savaşçı kız haline geçişi bir yandan hoşuma gitti ama bunda da klişeler bulmak canımı sıktı. Jace’in dışarıdan özgüvenli tavırlarının arkasındaki kendini ezen, yaralı çocuk oluşu biraz sinirimi bozmadı değil. Ben onun egoist bir hergele gibi hareket edişine vurulmuştum bu yüzden bu kitapta beni biraz üzdü kendileri ama yine de Jace, Jace işte. :)
Kitapta eleştirdiğim bir nokta ise yazarın bazen aksiyonu ve olayları anlatmaya aşırı yoğunlaşmaktan o olayların karakterler üzerindeki etkilerini anlatmayı es geçmesiydi. Bunu en çok bu kitapta hissettim. Özellikle Clary’nin kitabın sonlarına doğru yaşadığı bir olay aslında onun felaketi gibi olması gerekirken Clary’nin duygularına neredeyse hiç değinilmeden olay bir anda seyrini değiştirdi. Ortaya çıkan bazı sırlara verilmesi gereken tepkiler son derece sönük kaldı fikrimce.
Kitabı bitirdikten sonra ilk düşündüğüm “Vay be!” den de önce “Serinin hala devam ettiğine inanamıyorum!” oldu çünkü gerçekten bu kitapta ilk iki kitapta gizemli kalan her şey çözümlenmiş, soru işaretleri giderilmiş ve birçok sorun da çözülmüştü. Hatta öyle ki kitaplar incelenip ilerleyişe ve olay örgüsüne bakılırsa yazarın seriyi üç kitaptan oluşturmak için tasarladığı gibi bir izlenim edinmiyor değilim. . Kitapta hiç durulmayan bir hareketlilik, bir canlılık vardı. Sayfalar elimden kayıp gitti. Kalın bir kitap olmasına rağmen akıcı olduğundan hemen bitirdim ve gerçekten macera filmi izler gibi oldum çoğu zaman. Serinin diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum, yazarın olayları nasıl devam ettireceğini merak ediyorum. Umarım yazar seriyi devam ettirebilmek uğruna serinin kalitesini düşürmemiştir. Güzel bir genç-yetişkin okumak isteyenlere gönül rahatlığıyla tavsiyem. Detaylı yorumlar için:
http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/2016/07/camlarsehri.html
624 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ve normalde seri 3. Kitap olan Camlar Şehri ile sona ermesine rağmen, yazarımız serinin popüler olmasından dolayı, öncelikle bu seriden daha önce ki zaman diliminde geçen Cehennem Makineleri Üçlemesini çıkardı. Seri daha da ilgi görünce Bu seriye devam etti ve maşallah 6. Kitaba kadar yazdı. :)

Tabi yazar durur mu araya farklı kitaplar çıkardı ve bu seriden daha sonra ki zaman diliminde geçen yeni üçleme ile bu dünya hakkında yazmaya deli gibi devam ediyor. :)

Final olan ama seri devam ettiği için bir anda serinin 3. Kitabı olan Camler Şehrinin yorumuna gelirsek : Kitapta yer alan hemen hemen bir çok sır açığa çıkmaya başladığı için ve konular hızla sonuca bağlandığı için okuması çok hızlı bir tempo ile kendimizi karşı karşıya buluyoruz. Jace ve Clary malum kendileri hakkında öğrendikleri bir durumdan dolayı aşklarının kendilerine yasak olduğunu düşünüp ikiside hüzünlü şekilde dolanıyor ortalıkta… Özellikle ilk 2 kitapta gördüğümüz şakacı ve heyecanlı Jace bu kitapta yerine daha sakin bir kişiliğe bırakıyor… Ama tabi ki sevdikleri söz konusu olduğunda tekrar panter olmasını biliyor. Valentine kadar uyuz bir karakter görmedim, Sırf kendi ölümsüz olup, herkse hükmetmek uğruna kendi çocuklarına bile kıymayı göze aldı…

Kitapta Max karakterinin sonuna çok üzüldüm. Geç bulup tez kaybettik. :( Sebastian karakterinde ölümüne nefret ettim. Elime verseler bir kaşık suda boğacaktım… Alec ve Magnus sahneleri güzeldi. Ama en heyecanlı sahneler Jace ve Jonathanın dövüş sahneleriydi…

