Camlar Şehri The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 3

8,6/10  (64 Oy) · 
195 okunma  · 
64 beğeni  · 
1.115 gösterim
Vampirler, kurtadamlar, periler ve gerçek ask.
Solugunuzu kesecek bir gerilim ve heyecan.
"Ölümcül Oyuncaklar"da aksiyon tam gaz!

Clary, annesinin ölümüne sebep olan iksirin peşindeydi ve ona ulaşmak için de bir an önce Camlar Şehri'ne gitmesi gerekiyordu. Kendisini sağlam bir ölüm kalım savaşının içinde bulmasıysa an meselesiydi. Kurtadamlar, vampirler ve periler, ortalığı birbirine katmak için Camlar Şehri'nde biraraya gelmişti. Clary'nin tek bir kozu vardı. Sahip olduğu güçler! Fakat bu aynı zamanda büyük bir risk ve sorumluluk demekti. Çünkü ya herkesi kurtaracak ya da her şeyi yok edecekti.

Clary'nin yolculuğunda ona ihanet ve onur eşlik etti.
Kah kazandı, kah kaybetti.
Olsun!
Camlar Şehri için değerdi!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  624
 • ISBN:
  9786054377381
 • Orijinal Adı:
  City Of Glass
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
sümeyye kip 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap ilk iki kitaba kıyasla çok daha sürükleyiciydi ilk üç kitabın hatta tahminim o ki serinin nirvanasıydı. Seriyi okuduğuma pişman olmadığıma emin olacak kadar zevk aldım kitaptan. İlk kitapları eleştirirken birçok şeyi tahmin edilebilir bulduğumu söyleyerek bu yönüyle eleştirmiştim kitabı ama bu kitapta bazı yeni gelişmelerle bu olumsuzluk kırılmış oldu. Her kitapta gelişen karakter kadrosu kitaba ayrı bir renk katıyordu. Clary’nin olayları anlamlandırmaya çalışan pısırık ve korunması gereken kız çizgisinden sıyrılarak güçlü ve savaşçı kız haline geçişi bir yandan hoşuma gitti ama bunda da klişeler bulmak canımı sıktı. Jace’in dışarıdan özgüvenli tavırlarının arkasındaki kendini ezen, yaralı çocuk oluşu biraz sinirimi bozmadı değil. Ben onun egoist bir hergele gibi hareket edişine vurulmuştum bu yüzden bu kitapta beni biraz üzdü kendileri ama yine de Jace, Jace işte. :)
Kitapta eleştirdiğim bir nokta ise yazarın bazen aksiyonu ve olayları anlatmaya aşırı yoğunlaşmaktan o olayların karakterler üzerindeki etkilerini anlatmayı es geçmesiydi. Bunu en çok bu kitapta hissettim. Özellikle Clary’nin kitabın sonlarına doğru yaşadığı bir olay aslında onun felaketi gibi olması gerekirken Clary’nin duygularına neredeyse hiç değinilmeden olay bir anda seyrini değiştirdi. Ortaya çıkan bazı sırlara verilmesi gereken tepkiler son derece sönük kaldı fikrimce.
Kitabı bitirdikten sonra ilk düşündüğüm “Vay be!” den de önce “Serinin hala devam ettiğine inanamıyorum!” oldu çünkü gerçekten bu kitapta ilk iki kitapta gizemli kalan her şey çözümlenmiş, soru işaretleri giderilmiş ve birçok sorun da çözülmüştü. Hatta öyle ki kitaplar incelenip ilerleyişe ve olay örgüsüne bakılırsa yazarın seriyi üç kitaptan oluşturmak için tasarladığı gibi bir izlenim edinmiyor değilim. . Kitapta hiç durulmayan bir hareketlilik, bir canlılık vardı. Sayfalar elimden kayıp gitti. Kalın bir kitap olmasına rağmen akıcı olduğundan hemen bitirdim ve gerçekten macera filmi izler gibi oldum çoğu zaman. Serinin diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum, yazarın olayları nasıl devam ettireceğini merak ediyorum. Umarım yazar seriyi devam ettirebilmek uğruna serinin kalitesini düşürmemiştir. Güzel bir genç-yetişkin okumak isteyenlere gönül rahatlığıyla tavsiyem. Detaylı yorumlar için:
http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/2016/07/camlarsehri.html