Valentine karakterinin sonu çok hızlı ve ani oldu. Ben daha afili bir şey bekliyordum sanırım. Kitap aslında bir çok soru işaretini tamamlayıp nihayete ererek bitmişken yazar ne buldu yazdı bilemiyorum. Cehennem Makineleri serisinin 2. Kitabının kalan yarısı ve 3. Kitabını okuduktan sonra bende öğreneceğim…

Puanım 10 :)
624 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ve serinin 3. kitabı "CAMLAR ŞEHRİ" bitti.
Her bir kitabı öncekinden daha heyecanlı daha gerilim ve merak dolu :)
Gölge Avcıları, Vampirler, Kurtadamlar, periler, melekler ve iblisler...
Aksiyon cidden tam gaz devam ediyor :)
Clary annesini uykudan uyandıracak o iksiri arıyor ve bunun için Camlar Şehrine gitmesi gerek.
Diğer yandan tehlike kapıda ve büyük bir savaş başlamak üzere...
Valentin kupa ve kılıçla çok güçlenmış ve konseye teslim olmalarını, hükümdarlığı ona devretmelerini yoksa hepsini yok edeceğini açıkca bildirmiştir.
Konsey çaresiz çünkü Gölge Avcıları tek başına Valentine karşı zafer elde edemiyorlar. Valentine elindeki güçlerle iblislerden bir ordu kurdu kendine....
Tam pes edecekleri zamanda Clary kürsüye atlar ve hepsini şaşkına çevirecek o teklifi sunar :) söylediği şeylere ve yeni yeni keşfettiği gücüne kimse inanamaz... bunun ne olduğunu tabi ki yazmayacağım :D
Ve bu teklif sonrası Kurtadamlar, Vampirler ve Periler ezelden beri birbirine karşı olmasına rağmen itifak kurarlar ve birlik olup Valentine karşı savaşmaya karar verirler :) (Burası çok keyifliydi, hop oturdum hop kalktım :)
Ve tüm ırk hep birlikte Camlar Şehrine savaşa katılmak için yola çıkar... Gümbür gümbür bir andı :)
Peki Clary nin teklif ettiği şey işe yarayacak mı ? Yoksa hepsinin sonu mu gelecek ?
Hepsi serinin 3. kitabında :) şahane bir bölümdü...
Fantastik severler kesinlikle tavsiye ediyorum :) 4. kitabın yorumunda görüşmek üzere....
624 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Ölümcül Oyuncaklar serisinin üçüncü kitabı Camlar Şehri, aksiyonun son noktaya ulaştığı bir kitap oldu. İlk yüz sayfadan sonra o kadar hızlı ilerledi ki olayları takip etmekte epey zorlandım ve beş gün gibi kısa bir süre de kitabı bitirdim. Tek kelimeyle muhteşemdi. İlk iki kitabı, karakterleri tanımak ve dünyaya girmek açısından tasarlanmış gibiydi. Camlar Şehri ise, muazzam derece de akıcı ve artık bir şeyleri tamamlama niteliğindeydi. Valentine’ın düşüş kitabı diyebiliriz. Olaylar, yaşananlar, anlatım, her şey o kadar güzeldi ki kitabı elimden bırakmak istemedim. Bir an önce olayların bir noktaya ulaşmasını istedim, aynı zamanda da yaşananlar yüzünden gerildim. Şuan için, Ölümcül Oyuncaklar serisinin zirve kitabı diyebilirim.

Ayrıntılı incelemesi için; http://merilands.com/...ri-kitap-incelemesi/
614 syf.
Serinin ikinci kitabı tam istediğim kıvamdaydı ve nedense üçüncü kitaptan daha umutluydum ama ilk 250 sayfasını falan okumak çok zor geldi bana. Nedendir bilinmez bir sıkıldım,istediğim tempoda başlamadı ne yazık ki. İlk canımı sıkan şey şu karışık ilişkiler meselesiydi. Yani kitap boyunca inanılmaz bir ilişki karmaşası yaşandı. Kim kimden hoşlanıyor şaşırdım. Clary'nin gelgitleri ise üstüne cabasıydı. Bir dakika önce Jace'e,ondan uzak durmasını söylerken,bir dakika sonra yine Jace'in peşinde koşmasını istiyordu. Zaten ilk kitaptan beri ikisinin arasında yaşanan bu kararsızlık çok sıkıcıydı. Ayrıca Clary'nin karakterinin hala değişmemesi sinir bozucuydu. Bir türlü öğrenemedi nerede nasıl hareket edeceğini. Hep sonuçlarınu düşünmeden hareket etti. Simon ve Clary'nin artık karmaşaya son verip aralarındaki şeyin adını koymaları tam isabet oldu. Biraz daha uzasaydı çok gereksiz olurdu. Alec hala soğuk bir karakterdi. Bence yazar onun gerçek benliğini üzerinde fazla durmamış. Ama her şeye rağmen Magnus'la mükemmel bir çift olup çıktılar! Clary ve Jace'in ilişkisine odaklanmak yerine o ikisini tercih ederim. Zaten Jace'in kendini beğenmiş tavırları ve gereksiz özgüveni yine fazlasıyla ön plandaydı. Ha bide kitaptaki akrabalık bağları olayı var. Belkide en karmaşık şey oydu. Her an bir köşeden birinin kardeşi,annesi falan çıkabiliyor ve ileriki kitaplarda bunun daha da karışacağına eminim. Ve sonunda bir şekilde Clary'nin de kendini bir Gölge Avcısı olarak herkese kanıtlaması güzeldi.Kitap benim için son kısıma kadar vasattı diyebilirim. İstediğim şeyi tam olarak alamamıştım ama son 200 sayfa oldukça hareketli ve heyecanlıydı. Merak edilen bazı soruların cevapları ortaya çıktı ki artık çıkması da gerekiyordu. Her ne kadar bir çok soru cevaplanmış olsa da yine bazı sorular ortaya çıktı. Umarım serinin geri kalanında bunlarda mantıklı bir şekilde açığa kavuşur.
624 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Sonun da gene sevgi kazandı. Jace ve clary kardeş olma ihtimali bile kötüydü. İçten içe birbirini sevmek zor .hayatına anlam katacak seveceğin insan çıkıyor ve sana onun kardeşin olduğu söyleniyor. ..
624 syf.
·Puan vermedi
Bu kitapta Jace beni o kadar sinirlendirdi ki Clary i bazı olayların dışında bırakmak için elinden geleni yaptı ancak yine de başarılı olamadı ve Clary yine Clarylik yaparak aklına koyduğunu düşünmeden yaptı ve başını yine belaya soktu. Ah Sebastian geldi bu kitapta. Nasıl bir şeysin sen ya seni hem sevip hem öldürmek istiyorum ben neden böyle oldu yaa neyse sanırım en en beğendiğim seri kitabı buydu en çabuk en hızlı bu kitap bitti.
624 syf.
·4 günde·10/10
Seri kitap okumayı seviyorum. Ama paylaşım yaparken ne yazacağımı bilmiyorum. Çünkü seriye başlamayan arkadaşlara Spoiler vermek istemiyorum.

Camlar Şehri gölge avcılarının yaşadığı şehir ve büyük bir tehlike altında peki bu tehlikeyi nasıl atlatacaklar?

Yapılan bir savaş. Kimler bu şehir için savaşmak isteyecek. Vampirler, kurtlar, periler, iblis efendileri mi?