Güneş İbret 
08 Eyl 16:52 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Serinin ikinci kitabı tam istediğim kıvamdaydı ve nedense üçüncü kitaptan daha umutluydum ama ilk 250 sayfasını falan okumak çok zor geldi bana. Nedendir bilinmez bir sıkıldım,istediğim tempoda başlamadı ne yazık ki. İlk canımı sıkan şey şu karışık ilişkiler meselesiydi. Yani kitap boyunca inanılmaz bir ilişki karmaşası yaşandı. Kim kimden hoşlanıyor şaşırdım. Clary'nin gelgitleri ise üstüne cabasıydı. Bir dakika önce Jace'e,ondan uzak durmasını söylerken,bir dakika sonra yine Jace'in peşinde koşmasını istiyordu. Zaten ilk kitaptan beri ikisinin arasında yaşanan bu kararsızlık çok sıkıcıydı. Ayrıca Clary'nin karakterinin hala değişmemesi sinir bozucuydu. Bir türlü öğrenemedi nerede nasıl hareket edeceğini. Hep sonuçlarınu düşünmeden hareket etti. Simon ve Clary'nin artık karmaşaya son verip aralarındaki şeyin adını koymaları tam isabet oldu. Biraz daha uzasaydı çok gereksiz olurdu. Alec hala soğuk bir karakterdi. Bence yazar onun gerçek benliğini üzerinde fazla durmamış. Ama her şeye rağmen Magnus'la mükemmel bir çift olup çıktılar! Clary ve Jace'in ilişkisine odaklanmak yerine o ikisini tercih ederim. Zaten Jace'in kendini beğenmiş tavırları ve gereksiz özgüveni yine fazlasıyla ön plandaydı. Ha bide kitaptaki akrabalık bağları olayı var. Belkide en karmaşık şey oydu. Her an bir köşeden birinin kardeşi,annesi falan çıkabiliyor ve ileriki kitaplarda bunun daha da karışacağına eminim. Ve sonunda bir şekilde Clary'nin de kendini bir Gölge Avcısı olarak herkese kanıtlaması güzeldi.Kitap benim için son kısıma kadar vasattı diyebilirim. İstediğim şeyi tam olarak alamamıştım ama son 200 sayfa oldukça hareketli ve heyecanlıydı. Merak edilen bazı soruların cevapları ortaya çıktı ki artık çıkması da gerekiyordu. Her ne kadar bir çok soru cevaplanmış olsa da yine bazı sorular ortaya çıktı. Umarım serinin geri kalanında bunlarda mantıklı bir şekilde açığa kavuşur.

madschatz 
29 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sonun da gene sevgi kazandı. Jace ve clary kardeş olma ihtimali bile kötüydü. İçten içe birbirini sevmek zor .hayatına anlam katacak seveceğin insan çıkıyor ve sana onun kardeşin olduğu söyleniyor. ..

Kübra 
09 Şub 23:14 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Seri ilerledikçe benim de sevgim artıyor seriye. Bu kitap kesinlikle müthişti. İlk iki kitaptaki pek çok olay çözüldü, işlerin seyri çok değişti ve ben dördüncü kitaba geçmek için sabırsızlanıyorum. Yazarın her kitabın sonunda söylediğim gibi bu farklı üslubu ben çok beğeniyorum, dili okurken bana büyük haz veriyor, bana göre en iyi fantastik serilerden birisi çünkü fantastik kurguyu bu kitapla sonuna kadar yaşıyorsunuz. Jace'i çok sevdiğimi yine söylemeden geçemeyeceğim

Corpus 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitaplar elimde olmasaydı seriye devam etmeyi düşünür müydüm bilmiyorum. Konuşmalar eğlenceli fakat bu seriye bağlanmak için yetmiyor sanırım. Fantastik kitaplar beni bağlamıyor kendisine artık eskisi gibi. Yazar sanki başının sıkıştığı yerde bir melek çıkarıyor, bir şeytanı diriltiyor ve çoğu şey haliyle havada kalıyor. Aynı karakterler farklı bir kurguda daha güzel olabilirdi belki de, bilemiyorum.

Birsu 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Küller Şehrini bitirdikten sonra son hız, kitaplığımda koştum. Ikinci kitaba kıyasla biraz kalın bir kitap diyebilirim. Ama hep dediğim gibi: ne kadar kalın, o kadar iyi.
Geçtiğimiz iki kitapta gördüğümüz üzere Jace Clarynin aşığı olmanın yanı sıra ağabeyi de. Inanın bana hiçbir ağabey küçük kız kardeşinin kendisine ayak bağı olmasını istemez, özellikle de önemli bir toplantı için gölge avcılarının vatanına giderken. Ama Clary sonunda annesini uyandırmanın yolunu buldu. Bunu başarabilecek tek kişi de İdris. Alicantede. Iblis efendisi Ragmor Fell'i Jace de ziyaret edebilirdi. Böylece Clary güvende olurdu, tam da Jace'in istediği gibi. Ama Ragnor Fell Jocelyn Fray'in oğlunu değil kızını bekliyor. Jace Clary'i durdurabilir mi? Kaybettiğimizi sandıklarımız aslında karanlık köşelerde gizlenir. Imkansız dediklerimiz sadece yapay bir gerçeklikten ibarettir. Hayatınızdaki en önemli sırla beraber derin bir uykuya dalanlar tekrar karşınıza çıkabilir. Eski topraklarda bir meleğe sevgilinizi hayata döndürmesi için yalvarabilirsiniz. Hayat kurtarabilecek sırları öğrenirken şeytanın sağ kolu sizi dinliyor olabilir. Benliğinizden emin olamayacak kadar kaybolabilir, hayatınızı değersiz olduğu kanısına vardığınız için tehlikeye atabilir, küçük kardeşinizin ölümünü görmek zorunda kalabilir ya da beyaz atlı prensiniz zannederek öptüğünüz sahte kahramanınız, dünyayı yerle bir etmek isteyen öz ağabeyiniz olabilir. Ama yinede en sonunda kendinizi havai fişekleri izlerken bulabilirsiniz. İşte! Camlar Şehri'ne hoşgeldiniz!