Seriyi bütün olarak sevdim. Ama her kitapta Clary'nin yaptığı saçma şeylere sinir olmadan geçemedim.
Simon bu kitapta biraz daha iyiydi. Seri bitince kimi seveceğiz kimi sevmeyeceğim bakalım.
624 syf.
·5 günde·10/10
Oh be sonunda yıldız kırmayacağım bir kitabı serinin billa içim rahatladı.
Efenim baştan spoiler diyip dalıyorum incelemeye.
Beni en çok irite eden karakter simon gitti daha usturuplu olgun bir simon geldi. Vampir olmak yaramış billa sana simon. Aynen böyle devam hiç bozma.
Magnuss hala en sevdiklerimden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor bu kitapta pek göremesem de zaatı şahanelerini.
Clary sonunda güçlenmeye ve bu güçleri kullanmaya başladı şükür namazı kılıcam :D
Jace annem nedir bu yaşadığın kimlik karmaşası. Senle birlikte benim de başım döndü billa depresyona da girsen haklısın. Ama daha güçlenmen lazım 3 kitaptır güçlerin yerinde sayıyor farketmedim sanma.
Bu kitabın aksiyonu çok iyiydi. Ciddi ciddi serinin okuduğum kitapların içerisinde ki en iyi kitaptı. Diğerlerini bilmem seni tahtından edebilecek mi bakalım.
Şimdi asıl soru şu baş pislik ( ki oğlunu gördükten sonra sana bile sempati duydum yalan değil) öldüğüne göreee yerine öldüğü varsayılan Jonathan mı gelecek. Yani bence kesin o kim yürütecek seriyi yoksa.
Abi son olarak kardeş değillermiş ya valla içim bi rahatladı anlatamam.
Kısaca güzeldi, çok güzeldii...
624 syf.
·8 günde·7/10
Kitap bildiğim kadarıyla serinin son kitabı olacakmış. Yazar başarıyı yakalayınca devam etmiş yazmaya. Bu seriyi sevenler kadar sevmeyenler de var. Ben seven taraftayım.
Okurken zorlanmadım kitap son derece akıcıydı. İlk kitabın sonunda biraz yeşilçama bağlamış olsalar bile her şeyin bu kitapta çözüme ulaşması ve hikayenin sündürülmemesi çok iyi olmuş.
Keyifli bir seri fantasik kurgu denilebilir. Bu tarzdaki kitapları okumayı sevenler için iyi bir seçenek olacağını düşünüyorum.
624 syf.
·2 günde·10/10
Camlar şehri...Asla tam olarak anlatmayı beceremeyeceğim bir seriyi yazan kadın yapmıştı yine yapacağını ve mükemmel bir kitap daha eklemişti seriye.Bu kitabı 2.kez okuyuşum ve bir kez daha Cassandra Clare ile tanıştığıma oldukça mutluyum.

Hani bazı kitaplar olur;okursun,okursun aynı tadı defalarca okumana rağmen aynı şekilde alırsın.Bu seri benim için öyleymiş bu ay seriyi re-read yaparken bunu fark ettim.Fantastik kitap yazmak elbette çok zordur ama böylesine bir dünya yaratmak...Bu bambaşka bir şey.Neyse yazara olan hayranlığımı bir kenara bırakacak ve kitaba gelecek olursak:

Kitap Ölümcül Oyuncaklar serisinin 3.kitabıydı yani nasıl anlatmaya çalışırsam hep spoiler olacak.Bu yüzden sadece birkaç cümle söyleyip kenara çekilmeyi planlıyorum.Yazar aslında bu seriyi kafasında 3 kitap olarak planmış ve o şekilde yazmış fakat hem akılda kalan birkaç soru işareti hem de okurları isteği üzerine seriye 3 kitap daha yazmış.Doğal olarak serinin son kitabı olduğu hissini verdi kitap ancak eğer ki ben bu bilgiyi bilmiyor olsaydım serinin final kitabı olarak tanımlayamazdım bu kitabı çünkü kitapta bir şeyler yarımdı.Kitaba tam puan verdim ama bit şeyleri daha fazla görmek isterdim.Mesela savaşı 1 sayfa kadar Simondan okumak ve o gölge avcısı ile arasında geçen ufak diyalog oldukça anlamlıydı.Yine de biraz daha o 10 dklık savaşı görmek isterdim.Bir yandan da Valentine'ın ağzından o melekle karşılaşmayı okuma hissi de içimde ukde olarak kaldı.