Hayalperestinkitapligi 
17 Eyl 23:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Clary annesini kurtarmak için İdris'e gitmek zorundadır. Ama Jane clary'nin güvenliği için kapı açılacağı saatin değiştiğini söylemez. Hem saat değişikliği hem de kapı açıldığında unutulmuşların saldırısı ile Clary Newyork'ta kalır. Ama Clary vazgeçmez ve kendi özel güçleri ile kapı açar ve Lyn gölü'ne düşer. Ama bir sorun vardır. Lyn gölünün suyu gölge avcıları için zehirlidir. Stel'ini kaybettiği için şifa mührüde yapamadığından tek çözüm Alicente'ye ulaşmaktı. Acaba ulaşabilcekler mi?
İlk bölümden heyecanlı olaylarla karşılaştım. Anlayacağınız aksiyon tam gaz devam ediyor
Serinin neden ölümcül oyuncaklar olduğunu bu kitapra anladım Ölümcül oyucaklardan ölümcül kupa, ölümcül kupa'yı ele geçiren Valentine için şimdi sıra ayna'dadır. Serinin her bir sonraki kitabına geçince daha müthiş daha bomba olaylar var. Ve tüm sırlar ortaya çıkıyor. Geçmişte Valentine'nin yaptıklarını o zamanda yaşananları 3-4 kişinin ağzından oluyoruz. En önemlisi Valentine tarafından okuyoruz. Tüm duygu, düşünceler ve çoğu kişinin neler yaşadığını öğreniyoruz. Tek beğenmedim şey final kitabı olarak yazılmasıydı. Bir şey ögrendim bu kitap önceden final kitabıymış yazar sonradan 3 kitap daha yazmış. Şimdi 3 kitapta daha neler yazmış çok merak ediyorum.

İllinaland D 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı bitince "SONUNDA!" diye bağırdım. Hatta kitabı okurken kendimi Temel Reis'deki Safinaz'ın endişeliyken tırnaklarını yeme şekline bile soktuğumu hissettim. Bilenler anlamıştır halimi... Ee sonuç olarak herkes herkesle kardeş olabilecek potansiyel içerisine girmişten sonunda gerçekler açığa kavuşması beni mutlu etti... Eğer bu kitaba henüz başlamayıp rastgele bu sayfaya düştünüz birinci kitabı bularak okumaya başlayın. Pişman olmazsınız.

Selin Durmaz 
22 Oca 07:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ayni seyleri hep yaziyorum. Yine mukemmel bir kitap olmus. Zekice ve efsanevi bir anlatim kullanilmis. Yazar hayalgucune hayran birakiyor. Serinin diger kitaplarini heyecanla bekliyoruz.

Kitaptan 41 Alıntı

Nisa Nur 
28 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonuçta seni rahatlatacak kimse yokken ağlamanın ne anlamı vardı ki? Daha kötüsü kendini teselli edemezken...

Camlar Şehri, Cassandra ClareCamlar Şehri, Cassandra Clare
Nisa Nur 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... ve bana hala seni isteyip istemediğimi soruyorsun. Sanki seni sevmekten vazgeçebilirmişim gibi. Beni diğer her şeyden daha güçlü kılan tek şeyden vazgeçebilirmişim gibi...

Camlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 602)Camlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 602)
sümeyye kip 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar sana kendileri hakkında tatsız bir şey söylediklerinde, bu genellikle doğrudur.

Camlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 145)Camlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 145)
Azra Tuba Demir 
07 Şub 20:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Merkez, bin yıldır ayakta olduğu için büyülerin sonsuza dek kalacağına inanıyor ama Roma da öyleydi, barbarlar gelene kadar. Her şey birgün çöker.

Camlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 215)Camlar Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 215)
5 /