Dizisini izlediğim için ve önceden kitabı okuduğum için bazı şeyleri biliyordum.Buna rağmen yine aynı heyecana kapılmadım değil.Jace ve Clary'i okumak harikaydı.Çiftlerden bahsetmişken Magnus ve Alec'in dizide çok fazla gösterildiği kitaba uyulmadığına dair cümleler de kitabı okuduktan sonra daha manalı geliyor.Bence diziyi izlemeden önce kitapları okuyun veyahut göz gezdirin.

Umarım bir gün bu harika yazarla ve kitaplarıyla tanışırsınız
624 syf.
·Beğendi·8/10
Ölümcül oyuncaklar serisinin de 3.kitabı. Kaldı 3 tane Cassandra okumak psikolojime iyi gelmiyor Bütün kitap boyunca söylene söylene okuyorum Ama okumaktan asla vazgeçmiyorum Bundan sonra Karanlık Sanatlar serisine geçeceğim inşallah.
Kitabın konusuna çok girmek istemiyorum malum 3.kitap. Bu kitapta Clary'e sınır olmaya devam ettim ama diğer iki kitap kadar değil. Malum kony ile ilgili de bu kitapta biseyler ortaya çıkıp bizi rahatlatıyor çok şükür. Jace ise aynı Jace yine. Ben bu seride en çok Alec ve Magnus'u sevdim Onlar için de ayrı bir kitap çıkacakmış kesinlikle heyecanla bekliyorum ✔

En çok bu kitabı sevdim şuana kadar seride. Aksiyon hiç bitmedi sonuna kadar heyecanla okudum ama sonu beni tatmin etmedi. Yanı daha fazla okumak isterdim hoop diye biten kitapları sevmiyorum. Ama hemen 4.kitaba geçme isteği verdi bu da iyi bir şey. Bence yazar 3 kitap diye yola çıkmış diğerleri sonradan eklenmiş çünkü baya baya son gibi bu kitap.
Tabiki seriye Haziran ayında devam edeceğim. Cassandra'ya çok söylensem de çok akıcı yazıyor ve kesinlikle kendini okutuyor asla lafım yok bunla ilgili. Benim derdim yazdığı karakterlerle
Bu ayın Cassandra'ya saydıralım postu bittiğine göre gönül rahatlığı ile listeme devam edebilirim
... ve bana hala seni isteyip istemediğimi soruyorsun. Sanki seni sevmekten vazgeçebilirmişim gibi. Beni diğer her şeyden daha güçlü kılan tek şeyden vazgeçebilirmişim gibi...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Camlar Şehri
Alt başlık:
The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 3
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054377381
Kitabın türü:
Orijinal adı:
City Of Glass
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Vampirler, kurtadamlar, periler ve gerçek ask.
Solugunuzu kesecek bir gerilim ve heyecan.
"Ölümcül Oyuncaklar"da aksiyon tam gaz!

Clary, annesinin ölümüne sebep olan iksirin peşindeydi ve ona ulaşmak için de bir an önce Camlar Şehri'ne gitmesi gerekiyordu. Kendisini sağlam bir ölüm kalım savaşının içinde bulmasıysa an meselesiydi. Kurtadamlar, vampirler ve periler, ortalığı birbirine katmak için Camlar Şehri'nde biraraya gelmişti. Clary'nin tek bir kozu vardı. Sahip olduğu güçler! Fakat bu aynı zamanda büyük bir risk ve sorumluluk demekti. Çünkü ya herkesi kurtaracak ya da her şeyi yok edecekti.

Clary'nin yolculuğunda ona ihanet ve onur eşlik etti.
Kah kazandı, kah kaybetti.
Olsun!
Camlar Şehri için değerdi!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.066 okur

  • Begüm Erdemir
  • Kadir macir
  • Öykü Başak Eser
  • H.
  • Aleyna topcu
  • Yağmur
  • Ezgi Dişli
  • Çağla Çınar
  • Minel
  • Ebrar Elmas

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.5
13-17 Yaş
%30.1
18-24 Yaş
%35.2
25-34 Yaş
%19.3
35-44 Yaş
%5.1
45-54 Yaş
%4
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.4
Erkek
%4.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.4 (157)
9
%16 (53)
8
%19.6 (65)
7
%10.9 (36)
6
%4.2 (14)
5
%1.2 (4)
4
%0.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.3 (1)